Skocz do zawartości
Harari

Sól AQUAVITRO

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Dwa tygodnie temu dzięki uprzejmości kolegów ze Skrzydlicy dotarło do mnie wiadro soli AQUAVITRO, niestety ze względu na brak czasu nie miałem szansy przyjrzeniu się soli, pragnę teraz nadgonić temat.

- Rewelacyjne opakowanie, zakręcane jak słoik z gumową uszczelką oraz z blokadą transportową / zabezpieczającą przed dostępem dzieci, bardzo dobrze sprawuje się w moim domu gdzie zimą panuje dość duża wilgotność powietrza w pomieszczeniach i tak na przykład Reef Crystals pomimo wydawało by się szczelnego wiaderka potrafi łapać wilgoć, wyjątkiem jest tutaj wiaderko Kenta, ale ono niestety bardzo trudno się otwiera.

IMG_0346_zps3183ec29.jpg

Blokada otwarcia:

IMG_0347_zps750b738e.jpg

- Wygląd, sól jest gruboziarnista w stosunku do używanych dotychczas przeze mnie (IO, RC, Kent, Preis), nie wiem czy to dobrze, czy też nie - odnotowuję to jako ciekawostkę:

IMG_0350_zpse1fac24b.jpg

- Zasolenie, producent podaje na opakowaniu, iż w celu uzyskania zasolenia 35ppt należy wsypać do litra wody 36,27g soli, niestety nie posiadam wagi z ułamkowymi częściami grama, ale wsypanie 35g daje zasolenie 1,025, natomiast dosypanie dodatkowego grama daje zasolenie 1,027. Tak więc sól jest bardzo wydajna ponieważ dla zasolenia 1,026 potrzebujemy 35g z jakimiś ułamkami grama. Pomiar zasolenia był przeprowadzany za pomocą cyfrowego refraktometru firmy Milwaukee.

IMG_0352_zpsd021f1c2.jpg

Na koniec jeszcze dane "techniczne" soli:

IMG_0353_zps53c3eb6b.jpg

Oraz odnośnik do strony producenta: http://www.aquavitro...s/salinity.html

Na razie jestem po pierwszej podmianie 60L w moim systemie 800L w obiegu brutto, nie zaobserwowałem żadnego negatywnego skutku, wręcz przeciwnie mam wrażenie (subiektywne), że LPS'y bardzie się napompowały, a SPS polipowały bardzo ładnie. Niestety po tak krótkim czasie nie jestem nic więcej, in plus / minus podać, postaram się pamiętać o tym wątku i powiedzieć coś więcej min. po miesiącu.

Jutro, jeżeli uda mi się wrócić do domu za dnia wykonam pomiary testami i uaktualnię wątek.

Edytowane przez Harari (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie testuję nową markę, RC zniechęca mnie trochę wysokim KH świeżej solanki.

Edytowane przez Harari (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze pomiary:

pH - 8,4 pH metr Tunze

Kh - 9,9 Salifert

Ca - 440 Red Sea

Mg - 1380 RS

NO3 - 0 RS

PO4 - 0 Hanna

K+ - 440 Salifert

Wydaje mi się, że sól trzyma niezłe parametry w górnych partiach, zastanawiający jedynie dla mnie jest poziom potasu który jest wysoki co może być plusem dla metody ZEO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sól jak sól, choć cena mocno odstrasza. Jakie miałeś kh w RC, bo w tej jest też wysoko.

Wiaderko rzeczywiście ciekawie rozwiązane, chociaż przerobiłem kilkanaście wiaderek RC i nigdy nie weszła wilgoć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam IO i RC mają koło 12, co do ceny to należy to rozliczyć w stosunku do zużycia soli dla powiedzmy 100L solanki AquVitro dałem 35g na litr wody dla zasilenia 1,026 RC trzeba dać znacznie więcej dla tego poziomu. Tak więc litr solanki wcale nie musi być drogi mimo ceny wiadra soli.

Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza jedynie mała nieścisłość jest taka ,że w litrze rozpuszczając 35g soli nie jesteś w stanie uzyskać zasolenia 1,026 jak to opisałeś .Aby takie zasolenie uzyskać musiałbyś rozpuścić w 965ml wody 35g soli zakładając ,że składa się w 100% ze składników w postaci nie uwodnionej co jest bardzo wątpliwe .


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze pomiary:

pH - 8,4 pH metr Tunze

Kh - 9,9 Salifert

Ca - 440 Red Sea

Mg - 1380 RS

NO3 - 0 RS

PO4 - 0 Hanna

K+ - 440 Salifert

Wydaje mi się, że sól trzyma niezłe parametry w górnych partiach, zastanawiający jedynie dla mnie jest poziom potasu który jest wysoki co może być plusem dla metody ZEO.

Za to poziom KH jest minusem :) Nie jest aż tak źle jak z RSPC ale z tymi plusami dla Zeo byłbym ostrożny.

Sól do Zeo powinna mieć KH w okolicy 7.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza jedynie mała nieścisłość jest taka ,że w litrze rozpuszczając 35g soli nie jesteś w stanie uzyskać zasolenia 1,026 jak to opisałeś .Aby takie zasolenie uzyskać musiałbyś rozpuścić w 965ml wody 35g soli zakładając ,że składa się w 100% ze składników w postaci nie uwodnionej co jest bardzo wątpliwe .

Damian - ja to sprawdziłem z wagą w ręku - 1L osmozy + 35g soli = 1,025 dodanie 1g daje zasolenie 1,027 niestety nie mam wagi z częściami ułamków grama ale jestem pewien, że dla uzyskania zasolenia 1,026 potrzeba 35g soli z jakimś małym ułamkiem, tak więc wydajność soli jest bardzo duża.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czym mierzysz to zasolenie??? Obawiam się, że Damian może mieć rację.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisał, że rafraktometrem Milwaukee. Ale to chińska elektronika.

Edytowane przez Niejeden z nas (wyświetl historię edycji)

50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma co sie obawiac. Damian ma racje. Im bardziej uwodniona sol tym "mniej cukru w cukrze" bo czesc masy zabiera woda.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki. Szukałem i nie zauważyłem. Damian ma niewątpliwie rację, jest tak jak Tester pisze (chodziło mi jednak o błąd związany z temperaturą podczas pomiaru, ale widzę że jest ok). Więc jeśli Harari dobrze pomierzył i wyniki są zbieżne z danymi na pudełku (obejrzałem też stronę produktu), to rzeczywiście wydajność wysoka. Warto więc przliczyć wydajność na cenę, może jednak warta swojej ceny. Zobaczymy jakie będą efekty użytkowania. Powodzenia.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, tylko skoro zasolenie jest faktycznie niższe od zmierzonego, to po jego zwiększeniu zmianie ulegną także pozostałe parametry solanki. Wzrośnie przy tym już i tak wysokie kH.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jędrzej, nie rozumiem do czego zmierzasz. Dlaczego niższe? W tym konkretnym przypadku, na stronie producenta piszą:

żeby otrzymać zasolenie 35g/l (czyli SG z kompensacją 1.026) należy wziąć 36,27g soli.

Zgadza się to z pomiarami Harari i to jest OK. Dlaczego ma być niższe, skoro zmierzone jest takie? Po co zwiększać?


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zmierzam:-) zrozumiałem że zasolenie jest niższe od zmierzonego


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, nie rozumiem :)

35g - 1,025

36g - 1,027

Co zatem zmniejszać, zwiększać ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli rzeczywiscie zostaly uzyte sole niskouwodnione to istnieje solidna podstawa, aby podejrzewac, ze sol nie bedzie trzymala parametrow poniewaz im nizsza wartosc uwodnienia tym wieksza higroskopijnosc soli. I sol bedzi "chytać" wigoc. Ale to tylko teoria.

Najwiekszy wplyw na poprawnosc pomiaru refraktometrem ma MgCl2. Przy stezeniu 1280mg/L refrakcja, czyli zagiecie promienia swiatla nie wplywa na pomiar zasolenia. im wieksze odstepstwo od tego poziomu tym refraktometr bardziej zaniza lub zawyza wynik - Zrodlo: http://reefkeeping.com/issues/2006-12/rhf/ - tabela 3

Uwzgledniajac wynik magnezu wg Harari (1380)

pytanie brzmi czy producent skompensowal ta warosc w przeliczeniu g/L

wydaje sie ze tak poniewaz przyjmujac wedlug tabeli roznice w zasoleniu 0,6 % to by wyjasnialo czemu sol jest "tak wydajna". Niesie to jednak za soba inne niebezpieczenstwo. Podbicie MgCl2 (bez wzgledu na stopien uwodnienia) obniza relatywna wartosc innych mikroelementow. Czyli owszem, sol wydajna, ale trzeba dozowac mikro...

To takie moje gdybanie.....


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według zapewnień Pana Briana Millera z Amerykańskiej siedziby Seachema, sól jest robiona ze składników poddanych całkowitemu usunięciu cząsteczek wody. Zapewnia to 100% powtarzalność parametrów soli. Przeprowadziłem dość długą osobistą rozmowę z Panem Brianem (Menedżer sprzedaży Seachem) który specjalnie przyjechał do Polski omówić produkty nowej linii aquavitro. Dzięki zastosowanej technologii powtarzalność wszystkich parametrów jest wzorowa. Sól jest zdecydowanie wydajniejsza i przeliczając tą wydajność na litr wody mocno konkurencyjna cenowo z czołowymi solami dostępnymi na rynku. Ja oczywiście nie będę tutaj opisywał moich wrażeń, wolę aby zrobiły to osoby bezstronne:) Jednakże gorąco zachęcam do przyjrzenia się tym produktom gdyż są mocno rewolucyjne a ich wydajność wręcz zdumiewająca dla starych morskich wyjadaczy;))

Pozdrawiam

Bartłomiej Sarecki

Skrzydlica.pl

Edytowane przez Skrzydlica.pl (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do pochłaniania wilgoci, trudno się nie zgodzić. Po każdym otwarciu pudełka trzeba wziąć więcej soli do podmianki... he, he.

No i właśnie dlatego należy mierzyć zasolenie po rozrobieniu solanki, a nie twardo wierzyć, co na pudełku napisane.

Magnez... no ma wpływ, ale myślisz Tester, że przy prawidłwo skalibrowanym ("standaryzowaną wodą morską o 35ppt") refraktometrze, będą to znaczące odchyły? (Fig.20 Op.cit.) Jak się skalibruje wodą RO, to nie podlega dyskusji. No i jeszcze Seawater/Saltwater refractometr - jakaś poprawka jest brana ;-)

Niebezpieczeństwo - masz na myśli że w "rzadkiej" soli gram w lewo, gram w prawo nie robi wielkiej różnicy, a tu tak? Racja, super wniosek, tylko myślę, że dla 1l solanki, dla 100l, oj musiałoby się sypnąć...

Z tymi mikroelementami, nie bardzo mogę to sobie przeliczyć. Chyba, że chodzi Ci o to, że firma podbiła zawartość magnezu w soli, w związku z czym musiała zrezygnować lub zmniejszyć zawartość mikroelementów. Sugeruje to ubogą sól.

Tak zrozumiałem.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli to co napisal Bartek o soli ze skladnikow bezwodnych to prawda, to to rzeczywiscie tlumaczyloby wysoka wydajnosc soli. Jednak tym bardziej watpie w wydajnosc pod koniec wiaderka.

Arduan, dobrze zrozumiales moje przemyslenia. Skoro magnez zawyza wynik o 0,6 % to znaczy ze innych mikro jest odpowiedni mniej.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brak uwodnienia nie jest zaleta soli ,a jej wadą ,dlatego tak szczelne musi być opakowanie . Jednak wciąż jest to nie logiczne nawet jak będzie w 100% z bezwodnych składników nie uzyskamy zasolenia 1,026 dając do litra wody 35g soli , nawet producent wyraźnie napisał 36,27g więc pomiar wykonany powyżej nie może być prawidłowy ,czyli w litrze wody rozpuszczone 35g morskiej soli daje zasolenie 1,026 chyba że sól jest źle zbilansowana np przez złe proporcje magnezu do NaCl oraz innych składników jakie znajdują się w wodzie morskiej .

Zresztą sam poziom kh o tym już świadczy ,

Edytowane przez Damian07 (wyświetl historię edycji)

stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o wydajność pod koniec wiaderka to wiele w tym względzie tłumaczy sposób zamykania tegoż wiaderka:)) wydajność pozostanie taka sama, bo nawet jeśli sól naciągnie trochę wody to zwiększy to masę własną soli ale wydajność całego wiadra pozostaje bez zmian;) jedyne co może się stać to przybędzie nam nieco gramów w wiadrze ale nie wpływa nam to na wydajność soli ani na jej parametry:) a parametry ta sól trzyma baaardzo dokładne właśnie ze względu na to iż robiona jest ze składników całkowicie "odsączonych" (ang. dehydrated - mam problemy z przełożeniem tego zwrotu na nasz język ojczysty tak aby nie straciło to sensu logicznego;)) z wody. Głównym problemem dla którego w zasadzie wszystkie sole dostepne na rynku nie trzymają idealnie parametrów i pomiędzy wiaderkami/seriami są jakieś mniejsze lub większe odstępstwa od normy, jak zapewnił mnie Pan Miller, jest fakt, że sole robione są ze składników które w jakimś stopniu są uwodnione.... Do każdej porcji brane są wagowo i tak pojawiają się wahania. W przypadku soli AquaVitro ma być inaczej właśnie ze względu na ten kluczowy czynnik "odwodnienia". Dlatego ktoś przyzwyczajony do robienia solanki na oko, lub używając swoich sprawdzonych metod odmierzania porcji soli może przeżyć wielkie WOOOW jak mu solanka wyjdzie 1,035;)))

Pozdrawiam

Bartłomiej Sarecki

Skrzydlica.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na mój gust troche za dużo teorii w tym temacie. Produkt jest dopiero na etapie promocji w PL i dopiero gdy ludzie zechcą kupic i przetestować to wtedy bedzie rzeczowa dyskusja. Linia tych produktów mierzy moim zdaniem w pulę klientow ktorzy wybierają najdrozsze produkty wierząc ze cena jest gwarantem jakosci. Dajmy wiec czas na wypowiedzenie się im za jakiś czas. Pozdro


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jest jak powiedział Luft:) Producent życzy sobie aby produkty te były wyłącznie produktami premium dostępnymi w zasadzie wyłącznie w sprzedaży osobistej (czyt. nie przez sklepy internetowe allegro etc.). Ja chemikiem nie jestem i nigdy nim nie miałem aspiracji być i nie mnie oceniać jakieś zawiłości natury chemicznej, jednakże produkt jest z całą pewnością zauważalnie BARDZIEJ WYDAJNY.

Pozdrawiam

Bartłomiej Sarecki

Skrzydlica.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.