Skocz do zawartości
remkowski

Nagły skok krzemianów, pomocy!

Rekomendowane odpowiedzi

W piątek pomiar SiO2 (JBL) wyszedł poza skalą ponad 6,0 mg/l ....załamka. Oczywiście wywaliło okrzemki i zaczyna wracać dino w bardzo szybkim tempie na piasku i skale.

Pomiary dokonywałem od paru miesięcy bo miałem torochę dino i cyjano, test zawsze pokazywał 0. Cyjano pozbyłem się chemiclenem a na dino poszedł AlgeaX. Plagi odeszły. W trakcie kuracji AlgeaX kiedy dino ustępowało (od 8 lutego) pojawiły się krzemiany - 0,2 mg/l. Pomyślałem, że to normalne pozostałości po plagach. Potem były jeszcze dwa pomiary = 0,8 mg/l (24 luty i 1 marzec). Po kuracji stosowałem sere na krzemiany i węgiel. Od piątku poszła Rowafhos. Krzmiany niestety nie spadają :(. Oczywiście woda RO i sól sparwdzona, pokazuje 0 mg/l.

Co może mi oddać do wody tyle krzemianów? Skała, piach? Narazie najbardziej obstawiam skałę.

Jedyne co zmieniłem w systemie to w zeszłym tygodniu dołożyłem nowego siporaxu. Miałem 5l teraz mam 10l ale raczej bym z tym tego nie wiązał mam z tego samego źródła i nigdy nie było z tym problemów.

Wymiana skały w moim baniaku jest chyba do przeprowadzenia bo nie jest jej dużo a system jest oparty na odpieniaczu, siporaxie i bakteriach. Wtedy nawalić jakiegoś absorbera krzemianów ...sam już nie wiem co robić, załamka


Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno na wiosnę wzrasta w wodzie wodociągowej poziom krzemianów,nie wiem na ile Twój test mówi prawdę,w każdym razie ja też mam ładny dywanik na piasku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

woda po RO pokazuje 0 mg/l woda w baniaku ponad 6 mg/l. To chyba nie to inmar

Edytowane przez remkowski (wyświetl historię edycji)

Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test może wariować i pokazywać inaczej na słodkiej a inaczej na morskiej wodzie,ale tak tylko gdybam.Testów JBL raczej nie używamy w słonym.Kiedyś chciałem kupić test na krzemiany to mi odradzili bo nie ma na rynku wiarygodnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby wykluczyć problem z solą zrobiłem test na swieżej solance i jest 0


Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie test jest wiarygodny,sam jestem ciekaw skąd mogą się brać krzemiany w akwarium jeśli ich sami nie dokładamy do baniaczka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie podpiąć pod temat, czy jakiś ab/adsorbent faktycznie i zauważalnie zmniejsza ilośc krzemianów ? To znaczy, czy po użyciu któregoś, zauważono, a najlepiej zmierzono spadek - z doświadczenia ?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie swietnie zadziałała Sera Silicate Clear. W 2 dni okrzemki znikły. Nie mam pomiarów ale rezultat bardzo dobry.


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie silicarbon zadziałał szybciutko.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś jakieś doświadczenia w usuwaniu fosforanów phosguardem ? to w zasadzie jego "dodatkowe" działanie ale jestem ciekaw jak on zwalcza okrzemki, obecnie mam wrzuconą sere i phosguard ale chyba nie ma sensu takie dublowanie ? Sere zostawię w razie mocniejszego nalotu okrzemków a na bieżąco moczył się będzie phosguard.


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie silicarbon zadziałał szybciutko.

Mam kilka dni,ale słabo działa.

Ps.Jędrek,nie miałeś być dziś z nami w Rybniku ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inmar a Ty nie chcesz u siebie wykonać takiego testu? :) Ciekawi mnie ile np. u Ciebie by test pokazał


Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak Silicarbon pomógł bo dziś już okrzemków nie mam prawie wcale,widocznie potrzebuje więcej czasu.Na swój zbiornik dałem 3/4 opakowania.Co do testu to jak pisałem i piszę za innymi,że nie są warte zakupu,ale sam nie sprawdzałem.Może chodzi o to,że słabo się sprawdzają w niskich wartościach,sam nie wiem.Miałem kiedyś Salifierta dawno temu i poleciał do kosza bo okrzemki były a on pokazał zero.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test na Si pokazuje przewaznie "0", bo silikaty sa szybko zagospodarowywane.

Takim Salifertem mozna sprawdzac wode przygotowana do podmiany, wtedy okazuje sie, ze jednak cos moze byc szczegolnie, gdy nie uzywa sie DI.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź sobie testem na krzemiany węgiel aktywny. Ja miałem kiedyś przygodę z węglem Jbl. Nie polecam.


Od 05.01.2014 nowe: 100x50x45, sump 112 l, 6 x T5 39W Dozownik EBTECH ze sterowaniem bluetooth, pompy Tunze 6025, 6045.

c9007dcceed49c71m.jpg26a1ff863e576da5m.jpg6d058997d459df13m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.