Skocz do zawartości
kribyd

Akwarium ok 385L - od A do Z

Rekomendowane odpowiedzi

Swietnie wkomponowany baniaczek, te teorie o suchej skale mieszaja mi w glowie. Chcialem kiedys tylko startowac na suchej skale, ew. dorzucic kawal czy dwa z istniejacego baniaka ale poki co mam metlik w glowie.

Edytowane przez danp (wyświetl historię edycji)

380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy na tej skale nie wyszło Ci DINO?

Widzę na jednym ze zdjęć uwięzione pęcherzyki powietrza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

danp, chyba trzeba spróbować tego i tego. Ja kiedyś bym chętnie spróbował startu na żywej bo fajnie chyba jest obserwować co wyjdzie ze skały w gratisie:))) Jeżeli chodzi o gotowość baniaka do przyjęcia życia od momentu startu systemu to WYDAJE mi się, że szybciej i bezpieczniej można dodawać do systemu opartego na suchej skale. Jak masz cykl azotowy zamknięty (polecam wodę amoniakalną) i praktycznie samą suchą skałę to jesteś w dużej mierze pewien, że nic Ci w skale/na skale nie będzie gniło i rąbało parametrów. Ale jestem przekonany, że kawałek dwa żywej skały ze sprawdzonego źródła plus trochę wody od kogoś z podmianki jest ważne aby dodać odpowiednią florę bakteryją.

jarob, mam nadzieję, że nie dino:) chociaż pewnie to jest dino. Oprócz widocznych glonów w kilku miejscach mam też taki różowy glut. Ale już widzę, że idzie w dobrą stronę. Szeregi wzmocnione Dolabellą oraz chyba z 15 rosnących ślimaków (które wykluły mi się w zbiorniku) zaczynają ogarniać temat.

Myślicie, że jak zdrapie, pokruszę a potem wsypię do wody trochę algi wapiennej z żywego kamienia to szybciej zadomowi się ona na suchej skale?


start 01.07.2014 na suchej skale | Akwarium: 100x70x55h (385L) + sump 92x78x50 (95L) = w obiegu ok 400L | Oswietlenie Kessil AP700 | Odpieniacz Reef Octopus NW-150 | Obieg Eheim compact+5000 | Cyrkulacja Jebao RW-8 + Jebao RW-4 + JVP-101(na wstecznym) | Obsada: miękkie+LPS+SPS

Można oglądać od poniedziałku do soboty w YASUMI SPA Poznań - www.poznan.yasumi.pl

Mój wątek na forum: http://nano-reef.pl/topic/64312-akwarium-ok-385l-od-a-do-z/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a tak tylko wtrące

a spływu nie możesz tak zorganizować, by rura była zawsze zanurzona w wodzie (bypass, jezeli jest to tez)

zniknie Ci problem zapowietrzania

Edytowane przez Nalesnick (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm, tego nie próbowałem. Spływ mam na razie powyżej lustra wody w sumpie bo tak łatwiej mi zakładać skarpety (które w sumie przestałem ostatnio zakładać bo koralom się chyba tak bardziej podoba). W weekend spróbuję. Dzięki za radę.


start 01.07.2014 na suchej skale | Akwarium: 100x70x55h (385L) + sump 92x78x50 (95L) = w obiegu ok 400L | Oswietlenie Kessil AP700 | Odpieniacz Reef Octopus NW-150 | Obieg Eheim compact+5000 | Cyrkulacja Jebao RW-8 + Jebao RW-4 + JVP-101(na wstecznym) | Obsada: miękkie+LPS+SPS

Można oglądać od poniedziałku do soboty w YASUMI SPA Poznań - www.poznan.yasumi.pl

Mój wątek na forum: http://nano-reef.pl/topic/64312-akwarium-ok-385l-od-a-do-z/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

---------------------------------------------

mała aktualizacją, akwarium ma już powiedzmy 3 miesiące i ma się bardzo dobrze. Dolabella wspomogła zespół Tectusów i Turbosów i po glonach po 1,5tyg nie było śladu. Nawet wrzuciłem trochę nori żeby mi nie głodowała przypadkiem. Do rybek dołączyła babka kopiąca (ta z pomarańczowymi kropkami) - przez 3 dni była nieśmiała ale teraz pływa po 2/3 akwarium, piasek jest tam petarda czyściutki. Super się ją obserwuje! Ponadto załapałem się na restart grzekorz.k i do baniaka doszło trochę SPSów:

- Seriatopora callendirum

- Montipory digitaty zielona czerwona i srebrna

- Montipory talerzowe zielona i fioletowa

- Seriatopory hystrix

- Stylophora milka


start 01.07.2014 na suchej skale | Akwarium: 100x70x55h (385L) + sump 92x78x50 (95L) = w obiegu ok 400L | Oswietlenie Kessil AP700 | Odpieniacz Reef Octopus NW-150 | Obieg Eheim compact+5000 | Cyrkulacja Jebao RW-8 + Jebao RW-4 + JVP-101(na wstecznym) | Obsada: miękkie+LPS+SPS

Można oglądać od poniedziałku do soboty w YASUMI SPA Poznań - www.poznan.yasumi.pl

Mój wątek na forum: http://nano-reef.pl/topic/64312-akwarium-ok-385l-od-a-do-z/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja. Dzisiaj uruchomiłem refugium: ok 50l, 9kg żywego piachy (Nature's Ocean BioActiv Live Natural), oświetlenie 2x11W (Aquel Decolight Duo Plant- 6500K + 8000K), zasilane bypassem z pompy obiegowej.

Mam pytanie. Po wsypaniu piachu do wody, dałem całości kilka godzin zanim podłączyłem do obiegu. W tym czasie z mleka osadziła się na dnie kilku milemetrowa warstwa najdrobniejszego piachu, taka mąka. Czy uważacie, że powinienem dla DSB ją odessać żeby został ten trochę grubszy piasek? Chodzi o to czy ten pył nie tworzy jakiejś super szczelnej warstwy?

Wielka prośba, jakby ktoś z Poznania miał odstąpić jakąś garść Spaghetti byłbym bardzo wdzięczny:)))

Poniżej kilka aktualnych zdjęć, dzisiejszych, oraz film. Jeszcze muszę dopracować technikę fotografii ale po złapaniu balansu bieli na piasku jest lepiej niż ostatnio. Tak to mniej więcej na żywo wygląda. Co sądzicie?

FILM:

 

010-12-10-2014-1.jpg

008-12-10-2014-1.jpg

007-12-10-2014-1.jpg

009-12-10-2014-1.jpg

Edytowane przez kribyd (wyświetl historię edycji)

start 01.07.2014 na suchej skale | Akwarium: 100x70x55h (385L) + sump 92x78x50 (95L) = w obiegu ok 400L | Oswietlenie Kessil AP700 | Odpieniacz Reef Octopus NW-150 | Obieg Eheim compact+5000 | Cyrkulacja Jebao RW-8 + Jebao RW-4 + JVP-101(na wstecznym) | Obsada: miękkie+LPS+SPS

Można oglądać od poniedziałku do soboty w YASUMI SPA Poznań - www.poznan.yasumi.pl

Mój wątek na forum: http://nano-reef.pl/topic/64312-akwarium-ok-385l-od-a-do-z/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolejna aktualizacja. Baniak ma się dobrze ale dwa potknięcia były:

1. Pierwsze, które poruszyłem w wątku: http://nano-reef.pl/...wiecznej-rafie/

Padł mój najładniejszy okaz i ulubieniec, wielki sarcopython. Przyczyna do dzisiaj nie znana:/ (edit: dwa kawałki z gnijącego olbrzyma odciąłem i igłą do skały przyczepiłem - na szczęście żyją i rosną)

2. Wpuściłem pierwszego pokolca i wyjechałem na parę dni. Żółtek jak wróciłem był w stanie agonalnym i zdechł na moich oczach. Dramat, śni mi się po nocach :wacko:

Jako już doświadczony akwarysta :robo:z dużą ilością spsów i w ogóle :smoke:zacząłem dozować preparaty do ballinga (zestaw od AF) bo mi parametry uciekły. Zasolenie miałem też niskie 31ppt więc powoli idę w górę do 34ppt. Wychodzi mi też trochę aiptasi więc zamówiłem krewetki na aiptasię od kolegi sexy krewetki - na marginesie polecam jego szczepki, wszystkie pięknie rosną!!!

Poniżej filmik. Akurat montowałem nową cyrkulację: jebao rw-8, i filmik jest bez:

Chcę więcej rybek w zbiorniku ale na razie jesteśmy w żałobie po żółtku:/

Edytowane przez kribyd (wyświetl historię edycji)

start 01.07.2014 na suchej skale | Akwarium: 100x70x55h (385L) + sump 92x78x50 (95L) = w obiegu ok 400L | Oswietlenie Kessil AP700 | Odpieniacz Reef Octopus NW-150 | Obieg Eheim compact+5000 | Cyrkulacja Jebao RW-8 + Jebao RW-4 + JVP-101(na wstecznym) | Obsada: miękkie+LPS+SPS

Można oglądać od poniedziałku do soboty w YASUMI SPA Poznań - www.poznan.yasumi.pl

Mój wątek na forum: http://nano-reef.pl/topic/64312-akwarium-ok-385l-od-a-do-z/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaczyna to fajnie wyglądać :) z parametrami to uważaj nic na szybko, jak podbijasz to powoli.

Szkoda żółtka ale brakuje jakiegoś pokolca. Ja bym wpuścił białobrodego i chelmona do tej obsady. Piękne ryby i napewno w salonie zrobią furorę ;)


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

od miesiąca stosuję preparaty AquaForest do ballinga wzmocnione pierwiastkami śladowymi Component Strong oraz powoli przechodzę na ich sól probiotyczną. Na początek musiałem podnieść CA bo było na niziutkim poziomie - 320, Teraz dozuję 3 płyny po równo, po 150ml/dzień z wyjątkiem niedzieli. Efekty fajne, bo algi wapienne mi mocniej ruszyły i chyba SPSy i LPSy szybciej rosną. Dodatkowo ukwiał quadricolor się podzielił i osiadły nawet w fajnych miejscach. Refugium już działa, mam w nim parę kg kamieni z głównego, trochę piasku (miało być DSB ale mi się odwidziało i większość przesypałem do głównego), oraz spaghetti.

Parametry mierzę z raz w tygodniu, ostatnio: CA: 400-420, kH: 10, NO3: chyba 10, PO4: chyba 0, Mg: 1450

No i filmik:


start 01.07.2014 na suchej skale | Akwarium: 100x70x55h (385L) + sump 92x78x50 (95L) = w obiegu ok 400L | Oswietlenie Kessil AP700 | Odpieniacz Reef Octopus NW-150 | Obieg Eheim compact+5000 | Cyrkulacja Jebao RW-8 + Jebao RW-4 + JVP-101(na wstecznym) | Obsada: miękkie+LPS+SPS

Można oglądać od poniedziałku do soboty w YASUMI SPA Poznań - www.poznan.yasumi.pl

Mój wątek na forum: http://nano-reef.pl/topic/64312-akwarium-ok-385l-od-a-do-z/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z kH jakoś tak wyszło. Pewnie 9 byłoby lepiej ale nikt nikt i nic nie narzeka. Będę kombinował żeby trochę zejść ale chciałem lać oryginalnego ballinga - czyli po równo każdego z płynów. A może samo się jakoś naprostuje?

Co do ukwiałów to fajnie się wpasowały ale parzą chamy mi korale. Jedną montiporę zielone digitatę co już ładnie sobie rosła poparzyły na śmierć, stylophora milka została lekko pomiziana i schudła ale żyję a teraz jeden ukwiał jest podejrzanie blisko innego spsa, którego nazwy nie znam. Ładna żyjątka ale upierdliwe.

A błazny są najdalej jak się da od ukwiałów. Nigdy nawet nie były w tej połowie baniaka. Upatrzyły sobie narożnik na przeciwko, który traktują jak dom i wytrzepują ogonami piasek aż zostanie samo szkło:)


start 01.07.2014 na suchej skale | Akwarium: 100x70x55h (385L) + sump 92x78x50 (95L) = w obiegu ok 400L | Oswietlenie Kessil AP700 | Odpieniacz Reef Octopus NW-150 | Obieg Eheim compact+5000 | Cyrkulacja Jebao RW-8 + Jebao RW-4 + JVP-101(na wstecznym) | Obsada: miękkie+LPS+SPS

Można oglądać od poniedziałku do soboty w YASUMI SPA Poznań - www.poznan.yasumi.pl

Mój wątek na forum: http://nano-reef.pl/topic/64312-akwarium-ok-385l-od-a-do-z/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem tylko jednego, czemu jak widzisz że ukwiał parzy Tobie innego korala to nic z tym nie robisz tylko czekasz aż padnie. To się nie dzieje z dnia na dzień.

Moim zdaniem prowadzisz trochę chaotycznie te akwarium.

Co do balinga to po studiowaniu forum i przeglądania topowych zbiorników mało który właściciel stosuje 100% balinga. Pomyśl nad tym nie zawsze jest sens lania wszystkiego do wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

update z działania zbiornika i prośba o poradę :)

Od ostatniego filmu minęły 3 miesiące i powiem, że sprawy mają się średnio. Po przejściu na pełen program AF poleciały mi już prawie wszystkie SPSy, LPSy wyglądają jak na filmie rosną ale z pompowaniem bywa różnie, szczególnie calustrea. W sumie nie wiem co robię nie tak.

Stosowane preparaty AF: balling plus components strong, coral a,v,e,b(ten ostatni od tygodnia) oraz probiof, prof i probios oraz sól probiotyczna (3 krople na ok 450l wody w obiegu). Do tego karmienie pół łyżeczki suchego pokarmu i jedna kostka solowca. Czasem poleję coral f na wieczór.

NO3 według JBL'a spadło mi przez 3 miesiące z ok 30-50 do chyba 5-10, salifert pokazuje jeszcze mniej.

PO4 według saliferta 0

ca 420

kH trzymam w okolicy 7-7,5

Lista problemów:

1. Od momentu przejścia na AF na piasku mam taki nalot jak widać na filmie. Na początku myślałem, że okrzemki ale teraz jestem prawie pewien, że to jednak cyjano. W sumie tylko na piasku plus miejscami na skale, nie ciągnie się. Test na krzemiany zrobiłem i wszędzie mam 0. Babka kąpiąca tego nie lubi przekopywać

2. Słabną mi SPSy. Tracą tkankę od dołu, widać to na blue milka na poniższym filmie. Montipory tależowe 2miesiące temu zmieniły kolor: fioletowa na jasno fioletowy, a zielona na brazowy. Tydzień temu zaczęły tracić tkankę.

3. LPSy się trzymają ale calustrea ostatnio coraz słabiej się pompuje.

4. Zoa słabo rosną lub powoli giną

5. Inne miękkie jak porównać filmy to są przyrosty ale bez rewelacji.

Potencjalne błędy:

-akwarium jest w lokalu usługowym i nie za bardzo miałem możliwość dodawania preparatów AF nocnych po zgaszeniu światła. Te na noc podawane są na 3 godziny przed zgaszeniem światła. Od wczoraj poprawiłem ten błąd, przymontowałem plastikowy kubek do karmika na suche i do niego wlewam 50ml wody z akwarium i preparaty AF nocne.

-złe światło? tania chińska lampa 8x39w w tym jeden slot nie działa od początku: 2xaktynika, coral plus, purple plus i 3xnarva blue 2

-za dużo wszystkiego leję? jak stosowałem sól IO oraz przekarmiałem plus podnosiłem kh i ca proszkami aquamedic to wszystko rosło pięknie

-słaba cyrkulacja w nocy? w nocy chodziła tylko słaba pompka jvp 2000l i obieg. Chociaż spsy rosły u mnie najlepiej jak miały niedopuszczalną według standardów forum cyrkulację więc sam nie wiem.

-za duże podmiany na soli probiotycznej AF? 10% raz w tygodni

Z góry dziękuję za rady bardziej doświadczonych kolegów.

Edytowane przez kribyd (wyświetl historię edycji)

start 01.07.2014 na suchej skale | Akwarium: 100x70x55h (385L) + sump 92x78x50 (95L) = w obiegu ok 400L | Oswietlenie Kessil AP700 | Odpieniacz Reef Octopus NW-150 | Obieg Eheim compact+5000 | Cyrkulacja Jebao RW-8 + Jebao RW-4 + JVP-101(na wstecznym) | Obsada: miękkie+LPS+SPS

Można oglądać od poniedziałku do soboty w YASUMI SPA Poznań - www.poznan.yasumi.pl

Mój wątek na forum: http://nano-reef.pl/topic/64312-akwarium-ok-385l-od-a-do-z/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysiu,

tak "z reki" nie da sie powiedziec, co tam jest zle.

Moze wstrzymaj sie z dodawaniem roznych plynow, poza Ballingiem. Do tych korali nie potrzebujesz zadnych dopalaczy. Wytrzymaj bez dodawania choc z miesiac i porownaj ze starym zdjeciem.

Mozesz porownac z kims zasolenie ?

Slabe oswietlenie - korale by raczej brazowialy. Poza tym, te pod sama lampa powinny miec wystarczajace.

Cyrkulacje masz raczej dobra - skala jest b. czysta. Moze sps-om nie pasuje obecnosc miekkich (raz w miesiacu garsc wegla na 4 dni)?

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki Stani! Wstrzymam się z dawkowaniem kropli coral a,v,e na miesiąc i zobaczę efekt. Węgiel w sumpie mam (ok dwie garście) a zasolenie też raczej dobre bo mierzone refraktometrem (mam płyn kalibracyjny).

Co do twardych korali to mam pytanie. Czy są to tak wrażliwe zwierzaki, że jedno wachnięcie parametrów je już tak trwale uszkodziło że nie mogą się po nim pozbierać? Na początku grudniu kH przez parę dni miałem ok 11. Po tym skoku kH miałem też skok NO3 do 40-50, które przez te kilka miesięcy zbijałem metodą probiotyczną. Potem jak doczytałem, że przy metodzie probiotycznej kH musi być 6,5-7,5 to skutecznie tak trzymam.W grudniu też podnosiłem zasolenie z 1,023 na 1,025 w około dwa tygodnie. Skała jest bardzo czysto, brak glonów i cyjano powyżej piachu (z wyjątkiem może jednego kowałka skały). W sumpie refugium z spaghetti też bez cyjano. Mam straszenie dużo małych ślimaczków, które chyba skutecznie wyjadają.

Czy jak ukwiał popieści twardego korala od dołu to on jest już skazany na śmierć?


start 01.07.2014 na suchej skale | Akwarium: 100x70x55h (385L) + sump 92x78x50 (95L) = w obiegu ok 400L | Oswietlenie Kessil AP700 | Odpieniacz Reef Octopus NW-150 | Obieg Eheim compact+5000 | Cyrkulacja Jebao RW-8 + Jebao RW-4 + JVP-101(na wstecznym) | Obsada: miękkie+LPS+SPS

Można oglądać od poniedziałku do soboty w YASUMI SPA Poznań - www.poznan.yasumi.pl

Mój wątek na forum: http://nano-reef.pl/topic/64312-akwarium-ok-385l-od-a-do-z/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium stoi w SPA, jezeli na wejsciu przyjemnie pachnie to jest odpowiedz dlaczego akwarium leci.

Nie wolno uzywac, swieczek zapachowych, odswiezaczy powietrza, kadzidelek w pomieszczeniach gdzie stoi akwrium.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, a korzystając z okazji zapraszam do najlepszego SPA i gabinetu kosmetycznego w centrum Pozania:) - www.poznan.yasumi.pl

Grzegorz, od startu akwarium przyjemnie pachniało w recepcji (bardzo subtelnie, świeczka lub olejek eteryczny, nigdy zapach z kontatku) i przez 3 miesiące przed metodą AF SPSy rosły w oczach! Z tego względu obstawiam co innego. Moim faworytem jest przedawkowanie mikroelementów i coral a,v,e. Może te 3 krople to było za dużo? Zazwyczaj mam węgiel w skarpecie w sumpie.


start 01.07.2014 na suchej skale | Akwarium: 100x70x55h (385L) + sump 92x78x50 (95L) = w obiegu ok 400L | Oswietlenie Kessil AP700 | Odpieniacz Reef Octopus NW-150 | Obieg Eheim compact+5000 | Cyrkulacja Jebao RW-8 + Jebao RW-4 + JVP-101(na wstecznym) | Obsada: miękkie+LPS+SPS

Można oglądać od poniedziałku do soboty w YASUMI SPA Poznań - www.poznan.yasumi.pl

Mój wątek na forum: http://nano-reef.pl/topic/64312-akwarium-ok-385l-od-a-do-z/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz do kolelgii Keermit. Jemu baniak rosl na Aquaforest od samego poczatku i to juz chyba 2 lata bedzie. Wszytsko do mometu kiedy zona postawnowila wymienic zapach w otoczeniu.

Twoje akwarium jest swieze jak na swoj wiek, i watle. Na pocztku wszytsko buzuje do moementu kiedy nie przeginamy z szybkoscia powiekszania obsady jak i dozowaniem wszystkiego.

Masz miekasy, LPSy, SPSy, ukwiala. Kazdorazowo kiedy korale sie pompuja i wypomwywyuja wydzielaja do wody substancje z organow wewnetrznych. Stad mamy wojny chemiczne. Kiedy schodzi jeden koral zczyna sie podtrywanie drugiego i efekt domina.

Dodajac do tego dozowanie specyfikow ilosci nieadekwatnej do obsady, pogaraszmy sytuacje.

Warto tez pamietac ze woda to filtr powietrza, ktore doskonale chlonie , gazy, toksyny, zapachy. Niektore swietnie rozpuszja sie w wodzie a inne powoduje zanik pracy odpieniacza. Ten jednak dodaje oliwy do ognia pompujac zatrute powietrze w kolumne wody.

Wydaje mi sie wiec ze obecna sytuacje to zbieg wielu czynikow.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie suplementacji to należy stosować wg instrukcji i poradnika AF:

Coral A co drugi dzień z Coral V w dzień. Jeśli stosujemy Coral E to należy stosować Coral B. Coral E co drugi dzień, natomiast Coral B codziennie po zgaszeniu światła. Wszystkie dawki to kropla na 100 l.

Bakterie codziennie, pożywka naprzemian co drugi dzień każda.

Dobrze jest nie łac wszystkiego na raz.

Tyle z instrukcji i metody probiotycznej. Osobiście dzień po podmianie wody jest u mnie dniem bez buteleczek :).

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie dawki to kropla na 100 l.

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

tu bym uważał :) lepiej dać mniej i mieć święty spokój. 1 kropla na 100l o ile mnie pamięć nie myli (tak napisali w temacie o AF) jest liczona na dość zarośnięte akwarium...

ja używam soli RC i od 2 tyg stosuję krople AF.

Codziennie Fluor, Stront, Jod - rano 1-2h po zaświeceniu się światła - 2 krople

Coral E + Coral B - 1-2h po zgaszeniu światła - 2 krople

raz w tygodniu Coral V - 3 krople

Przyznając szczerze, że byłem wielce zniesmaczony hardcorową reklamą AF, ale ciekawość u mnie zwyciężyła i widzę, że te kropelki działają na korale... Albo inaczej... korale fajnie reagują na kropelki...


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odstaw tą sól z probiotykami i zacznij podmiany na IO, lampa jest ok, cyrkulacja też. Do takiej obsady nie potrzebujesz na razie nic extra dozować. Raz w tygodniu podmiana 10% IO i nic więcej nie rób.


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

firefighter, Mojesumienie - stosowałem się do instrukcji minus 20-30% (z wyjątkiem lania preparatów na noc na 3h przed wyłączeniem światło - dopiero parę dni temu wykorzystałem karmnik ehaim z przyklejonym platikowym kubkiem do dozowania płynów na 2h po zgaszeniu światła). Za poradą Staniego i grzegorza.k odstawiam coral a,v,e (co do coral b to czekam na odpowiedź od kogoś z AF czy pomoże na ten brud na piachu). Dorobię też ballinga AF bez component strong. Dziewczyny w gabinecie mają zakaz zapaszków w recepcji.

Ok. 10metrów od akwarium mamy stanowisko manicure i pedicure i czasem jest lekki zapach acetonu, zastanawiam się czy nie wyłączać odpieniacza na dzień (chodziłby od 20.00 do 11.00), chyba wystarczy żeby przy mojej obsadzie odpienił co trzeba???


start 01.07.2014 na suchej skale | Akwarium: 100x70x55h (385L) + sump 92x78x50 (95L) = w obiegu ok 400L | Oswietlenie Kessil AP700 | Odpieniacz Reef Octopus NW-150 | Obieg Eheim compact+5000 | Cyrkulacja Jebao RW-8 + Jebao RW-4 + JVP-101(na wstecznym) | Obsada: miękkie+LPS+SPS

Można oglądać od poniedziałku do soboty w YASUMI SPA Poznań - www.poznan.yasumi.pl

Mój wątek na forum: http://nano-reef.pl/topic/64312-akwarium-ok-385l-od-a-do-z/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.