Skocz do zawartości
kribyd

Akwarium ok 385L - od A do Z

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów,

mój pierwszy wpis na jakimkolwiek forum kiedykolwiek :clap:

Jestem w trakcie zgłębiania zagadnień związanych ze stawianiem morskiego akwarium. Do tej pory jedyne rybki z jakimi miałem do czynienia lądowały na talerzu ale to się mam nadzieję niedługo zmieni wraz z rozwojem mam nadzieję pięknego akwarium morskiego!

Sporo już przeczytałem na ten temat (internet, fora internetowe, nawet jedna książka) ale i tak bez pytań się nie obędzie. Mam nadzieję, że bardziej doświadczeni koledzy i koleżanki podzielą się wiedzą z początkującym forumowiczem.

Postaram się zadawać pytania krok po kroku. Jakbym pytał o rzeczy już omówione na forum także proszę o info.

Pierwsze pytanie to optymalny wymiar zbiornika. Oscyluję w okolicach 360L i nie jestem w stanie znaleźć informacji jaki będzie najciekawszy/najlepszy wymiar - w zbiorniku planuję na początek mało wymagające koralowce miękkie, trochę także mało wymagających rybek, trochę skorupiaków itp - ale o tym później. docelowo pewnie będę próbował z bardziej wymagającymi mieszkańcami - bardzo bym chciał kiedyś spróbować zadomowić Tridacne - ale to dopiero jak już będę wiedział co i jak).

opcja 1: 100x60x60h - 360L

opcja 2: 120x60x50h - 360L

opcja 3: 100x70x55h - 385L

Dodam, że akwarium będzie stało na stelażu o wysokości 100cm (oglądane będzie głównie na stojąco), oglądane teoretycznie mogłoby być nawet z 4 stron ale najprawdopodobniej jeden krótszy bok będzie zasłonięty.

 

miejsce-na-akwarium.jpg

Edytowane przez kribyd (wyświetl historię edycji)

start 01.07.2014 na suchej skale | Akwarium: 100x70x55h (385L) + sump 92x78x50 (95L) = w obiegu ok 400L | Oswietlenie Kessil AP700 | Odpieniacz Reef Octopus NW-150 | Obieg Eheim compact+5000 | Cyrkulacja Jebao RW-8 + Jebao RW-4 + JVP-101(na wstecznym) | Obsada: miękkie+LPS+SPS

Można oglądać od poniedziałku do soboty w YASUMI SPA Poznań - www.poznan.yasumi.pl

Mój wątek na forum: http://nano-reef.pl/topic/64312-akwarium-ok-385l-od-a-do-z/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam (edit)

Ciezki wybor z tym wymiarem. Ja osobiscie jakbym mogl zrobic takiego "room dividera" to bym zrobil min 1,2m dlugosci, bedzie ci to latwiej oswietlic t5 (chyba ze planujesz ledy to wtedy w zaleznosci od lamp/y). Jakby dalo rade to bym pojechal 120*70*60h, jak nie to chociaz 120*60*60h nie pozalujesz.

Edytowane przez danp (wyświetl historię edycji)

380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biorac pod uwage rowniez oswietlenie T5, to metrowy zbiornik oswietli sie lampa X x 39W a 120 cm X x 54W, takze dlugosc chyba nie jest az tak istotna.

Natomiast jesli akwarium bedzie ogladane z 3-4 stron, to ostatnia propozycja (100 x 70 x 55) ma racje bytu. W wezszym akwarium skala odsunieta od przedniej szyby, bedzie "wchodzila" na tylna. Takze kazde 5 cm wglab daje super efekt.

Osobiscie zastanawialbym sie nad zbiornikiem 100 x 80 x 55. :blushing:

No i witamy na Forum :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ma stac na srodku do dajesz po 80 na boki I rowerem lub fotelem biurowym jezdzis wokol :D na powaznie to jak planujesz umiejscowic w centralnym miejscu danego pomieszczenia I nie jest to 3-4m na dlugosc jakie chcialbys uzyskac, to pomyslal bym o nizszej, a szerszej kostce. Do tego sprawa zabudowy szkla (gora czy bez, bo tu tez estetycznie niskie akwa moze dostac po d...e jak bedzie korona I szafka wysoka na metr)

Witamy

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Dzisiaj zamówiłem zbiornik ze szkła optiwhite o wymiarach: 100x70x55h (1600zł) czyli opcja 3, które wyląduje na stelażu aluminiowym o wymiarach 125x70x110h (1000zł). Mam nadzieję, że zbytnio nie przepłacam;)

Kolejne zakupy i postępy będę umieszczał w tym temacie na bieżąco.

Pytań w sumie nie mam za dużo (baaardzo dużo informacji z tego forum już wyciągnąłem) ale jak będą się pojawiały to z góry dziękuję za podpowiedzi:)

Edytowane przez kribyd (wyświetl historię edycji)

start 01.07.2014 na suchej skale | Akwarium: 100x70x55h (385L) + sump 92x78x50 (95L) = w obiegu ok 400L | Oswietlenie Kessil AP700 | Odpieniacz Reef Octopus NW-150 | Obieg Eheim compact+5000 | Cyrkulacja Jebao RW-8 + Jebao RW-4 + JVP-101(na wstecznym) | Obsada: miękkie+LPS+SPS

Można oglądać od poniedziałku do soboty w YASUMI SPA Poznań - www.poznan.yasumi.pl

Mój wątek na forum: http://nano-reef.pl/topic/64312-akwarium-ok-385l-od-a-do-z/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie najlepszy wybór jeśli chodzi o wymiary z powyższych.

Oświetlenie bym zrobił hqi 250%+2x24 jeśli ma być w takim miejscu lepiej się będzie prezentować lampka niż rury 39w i bliki które ożywią baniak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozmiar super . Co do oswietlenia to moze ledy z t5 . Witamy


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie napisałem na wstępie ale planuję zabudowę do sufitu. Na początku zastanawiałem się jak to zrobić (sufit jest podwieszany i nie utrzymałby zbyt dużego ciężaru, a nie chcę się bawić w jego rozbieranie żeby przywiercić konstrukcję bezpośrednio do sufitu).

Jednak doradzono mi rozwiązanie, które nie wiedziałem że jest możliwe - postawienie kolejnego stelaża na akwarium. Zamówione więc mam następujące elementy: stelaż j.w. o wysokości 110cm, akwarium j.w. o wysokości 55cm oraz na to wszystko stelaż aluminiowy o wymiarach 125x70x60h (500zł). Do tego górnego zamontuje obudowę tak aby sięgnęła do sufitu.

No i teraz nadszedł czas na kolejne dwa trzy pytanie do Was moi drodzy:

1. Planuje sump, jak go wymyślę to napiszę co wymyśliłem ale na razie mam tzw. rozkminkę wstępną na temat jego zewnętrznych rozmiarów. Do dyspozycji mam 117x62x102cm (rozmiar stelaża stelaż minus profile 40mm). Pytanie do bardziej doświadczonych morszczaków. Czy wygodniej z punktu widzenia użytkowego jest zostawić sobie jakąś powierzchnię roboczą na szerokości (przed sumpem) czy głębokości (z lewej/prawej) sumpa? Lub inaczej - jaki maksymalny wymiar sumpa byście dali?

2. Czym zabudować stelaże (górny i dolny)? Czy płyta meblowa (wiórowa) laminowana 18mm będzie ok? Nie będą puchły jeżeli krawędzie zostaną tylko oklejone? Co sądzicie o płycie HDF lakierowanej na górny stelaż (jest lekka)?

3. Start planuję tylko na suchej żywej skale. I teraz pytanka z tym związane:

-polecacie jakieś dobre źródło, tzn. jakiś konkretny sklep?

-ile kg (pi*drzwi) suchej żywej skały to będzie dużo jak na zbiornik 385L. Chodzi mi o rząd wielkości. Nie chciałbym kupić 80kg żeby się okazało, że wejdzie mi i tak tylko max60kg.

---------------

Co do oświetlenia to myślałem o czymś prostym. Co sądzicie o takim 8x39W? Będzie działać?

http://www.aquariums...91cm-p5649.html

Edytowane przez kribyd (wyświetl historię edycji)

start 01.07.2014 na suchej skale | Akwarium: 100x70x55h (385L) + sump 92x78x50 (95L) = w obiegu ok 400L | Oswietlenie Kessil AP700 | Odpieniacz Reef Octopus NW-150 | Obieg Eheim compact+5000 | Cyrkulacja Jebao RW-8 + Jebao RW-4 + JVP-101(na wstecznym) | Obsada: miękkie+LPS+SPS

Można oglądać od poniedziałku do soboty w YASUMI SPA Poznań - www.poznan.yasumi.pl

Mój wątek na forum: http://nano-reef.pl/topic/64312-akwarium-ok-385l-od-a-do-z/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

czekam na pomoc:) lub link do tematu gdzie znajdę odpowiedź. W międzyczasie ustaliłem, że

2. Górny stelaż zabuduję płytą HDF lakierowaną z dwóch stron. Zobaczymy czy za 3 miesiące nie będę wymieniał:/

Pomóżcie z dolnym stelażem: płyta meblowa, jakieś pcv? A może krawędzie płyty meblowej jakimś lakierem bezbarwnym przemalować?

3. Podobno 50kg suchej żywej skały to będzie max dla takiego akwarium

No i jeszcze odnośnie tej belki 8x39W. Miał ktoś z was kiedyś coś takiego minimalistycznego i stosunkowo taniego?

Dzięki.


start 01.07.2014 na suchej skale | Akwarium: 100x70x55h (385L) + sump 92x78x50 (95L) = w obiegu ok 400L | Oswietlenie Kessil AP700 | Odpieniacz Reef Octopus NW-150 | Obieg Eheim compact+5000 | Cyrkulacja Jebao RW-8 + Jebao RW-4 + JVP-101(na wstecznym) | Obsada: miękkie+LPS+SPS

Można oglądać od poniedziałku do soboty w YASUMI SPA Poznań - www.poznan.yasumi.pl

Mój wątek na forum: http://nano-reef.pl/topic/64312-akwarium-ok-385l-od-a-do-z/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup dobrą płytę np krosnopol, wewnątrz w sumpowni możesz lakierem okrętowym pomalować.

Nic nie będzie puchło jak będzie dobrze sklejone,tak 18mm będzie w sam raz.

Możesz jakąś matę czy coś tego typu wyciąć na stelaż zanim przykryjesz płytą od góry żeby się blat nie wgniatał w stelaż.

Skały w głównym i 25-30kg wystarczy może być i 35-40kg wedle woli resztę można dać do sumpa.

Sump rób opór i nie zapomnij że po wyłączeniu pompy część wody spłynie w zależności jak głęboko wpuścisz powrót w baniaku.

Edytowane przez Ben_sage (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze Ben_sage , 50kg to trochę sporo szczególnie że to sucha skała . Możesz zerknąć na moje akwa - tam w głównym jest niecałe 25kg suchej skały. W sumpie mam jeszcze z 10kg.

Sump daj jak największy możesz. Zawsze w nim miejsca brakuje. Z przodu nie ma co zostawiać miejsca, i tak wyszło by tego mało żeby zmieścić coś większego. Ja sobie tak zrobiłem i nic poza rolką ręcznika papierowego, skrobaczką do szyb i strzykawką do balinga tam nie trzymam . Na testy, mierniki, żarcie i inne preparaty mam osobną szafeczkę - brak wilgoci .

Nie wiem jak chcesz rozwiązać sump ale jeśli nie planujesz w nim zbiornika na RO to musisz na takowy zostawić miejsce po boku sumpa. Przy tym litrażu potrzeba ze 50l żeby móc spokojnie wyjechać na 10dni (chociaż jak będzie cieplej to wystarczy pewnie na tydzień)

U mnie już teraz kiedy zrobiło się trochę cieplej paruje prawie 25l na 4 dni .


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

50 kg za duzo . Ta korona bedie troche wazyc nie jestem znawca ale stlaz i plyta zrobi sie kilka kilo . A jesli sufit jest podwieszany to musza isc jakies profilem j. Ja bym byl ostrozny z takim kominem , moze sie myle


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tym litrażu potrzeba ze 50l żeby móc spokojnie wyjechać na 10dni (chociaż jak będzie cieplej to wystarczy pewnie na tydzień)

U mnie już teraz kiedy zrobiło się trochę cieplej paruje prawie 25l na 4 dni .

U mnie ostatnio od środy 18:00 do niedzieli 20:00 wyparowało ok.20l, ok 550l z kominem.

Dolewkę mam 32l ale jeszcze mogę wlać do komory z pompą te 10l.

Myślę że u mnie w lato to tak z 6-7dni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie ostatnio od środy 18:00 do niedzieli 20:00 wyparowało ok.20l, ok 550l z kominem.

Dolewkę mam 32l ale jeszcze mogę wlać do komory z pompą te 10l.

Myślę że u mnie w lato to tak z 6-7dni.

Tylko u Ciebie lampa wisi sporo ponad taflą a i watów masz prawie o połowę mniej jak ja.


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

50 kg za duzo . Ta korona bedie troche wazyc nie jestem znawca ale stlaz i plyta zrobi sie kilka kilo . A jesli sufit jest podwieszany to musza isc jakies profilem j. Ja bym byl ostrozny z takim kominem , moze sie myle

Jestem podobnego zdania, zwłaszcza ze planujesz zabudować komin płytą 18 -to będzie spory ciężar, pomyśl o cieńszej płycie i stelażu mocowanym do stropu.

Edytowane przez mslawek (wyświetl historię edycji)

Akwarium 300L (120x50x50) front i boki z OW + sump 100L

Odpieniacz Deltec MCE600 (na czas dojrzewania) WhiteSkim200, cyrkulacja 2xtunze 60856045, Lampa LED 240W DIY od Tomasza, dolewka AM SP3000, obieg: NJ4500 Jebao DC6000

Start 13.12.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie nie będzie to dobrze wyglądało. Akwarium jest za małe aby stawiać je na środku i ciągnąć do samego sufitu. Konstrukcja będzie 'ciezka' wizualnie i odciągnie wzrok od samego akwarium. Zrobił bym oświetlenie na linkach jeśli już.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko u Ciebie lampa wisi sporo ponad taflą a i watów masz prawie o połowę mniej jak ja.

Pewnie tylko u mnie hqi robi za skuteczną grzałkę o każdej porze roku.

Teraz jest 31cm nad taflą a i to wystarczy by podgrzać wodę do 26C.

Mogło by być 25cm ale tak to tylko zimą, lampy T5 też można wedle woli regulować a że będą straty to co zrobić u mnie przy 31 też trochę są.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aten baniaczek to gdzie bedzie stal?


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

dzięki za komentarze. W sobotę jadę do Wawy do erybki po ok 30-40kg suchej żywej skały (ponoć mają jeszcze ciepłe 3000kg, więc będzie z czego wybierać). Biorę rękawiczki i będę szukał co ładniejszych kawałków. Zaraz jeszcze zacznę przeglądać neciora w poszukiwaniu inspiracji na aranżację kamieni. Akwarium i stelaże powinienem mieć w przyszłym tygodniu. Jak będzie co pokazać to wstawię kilka fotek.

Z tym sumpem to nadal nic nie wymyśliłem. Ale zbiornik na automatyczną dolewkę muszę mieć i z tego co piszecie to zrobię co najmniej 50l. Będę w nim jeszcze chciał kręcić wodę na podmianki więc może nawet więcej litrów zrobię.

Co do komentarza CNCRob...zasiałeś ziarno wątpliwości :sweat: ...ale mam nadzieję, że fajnie wyjdzie. Stelaż, który wyląduje na akwarium już zamówiłem (500zł) więc nie może się zmarnować ;)

Całą zabudowę chcę dać białą. Powinna "zniknąć" na tle białych ścian akcentując samo akwarium.

Oj ciekawy jestem jak mi to wszystko wyjdzie:)


start 01.07.2014 na suchej skale | Akwarium: 100x70x55h (385L) + sump 92x78x50 (95L) = w obiegu ok 400L | Oswietlenie Kessil AP700 | Odpieniacz Reef Octopus NW-150 | Obieg Eheim compact+5000 | Cyrkulacja Jebao RW-8 + Jebao RW-4 + JVP-101(na wstecznym) | Obsada: miękkie+LPS+SPS

Można oglądać od poniedziałku do soboty w YASUMI SPA Poznań - www.poznan.yasumi.pl

Mój wątek na forum: http://nano-reef.pl/topic/64312-akwarium-ok-385l-od-a-do-z/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to ostatnio trochę konto mi się uszczupliło :whistle: większość sprzętu mam kupioną, listę wkleję na koniec posta i czekam na komentarze :coffee:.Jednego kluczowego elementu mi jeszcze brakuje - sumpa. Z jego zamówienie wstrzymam się do piątku kiedy to dostarczone mają być akwarium i stelaże. Dzisiaj trochę posiedziałem i narysowałem projekt.

sump - projekt.jpg

Akwarium będzie stało na stelażu o wysokości 110cm więc dostęp do sumpa powinien być wygodny.

Sump 3 komorowy, poszczególne komory podpisane na zdjęciu. Refugium na początek nie będzie używane bo jeszcze nie zdążyłem się zapoznać z tym tematem - zasilane wodą ze spływu (ok25%) lub z pompy powrotnej. W górnym lewym rogu miejsce na skarpetę 18cm.

Czy macie jakieś pomysły. Są jakieś błędy? Nie jestem pewien tzw. bubble stop'a bo widziałem różne wersje (dwie przegrody, trzy przegrody, ze szparą po środku) - w moim projekcie wysokość ścianek to od lewej 25cm, 2cm od dna 30cm i 24cm.

Co już mam:

-43kg suchej żywej skały

-18kg żywego piochy: Nature OC. Aragnite White

-25kg soli Instant Ocean

-autodolewka: tunze 3155 osmolator

-refraktometr + kilka testów

-system RO+DI 75gpd

-odpieniacz Reef Octopus NW-150

-pompa obiegowa Eheim compact+ 5000

-cyrkulacja: 2xJVP-102

-belka oświetleniowa 8*39W

Edytowane przez kribyd (wyświetl historię edycji)

start 01.07.2014 na suchej skale | Akwarium: 100x70x55h (385L) + sump 92x78x50 (95L) = w obiegu ok 400L | Oswietlenie Kessil AP700 | Odpieniacz Reef Octopus NW-150 | Obieg Eheim compact+5000 | Cyrkulacja Jebao RW-8 + Jebao RW-4 + JVP-101(na wstecznym) | Obsada: miękkie+LPS+SPS

Można oglądać od poniedziałku do soboty w YASUMI SPA Poznań - www.poznan.yasumi.pl

Mój wątek na forum: http://nano-reef.pl/topic/64312-akwarium-ok-385l-od-a-do-z/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko już ruszyło. Jutro porobię zdjęcia i wrzucę żeby widać było lepiej jak to po kolei wyglądało. A teraz krótki opis mojego startu:

1. Suchuteńką skałe wstępnie sobie ułożyłem na podłodze w kształt jaki później chciałem uzyskać w akwa. Przydało się dłuto i taki gruby pilnik, którym formowałem podstawy żeby równo stało. Kilka kawałków pokleiłem ceresitem cx5 (później w akwa jeszcze jeden raz kleiłem co bardziej chybotliwe kawałki).

2. Zakupiona skała (43kg) przez 1,5tyg moczyła się w beczce w odpowiedni posolonej wodzie (ok 80l) z cyrkulacją 10000l/h i ogrzewaniem na 26 C. Parametry NH4 -0, NO2 i NO3 Saliferta leciuteńko różowe. Interpretowałem to, że mało co ale coś się tam rozpuściło i rozłożyło.

3. Skałę wraz z wodą 80l i świerzymi 80l przeniosłem do docelowego zbiornika. Po kilku dniach zobaczyłem, że nic mi się tam specjalnie nie dzieje więc zamiast dodawać żywe rybki czy zdechłe krewetki kupiłem 25% wodę amoniakalną. Plan był taki żeby dodać tyle żeby osiągnąć stężenie w okolicach 3-4mg/l. W ten sposób chciałem przyspieszyć zamknięcie cyklu azotowego. Za pierwszym razem dodałem chyba 10x za dużo (test saliferta na NH4 jest do DU&*, nic na nim nie widać - polecam JBL). Przez co musiałem wylać pewnie z 100l z tych 160:/ żeby zejść do poziomu 3-4mg/l

4. Po około tygodniu NH4 zjechało mi do 0... :thumbsup: Od momentu kiedy skała wylądowała w zbiorniku docelowym świecę 6x39W przez 8h/dziennie

6. Od kolegi z forum otrzymałem 60l wody z podmianki oraz trochę brudu z dna i żywy kamień na start- wielkie dzięki thomash666

7. Kolejny raz dodałem wody amoniakalnej. Po 48h NH4=0.

8. Dodałem wody amoniakalnej jeszcze raz. Po 24h znowu NH4=0 -> cykl azotowy zamknięty. NO3>100. Podmianka ok90%

8. Kolejne 60l wody z podmianki i dopełnienie zbiornika do końca świeżą solanką.

10. Podłączenie sumpa i start obiegu

11. Po kilku dniach na skałach pojawiły się brunatne glony. Takie cienkie, niteczki. W miejscach najlepiej oświetlonych T5 i światłem dziennym. Chyba trochę źle zrobiłem ale dodałem żywego piasku (18kg) i następnego dnia kupiłem 6 ślimaków (4turbo i 2 piaskowe, kraba) oraz salariasa i garbika. Zalążek ekipy czyszczącej oraz rybki co by sprawdzić czy się udało wystartować pierwsze akwarium. Na razie wszyscy żyją choć salarias to tylko pod skałą siedzi i nic nie je. Coś mu się chyba nie widzi:/ Dodatkowo kupiłem jeszcze Antiphos FE żeby obniżyć trochę PO4 (salifert lekko niebieski się robił).

Na chwilę obecną ślimaki się chyba najadły. Glonów mi chyba trochę przybyło (jutro foty). Zbiornik dalej sobie dojrzewa a ja planuję powoli dodawać mu kolorów:)

Co sądzicie o metodzie zamykania cyklu azotowego na wodę amoniakalną? Jakby ktoś chciał to mogę odsprzedać/oddać - musiałem kupić litr a zużyłem 10ml :smiling: - nie była droga na szczęście - 10zł ale mam problem bo nie wiem jak się tego pozbyć (wylać do kibla raczej nie można).

Edytowane przez kribyd (wyświetl historię edycji)

start 01.07.2014 na suchej skale | Akwarium: 100x70x55h (385L) + sump 92x78x50 (95L) = w obiegu ok 400L | Oswietlenie Kessil AP700 | Odpieniacz Reef Octopus NW-150 | Obieg Eheim compact+5000 | Cyrkulacja Jebao RW-8 + Jebao RW-4 + JVP-101(na wstecznym) | Obsada: miękkie+LPS+SPS

Można oglądać od poniedziałku do soboty w YASUMI SPA Poznań - www.poznan.yasumi.pl

Mój wątek na forum: http://nano-reef.pl/topic/64312-akwarium-ok-385l-od-a-do-z/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sory albo jest wcześnie i nie kontaktuje ale z sumpem coś nie bardzo gdzie refugium a gdzie powrót ???


6808_7588.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paweł, refugium jeszcze nie uruchomiłem ale będzie ono zasilane na bypasie z pompy obiegowej - eheim 5000+. Planowałem zrobić na bypasie ze spływu ale z tego co na razie zaobserwowałem to pompa ma większą wydajność niż spływ (rura fi 32) i muszę ją mieć skręconą na ok 75% mocy. Jak zrobię bypas to pompę dam na 100% i trochę jej mocy wykorzystam do zasilenia refugium. Poniżej wklejam zmodyfikowany projekt sumpa - zbiornik na dolewkę jest jakby z tyłu. Jak porobię zdjęcia to wrzucę jak w realu wygląda.

sump - projekt - v02.jpg

Edytowane przez kribyd (wyświetl historię edycji)

start 01.07.2014 na suchej skale | Akwarium: 100x70x55h (385L) + sump 92x78x50 (95L) = w obiegu ok 400L | Oswietlenie Kessil AP700 | Odpieniacz Reef Octopus NW-150 | Obieg Eheim compact+5000 | Cyrkulacja Jebao RW-8 + Jebao RW-4 + JVP-101(na wstecznym) | Obsada: miękkie+LPS+SPS

Można oglądać od poniedziałku do soboty w YASUMI SPA Poznań - www.poznan.yasumi.pl

Mój wątek na forum: http://nano-reef.pl/topic/64312-akwarium-ok-385l-od-a-do-z/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
sucha zywa skala?!

tak. Kupiłem 43kg suchej żywej skały z erybki. Akurat mieli dostawę 3t więc było z czego wybierać. Później od kolegi z forum dostałem jedną żywą skałkę (ok. 500-800g) oraz trochę gruzu i brudu z dna sumpa.

43 kg okazała się wystarczającą ilością...myślę, że jakby było 10kg mniej też by fajnie wyszło.


start 01.07.2014 na suchej skale | Akwarium: 100x70x55h (385L) + sump 92x78x50 (95L) = w obiegu ok 400L | Oswietlenie Kessil AP700 | Odpieniacz Reef Octopus NW-150 | Obieg Eheim compact+5000 | Cyrkulacja Jebao RW-8 + Jebao RW-4 + JVP-101(na wstecznym) | Obsada: miękkie+LPS+SPS

Można oglądać od poniedziałku do soboty w YASUMI SPA Poznań - www.poznan.yasumi.pl

Mój wątek na forum: http://nano-reef.pl/topic/64312-akwarium-ok-385l-od-a-do-z/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.