Skocz do zawartości
Robert-reef

Umierają korale LPS

Rekomendowane odpowiedzi

Przyłączam się do opinii Jędrzeja, jest coś nie tak z odpieniaczem .

Sprawdź pompę ,spróbuj go wyregulować(ustawić), a jeśli masz sporą obsadę to wymienić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyłączam się do opinii Jędrzeja, jest coś nie tak z odpieniaczem .

Sprawdź pompę ,spróbuj go wyregulować(ustawić), a jeśli masz sporą obsadę to wymienić.

Jak byłem u Teściówki na Święta i pienidło w tym czasie przeloało cały "syf" do sumpa, to po powrocie zobaczyłem tak ładne lpsy, jakich jeszcze nigdy wcześniej i później nie widziałem...

Edyta: Czasami zastanawiam się, czy nie dozować jakoś delikatnie tego syfku? :). Nie mam doświadczenia, ale już zauważyłem, że zbyt czysta woda nie służy życiu które mam...jedna ryba spsom też nie :(, ale to inna historia :p.

Edytowane przez AMP (wyświetl historię edycji)

Akwa 560l (155x60x60) + sump 100l wody (po wymiarach ze 180), Deltec AP850, reef circulator 10000 + Jebao WP40, NJ6000, 6-8x T5 80W, LR ~50kg, LS~31kg i coś tam jeszcze... pelletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacje mam aktualnie mniejszą bo pompa JVP 12000l/h na przyssawkach odklejała się co chwilę więc ją wywaliłem.

Obsadę mam sporą. Jest kilka pokolców, borsuk, brzydal i kilka innych mniejszych ryb. Ogólnie 19 sztuk. Kilka krewetek, ślimaków, wężowideł.

Odpieniacz naprawdę słabo wywala syf z wody, sam się dziwie że po 2 tygodniach piany na mokro mam 100-200ml w kubku.

W każdym razie po wczorajszej podmianie wody korale wyglądają dużo lepiej. Faktycznie musiała im zaszkodzić dłuższa przerwa w podmianach (chciałem zwalczyć cyjano nie dostarczając mu pożywki). Na drugi raz nie będę czekał tylko od razu zastosuje chemiclean.

Dziś szykuje znowu wodę i jutro zrobię kolejną podmiankę i jeszcze jedną za kolejne 2 dni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...) Ogólnie mniej więcej takie parametry utrzymują się od grudnia. Miałem między czasie skok KH z 6 do 10, potem ustabilizował się na 7 w ciągu około 3 tygodni.

Pomijając całe dywagacje odnonie działania sprzętów, całego setupu i ogólnych parametrów podzielę się z Tobą moimi ostatnimi doświadczeniami z Blastomussa (bardzo podobne to tego LPS z pierwszego zdjęcia).

Jakieś 2 tygodnie temu przygotowójąc się do przejścia na Dastaco zafundowałem lejąc z ręki kH dość gwałtowny skok twardości z 6,5 na 9,0. Skutek był taki że całe akwarium nie wykazywało reakcji a właśnie Blastomussa zaczęła tracić kolor z ładnie czerwonego. Tak od obwodu ku środkowi.

W tym samym okresie zafundowałem jej jednorazowo bezpośrednie karmienie (normalnie sama poluje) ale skłaniam się ku skokowi kH jako przyczynie tej sytuacji niż lekka niestrawność związana z przejedzeniem.

Po 2 tygodniach kondycja korala się ustabilizowała ale pewnie jeszcze przynajmniej drugie tyle potrzebuja na dojście do pierwotnej kondycji.


731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robert przy tak licznej obsadzie pomysl o innym odpieniaczu lub popracuj nad tym co jest.

wysłane przez tapatalk


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszym zdjęciu jest Acanthastrea. Ale właśnie objaw był taki jak opisujesz- kurczyły się główki i było widać szkielet.

Teraz po podmiance jest dobrze, na pewno widać że korale odżyły.

Odpieniacz faktycznie jest słaby ale myślałem że bio pelety załatwią problem NO3 i PO4. Jednak coś u mnie słabo działają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biopalety ściśle współpracują z odpieniaczem, poczytaj o tej filtracji dokładnie.

wysłane przez tapatalk


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robert a odpływ z pellet gdzie masz skierowany? Powinien być przy pompie odpieniacza.


5908_5997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak lecą LPS to może być też uboga sól. LPS mogą mieć wyższe azot i fosfor ale za to są bardziej wrażliwe na mikroelementy a właściwie ich brak w wodzie. Czy problemy nie zaczęły się po zmianie soli na jakąś ubogą ?


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacje mam aktualnie mniejszą bo pompa JVP 12000l/h na przyssawkach odklejała się co chwilę więc ją wywaliłem.

Obsadę mam sporą. Jest kilka pokolców, borsuk, brzydal i kilka innych mniejszych ryb. Ogólnie 19 sztuk. Kilka krewetek, ślimaków, wężowideł.

Odpieniacz naprawdę słabo wywala syf z wody, sam się dziwie że po 2 tygodniach piany na mokro mam 100-200ml w kubku.

W każdym razie po wczorajszej podmianie wody korale wyglądają dużo lepiej. Faktycznie musiała im zaszkodzić dłuższa przerwa w podmianach (chciałem zwalczyć cyjano nie dostarczając mu pożywki). Na drugi raz nie będę czekał tylko od razu zastosuje chemiclean.

Dziś szykuje znowu wodę i jutro zrobię kolejną podmiankę i jeszcze jedną za kolejne 2 dni.

Kilka pokolcy? Tzn ile?

W 220 L taka obsada? Opieniacz to powinieneś codziennie opróżniać, a nie 200 ml na dwa tygodnie.

Azotany tam naprawdę muszą być wysokie, nie dziwię się że korale dobrze zareagowały na podmianę, bo je trochę rozcienczyłeś.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO przy takiej obsadzie, ciężko będzie Ci utrzymywać zbiornik w dobrej formie, nie mówię że to jest nie możliwe ale trudne, może przeskocz na fish only plus miękasy nie będziesz miał wtedy problemów. Sorki że tak poza tematem.

Powodzonka.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.