Skocz do zawartości
Gość radiesteta

Parametry deklarowane a prawdziwe odpieniaczy i skimmerów czyli między paranoją a absurdem.

Rekomendowane odpowiedzi

Ben_sage, ten shuran co na fotce to jakaś zabawka, tam nawet powierze nie przechodzi przez wirnik tylko miesza się na zwężce z wodą i te śruby motylkowe ;) Mam za 500zł Octopusa na sprzedaż, rura 150, 50cm wysoki, na pompie 38w Aquamedica 2000, co ciągnął mi jeszcze niedawno 1000 litrów w obiegu, tyle, że co 2 dni był pełny kubek szlamu. A ryb było 20 z czego 6 dużych po 15 cm... Według mnie to jest odpieniacz do mocno zarybionego 250 litrów oraz średnio zarybionego 400.

IMAG1885.jpg

DSCF4937.JPG

post-11401-0-72945600-1397047802_thumb.jpg

post-11401-0-24890300-1397047917_thumb.jpg

Edytowane przez imperator (wyświetl historię edycji)

*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stachuran to dobra konstrukcja. Mam 120ke. Bardzo wydajny.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ben_sage, ten shuran co na fotce to jakaś zabawka, tam nawet powierze nie przechodzi przez wirnik tylko miesza się na zwężce z wodą i te śruby motylkowe ;) Mam za 500zł Octopusa na sprzedaż, rura 150, 50cm wysoki, na pompie 38w Aquamedica 2000, co ciągnął mi jeszcze niedawno 1000 litrów w obiegu, tyle, że co 2 dni był pełny kubek szlamu. A ryb było 20 z czego 6 dużych po 15 cm... Według mnie to jest odpieniacz do mocno zarybionego 250 litrów oraz średnio zarybionego 400.

Dobrze że ta zabawka jest wystarczająca gorzej jak bym się miał bujać z taką lochą która musi mieć pobór prądu dużo większy a efekt może podobny.Śruby motylkowe a jakie miały by być? nity ze stali nierdzewnej ?

Jest mi obce pojęcie mocno zarybione lub średnio zarybione ja staram się dać rybom odpowiednie warunki, pokolce są rybami terytorialnym w akwarium należy zadbać o ich komfort.

Skoro miałeś 6 dużych ryb w 1000l i uważasz że nadaje się on do 250l lub 400l świadczy to o słabej wydajności. Jak widać nie zawsze wielkość odzwierciedla wydajność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zacytuję naszego forumowego kolegę Sebastka

Generalna zasada mówi że odpieniacz im większy tym lepszy ale przecież nawet zadurzy odpieniacz może być problemem. Musimy zdać sobie sprawę co wpływa na pracę odpieniacza i co usuwa on z wody. Jak już pewnie przeczytałeś w innych postach odpieniacz przyłącza do bąbelków powietrza białka, ale nie tylko białka, razem z nimi przyłącza tłuszcze, lipidy i wiele innych substancji, najprościej można powiedzieć że usuwa on z wody produkty przemiany materii. Takie produkty to najczęściej odchody ryb, niestrawiony pokarm lub rozkładające się pożywienie lub zwierzęta. Wydajność odpieniacza powinna zależeć nie od ilości wody ale od ilości substancji jakie dany odpieniacz musi z tej wody usunąć. Dla przykładu jeśli mamy 1000 litrowe akwarium w którym nie ma ryb, nie ma krewetek są jedynie korale których również nie karmimy (sytuacja czysto hipotetyczna) czy potrzebujemy odpieniacza do 1000L? Nie. Do dostarczenia niezbędnego tlenu spokojnie wystarczy nam niewielki odpienaicz przeznaczony do 200-300 litrów. Z drugiej strony jeśli w 300 litrowym akwarium mamy 5 pokolców, 20 anthiasów i do tego stadko innych ryb które karmimy obficie 3-4 razy dziennie czy odpieniacz który producent deklaruje do takiego litrażu nam wystarczy? Oczywiście że nie w takim przypadku potrzebujemy przewymiarowanego odpieniacza, takiego do powiedzmy 1200 litrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

A na chwilę obecną wszystkim użytkownikom odpieniaczy, zamiast technologii Plug And Play, zostaje Pay... Plug And Pray.

Dokładnie tak to chyba w tej chwili wygląda. Zbyt wydajny odpieniacz nie dość, że narazi na większe niepotrzebne koszty początkowe to jeszcze zajmie więcej miejsca a także narażać będzie jego posiadacza na niepotrzebne comiesięczne dodatkowe koszty. A zbyt mała wiadomo spowoduje zatrucie ryb, korali itp i ich powolną śmierć. Poza tym nie piszmy tu o ekstremach - skupmy się na optymalnych, lub do takich zbliżonych. Wiadomo, ze jak ktoś wsadzi do 100l zbiornika 40 ryb to po pierwsze będzie sadystą po drugie będą się miały jak sardynki w puszce a poza tym będzie potrzebował wtedy znacznie przerośniętego odpieniacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokolce nie są terytorialne ! Dla mnie to ryba stadna pływająca w ławicy po całym baniaku, weź takiego naso 5 sztuk na przykład albo zebrasom to zobaczysz. Terytorialne to są błazny czy chromisy, garbiki, piktochromisy itp. jak jest ich więcej, to zaczną się tłuc a pokolce im więcej tym chętniej pływają w ławicy. Wracając do odpieniaczy dla mnie przejrzystość wody w zbiorniku jest najlepszym wskaźnikiem odpieniacza - przy zbyt słabym woda jest mętna od glonu i drobinek organicznych, planktonu itp. a na szybie pojawia się zielony nalot po 1 dniu. Przy mocnym odpieniaczu przez tydzień nie musi się czyścić szyby i nie zachodzi glonem a woda kryształ.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

zacytuję naszego forumowego kolegę Sebastka

Generalna zasada mówi że odpieniacz im większy tym lepszy ale przecież nawet zadurzy odpieniacz może być problemem. Musimy zdać sobie sprawę co wpływa na pracę odpieniacza i co usuwa on z wody. Jak już pewnie przeczytałeś w innych postach odpieniacz przyłącza do bąbelków powietrza białka, ale nie tylko białka, razem z nimi przyłącza tłuszcze, lipidy i wiele innych substancji, najprościej można powiedzieć że usuwa on z wody produkty przemiany materii. Takie produkty to najczęściej odchody ryb, niestrawiony pokarm lub rozkładające się pożywienie lub zwierzęta. Wydajność odpieniacza powinna zależeć nie od ilości wody ale od ilości substancji jakie dany odpieniacz musi z tej wody usunąć. Dla przykładu jeśli mamy 1000 litrowe akwarium w którym nie ma ryb, nie ma krewetek są jedynie korale których również nie karmimy (sytuacja czysto hipotetyczna) czy potrzebujemy odpieniacza do 1000L? Nie. Do dostarczenia niezbędnego tlenu spokojnie wystarczy nam niewielki odpienaicz przeznaczony do 200-300 litrów. Z drugiej strony jeśli w 300 litrowym akwarium mamy 5 pokolców, 20 anthiasów i do tego stadko innych ryb które karmimy obficie 3-4 razy dziennie czy odpieniacz który producent deklaruje do takiego litrażu nam wystarczy? Oczywiście że nie w takim przypadku potrzebujemy przewymiarowanego odpieniacza, takiego do powiedzmy 1200 litrów.

Dokładnie. Chodzi mi o pewne standardy 2-3 najpopularniejsze i wg nich podawanie parametrów odpieniaczy. Jeśli ktoś sobie zrobi coś pośredniego to musi sam uśrednić moc, ale zazwyczaj to już robią osoby które dobrze wiedzą co robią i dla nich nie jest problemem wybór odpowiedniego sprzętu. Piszę głównie w imieniu takich jak ja osób z niewielkim doświadczeniem w morskiej akwarystyce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokolce nie są terytorialne !

Oczywiście nie są i kolce tez nie są im potrzebne.

:welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sorry za offtopa ale ja dalej utrzymuję, że pokolce to ryby stadne:

http://static.panoramio.com/photos/large/65233437.jpg


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście ze pokolce to ryby stadne ale nie wymieszane tylko np same zoltki:-) zobacz jak żyją w naturze, jak się rozmnażają itd

Sorry za offtop

Ps. Artur skoro nie są terytorialne to czemu pozbyles się sohala :-D?

wysłane z telefonu

pozdrawiam

Edytowane przez MixEEr (wyświetl historię edycji)

TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo chce kupić stadne chromisy i garbiki zamiast nie terytorialnych stadnych pokolców hehe

sorry za offtopa ale ja dalej utrzymuję, że pokolce to ryby stadne:

http://static.panora...ge/65233437.jpg

Pokolce nie są terytorialne !

Nikt nie wątpi przecież że to ryby które pływają w ławicach, nikt nie namawiał cię żebyś dalej utrzymywał że to stadne ;) wiedz że stadne ryby też są terytorialne i chromisy czy garbiki też pływają w ławicach.Po prostu w zbiorniku częściej przejawiają agresję bo mają powody.

Sorry za offa.

Edytowane przez Ben_sage (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

Posiadam KZ s na pompie aquabee 3000 up i według tego co piszecie ( drobinki w toni i czyszczenie szyb ) jest on za mały na moje 400l w obiegu ??? 8 ryb średniego rozmiaru.

Edytowane przez michalfa (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko ocenić czy mały czy duży nie widząc baniaka, to baniak decyduje co jemu służy a co nie.

Drobinki to najczęściej destrytus jeśli ci przeszkadza to wata uchwyci trochę.

Ja muszę jednak dodać że na miniflotorku nigdy nie miałem tak czystej wody jak pod schuranem ale może to być złudne bo miałem T5 a tu hqi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze nie do konca trafiona odpowiedz w pytanie, ale tutaj jest bardzo fajny artykul Departamentu Chemii Uniwersytety Stanowego w Pensylwanii na temat ospieniaczy. Jesli ktos bylby zainteresowany to badania dotyczyly skladu odpienianej materii organicznej i tego co tak naprawde odpieniacz - odpienia.Z badan wynika, ze te najbardziej zbalansowane odpieniacze eliminuja tylko 30-40 % zanieczysczen w akwariach. Tylko i az ...

http://www.advanceda...010/2/aafeature

Edytowane przez Groenendael (wyświetl historię edycji)

50"x25"x30" AGA Herbie Overflow - ATI Sun Power T5HO 8x54 W - DIGITAL AQUATICS Reef Keeper Lite Controller - 2x VORTECH MP 40 + MP 10 + Vertex V6 ( 1580 gph ) - VERTEX Omega 180i - VERTEX RX-z ZEO Reactor ( All in One Biopellets ) - VERTEX LIBRA Doser - ESV Two Part Calcium System - VERTEX ROX .8, Tropic Marine Pro Reef - Salt Mix.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę jedynym miarodajnym wynikiem powinna być wielkość odpieniacza do ilości kostek mrożonek. Np. ten odpieniacz zapewnia właściwe parametry jeśli wrzucamy 5 kostek dziennie a ten jeśli karmimy 10 kostek dziennie a inny na max 2 kostki dziennie, gdyż ilość pokarmu i białka jakie wprowadzamy do systemu jest najbardziej miarodajną wielkością jeśli chodzi o rozmiar odpieniacza. Problem w tym, że jak ktoś nie ma jeszcze baniaka to nie wie ile będzie kostek wrzucał :)


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ben_sage, ten shuran co na fotce to jakaś zabawka, tam nawet powierze nie przechodzi przez wirnik tylko miesza się na zwężce z wodą i te śruby motylkowe ;) Mam za 500zł Octopusa na sprzedaż, rura 150, 50cm wysoki, na pompie 38w Aquamedica 2000, co ciągnął mi jeszcze niedawno 1000 litrów w obiegu, tyle, że co 2 dni był pełny kubek szlamu. A ryb było 20 z czego 6 dużych po 15 cm... Według mnie to jest odpieniacz do mocno zarybionego 250 litrów oraz średnio zarybionego 400.

Shuran to jeden z najlepszych odpieniaczy chyba nie porównijesz do niego tego śmiesznego reef octopusa :) i własnie o to chodzi że w shuranie ma powietrze nie przechodzić przez wirnik :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy ten odpieniacz wg was się sprawdzi w 450 litrach akwarium + obieg?

http://www.aquario.p...o-aqua-266.html

Tak, nawet w 1500 jak napisali w opisie :clap: tyle, że bez żadnych ryb, chyba zapomnieli o tym napisać.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Tak, nawet w 1500 jak napisali w opisie :clap: tyle, że bez żadnych ryb, chyba zapomnieli o tym napisać.

Właśnie o tym piszę. Chcę odpieniacz do łącznego litrażu 450 litrów a ten na podane 1500 zatem jest 10x przewymiarowany. Zatem prosta piłka pod UOKiK i PIH to podpada. A może jest tu zastosowany jakiś patent i no się jednak prawdzi ? Ciekawe czy jakby właśnie napisać do producenta z informacją że kupuje ale jeśli się nie prawdzi sprawa trafi do sądu o odszkodowania to by zmienili parametry ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

www.waisaquarium.com/ProteinSkimmers(newformat).htm

Chodzi o tekst:

Gallon Handling Capacity - The number of gallons the protein skimmer can handle is always the first number that you look for when consider of getting a new skimmer. However, for North America products, their rated values are usually higher than what they are really capable of than the similar products manufactured in Europe. So if you are going to get a North American product, it is a wise decision to get one that has a capacity slightly bigger than the one you need. The gallon handling capacity also depends on how efficient your overall biological filteration system is. When in doubt, please check with your local dealer for a suitable capacity.

Edytowane przez Arduan (wyświetl historię edycji)

http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

www.waisaquarium.com/ProteinSkimmers(newformat).htm

Chodzi o tekst:

Gallon Handling Capacity - The number of gallons the protein skimmer can handle is always the first number that you look for when consider of getting a new skimmer. However, for North America products, their rated values are usually higher than what they are really capable of than the similar products manufactured in Europe. So if you are going to get a North American product, it is a wise decision to get one that has a capacity slightly bigger than the one you need. The gallon handling capacity also depends on how efficient your overall biological filteration system is. When in doubt, please check with your local dealer for a suitable capacity.

www.waisaquarium.com/ProteinSkimmers(newformat).htm

Chodzi o tekst:

Gallon Handling Capacity - The number of gallons the protein skimmer can handle is always the first number that you look for when consider of getting a new skimmer. However, for North America products, their rated values are usually higher than what they are really capable of than the similar products manufactured in Europe. So if you are going to get a North American product, it is a wise decision to get one that has a capacity slightly bigger than the one you need. The gallon handling capacity also depends on how efficient your overall biological filteration system is. When in doubt, please check with your local dealer for a suitable capacity.

A tak streszczenie na nasze ? Ta firma jak sprawdziłem jest China /Taiwan więc mogą pisać i robić co chcą. Nikt im niczego nie zrobi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mniej więcej o to, że w zależności gdzie jest produkowany i sprzedawany sprzęt, może mieć różne opisy co do wydajności. W sumie nie rozumiem dlaczego, ale coś w tym może być. Ciekawe dlaczego w/g tego artykułu, dwa odpieniacze o podobnych parametrach w Ameryce mogą być deklarowane np. do 1000l, a w Europie tylko do 500l.

Myślę, że to może też być dobry trop przy zakupach - lepiej kupować odpieniacz dedykowany i pakowany do dystrybucji w Europie.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może w Ameryce miewają mniejsze zagęszczenie życia w akwarium :) a tak poważnie jaki w ogóle jest sens doboru odpieniacza do ilości wody w akwarium? Chyba obciążenie systemu powinno być to brane pod uwagę. P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja Wam podpowiem, że w przypadku AquaMedica 1000 Blue przeznaczonego do 500l zastosowanie na 100l mocno obciążonego akwarium to lekka przesada. Moje euphylie i caulastreu głodują. Na samej pracy odpieniacza bez podmianek wody i bez żadnych chemii po4 automatycznie spadło z 0,5 na 0,03-0,1. Także według mnie to dobry odpieniacz na 200 - 250l. mocno obciążonego akwarium. Czyli wartość producenta bym podzielił przez dwa. A tak poza tym dla mnie przewartościowanie odpieniacza jest na rękę bo mogę więcej życia wpuścić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

A ja Wam podpowiem, że w przypadku AquaMedica 1000 Blue przeznaczonego do 500l zastosowanie na 100l mocno obciążonego akwarium to lekka przesada. Moje euphylie i caulastreu głodują. Na samej pracy odpieniacza bez podmianek wody i bez żadnych chemii po4 automatycznie spadło z 0,5 na 0,03-0,1. Także według mnie to dobry odpieniacz na 200 - 250l. mocno obciążonego akwarium. Czyli wartość producenta bym podzielił przez dwa. A tak poza tym dla mnie przewartościowanie odpieniacza jest na rękę bo mogę więcej życia wpuścić.

Tylko pozazdrościć farciarzowi któremu udała się ta sztuka. Ja nadal szukam choć chyba zamówie u kogoś DIY i będę liczył że da radę.

@Arduan to wg mnie pokazuje "klasę" a raczej jak sugeruje słownik komórki klapę firmy która ten sam model sprzętu raz kwalifikuje tak a raz inaczej. Ja w takim razie tej kwalifikacji wcale nie wierzę.

Edytowane przez radiesteta (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.