Skocz do zawartości
Gość nanokaczor

Sól własnej roboty

Rekomendowane odpowiedzi

Konrad jak tam postepy obserwacje z użytkowania , zmieniłeś coś w sposobie przygotowania solanki ?


gallus in suo sterquilinio plurimum potest

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Zmieniłem trochę stężenia niektórych pierwiastków. Cala reszta jest po staremu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i jak? Relacja, Konradzie czekamy na esej :smiling:


Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Przeniosłem hodowlę w nowe miejsce. Zrobiłem dużo nowej wody. Wszystko dojrzewa choć teraz to już w zasadzie dojrzało. Na nowym obiegu udało mi się wyhodować pierwsze krewetki. Opracowują właśnie swój własny sposób "suplementacji". Stwierdziłem bowiem że jestem za biedny na markowe produkty i przez swoją biedę mogę liczyć tylko i wyłącznie na swój umysł.Mam dość szeroko zakrojone plany hodowlane, po drodze czeka mnie jednak wiele znacznie trudniejszych wyzwań [niż hodowla larw] związanych z pracą zawodową i życiem osobistym

Dziękuję za zainteresowanie i mam nadzieję ze znajdę naśladowców, którzy będą w tej dziedzinie znacznie lepsi odemnie. Mam nadzieję że ten temat otworzy oczy innym akwarystom. "Sztuczna" woda morska to nie jest jakaś "tajemnicza" mikstura - to bardzo prosty roztwór...

Po raz kolejny proszę o skasowanie postów które są nie na temat i które tym samym łamią jeden z punktów regulaminu forum.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Dziś mam zamiar wymieszać 200 litrów wody na podmianę. Zmodyfikowałem troszkę recepturę soli. Przestałem też lać mikroelementy własnej roboty. Leję teraz preparaty kent 'a.

Na własnej mieszance udało mi się wyhodować rekordową ilość krewetek w jednym miocie - ok 250 sztuk. Teraz muszą urosnąć - jeśli uda mi się odchować 60% to będzie sukces.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czemu przestałeś lać miko własnej roboty ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Przestałem bo nie jestem pewien jakie powinny być proporcje pomiędzy poszczególnymi składnikami.

Stwierdziłem że nie jest to moim głównym problemem a koszt mikroelementów jest niewielki. Dlatego stosuję produkty ktore u mnie sprawdzały sie najlepiej.

Bardzo ciekawe są jednak obserwacje zmian kolorów korali wynikające z dozowania poszczególnych pierwiastków.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyrazy uznania dla nanokaczora, za myśl techniczną i nieuleganie stereotypom, które mają nikłe oparcie w faktach a za to duże w portfelach.

A nawiązując do tematu myślałeś może kiedyś o tym aby dodawać również ultra mikro typu La, Ce, As itp? A propo jodu rzeczywiście jego stężenie w wodzie morskiej jest bardzo małe, tyko że niektóre organizmu z tej wody absorbują i kumulują jego dość spore ilości, gdzieś nawet miałem artykuł o zawartości % w tkankach niektórych zwierząt. Co o tym sądzisz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Pierwiastki, o ktorych mówisz są drogie i nie wiadomo ile ich trzeba dozować. Dlatego jeśli chodzi o mikroelementy to lepiej moim zdaniem opierać się na markowych produktach.

Jod temat rzeka... Bez jodu nawet same krewetki mają problem z wylinką. Jego nadmiar może być natomiast szkodliwy. Ja dozuję do akwarium wodny roztwor jodu, jodku potasu i jodanu potasu. Dozuję go z dozownika - na oko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawe przypadkiem trafiłem

co o tym sądzisz?


Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Szczerze mowiąc nic nie myślę. Nie jestem chemikiem i nie znam się na tym w jaki sposób otrzymuje się surowce takie jak np jod. Nigdy nie interesowalem się też tym tematem. Korzystam z dostepnych surowców.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przebrnąłem przez cały wątek:) Gratuluję pasji:) chociaż na pewno przy 8000 litrach własna sól przynosi duże oszczędności;)

Z tego co pamiętam to AF na początku też zaczęło szukać sposobu na obniżenie kosztów produkcji/hodowli i opracowali swoją sól, którą następnie wprowadzili na rynek;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Niewiele. Trudno okreslić ile. Sklad roztworu mam gdzieś tam zapisany i dozuję na oko.

To jak zrobić sól, w tym między innymi receptura IO to wiedza, ktora jest w książkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nanokaczor - czy wiesz jak długo mogą stać przygotowane roztwory soli? Mam na myśli te ze składnikami dodatkowymi i pierwiastkami śladowymi. Czy one nie będą między sobą reagować, czy po pewnym czasie nie zacznie wytrącać się jakiś osad?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

odnośnie rzadkich pierwiastków to może ktoś z was wie gdzie można dostać tanie źródło rubidu w postaci jakiejś soli np chlorku rubidu RbCl (tanie i pewne)

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla takich 'eksperymentów' czytam to forum. Cieszę się, że ktoś robi coś innego niż wszyscy i jeszcze dzieli się wiedzą :)

Czy nadal używasz soli technicznych, czy jednak opierasz się na tych czystych?

Ja jestem zwykłym 'akwariowym szaraczkiem' i moje akwarium, to niestety ciągłe liczenie się z kosztami, ale też z ciągłymi problemami i trudnościami. Rozwiązania licznych problemów na forum zacząłem dopiero po pewnym czasie traktować z przymrużeniem oka, zważywszy że większość doradzających to ludzie którzy wiedzę mają taką jak ja albo i mniejszą... 'mniej karm, nie ta sól, to jest be, więcej karm, itd. itp. ;)) sam już czasami nie wiem, co jest dobre a co nie, tym bardziej więc cenię sobie rzetelne tezy, oparte konkretnymi doświadczeniami.

Zastanawiam się czy twoim zdaniem dla kogoś takiego jak ja - bez wiedzy chemicznej, ani wielkich wymagań - twoje rozwiązanie ma sens? Czy też koszt związany z czasem i jednorazowym większym zakupem jest rozwiązaniem wartym świeczki? Będę naprawdę niezmiernie wdzięczny za opinię. Zaznaczam jednocześnie, że moje akwarium to litrażowy ułamek., tego co masz ty. Pozdrawiam

Edytowane przez szymcio (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Jeśli chcesz zaoszczędzić to daj sobie z tym spokój. Ja tego nie robiłem i nie robię po to żeby zaoszczędzić tylko po to żeby więcej wiedzieć...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oszczędności na soli to jedno. Bardziej interesuje mnie ograniczenie kosztów związanych z koniecznością ciągłego eksperymentowania. Może to brzmi jak lenistwo, ale raczej związane jest to z brakiem wiedzy i ogromnymi trudnościami w jej zdobyciu - przynajmniej ja to tak widzę :) Ciężko na tym forum znaleźć jakieś rzetelne informacje, zwłaszcza, że zawsze pojawiają się skrajnie sprzeczne opinie. :) Także naprawdę fajnie, że mogę tu poczytać twoje wpisy, które naprawdę czegoś uczą.

Podejrzewam, że przy moich obecnych umiejętnościach i tak nie poradziłbym sobie z dozowaniem tych wszystkich dodatków. Pytam przede wszystkim dlatego że ciągle szukam kolejnych 'ścieżek', w kierunku których podążać, a żeby wzbogacić swoje małe doświadczenie, a o dobrych 'mentorów' tutaj nie łatwo :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pochwal się Konrad, jakie masz wyniki na tej soli. A właśnie, masz na tej soli także akwarium domowe? Jakie zmiany zauważyłeś u koralowców po przejsciu na twoją sól? Po takim czasie, można już się pokusić o wnioski...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Żeby wyciągać wnioski to trzeba najpierw zrobić odpowiednie badania a na oko to sobie można oceniać długość kija służącego do podpierania pomidorów.

Sama "sól" czy tam woda do podmian to najprostsza sprawa. Prawdziwym problemem są mikroelementy, które trzeba dozować do zbiornika. Ale to też da się zrobić. Trzeba tylko trochę pogłówkować.

Ten temat założyłem po to żeby zainspirować innych a nie po to żeby opisywać wyłącznie swoje doświadczenia i wnioski. Nie chcę tu stawiać tez i ich bronić. Ja nie jestem ani lepszy ani mądrzejszy od innych. Każdy może zrobić to lepiej. Trzeba jedynie chcieć i się nie bać.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasami zapominasz, że nasze akwaria nie stoją w laboratoriach tylko w salonach...

Naprawdę, korona by Ci z głowy nie spadła, jakbyś napisł czy korale lepiej rosną... Nie jest to pierwszy raz, kiedy pytam Cię o wyniki twoich "eksperymentów" a Ty wykręcasz się jakimiś tanimi wymówkami. Widocznie albo masz coś do ukrycia, albo nie jesteś do końca szczery w tym co opowiadasz, tertium non datur...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
tertium non datur...

Malutki offtop:P musiałem w google sprawdzić czy jakiś czarów nie rzucasz hehe zaraz mi się Harry Potter skojarzył.

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.