Skocz do zawartości
dale

Mało wymagające niefoto w ogólnym ?

Rekomendowane odpowiedzi

Czy jest sens umieszczać w ogólnym zbiorniku jakieś pojedyńcze kolonie niefoto korali ? Czy ich wymagania są aż tak specyficzne że nie utrzymam ich w ogólnym ? Bo np nie wyłapią sobie z toni pokarmu, albo będę musiał karmić kilka razy dziennie ... Pytam, bo przyznam się że widziałem jedną czy dwie tubki na żywo, no i podobają mi się bardzo... :)

Zbiornik mam typowo miękki / lps. Kilka spsów się trzyma - nawet rośnie i ładne kolorki trzyma, ale azotanów mam sporo, fosforanów mniej, ale też są. Za stabilizację reszty parametrów odpowiadają pompy uzupełniające ubytek kH i reszty...

Pytania laickie, ale do tej pory czytałem opisy wyłącznie typowych zbiorników niefoto... A ze strzępów wiedzy i różnych teorii, trudno ułożyć sensowna całość :(

Na przykład, wydaje mi się, że taka jedna czy dwie małe kolonie, powinny poradzić sobie przy karmieniu drobnym planktonem z mrożonek, a co nie zjedzą, skonsumują miękkie... Ale jak to się ma do rzeczywistości, tylko ktoś, kto spróbował i potrafi wyciągać prawidłowe wnioski wie.

Pomożecie :) ?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weźmy takie tubki, które wrzuciłeś na tapetę

przykładowo jeśli karmisz akwarium jedną kostką, to żeby z toni wodnej tuby coś regularnie wyjęły, a później z mordki krewetka im nie wydarła to wrzucić trzeba z 10 kostek mrożonki. Jeśli tubka jest zamknięta, a chciałbyś by ta tubka znów z toni wyłapała to podziel karmienie na etapy.

Niefoto polecam hobbystom którzy mają czas, cierpliwość, są systematyczni. Warto spróbować z tubkami. Karmiąc w pyszczek np pęseta nie jest to trudne. Jeśli się zmęczysz poślij koralowca dalej póki jest w dobrej formie.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daniel tyle, że dopisz, że jesteś z tych co karmią łopatą, a nie naparstkiem :p


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz, ja też karmię łopatą :( Na 200 l z obsadą około 9 "rybek" plus 4 krewetki, ląduje od 2-3 do 5 kostek, zaleznie od zawartości lodówki i dostępności w sklepie. Ale zwykle są to lasonogi/solowiec oczlik/czerwony/zielony plankton... no i jak odleci kartka, a mi sie woreczki pomyla, wyląduje czasem kostka lub dwie żarła dla paletek.... :( - nie narzekają w każdym razie na nie :)

Jak na razie, wieloszczety rosną, miękkie też. karmię w dwu - trzech rzutach ...

Czyli, nawet jak zwiększę do dwu-trzech kostek planktonu i tubki ustawię pod "zrzutem pokarmu", to i tak będą obrywały? Zwłaszcza że w wakacje przewiduję karmienie mrożonkami raz na dwa dni :(

- Czyli rozsądnie będzie odpuścić sobie i zostawić tubki w sklepie ? Nie chcę zwierzaka zamęczyć...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak jest sens wkładać tubkę :) ? A mrożonkę, na pompę - spróbuję :) Do tej pory wlewałem w wylot z obiegówki... :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę odkopię temat bo mam podobny pomysł co autor tematu. Skałę mam tak ułożoną, że utworzyła mi się całkiem spora, zacieniona jaskinia, pod którą jest na razie pustynia. Bardzo pasowałby tam jakiś mały, ładny i niewymagający koral niefoto. Problemem może chyba być dosyć słaba cyrkulacja w tym rejonie. Karmić jestem w stanie tak mniej więcej 3x dziennie, mniej więcej codziennie.

Pytanie do specjalistów od niefoto - dam radę nie zamęczyć zwierzaka? Czy lepiej od razu odpuścić? Jestem w stanie zapewnić mu średnio zacienione miejsce ze słabą cyrkulacją i jako takie regularne karmienie. Innych cudów nie obiecuję ;) Jeśli dam radę to jaki gatunek polecacie?

@dale - i jak tam, wrzuciłeś do swojego baniaka w końcu jakiegoś niefoto? Jakieś spostrzeżenia, uwagi?

Edytowane przez kemoT (wyświetl historię edycji)

Start 25.02.2013

Mój słony świat mieści się w 96l 60x40x40 OW; Świeci AquaNova 4x24W T5; Pieni Hydor SlimSkim Nano 135.35; Wodą kręci 2xJVP-110; Grzeje Aquael ComfortZone Gold 100W

Moczy się ok. 8kg LR; Na dnie zalega ok. 5kg suchego piasku RED SEA Reef Base - Reef Pink

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w zbiorniku dwa gatunki tubek czarna i żółta. Trafily do mnie w stanie powiedzmy agonalnym;) na dzien dzisiejszy pieknie jedza. Jesli masz "model" zdrowy, to nie jest to zadnym problemem, o ile chce ci sie conajmniej co 2 dni bezposrednio karmic do mordek. Normalnie zajmuje mi to 5 minut, 1 h po wyłączeniu światła. Ryby dostaja 20.30 tuby juz wtedy zaczynaja sie otwierac. O 21 jest juz ciemno a ok 22 karmie tubki. Ze względu na wielkosc mojego pienidelka w porównaniu do zbiornika i obciążenia jestem zwolennikiem karmienia do mordeczek;) No i musisz pamietac ze jesli masz krewetk kraby to czeka cie ich odganianie az zjedza tubki a to juz z 15 min zajmie;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok 22 karmie tubki.

No i musisz pamietac ze jesli masz krewetk kraby to czeka cie ich odganianie az zjedza tubki a to juz z 15 min zajmie;)

Tylko raz dziennie karmisz te tubki?

No, z moimi żarłocznymi krewetkami to faktycznie może być problem. A i błazenki też (mam wrażenie) wiecznie głodne :)


Start 25.02.2013

Mój słony świat mieści się w 96l 60x40x40 OW; Świeci AquaNova 4x24W T5; Pieni Hydor SlimSkim Nano 135.35; Wodą kręci 2xJVP-110; Grzeje Aquael ComfortZone Gold 100W

Moczy się ok. 8kg LR; Na dnie zalega ok. 5kg suchego piasku RED SEA Reef Base - Reef Pink

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na razi odpuściłem - na miejscu brak sensownych tubek, ściągać nie bardzo chce, poza tym, za bardzo wymagają regularnego karmienia... a tą niszę skutecznie wypełniają dzieci i żonka :)

Może w przyszłości, jak będę zmieniał słodki 320 l na morskie, wtedy w sumpie, planuję część widokową z refugium, może uda się połączyć i jedno i drugie.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje Tuby dostają żreć :) raz dziennie ale od czasu do czasu dostają embargo na dzień max dwa. Rosną jak szalone (szczególnie ta żółta). Generalnie są otwarte od rana do wczesnego popołudnia później na 2-4h się zwijają po czym wracają tak 3h przez wyłączeniem światła. Oczywiście mega rozmiary osiągają już gdy jest ciemnawo. Co do krewetek to ja robię to tak, że to one najpierw dostają papu z dala od Tub a dopiero Tuby karmię ale też jakoś tak się nie przykładam do tego. Co złapią to ich ale oczywiście ciut im pomagam celują pipetą made in garaż :). W dniu kiedy mają głodówkę muszę polegać tylko na tym co pływa w toni. Kuzynka Tubek czyli Dunka u mnie uwielbia jaja krabów :) po nich rośnie jak szalona. Dostałem ją z 3 główkami na przełomie czerwca i lipca a obecnie mam ich (wczoraj liczyłem) ...24.


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam podobne zakusy i przy okazji pytanie: czy regularnie karmiona tubka przetrwa 2 tyg. głodówki w czasie np. urlopu?

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kuzynka Tubek czyli Dunka

Tubka - wiadomo: tubastraea.A czy mógłbyś doprecyzować, jaki to koral ta Dunka, bo jakoś nie mogę sobie odnaleźć. Jeśli to nie problem to może wrzuć fotkę tego korala.


Start 25.02.2013

Mój słony świat mieści się w 96l 60x40x40 OW; Świeci AquaNova 4x24W T5; Pieni Hydor SlimSkim Nano 135.35; Wodą kręci 2xJVP-110; Grzeje Aquael ComfortZone Gold 100W

Moczy się ok. 8kg LR; Na dnie zalega ok. 5kg suchego piasku RED SEA Reef Base - Reef Pink

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,od jakiegos czasu zastanawiam sie nad koralowcami niefotosytezujacymi,na mysli mam maly zbiornik ok 60l tylko z takimi koralami,prosze szanowne bractwo o porady,przestrogi i wszelka wiedze na ich temat.Jezeli jest ktos z okolic Lodzi kto ma takie korale to poprosze o kontakt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat...większość posiadaczy tubek ma je w ogólnych zbiornikach, dokarmia je specjalnie lub nie i często dają radę- wydaje się, że jest to jeden z łatwiejszych koralowców niefoto. A jak wygląda sprawa z innymi gatunkami?

Utrzymał ktoś w ogólnym menellę lub gorgonię blueberry dłużej niż kilka miesięcy? mam gorgonię niecały miesiąc- widać na czubkach gałązek nowe polipy, ale z dołu na "pniu" straciła trochę tkanki...Koralowiec je codziennie, otwiera się i polipuje...

Na zagranicznych forach niewiele można znaleźć a jak już to raczej prognozy są niekorzystne... :(

post-21882-0-81362500-1427121367_thumb.jpg

post-21882-0-10705900-1427121373_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem 2 menelle w ogólnym i nie poradziłem sobie.

trzeba mieć czas, żeby je karmić ze 4 razy dziennie + do tego mocny odpieniacz.

A blueberry jeszcze trudniejsza.

ale jak Twój je i polipuje, to może coś go "gryzie" od dołu


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawda, menella póki co dobrze się trzyma...jej nawet nie karmię specjalnie tylko je to co sama wyłapie.

Co do obgryzania to nic nie zauważyłam, pustelniki na nią nie wchodzą i nie mam raczej ryb gustujących w polipach...będę karmić i obserwować. Jestem dobrej myśli :)

post-21882-0-75650900-1427123052_thumb.jpg

post-21882-0-67825100-1427123058_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.