Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam problem związany z wodą po przefiltrowaniu. Do filtracji używam filtra ro ( wkład węglowy, wkład mechaniczny, membrana, żywica). Woda po zmierzeniu miernikiem dts przed filtracją ma około 180 a po filtracji ok. 38. Przez około 20l. pracy filtra była źle ustawiona kolejność filtracji (woda z wodoociągu wchodziła najpierw do membrany... niestety nie zauważyłem...tak było podpięte fabrycznie). Czy membrana jest do wywalenia? czy woda na poziomie 40 dts nadaje się do podmian?

Proszę o pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam problem związany z wodą po przefiltrowaniu. Do filtracji używam filtra ro ( wkład węglowy, wkład mechaniczny, membrana, żywica). Woda po zmierzeniu miernikiem dts przed filtracją ma około 180 a po filtracji ok. 38. Przez około 20l. pracy filtra była źle ustawiona kolejność filtracji (woda z wodoociągu wchodziła najpierw do membrany... niestety nie zauważyłem...tak było podpięte fabrycznie). Czy membrana jest do wywalenia? czy woda na poziomie 40 dts nadaje się do podmian?

Proszę o pomoc.

Taka woda raczej nie nadaje się do podmian. Nie sądzę,żeby membrana mogła się uszkodzić przez tak krótki czas. Ustaw wszystko w odpowiedniej kolejności i przepuść nawet kilkadziesiąt litrów i powinno być o.k. :).

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w chwili obecnej mam następującą kolejność: filtr węglowy następnie mechaniczny, membrana i żywica. Czy tak jest ok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze jedno.. cieknie mi od góry ogranicznika spływu brudnej wody. Czy to się naprawia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw mechaniczny potem węgiel tylko dobrze przeplucz, co do ogranicznika to wyciagnij ten plastikowy pierścień z nozykami w środku i dołoż jeszcze jeden oring będzie ciezko wężyk wepchnac ale na bank nie bedzie cieklo

Wysłane z mojego GT-I9300


375l z sumpem, Maxspect Gyre 150, 1x Jeba WP-25,Jebao DC 1200,Vertex Omega 180i,34kg skały, 6x 54W T5+ 60W Led multichipy, , auto dolewka, RO+DI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pasek_1 proponowałbym pozostać przy takiej kolejności prefiltrów jaką teraz posiadasz czyli: filtr węglowy, mechaniczny, membrana i żywica, już niejedna osoba na tym forum pisała o "zapychaniu" się membrany węglem. A co do dodatkowego oringu to całkiem spoko pomysł. Pozdrawiam.

Edytowane przez Luk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przecież tam nie ma oringów. Ja mam ten mały filtr ro. chyba owine wężyk teflonem i wcisne na siłę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do wody. Przepuscilem przez filtr ok. 20l. wody i nadal wskazuje 38 dts. chyba szlag trafil membrane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej Pasek_1 edytuj posty - nie pisz jeden pod drugim.

Co do RO to wklej fotki swojej osmozy i TDS bo po opisie takim jak: "Ja mam ten mały filtr ro." nie bardzo wiadomo co masz na myśli.

Wodę masz z sieci wodociągowej czy z własnej studni ?

A w ogóle jeśli już na starcie masz takie chocki to proponowałbym zakupić płyn do kalibracji TDS i skalibrować miernik aby być pewnym pomiaru.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Luk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do wody. Przepuscilem przez filtr ok. 20l. wody i nadal wskazuje 38 dts. chyba szlag trafil membrane.

A może masz za małe ciśnienie wody? Reduktory ciśnienia w instalacji wodnej ograniczają sprawność membrany. Ja mieszkam na 10-ym piętrze i musiałem zakupić pompę do osmozy.


03.09.2011 ~ 400netto - 29.06.2015 zlikwidowane - przeprowadzka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cisnienie mam bardzo duze dlatego odkrecam zaworek na jedna czwarta . Moze powinienem odkrecic na maxa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
przecież tam nie ma oringów. Ja mam ten mały filtr ro. chyba owine wężyk teflonem i wcisne na siłę.

Jak nie ma oringow jak są to pewnie dlatego ci leje bo wężyk musi wejść w oring co jest w gnieździe, a po nawinieciu teflonem nie ma szans żeby on tam wskoczył

Wysłane z mojego GT-I9300


375l z sumpem, Maxspect Gyre 150, 1x Jeba WP-25,Jebao DC 1200,Vertex Omega 180i,34kg skały, 6x 54W T5+ 60W Led multichipy, , auto dolewka, RO+DI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtr jest nowy czy używany ?

Otwórz zawór na maksa , nie sądzę żebyś miał tak duże ciśnienie żeby mogło zniszczyć membranę.


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja znalazłem instrukcje od osmozy w pdfie ze strony trzmiel.pl . Moja osmoza leżała 4 lata, najpierw przeplukalem prefiltry. Nastepnie podłączylem membrane bez ogranicznika jak w kazali w instrukcji. Okazało się że membrana dobra. Mam podłączone mechaniczny-wegiel-membrana-żywica. Radzę przeplukac membrane. Zawór na maxa. Manometr kosztuje ok 15 złoty jak chcesz zobaczyć jakie ciśnienie.

Wysłane z mojego LG-P760 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez dorian90 (wyświetl historię edycji)

160x60x75h Deltec SC 2060, ATi 8x54w i inne graty

Wykonuje stelaże pod akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I to jest prawidłowe podłączenie, inaczej cały syf zatyka wegiel, jeszcze zależy ile syfu jest w kranówce

Wysłane z mojego GT-I9300


375l z sumpem, Maxspect Gyre 150, 1x Jeba WP-25,Jebao DC 1200,Vertex Omega 180i,34kg skały, 6x 54W T5+ 60W Led multichipy, , auto dolewka, RO+DI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...oczywiście że zawór odkręć na maxa

dorian90 czy mógłbyś opisać twój przypadek dokładniej ? Miałeś wysoki tds po membranie i po przepłukaniu bez ogranicznika poprawiło się czy jak ? Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmierzyłem dzisiaj wydajność mojego systemu dokladnie

10l /h

Wysłane z mojego GT-I9300


375l z sumpem, Maxspect Gyre 150, 1x Jeba WP-25,Jebao DC 1200,Vertex Omega 180i,34kg skały, 6x 54W T5+ 60W Led multichipy, , auto dolewka, RO+DI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli uzywamy dwoch mechanicznych to jeden dajemy przed a drugi po weglu. Jezeli jest jeden, to zawsze wstawialem go za weglem, zeby zatrzymal drobinki i nie zniszczyl membrany. W gotowych zestawach z dwoma mechanicznymi, fabrycznie sa jako poerwsze, ale zawsze zamieniam by wegiel byl po srodku. Wiecej balaganu dostanie membrana od wegla, niz z wodociagu

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

polecam kolejność: 5, węgiel, 1, membrana, żywica. woda na max.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

martinniemczyk - stanowczo popieram Twoją wypowiedź ;-)

Jak przypomnę sobie wypowiedzi bardziej doświadczonych kolegów które czytałem na tym forum ładnych parę lat temu to pamiętam iż doradzano zakup dodatkowo drugiego filtra mechanicznego aby węgiel był w środku - przykładowo: 10 mikronów - węgiel - 5 mikronów - membrana - żywica.

A jeszcze tak na marginesie - gdy płuczemy wstępnie prefiltry to raczej nie trudno zauważyć jaki syf z reguły leci z prefiltra węglowego - więc nie trudno się moim zdaniem domyśleć że takie drobiny mogą pozatykać membranę.

A tak dla rozluźnienia - są na forum osoby które maja węgiel tuż przed membraną i RO działa jak należy, więc różnie też bywa z tymi osmozami. Pozdrawiam.

Edytowane przez Luk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak dla rozluźnienia - są na forum osoby które maja węgiel tuż przed membraną i RO działa jak należy, więc różnie też bywa z tymi osmozami. Pozdrawiam.

To że membrany działają nie oznacza tego że węgiel ich nie uszkadza i skraca ich żywotność .


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To że membrany działają nie oznacza tego że węgiel ich nie uszkadza i skraca ich żywotność .

Też tak uważam ale nie chciałem aby moja wypowiedź była taka ostra - bo niestety ale są osoby którym pewnych spraw się nie wytłumaczy - a tak swoją droga to instrukcje obsługi też czasami pisane są od czapy, pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak poprawiło się. Uważam ze plukanie należy robić co jakos czas. Jak nie znajdziesz instrukcji to daj znać na pw.

Wysłane z mojego LG-P760 przy użyciu Tapatalka


160x60x75h Deltec SC 2060, ATi 8x54w i inne graty

Wykonuje stelaże pod akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak już będziesz miał sprawną membranę to proponuje w celu wydłużenia żywotności założyć Zawory kulowe na wężyk elastyczny na wodzie brudnej i wodzie czystej (albo za żywicą) by membrana nie wysychała/ częściowo podsychała. może okaże się, że będzie dłużej i lepiej działać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.Fotki tego filtra by się tutaj przydały.

2.Sprawdż poprawność podłączenia ogranicznika przepływu.

3.Odepnij żywicę i sprawdż ile jednostek ma woda po samej osmozie bo prawdopodobnie też bedzie 38ppm a wtedy opcje sa 2:

3a. żywica już nie przyjmuje więcej syfu czyli wymiana na nową i będzie O.K

3b. masz nieszczelne łączenie wewnątrz obudowy na żywicę i woda po osmozie idzie prosto do wylewki. Nie wiem jaki masz filtr ale jeżeli masz obudowe 10'' to często się zdarza,że będzie trzeba założyć dodatkową płaską uszczelkę między wewnętrzny wkład a górny dekiel do którego jest wkręcana obudowa.

U mnie po samej osmozie mam około 24-28ppm a po żywicy najczęsciej ''0'' ale czasem się zdarza ''001-004'' i tego pomimo usilnych starań nie potrafię wyjaśnić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.