Skocz do zawartości
mbrylski

Zebrasoma xanthurum

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Dziś rano zauważyłem iż mój Zebrasoma xanthurum trzyma cos w pysku. Zignorowałem ten fakt, niestety popołudniu nadal to trzyma i nie może przełknąć. Oczywiście nie żeruje, podpływa do jedzenia ale nie łapie. Teraz pytanie jak mu pomóc? Czy odłowić rybkę i spróbować wyciągnąć to pęsetą? Czy może poczekać aż sam sobie poradzi?

Podejrzewam iż trzyma w pysku taką małą rozgwiazdę o cieniutkich odnóżach. Widziałem w przeszłości jak inne ryby do nich podpływały i próbowały je łapać. Nigdy jednak żadna jej nie wzięła do pyska.

post-14785-0-83658900-1399557836_thumb.jpg


6295_6477.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała rozgwiazda o cienkich nóżkach ? Może miałeś na myśli małe wężowidło ?

Tyle że to na zdjęciu to hmmmmm ani to ani to


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość tuptus

Złapać, położyc rybę na mokrą ściereczke i sprawdzic pyszczek pensetą.

Przetestowane na słodkowodnych drapieżnikach :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała rozgwiazda o cienkich nóżkach ? Może miałeś na myśli małe wężowidło ?

Tyle że to na zdjęciu to hmmmmm ani to ani to

Tak podejrzewam wężowidło podobne jak w tym temacie:

http://nano-reef.pl/...azl-z-kamienia/

Tylko że białe(mam ich sporo). Choć po dokładnych oględzinach może to faktycznie nie to. Jest raczej gładkie. Nie posiada włosków na odnóżu.

Złapać, położyc rybę na mokrą ściereczke i sprawdzic pyszczek pensetą.

Przetestowane na słodkowodnych drapieżnikach :)

Trochę się obawiam o wyjęcie ryby z akwarium czy to nie zaszkodzi jej zdrowiu? Z drugiej strony jak nie będzie innego wyjścia to trzeba będzie to zrobić, inaczej padnie z głodu.

Jak długo ryba może przebywać poza akwarium?

Edytowane przez mbrylski (wyświetl historię edycji)

6295_6477.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie wyłów, chwila poza akwarium nie zaszkodzi, a jak nie zareagujesz w porę to może być za późno, poczekaj do jutra, jak się nic nie zmieni to działaj...


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to nie język?


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to nie język?

No nie wiem, byłby dość długi około 2cm. Czemu ryba miałaby go wystawić i nie schować?


6295_6477.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To był zart,ryby nie mają jezyka.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To był zart,ryby nie mają jezyka.

Super żart ale mi raczej nie jest do śmiechu.


6295_6477.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym odłowił rybę i wyjął. Ostatnio u kumpla w słodkowodnym akwarium altum zakrztusił się otocinclusem i zdechł

Czekam do jutra jak nic się nie zmieni to tak zrobię. Niestety nie mam pułapki a rybka nadal jest zwinna i szybka. Jak ją złapać nie demolując akwarium? Mimo że nie pobiera pokarmu to nadal do niego podpływa.


6295_6477.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w nocy gdy jest ciemno.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i jak tam sytuacja? xanthura fajna rybcia i szkoda by jej było, ale nie wyobrażam sobie złapania jej u mnie.. :/, a jak zakładałem, to mówili, żeby dużo kryjówek było.... ;)

to edit, co by offa nie było i cytat z kolegi @mirekaju:

"....a pułapkę masz ?

Ja mam taką z AM- działa tyle że trochę czasu trzeba.

Ewentualnie w rogu kratka restrowa i tam ją z jednej otwartej strony

zaganiasz zamykasz i wyciągasz siatką. Metoda prosta tylko jak ją tam zagonić?

Ale jeśli ci się uda to bezinwazyjnie wyciągasz z wody i jeszcze można sprzedać.

Spróbuj w nocy wtedy jest większa szansa, lub nie karm ze dwa dni i potem po wyłączeniu

curkulacji podaj za kratkę restrową."

Edytowane przez AMP (wyświetl historię edycji)

Akwa 560l (155x60x60) + sump 100l wody (po wymiarach ze 180), Deltec AP850, reef circulator 10000 + Jebao WP40, NJ6000, 6-8x T5 80W, LR ~50kg, LS~31kg i coś tam jeszcze... pelletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście poradziła sobie sama. Następnego dnia nie miała już w pysku wystającego czegoś :) ale nie żerował, dopiero wieczorem zaczęła łapać pokarm. Też sobie nie wyobrażam jej odłowienia.


6295_6477.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat złapanie pokolca w pułapkę nie jest trudne. Pięć minut i trzy sztuki siedziały w pułapce, choć chciałem złapać jednego.

Wszystko zależy od tego, jak je zwabić.

Ja przestałem wieszać algi norii na klipsie i przez kilka dni przyczepiałem gumka recepturką do kawałka skałki. Pokolce momentalnie się przestawiły. Później pułapka na dno, skałka z algami do pułapki i czekanie.

Pierwszy borsuk zaczał nosem walić z drugiej strony, za chwilę wpadł na pomysł że jednak nie da rady, opłynął pułapkę do wejścia, i dobrał się do skały, jak to Zebrasomy zauważyły to po chwili już siedziała tam Xantrhurum i Scopas. Po prostu moment. Szybka zapadła i po problemie.

Gorzej złapać garbika czy wargacza, bo tam to już tylko mrożonki wchodzą w grę, no i nie lubią pływać przy dnie, więc pułapkę trzeba zainstalować wyżej.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat złapanie pokolca w pułapkę nie jest trudne. Pięć minut i trzy sztuki siedziały w pułapce, choć chciałem złapać jednego...

Hehe :) no z pokolcem może i jest łatwiej - u mnie białobrody i żółty normalnie pyszczki do kieliszka wkładają, jak karmię, ale gdyby zobaczyły siatkę, to tylko dym by był. W celu wyjaśnienia - Kolega @mirekaju pisał na temat łapania centropygi, która seriatopory wcina wrrr... :/.

Akwa 560l (155x60x60) + sump 100l wody (po wymiarach ze 180), Deltec AP850, reef circulator 10000 + Jebao WP40, NJ6000, 6-8x T5 80W, LR ~50kg, LS~31kg i coś tam jeszcze... pelletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie opisane sposoby są dość dobre pod warunkiem iż rybka żeruje :) Moja niestety w trakcie problemu podpływała do jedzenia ale było to bez porównania do szału w który wpada przy normalnej formie. Udało mi się zidentyfikować potencjalne źródło problemu. Najprawdopodobniej zadławiła się odnóżem krewetki po wylince. Tak mi się wydaje dziś odłowiłem dość spory pancerz z takimi odnóżami. Niestety rybka niczego się nie nauczyła, nadal próbowała go zjeść :(

Edytowane przez mbrylski (wyświetl historię edycji)

6295_6477.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Udało mi się zidentyfikować potencjalne źródło problemu. Najprawdopodobniej zadławiła się odnóżem krewetki po wylince. Tak mi się wydaje dziś odłowiłem dość spory pancerz z takimi odnóżami. Niestety rybka niczego się nie nauczyła, nadal próbowała go zjeść :(

Z mojego marnego doświadczenia mogę powiedzieć, że rybki niestety (chyba) się nie uczą...:(. Twierdzę tak z dwóch powodów: 1: mój hoplolatilus purpureus skakacze jak głupi, jak go kupowałem, to mówili, że baniak ma być przykryty, ale ten czubek skacze sobie do i z komina dosyć regularnie. Zawsze twierdziłem, że w końcu się uszkodzi,,,i stało się, przez dobry tydzień miał oko wyłupione jak balon i siedział u siebie w norze nie jedząc. Na szczęście wydobrzał, ale niczego się nie nauczył - dalej skacze. Ostatnio dwa dni spędził w kominie, bo był niski poziom wody i nie umiał wrócić - musiałem podnieść poziom i zajęło mu to 10 minut... O obijaniu się o lampę nie wspomnę, o tym, że przy codziennym karmieniu, przed podniesieniem lampy muszę zaczekać, aż ze dwa razy się o nią obije też nie...

2 powód: Pokolce głodne nie są, karmię dużo, ale jak powieszę algi, to przez 10 minut jest total wojna!, każdy chce "kolcować" każdego. Nie nauczyły się, że zawsze alg jest za dużo, zawsze zostają, nikt się już nimi nie interesuje, bo każdy ma wypchany brzuch, ale wojna musi być...i barwy wojenne też :(...


Akwa 560l (155x60x60) + sump 100l wody (po wymiarach ze 180), Deltec AP850, reef circulator 10000 + Jebao WP40, NJ6000, 6-8x T5 80W, LR ~50kg, LS~31kg i coś tam jeszcze... pelletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.