Skocz do zawartości
ladyjj

bryopsis- na razie kępka, co robić?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

W moim dwumiesięcznym akwarium pojawiła się kępa bryopsis ( na moje niefachowe oko to jest to)

Czytałam sporo na temat walki z tym glonem i zapowiada się trudna batalia. Moje pytanie jest takie, co mam zrobić na tym etapie jego rozwoju. Nie chcę doprowadzić do sytuacji, że wszędzie będzie już dywan i wtedy płakać.Czy kupować dolabelle, wywalać kawałek skały czy walczyć z parametrami? Nie chcę od razu wytaczać najcięższych dział, pomóżcie. Poniżej dane o moim akwa na podstawie metryczki nowicjusza. Z góry dzięki. Pozdrawiam Aśka

1. Reefmax-

2. 105l wody 10 kg skały

3. Filtr RODI nowy, używany od początku marca

4. Jakie stosujesz metody filtracji- to co jest w reefmaxie. w jednym małym koszyku mam siporax

5. Jakiego oswietlenia uzywasz -oryginał z reefmaxa

6. Jaka obsade korali posiadasz-około 10 szt, głównie szczepki miękkich, kilka LPS, ukwiał

7. Jaka obsade ryb posiadasz? 2 młode błazny. Mam jeszcze krewetkę czyszczącą, jeżowca, pustelnika i 3 ślimaki

8. Kiedy zbiornik wystatowal?początek marca 2014

9. Ile masz zywej skaly? Ile masz piasku?10kg skały, 4,5 kg piasku

10. Czy stosujesz jakas metode probiotyczna (vodka, VSV, biopelety etc)nie, od początku wlałam 4 ampułki prodigest

11. Uzywasz ozon, UV?nie

12. Jakie masz parametry wody i kiedy ostatnio byly robione testy (NO3, PO4, KH, pH, Ca, Mg, zasolenie, temperatura) - testami jakiej firmy.

Wyniki z dziś wszystko salifert

NH4-0

NO2-0

NO3-2

PO4-0

Mg 1570

Ca 560

Ph 8

KH 5,7

tem 24,7, zasolenie 1,024

13. Jak duze podmiany wody robisz (procentowo - w przeliczeniu na tydzien) i jaka sola?5% sól kent

14. Ile i czym karmisz ryby?Suchy, czasem mrożona artemia z dodatkami. Mało, 2 razy dziennie.

15. Ile i czym karmisz korale?nie karmie, czasem ukwiał mrożonką

16. Przebyte plagi lub inne problemy w ciagu ostatniego miesiaca (skok temperatury, brak pradu, etc)bez plag

17. Czy stosujesz suplementy (jesli tak to jakie)?nie

18. Jaka masz cyrkulacje? tunze 6015, koralia 900

post-23322-0-52080900-1399980296_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wywal ten kawałek skały. Jeśli nie ma innych ognisk - jest szansa że się to nie przeniesie.

Dolabella nie pomaga,Mitraxy niewiele. Wiem co piszę - mnie to cholerstwo zmusiło do restartu...

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz najpierw -czy aby napewno to to glonisko ...wez do reki i delikatnie potrzyj jak sie bedzie rozwalac to na BANK nie jest to bryopsis...i wystarczy wpuscic jakiegos zajaca morskiego albo pokolca....

pozdr

W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest to na małej skałce, to ja bym przy podmianie wody wyciągnął skałkę i w części spuszczonej wody z akwa wyszorował, później wypłukałbym w pozostałej części spuszczonej wody i włożył z powrotem do akwa. Nie wiem czy coś pomoże ale może warto?

Pozdrawiam


Akwarium 300L (120x50x50) front i boki z OW + sump 100L

Odpieniacz Deltec MCE600 (na czas dojrzewania) WhiteSkim200, cyrkulacja 2xtunze 60856045, Lampa LED 240W DIY od Tomasza, dolewka AM SP3000, obieg: NJ4500 Jebao DC6000

Start 13.12.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszym planie wyraźne palemki... Briopsis

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałam Twój wątek, miałeś jazdę z tym zielskiem. Na razie przełazi mi trochę na piasek, więc na bieżąco wyciągam. W innych miejscach mam jakieś glonki, ale to nie to samo. Wywalać cały kawałek skały (to mój największy kawałek i jest na dole całej konstrukcji) czy odłupać zarośnięty kawałek?

Nie rozpada się przy potarciu i ma palemki :thumbdown:

Edytowane przez ladyjj (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wywal. Nie kombinuj. Nie warto.Nic nie daje szorowanie. Tylko bardzo wysoka temperatura,piekarnik daje radę. Lepiej poświęcić ten kawałek niż mieć później jazdy. Piasek z okolicy skały też Odessij i wywal.

Oj,gdybym ja wtedy wyrzucił skałę na której to wyszło... Miałbym dojrzały zbiornik,bez restartu.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszłam obejrzeć pozostałe skupiska zieleniny i wydaje mi się, że w jednym miejscu też jest bryopsis. Tylko, że dokładnie pod ukwiałem, który w tej chwili napompował się na maxa. I tak mi przyszło do głowy: czy jakiekolwiek zasłonięcie tego zielska coś da? Ktoś próbował?

A jak nie, to kolejny kawałek out? :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasloniecie niebardzo - na baaardzo długo może i coś da.

Współczuję,bo wiem co to za świństwo.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież to dojrzewanie. Jak się warunki ustabilizują to przejdzie. Rozumiem, że czasem komuś w jakimś akwarium coś eksploduje i jest uprzedzony, ale nie panikujmy z powodu każdego kłaczka w 2-miesięcznym akwarium.


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

potwierdzam bryopsis

wyjmij skałę i "siekierą" odwal cały kawałek z naddatkiem jesli nie szkoda Ci wyjąc calego kawalka skaly do wyautowania


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przecież to dojrzewanie. Jak się warunki ustabilizują to przejdzie. Rozumiem, że czasem komuś w jakimś akwarium coś eksploduje i jest uprzedzony, ale nie panikujmy z powodu każdego kłaczka w 2-miesięcznym akwarium.

Chyba nie miałeś tego świństwa....

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dojrzewanie dojrzewaniem, ale to zielsko podobno jest nie do zatrzymania. A co do wywalania skały, to po prostu obawiam się, ze jak z 10 kg które mam wywalę dwa duże kawałki, czyli około 4 kg to zaburzę dość mocno istniejącą tam względną równowagę i będzie dojrzewanie od nowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wolałbym powtórne dojrzewanie niż ponowną z tym walkę. Niedawno widziałem zbiornik z Acrami i innymi pięknymi koralikami. A to świństwo rosło sobie w najlepsze - pomimo stada pokolców.

Ponoć pomaga siarczan magnezu - u mnie średnio się niestety sprawdził. Zając,Mitraxy,borsuk - jeszcze mniej.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ponowne "dojrzewanie" to pestka z restartem baniaka na który niejeden walczący z bryopsis sie zdecydowal.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o dojrzewanie to praktycznie wszystkie glony same znikną z wyjątkiem bryopsis. JEżeli kupisz dolabelle to na pewno utrzyma w ryzach Twoje kępki, ale też na pewno nie wytępi całkowicie bryopsis. Według mnie musisz jak najszybciej wygotować kawałki skały zarażone tym glonem i pilnować, żeby jakieś małe kawałki się nie rozniosły po akwarium, bo wtedy to masakra będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za opinie. Na razie chyba spróbuję obtłuc obrośnięte kawałki skały (z dużym zapasem) i będę obserwować, czy poskutkowało. Najwięcej zauważyłam tego jeszcze na piasku, ale tu chyba pójdzie najłatwiej. Ale będzie zadyma w akwarium :shock: !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam swoje wlasne doswiadczenia z Bryopsis. Dzisiaj po nim ani sladu. Nie uzywalem ani trotylu, ani benzyny, ani nic z tych groznych rzeczy o ktorych piszecie. Poradzilem sobie z pomoca metody Snejka :)

Tak jak napisal jader, w dobrze dojrzewajacym akwarium Bryopsis jest jak kazdy inny glon.

I zeby nie byc goloslownym. Oto fotka z inwazji Bryopsis w moim zbiorniku :

https://www.dropbox.com/s/uryns71kazg2j2r/2013-06-23%2020.17.20.jpg


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,też miałem i przeżyłem.Było przeszło,po dojrzewaniu minęło,mocna ekipa czyszcząca,zajączek i cierpliwośc. Wytrwałości,przed Tobą jeszcze dino,cjano .Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wytrwałości,przed Tobą jeszcze dino,cjano

No to mnie pocieszyłeś ;) A serio to wiem, że wszystko trzeba przejść i cierpliwości mi nie brakuje, tylko wkurza mnie że nie wiem co robić! W słodkowodnych akwa miałam już wyrobioną opinię na każdy temat i sprawdzone metody działania, a tu dwa zupełnie inne podejścia do sprawy :unsure: . Komarek przechodził restart (i na pewno nie on jeden) a innym mijało samo. I bądź tu człowieku mądry. Jedna rzecz na pewno do zrobienia, to wzmocnienie ekipy sprzątającej, czyli ślimaki w tym zajączek.

Edytowane przez ladyjj (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kent tech M pomaga, ale to ryzykowna metoda. Przeszlo po tym i na kilka miesiecy spokoj. Powrocilo, przerzucilem sie z soli IO na BlueTreasure, bryopsis nie wystepowal. Znowu wrocilem do IO i bryopsis znowu w mocy. Jednak ze stosowanie wodki i regularne podmiany oraz precyzyjne karmienie korali i glonisko plowieje. Wiec jestem zwolennikiem tej teorii, ze jest jak kazdy inny glon, moze bardziej agresywny ale szkodzi mu to co i innym glonom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NIe drap nie szoruj nie czysc

odetnij ten kawalek skaly

ja walczylem z tym glonem 1,5 roku i polozylem akwa


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwiększ ekipe ,może natura sama da radę.Jak nie raz już czytałem "każdy zbiornik jest inny",może się uda,powodzenia życzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za pomoc. Na pewno dodam coś z ekipy. Podpowiedziano mi też, że warto podnieść KH., bo skoro to działa na inne glony, to i z tym powinno pomóc. Rzeczywiście zauważyłam ostatnio, że częściej muszę czyścić szyby i na pompach mam zielsko, a to chyba wina KH.

bleq- czy gdzieś opisałeś swoją walkę z tym glonem? Jeśli tak, to podeślij linka, bo znalazłam tylko te najnowsze tematy.

Tester- ładny miałeś trawniczek. Samo zeszło, czy coś konkretnego zadziałało. Jak możesz, to podaj więcej info lub linki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.