Skocz do zawartości
rafik73

Czy wymieniać HQI 250W na 150W ??

Rekomendowane odpowiedzi

Witam . Kupiłem w zestawie z akwarium, sumpem i odpieniaczem lampę giesmasann.

Lampa ma 2 żarniki 250W i 2 świetlówki kompaktowe o łącznej mocy 50W .

Co razem daje mi 550W w akwarium 375l.

Wydaje mi się , że jest to niepotrzebny nadmiar mocy.

I z chęcią bym wymienił dławiki i żarniki na 2 x 150W. Co mi da łącznie 350W. na akwarium 375l.

Mam pytanie .

1.Czy warto zrobić taką podmiankę ?

2.Czy żarniki 150W nie odbiegają niczym od 250W??

No bo po co przepłacać na 2 x 250W jak wystarczy mi 2x150W. (plus oczywiście świetlówki).

Akwa pod SPSy oczywiście.

Edytowane przez rafik73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pod spsy to chyba światła jak najwięcej,ale tu się powinni wypowiedzieć spsowcy


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwestia tego co chcemy osiągnąć . Najładniejsze kolory wyciągnie pod T5 , największe przyrosty pod HQI , osoby zajmujące sie propagowaniem Sps ładują nad szczepkaria HQI 400 w o temp. 20000 k i wyciągają barwy niespotykane .

Jeśli zamierzasz mieć tylko Sps to napewno nie bedzie za dużo światła , jak dolożysz LPS , to może brakować cienia .

Znając życie , napewno będziesz chciał parę piękności LPS -ków posiadać , wiec 2x 150 w dla Twojego baniaka było by optymalne .

Ale sam musisz sobie odpowiedzieć , co chcesz obsadzić w baniaku .

Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwestia tego co chcemy osiągnąć . Najładniejsze kolory wyciągnie pod T5 , największe przyrosty pod HQI , osoby zajmujące sie propagowaniem Sps ładują nad szczepkaria HQI 400 w o temp. 20000 k i wyciągają barwy niespotykane .

Jeśli zamierzasz mieć tylko Sps to napewno nie bedzie za dużo światła , jak dolożysz LPS , to może brakować cienia .

Znając życie , napewno będziesz chciał parę piękności LPS -ków posiadać , wiec 2x 150 w dla Twojego baniaka było by optymalne .

Ale sam musisz sobie odpowiedzieć , co chcesz obsadzić w baniaku .

Pozdr.

Pietrucha nie siej propagandy ze pod tymi lampami są takie kolory pod innymi przyrosty... no chyba ze masz na to dowody,bądź miałeś te wsystkie lampy i spradzałeś,ledy też.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pod spsy to chyba światła jak najwięcej,ale tu się powinni wypowiedzieć spsowcy

Na to liczę :)

Chodzi też o względy ekonomiczne. Bo po co oświetlać akwarium lampą o łącznej mocy 550 W skoro wystarczy 350 W i SPSy dadzą radę.

Wiem , że najlepiej gdybym miał świetlówki a jeszcze lepiej ledy. Ale ja mam taki zestaw jaki mam i chcę go przerobić tak , żeby korale były zadowolone miały wystarczająco światła i ja żebym nie zbankrutował za rachunki z elektrowni . :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymiana samych balastów nie wystarczy,musisz jeszcze wymienic oprawki Fc2 na Rx7s.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

250W to inna liga. Wiem, bo sprawdziłem. 150-tki świecą płytko u mnie przy 58 cm wysokości wody słabo oświetlały dno. 2x250w przy 20000K to wcale nie jest aż tak dużo.


Akwarium 85x70x60, sump 80x70x35, około 450l w obiegu, Światło: 250W HQI (ReefLux 12KK) + 2x24W T5, Odpieniacz: Reef Octopus ro-ps-2000int, Cyrkulacja: Tunze 6025, Jebao WP25, Obieg: NJ 3000, Miękkich mało / LPS / SPS, 25kg LS i 7kg LR ==> więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja zostawił bym 500w i skrócił godziny świecenia lub zamienił lampe ,ale na pewno nie rozbierał i wymieniał bebechy mija to się z celem i kosztami


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja zostawił bym 500w i skrócił godziny świecenia lub zamienił lampe ,ale na pewno nie rozbierał i wymieniał bebechy mija to się z celem i kosztami

Żaden koszt . 2 x 60zł. dławiki plus mocowania żarników z jakiegoś recyklingu.

Przekładka we własnym zakresie. I tak rozbieram lampę bo daję obudowę do malowania proszkowego na czarno.

Zwrócicie uwagę że akwarium ma 150cm. dł, 50cm.wys., 50cm. szer.

Czy naprawdę potrzeba do niego aż 2x 250w

Ja wiem , że 2 x 250W będzie lepsze . Ale czy konieczne????

Edytowane przez rafik73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uważam ze jest duża różnica we wzroście i wybarwieniu korali miedzy 150 a 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja natomiast nie byłem nigdy zadowolony z zarnikow 150W. Z 250W już tak. Ten sam zarnik reeflux 14tysK : 150w to kupa podczas gdy 250 dawał ładne swiatelko

wysłane z tapatalk


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pietrucha nie siej propagandy ze pod tymi lampami są takie kolory pod innymi przyrosty... no chyba ze masz na to dowody,bądź miałeś te wsystkie lampy i spradzałeś,ledy też.

Bober , jak coś piszę to nie bo mi się tak wydaje , tylko bazuję na doświadczeniu i obserwacjach własnych . Porozmawiaj z osobami , które profesjonalnie zajmują się hodowlą i propagacją SPS - ów , oglądnij ich okazy i wtedy się wypowiedz w temacie lamp pod SPS . Może masz inne spostrzeżenia to napisz a nie zarzucaj propagandy .

Twoja wypowiedź prócz zarzutów , nic nie wniosła w temacie , napewno nie pomogła koledze w podjęciu decyzji .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu , jeśli koszty Cię nie ograniczają , to zostaw 250 w i nie kombinuj . Kup żarniki 20 000 k , będziesz na 100 % zadowolony i z barwy światła jak i przyrostów . Jeśli zamierzasz mieć szczepkarium , lub bawić się w wybarwianie propagacji , to ja proponuję T5 .

Ale każdy ma inne oko , i inne upodobania kolorystyczne i gatunkowe .

Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.