Skocz do zawartości
ReefHub

Jak odżywiają się korale? - dyskusja

Rekomendowane odpowiedzi

Grześ.

Nie wyobrażam sobie prowadzenia zbiornika bez odpieniacza on pozwala na pewne błędy popełniane przez nas.

Pamietam bo to jeszcze rok temu jak miałem inny zbiornik a co za tym idzie inny odpieniacz i cały czas problemy z utrzymamaniem parametrów pomimo skąpego kamienia.

Wracając do bakterii moje zdanie jest takie że te co w toni pływają a jest ich i tak mało w porównaniu do skały i piachu to to jest właśnie nadmiar i to usuwa odpieniacz.Porównywałem probki wody pod mikroskopem na skale i piachu to aż się roi od życia a w wodzie jest ubogo w bakterie chyba że jest ich nadmiar i nie mają gdzie osiedlić.

Do natury nam daleko.

SPS dopiero się uczę bo lubię wyzwania i te kolory mnie kręcą .

Coś innego chodzi mi po głowie (duża ekipa sprzątająca? )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojechac musialem dla przeciw wagi :blushing:

@ Jacek56

Przy algaescruberze co tydzien robota, dwa to umierajace glony i kolorowanie wody. Po trzecie nie mam problemow.

Nie mowie ze to zly sposob, bo to dobre na parametry. Tylko po prostu nie dla mnie. Energia swiatla jaka jest potrzebna jest w stanie oswietlic cale refugium, a to znacznie wieksza powierzchnia i bioroznorodnosc.

@Stani tak racja, metode z wodka znam i to bardzo dobrze. Jest dokladnie tak jak piszesz, ale metoda ta sparwdza sie tylko przy SPS.

Metoda popularna i prosta a na ilsoc ludzi jaka mogla by ja stosowac slabo to wychodzi. Ja caly czas zadaje sobie to pytanie skoro jest tak tania i prosta dlaczego ludzie kupuja peletki i zaczynaja zabawwe w filtry i ustawienie tego magicznego przeplywu?

Poza tym temat jest o karmieniu korali a jak kiedys napisalem nie samymi SPS-ami czlowiek zyje. NIe masz nic zle,

@ Bartek ja nie napisalem ze odpieniacz jest zly tylko do d*py. Jak ktos chce czegos wiecej musi zmienic sposob patrzenia.

Odpieniacz to najprostsza metoda przy zalozeniu akwarium. Odpieniacz umozliwil nie tylko hodowle SPS, ale wogole wejscie akwarystyki pod strzeche. Po co mam czytac o metodach naturalnych jak nie mam na to czasu a chce miec akwarium. Stasiu napisal o o tym ze sa mniej przewidywalne i tak sie wlasnie rodza mity.

Dlatego nie zgodze sie ze odpieniacz to najprostsza metoda tylko najbardziej popularna dla najprostrzych zwierzat.

Dyskusja slabo idzie bo to nic innego jak odzwierciedlenie absurdu jaki mamy. Robert przepraszam ze uzyje Twojego przykladu.

I takie temat umiera?

Liczyłem na wypowiedzi innych i ich spostrzeżenia a tu taka bulba.

Tester czyli co? Lubię czytać twoje posty ale masz jakies przemyślenia odnośnie kamienia?

Załóżmy podstawowe parametry wzorowe no3 po4 kh mg ca k .Swiatło ok.

To jak kamić korale?

Ja w tej chwili walę tyle żarcia dla korali że szok.Co drugi dzien ok.8 kostek mrozonek

Odpieniacz mocny.

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez jestem zdania ze karmic trzeba. W moim przeswiadczeniu koral karmiony "mieskiem" i aminokwasami rezygnuje z zooksantelli przynajmniej po czesci, a majac w akwarium zerowe parametry zooksantelle nie maja wyjscia i musza sie z tkanki w wiekszosci sie wyprowadzic.

Jezeli koral nie ma dostepu do "mieska" ilosc zooksanteli musi byc ta tyle duza by koral czul sie komfortowo pod wzgledem zapotrzebowania na energie.

Skoro koral co noc wysuwa polipy to znaczy ze chcialby co wieczor miec dostep do pokarmu lub wrecz caly czas.

Byc moze to jest powodem dlaczego wiele osob majac "dobre" parametry nie jest zadowolona z kolorow swoich korali. Karmiac raz lub dwa razy w tyodniu koralom to nie wystarcza. A jak widac na na graficznym ciasteczku zapotrzebowanie na azot idzie z grupy amonowej i azotanow. To w akwarium bez odpowiedniej konkurecji mamy zawsze, a w szcegolnosci od ryb. Chcac miec kolory na te skladniki koral musi sie pohamowac lub nie dac mu dostepu.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@robert2678, ekipa sprzątająca, to tylko z nazwy sprzątająca, bo też syf robi, sprzątająca dotyczy czego innego, a nie parametrów wody, choć pośrednio też.

Karmić trzeba i to nie podlega dyskusji, tylko kto karmi korale w naturze??? Natura im sypie 2-3 łyżeczki suchego (martwego), dolewa kropelek aminokwasów czy witamin, a potem włącza odpieniacz i po kłopocie...

Nie, to tak nie działa, tak się nie da w szczelnym, zamkniętym i małym systemie, no chyba że otworzymy go odpieniaczem. Wydaje się, że Grzegorz jest najbliżej tego co natura miała na myśli - obieg materii. Natura sprząta sama po sobie i nic się nie marnuje. Natura karmi żywym, a żywe nie gnije. Może trochę psuje jakość wody swoimi odchodami, ale to nie jest problem, bo przyjdzie coś, co posprząta azotany, fosforany itd.

@Stani, Grzegorz ma rację, ale i Ty też, jest tylko kwestia równowagi. Otóż, bakterie rozmnażają się, "rosną" i konsumują nutrienty, wbudowywując je we własne komórki, na tym polega "tlenowa denitryfikacja". Teraz do gry wchodzi odpieniacz i wywala te bakterie, ale co, jeśli nie zdążyły się "upaść" zanim je odpieniacz wytrzepał? Dołóż do tego tempo przyrostu kolonii bakteryjnej / jednostkę czasu - z 1 komórki masz 2, z 2 masz 4, z 4 masz 8, z 8 - 16 itd... Jeśli startujesz od powiedzmy 100komórek/1ml, to przyrost jest malutki, ale jak będziesz dysponował kolonią 100000, to przyrost będzie znaczny.

Jeśli spojrzymy na średnią zawartość komórek w wodzie

cyt. za: http://www.advancedaquarist.com/2012/2011/3/aafeature

to w wodzie morskiej komórek bakteryjnych na 1ml przypada od 50K-4400K, przy czym w akwariach bez odpieniacza z sięga tylko 70-80K, przy akwariach z odpieniaczem max 10K-13K, coś jednak na rzeczy jest.

Białek rzeczywiście w akwarium może być dużo, ale co z tego. Koral woli raczej coś upolować, bo takim go natura stworzyła. Poza tym, ile z tych białek jest dla korala użytecznych, a ile szkodliwych? A skąd ma to wiedzieć odpieniacz?

Moim zdaniem, jest tak, jak AnT napisał. Karmimy tyle, na ile nam parametry pozwolą, ale to kropla w morzu, dosłownie. A światło... ważne, ale to głównie, a może tylko, gra kolorów, na wszystkich frontach (walka o przetrwanie - walka o foton, walka o przetrwanie - walka z fotonem, walka o jedzenie - ukryć się, zachęcić, złapać).


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra a co sie dzieje z bakteriami jak odpieniacz nie wchodzi do gry?

Co sie dzieje w systemie gdzie bez odpieniania parametry sa niewykrywalne?

System bez odpeniania oparty jest na obiegu materii. Karmi sie 2-3 razy mniej a mimo to jedzenia jest wiecej niz w w systemie z odpieniaczem.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobre pytanie Grzegorzu, o to miałem zapytać Ciebie, przy okazji naszej rozmowy. No właśnie, co się dzieje z namiarem bakterii, jeśli coś takiego jest? Jak widzisz, nawet ludzie z odpieniaczem mają zakwity bakteryjne, gdzie więc jest podłoże zakwitu, w nadmiarze bakterii, czy nadmiarze nutrientów?

Autoregulacja, słowo na dziś. ;-) Zawsze w przyrodzie jest czynnik limitujący, czynnik którego dostępność warunkuje zatrzymanie rozwoju populacji. Może to być choroba, drapieżnik, lub pokarm. Tak jak piszesz, limitowanie pokarmu, czyli nutrientów, limituje populację bakterii (nie tylko o bakterie chodzi, ale niech to będzie przykład). Przez analogię, tak jak pisał Bartek, suwaki kiedyś ustawią się we właściwych pozycjach i życie będzie się toczyło w zamkniętej pętli sprzężenia zwrotnego. Jeśli wyprowadzimy jeden suwak z równowagi, musimy wyprowadzić drugi, trzeci itd. Jeśli my tego nie zrównoważymy, natura zrobi to sama, ale... często strzelając sobie w kolano, jednak to my byliśmy sprawcami tego zachwiania i w gruncie rzeczy, to my jesteśmy za ten strzał odpowiedzialni.

Bakteriami ponadto zajmą się "bakteriożercy", stanowiąc też ogniwo całej pętli.

Jedzenia jest w sumie więcej, prawda, mało tego nie wykrywamy tego testami na NO3, PO4, korale nie idą w zooksantele, bo nie ma nutientów. Coś tam sobie trzymają na wszelki wypadek, ale łapią to co jest w wodzie zawieszone.

A propos, masz już tą pompę planktonoprzyjazną???


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w systemie bakterie sa odfiltrowywane glownie przez gabki. Skolonizowaly cala szybe w sumpie i rosna jedna na drugiej. Powierzchnia to jakies 50x50. Po czesci napewno przez przydacznie (te filtruja tez amoniak) inne malze. Mysis, rurowki, korale tez robia robote.

Jezeli chodzi o pompe to juz w krotce przekonam sie czy to aby nie slogan reklamowy bo bede wkaladal cyrkulacyjna do hodowli z fito i rotifersem. Potem badanie pod mikroskopem.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie, suwaczek na swoim miejscu. Wszystko się poukładało. Dręczył mnie kiedyś temat, odnośnie VSV idt. Dlaczego niektórzy twierdzą, że korale lepiej rosną, głównie SPS, bo z miękasami i LPS to różnie. Ile w tym zasługi dla koralowca ma węgiel organiczny bezpośrednio, a ile pośrednio, przez stymulację rozwoju bakterii i wszystko co z tym związane (jedzenie, redukcja nutrientów). Widać że jest różnica, ale co leży u podłoża???

Edytowane przez Arduan (wyświetl historię edycji)

http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, w zdrowym systemie pojawia sie rownowaga pomiedzy licznymi parametrami (bio)chemicznymi.

Mamy jakis ladunek nutrientow. Rozklada sie on na kilkunastu odbiorcow. Wystarczy, ze jeden z nich jest w odwrocie, w ukladzie pojawia sie nam nadmiar nutrientow. Mamy 3 mozliwe opcje:

1 - pozostali konsumenci zuzyja nadmiar nutrientow

2 - pojawi sie kolejny konsument zjadajacy nadmiar pożywienia.

3 - nadmiar nutrientow stanie sie toksyczny dla konsumentow, ostatecznie powodując ich odwrot.

Te trzy opcje powoduje w konsekwencji wystapienie kolejnych kilku w najrozniejszych miksach przez co nasz system stanie sie nieprzewidywalny.

Mysle ze odpieniacz jest takim zapasowym konsumentem. Czyli wszystko to co pojawi sie w nadmiarze zostanie usuniete przez skimmer. Warunkiem tutaj jest odpowiednie ustawienie odpieniacza. Bardziej na sucho niż na mokro. Oczywiscie funkcje odpieniacza moze pelnic inna filtracja np DSB czy refugium.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Grzegorz Dyzma

Fajnie ze pojechales z przesada, cos ruszylo w temacie przynamniej.

Natomiast musze wyrazic swoje stanowisko, bo mnie jako uzytkownika odpieniaczy tez dotyka.

Otoz jak wiadomo odpieniacz nie wyrzuca NO3 oraz PO4, tylko substancje organiczne, z ktorych dopiero powstana owe zwiazki.

Z tego wynika ze my nie dopuszczamy do pewnych reakcji (a wlasciwie tylko ograniczamy), a Ty pozwalasz swobodnie na rozklad, a

pod akwa masz armie, ktora sobie z tym poradzi.

Ciekawi mnie czy Ty calkowicie zrezygnowales z odpieniacza?

Co do samego tematu, z moich skromnych doswiadczen nie zaobserwowalem brazowienia koralowcow przy podawaniu wiekszych ilosci pokarmu.

Kiedys nawet specjalnie przekroczylem granice , o ktorej pisal AnT i karmilem po bandzie az poszly parametry (oczywiscie w granicach zdrowego rozsadku).

Najpierw zaczely pojawiac sie glony, dopiero po pewnym czasie pogorszonych N i P , korale zaczely brazowiec.

Dodatkowo bardzo duzo i dlugo karmilem z reki LPSa - Duncanopsammie axifuge. Ani podczas sytych miesiecy, ani po zaprzestaniu jej barwa sie nie zmienila.

Stad przychylalbym sie raczej do teorii wplywu parametrow wody na brazy.

PS

...

Sama symbioza nie wystarczy na odżywienie, stąd konieczność łapania pokarmu. O mniejszym znaczeniu fotosyntezy może świadczyć choćby fakt, że wykształciły się populacjie niefoto, a w drugą stronę ewolucja nie poszła.

...

Na koniec tylko z ciekawosci - zawsze myslalem ze azoox powstaly poprostu z przyczyny wielkich polaci rafy gdzie moga sobie mieszkac, lecz nie ma tam swiatla.

A czy Xenia przypadkiem nie zyje tylko dzieki fotosyntezie ?


PhospHATE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"zawsze myslalem ze azoox powstaly poprostu z przyczyny wielkich polaci rafy gdzie moga sobie mieszkac, lecz nie ma tam swiatla."

I jest to prawda.

"A czy Xenia przypadkiem nie zyje tylko dzieki fotosyntezie "

A tego nikt do końca nie wie. To że niektóre koralowce nie posiadają "otworu gębowego" nie świadczy, że nie odżywiają się materią organiczną, lub nie prowadzą, he he, trawienia pozaustrojowego, lub innych form wchłaniania pokarmu (fagocytoza, pinocytoza). Xenia prawdopodobnie wchłania proste związki organiczne, aminokwasy, cukry itp. A fotosynteza jak u innych koralowców.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem przyczny brozowienia korali z karmienia to malo prawdopodobne.

Korale ciemnieja oczywiscie od zooksantelli. Te jako glony sa wstanie wykorzystywac mikroelementy, oprocz NO3 i PO4 teraz wiemy ze NH4 i mocznik ktory koral pobiera z kolumny wody. Napewno nalezy troche naprzestawiac w szykach co by brakowalo ogniwa dla zooksantelli.

Jest jeszcze masa mechanizmow pomiedzy miedzy bakteriami a pozostalymi zwiazkami organicznymi ktorych nie mierzymy i nie znamy.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz Grzegorz rację. Myślę, co jeszcze można zmierzyć w akwarium. Bilans azotowy, energetyczny? To byłoby chyba najbardziej odpowiednie do ustawienia karmiena. Problem tylko jak? Nie mamy możliwości pomiaru dostarczania azotu i energii, bo nie znamy ile bierze się "z powietrza". Masz jakiś pomysł?


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chodzi o pompe to juz w krotce przekonam sie czy to aby nie slogan reklamowy bo bede wkaladal cyrkulacyjna do hodowli z fito i rotifersem. Potem badanie pod mikroskopem.

Jeśli chodzi o pompę cyrkulacyjną i uszkodzenia fito lub wrotki, to powiem z własnego doświadczenia że nie ma to wpływu bądź ma bardzo mały.

Posiadam hodowlę fito w akwarium razem z pompą tunze i powiem że bardzo ładnie się zieleniło nawet bez dodatkowego oswietlenia, tylko przy oknie. Po jakimś czasie zainfekowało sie wrotką i teraz mam jakieś 150 L wrotki z fito, mam zamiar karmić samą wrotką i zobaczę jak korale będą reagować.


100x40x45,sump 90x30x38, światło 4xt5 39w, 2x koralia 4500l/h, obieg aqua one 2600l/h, odpieniacz Deltec APF600, pudełko przelewowe

6195_6307.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem przyczny brozowienia korali z karmienia to malo prawdopodobne.

W artykule jest jak byk...

Ale powiem wiecej. To tez bylo dla mnie pewnym zaskoczeniem i rozmawialem z Timem na ten temat. Potwierdzil to kilkakrotnie w rozmowie. Czemu zooksantelle nie moga czerpac azotanow czy innych zwiazkow azotu bezposrednio lub pośrednio z pokarmu korala? Przeciez symbioza to zysk obopolny.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem ze w artukule jest jak byk. Ale to moje zdanie.

Krzysiek Tryc ponoc karmi bardzo duzo, ale kladzie ogromny nacisk na parametry i wyeliminowanie organiki

Same korale nie ciemnieja od pokarmu, (w mojej opini ) a od niedojedzonych i nie odpienionych resztek jezeli tylko na tym mamy oparty system


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiecej na ten ten temat >>> Biological Reviews 84 (2009) 1–17 2008 The Authors Journal compilation 2008 Cambridge Philosophical Society: Heterotrophy in tropical scleractinian corals

With the exception of Mills et al. (2004), who did not find nitrogen transfer to the symbiotic zooxanthellae, it is now

widely established that both partners of the symbiosisbenefit from the input of particulate nitrogen. This transfer

was, for example, measured in a tropical scleractinian coral,Oculina diffusa, using Artemia salina nauplii labeled with the

stable isotope tracer 15N (Piniak & Lipschultz, 2004). In this study, zooxanthellae were strongly labeled with 15N

approximately 4 h after feeding: an insufficient period for recycling of 15N to occur (i.e. via host digestion, synthesis

into host macromolecules, catabolism, excretion and uptake by zooxanthellae). This rapid appearance of prey nitrogen

in zooxanthellae was thought to be due to direct uptake of prey nitrogen digested within the coelenteron, probably as

NH4], rather than following host assimilation. An estimation of nitrogen fluxes in the zooxanthellae, taking

into account their growth rates and dissolved inorganic nitrogen input showed that 90% of the nitrogen used by

zooxanthellae in Stylophora pistillata is recycled from the host Fig. 3. Daily nitrogen inputs in the scleractinian coral Stylophora pistillata. For all following estimations, we took an average of 50 polyps per cm-2 for this species. S. pistillata fed on natural zooplankton (approximately 1500 prey l[1) can gain more than 1.8 mg N cm[2 day[1 (Ferrier-Page`s et al., 2003). According to Houlbre`que et al. (2004b), ingestion of pico- and nanoplankton by this species provides up to 1.4 mg N cm[2 day[1. Dissolved organic nitrogen, at the lowest concentrations found in seawater (approximately 0.2-0.3 mmol l[1) contributes 0.5 mg N cm[2 day[1 (Grover et al., 2008). So in total, feeding can provide up to 3.7 mg N cm[2 day[1 to the colonies of S. pistillata, depending on environmental conditions.

In the same way, Rodrigues & Grottoli (2006) demonstrated that increases in d15N of zooxanthellae following bleaching were consistent with increases in nitrogen uptake by corals to support zooxanthellae recovery and mitotic cell division. Thus corals can upregulate

dissolved inorganic nitrogen acquisition to stimulate zooxanthellae growth when needed.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

okejjjjjjjjj :respect: tekst dobry , wiarygodne zrodlo, ale na samym koncu w podsumowaniu jest to ze oprocz tego ze koral moze regulowac ilosc N dla zooksantelli co ma wplyw na ich ilosc ( tak moga ratowac sie przed bieleniem) to karmienie zooplanktonem wzmacnia ich pigmentacje.

http://coralreefconservationproject.weebly.com/uploads/5/0/2/5/5025953/crcp-feeding.pdf

Conclusions:

Cyt... Recent studies on coral physiology demonstrate that

corals benefit greatly from zooplankton feeding. Several

studies have shown enhancement of the areal pigmentation

and zooxanthellae density in fed corals, allowing an

increase in areal photosynthesis. Coral calcification and

organic matrix synthesis are also greatly enhanced by

feeding.

I taka mysl do tego co pisalem wczesniej o mieszaniu szykow.

Jezli koral zwieksza ilosc zooksanteli w celu zwiekszenia fotosyntezy mozemy probowc to utrudnic np zmieniajac nateznie swiatla lub rodzaj lub eliminujac cos z lancucha.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, wszyscy macie rację i racją jest to, że korale mogą ciemnieć z "przekarmienia", choć właściwie powiedziałbym że z niedokarmienia. Postaram się to jakoś wytłumaczyć.

Każda (prawie) materia organiczna i nieorganiczna może być źródłem energii, skupmy się jednak na organicznej. Nie ma znaczenia, czy jest to cukier, tłuszcz, czy białko.

Ja osobiście nie lubię, kiedy białko rozpatruje się w kategoriach energetycznych. Dla mnie białko to budulec i robię wszystko, żeby dostarczyć taką porcję energii (w postaci tłuszczów i cukrów), żeby białko nie musiało być trawione celem uzyskania energii. Mechanizm trawienia swoich białek jest wymyślony przez naturę na wszelki wypadek, gdyby brakło energii, zawsze można "zjeść siebie", na jakiś czas wystarczy. Ale idźmy dalej.

Do rozwoju potrzebne są aminokwasy, bo tkankę trzeba z czegoś budować. Niestety (nie wiem jak u koralowców), ale część aminokwasów zwierzęta syntetyzują, a część muszą przyjąć ze środowiska zewnętrznego, bo enzymów do ich syntezy nie mają. Stąd jest podział na aminokwasy endo i egzogenne. Aby te aminokwasy połączyć w białko potrzebna jest energia i ta zwykle w naturze pochodzi od utleniania glukozy i tłuszczów (upraszczam świadomie). Hm, światła też???.

Jeśli braknie w środowisku związków energię dających, organizm przestawia się na alternatywne źródło. Skoro aminokwasy mają kaloryczność porównywalną z glukozą i ich trawienie jest równie łatwe, to zaczynają je trawić, rozkładać do CO2 i H2O, zamiast wbudowywać w swoje tkanki.

Co się dzieje podczas wbudowywania aminokwasu w tkanki, czyli budowania białka (polimeryzacji).

Grupa aminowa (-NH2) łączy się z karboksylową (-COOH) tworząc wiązanie amidowe (-COHN-), a skutkiem ubocznym jest powstała cząsteczka wody ;-) i tu fajnie, koral nie ciemnieje, azot pozostał w białku. Warunek - jest energia.

Co się dzieje, gdy energię trzeba pozyskać z tego aminokwasu.

Co się da, zostaje utlenione do CO2 i H2O, czyli dzieje się to samo co z glukozą, ale... Co się dzieje z tym N (-NH2), które w aminokwasie było? Ano, zostaje odcięty, przyłącza sobie wodór i w efekcie jest nielubiany przez nas NH3, co się z nim stanie też było w cytowanych przez Bartka pracach. Może zostać spożytkowany przez koralowca (tylko przez którą jego naturę, roślinną czy zwierzęcą), może wydostać się do wody i zostać przetworzony do NO3, a dalej do azotu.

No i właśnie zmierzam do tego, że nie powinniśmy doprowadzić do trawienia białek w żadnym mechanizmie, ani ich przedawkowania (bo bakterie zrobią swoje), ani ich braku, proporcji, a przede wszystkim pilnować proporcji aminokwasów i energii.

Można w tym momencie wysunąć wniosek, że organizmy żywe mają idealną proporcję wszystkiego i żywienie żywym to idea natury. Wszystko co przetworzone (mączka rybna i inne proszki) to już nie te proporcje, a mało tego, ciężko określić, czy łyżeczka to dużo czy mało.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arduan pakuj manele i dawaj na Wdzydze. Bedzie o czym gawedzic.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, bardzo chętnie, ale w tym roku pewnie nie dam rady.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Ja od kilku miesięcy sypię z automatu między innymi mleko w proszku.

Ale i tak korale lepiej rosły jak lałem duże ilości fitoplanktonu. Wracam do tej metody. Dziś rano nalałem 5 litrów ciemnozielonego fitoplanktonu hodowanego na słońcu.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.