Skocz do zawartości
pepe87

akwarium szerokie na 80 cm

Rekomendowane odpowiedzi

mialem 130x80x55 , wypas wymiar :)

i jakie oswietlenie miałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja stawia bym stawial 8 x 39 w chyba ze sadzicie ze by bylo bardzo mało to moze 10 x 39 w.

weź może na wszelki wypadek 10x39 - zawsze może regulować czasem świecenia par i ich układem a różnica w cenie już nie wielka przy całości :)

Edytowane przez Kroczek (wyświetl historię edycji)

OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

weź może na wszelki wypadek 10x39 - zawsze może regulować czasem świecenia par i ich układem a różnica w cenie już nie wielka przy całości :)

własnie przed chwilą miałem taki sam pomysł w razei czego można swiecić 8 oma a jak bedzei za malo to sie zapali jeszcze dwie. a jak juz kupie 8 to bedzie za póżno:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiele osób ciągnie do LED choć nie wiem czemu...efekt z nich jest żaden - wg mnie - koszt ... ile czasu musiałoby minąć aby się zwrócił ich koszt, efekt wizualny ... sorry ale jest tu paru kolegów z dużym stażem którzy wrócili do T5 po ledach lub przynajmniej musieli je zastosować bo korale jakoś się nie pokazywały jak trzeba oraz nie miały kolorów....

p.s.

a co do głębokości to jak pisałem - wg za głęboko - szczególnie jak pokazałeś jak będzie stało - tracisz to wszystko bo masz tylko dwie szyby widoczne

p.s.

na środku pokoju byłoby super :)

ale wypowiadasz się z przeczytanych postów czy ze swojego doświadczenia,bo to co piszesz to jesteś w błędzie że np.efekt żaden a koszt? jednorazowy i spokój przez długie lata


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i jakie oswietlenie miałeś?

chwile mialem 8x54w , pozniej palilem 2x250w hqi i 10x54w ale to kiler dla portfela :( razem bylo ponad 1000w swiatla , optymalne jest jak dla mnie 10x54 , tylko porzadna lampa , ati lub giessemann ,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale wypowiadasz się z przeczytanych postów czy ze swojego doświadczenia,bo to co piszesz to jesteś w błędzie że np.efekt żaden a koszt? jednorazowy i spokój przez długie lata

ze swojego nie, bo ledów nie miałem i nie kupie - patrzę po akwach w których koledzy stosowali led a i tak wracali do T5 a co do kosztów do proponuje kalkulator bo czas zwrot to ładnych kilka lat a w tym czasie najczęściej zmienia się na większe lub kończy sie przygodę lub następuję coś złego - czego oczywiście nikomu nie zyczę - inwestycja nie warta świeczki - led tylko na noc wg mnie bo inaczej się nie da

Edytowane przez Kroczek (wyświetl historię edycji)

OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sygen,miełes lampe t5+led,a wywaliłes kupe kasy na nową lampe,ile bys miał swietlówek za ta kase,pewnie zapas na 5 lat?

Nie mówiąc ze akwa było duzo ładniejsze na starym swietle,a teraz nawet dobrych fotek nie mozesz wrzucic na forum bo swiatło z ledów jest tak beznadziejne ze aparat głupieje przy tym świetle.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ze swojego nie, bo ledów nie miałem i nie kupie - patrzę po akwach w których koledzy stosowali led a i tak wracali do T5 a co do kosztów do proponuje kalkulator bo czas zwrot to ładnych kilka lat a w tym czasie najczęściej zmienia się na większe lub kończy sie przygodę lub następuję coś złego - czego oczywiście nikomu nie zyczę - inwestycja nie warta świeczki - led tylko na noc wg mnie - co podkreślam nie pierwszy raz - każdy wyraża tu swoje zdanie i opinie i ja też to właśnie uczyniłem

no właśnie jak można się wypowiadać na temat led jak ich nigdy nie miałeś,to proponuję kalkulator no i oblicz tutaj trochę cyferek

ze swojego nie, bo ledów nie miałem i nie kupie - patrzę po akwach w których koledzy stosowali led a i tak wracali do T5 a co do kosztów do proponuje kalkulator bo czas zwrot to ładnych kilka lat a w tym czasie najczęściej zmienia się na większe lub kończy sie przygodę lub następuję coś złego - czego oczywiście nikomu nie zyczę - inwestycja nie warta świeczki - led tylko na noc wg mnie - co podkreślam nie pierwszy raz - każdy wyraża tu swoje zdanie i opinie i ja też to właśnie uczyniłem

no właśnie jak można się wypowiadać na temat led jak ich nigdy nie miałeś,to proponuję kalkulator no i oblicz tutaj trochę cyferek


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hodowla sps to nie jest hobby dla biednych ludzi,jest to droga zabawa i tyle,jak kogos nie stac to trzyma miiekasy.

To samo co byś przekonywał własciciela Porshe ze Fiat Panda lepszy bo pali 5 l/100km a Porshe 20l/100km.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tymi kosztami to nie wiem czy tak t5 taniej wychodzą bo np:

Radion xr30w gen3 kosztuje 650 Euro x 2 lampy = 1300 E x 4 = 5200 PLN

Lampa Ati 10 X 39 w = albo 3900 zwykła albo Sciemnialna 4800 a do tego jeszcze swietlówki 10 x +- jkakies 60 PLN za jedną = 600 PLN dwa razy w roku 1200 PLN

Łatwo polic zyc ze t5 aż tak taniej nie wychodzą.

Więc koszty utrzymania t5 juz na starcie prawie sa takie jak lampy led. A radion to chyba dobra lampa?

Może widział ktoś z was na żywo jak takie lampy sie zachowują. Wiem ze ledy swiecą bardziej punktowo. T5 oswietla cały zbiornik jednakowo. I tu mam problem ??? co wybrać??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Planujesz super wymiary aqua. Mam troche podobne (120 x 75 x 47) i tak szczerze mowiac, gdybym zamiast 8 x 54W mial 10x54, byloby lepiej.

Rowniez nie mialbym nic przeciwko temu, zeby akwa bylo 120 x 80. :thumbup:

Wybor lampy nalezy do tych trudnych decyzji i kazdy musi to sobie przemyslec.

Teraz sa upaly, ale przez pozostale 10 miesiecy dziala grzalka. Przy ledach wlacza sie czesciej, bo lampa mniej grzeje. Takze porownanie kosztow T5 i LED jest trudne.

Podam przyklad 120x75x47 (jeszcze z HQI 2x250 i chyba 2 T5 54W):

8WbkJF5l.jpg

OMlofzKl.jpg

7AYMny9l.jpg

Pozniej kazde 5 cm sie liczy...

h4BRrqGl.jpg

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz kupować lampy 10x39 Ati PM za 3900. Możesz kupić dwa ATI sunpowery 4x39 co wyjdzie 2500zł łącznie

Dodatkowo weź pod uwagę żę nie wiesz jak ten radion będzie świecił za np. 2-3 lata. czy diody będą miały taką samą moc świetlną itd...

Widziałeś ładne akwa pod radionem i Ci się podoba to kupuj.

Tą dyskusję można toczyć długo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na takie akwarium potrzeba 3 radiony,a to juz koszt ponad 10tys zl,lampa od Przemka Diuna 10x39w kosztuje 3540zl ze swietlówkami do tego mamy promocje -11% co daje nam ostateczny koszt 3150.

Ewentualnie hybryda LED+t5 ze stajni PS.kolo 5 tys.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coraz bardziej przemawiacie mi za t5 tylko jak bedzie 60 cm wysokosc to t5 poradza sobie. A moze 6x 39w I 4 x 39w bedzie mozna wiecej akwa oswietlic bo bede mogl je od siebie troszke odsunac.

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozwiazanie z dwoma lampami jest napewno drozsze, ale gdy jedna trzeba odeslac do ewentualnej naprawy, bedzie bez stresu.

Te mniejsza wzialbym ze sciemnianiem...

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze I masz racje o tym nie pomyslalem. A jak to sie ma z tym sciemnianiem? Nie cierpia na tym swietlowki?

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cierpia :wallbash:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponoć spada ich żywotnośc,jak są ściemniane.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ktora lampe byście polecili :

Giesemann Matrix II

Czy ati power module

Dodam ze jedna bedzie 6 x 39w a druga 4 x 39 w na takie poplączenie sie zdecyduje.

Giesemann MATRIX T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam coś podobnego: 140x80x80 cm, ale akwarium jest między dwoma pomieszczeniami. Pan Zdzichu z erybki mówił że może być problem z obsługą zbiornika z dostępem tylko z jednej strony. Masz o tyle łatwiej że masz zbiornik 20 cm niższy ale Ja za to posiłkuję się rurką którą mam zamontowaną pomiędzy ścianami (bez tego nie dałbym rady). Z mojego doświadczenia (niewielkiego) sądzę że powinienieś to "ogarnąć"

Co do oświetlenia mam tylko 2 radiony XR30W PRO 2 generacji (myślę o zakupie trzeciej sztuki) i na ilość światła nie mogę narzekać. Za to możliwości regulacji trudno przecenić np. są upały to lekko zmniejszam natężenie światła, wschody i zachody, można ustawić różne kolory (inne rano, inne wieczorem). W moim wypadku nie za bardzo miałem inną opcję z tego powodu że akwarium obudowane od strony gabinetu meblami i gdybym miał świetlówki to woda chyba by się zagotowała. Spadek sprawności LEDów po kilku latach jest naprawdę niewielki ale decyzję musisz i tak podjąć sam.

Edytowane przez Marcin Swatek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka prozaiczna kwestia. Ja zamówiłem także 160x80x60h ale właśnie zmniejszyłem głębokośc do 78 cm, powód - nie zmieściłby mi się stelaż (160x80x85h) w drzwiach. Warto to sprawdzić aby potem nie rozwalać domu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 110x70x60. Gdybym miał miejsce, stawiałbym teraz głębsze i niższe, ale to co bym obniżył dodałbym do wysokości stelaża. Woda skraca perspektywę i 70 cm nadal nie daje super głębi, a ustawianie skały wysoko tworzy pionowe powierzchnie które się trudniej obsadza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

110x80 to dla mnie bardzo dobra podstawa ja mam 110x72x50 i myślę że mogło by być 110x80.

Wydaje mi się że im wyższe akwarium tym mniej widać tą głębie wzrokowo.

Jak bywam w sklepie i tam jest 60 głębia i wysokość ok.30cm to ta głębia wydaje się większa, zresztą wyższe konstrukcje skalne zmienia spostrzeganie głębi.

Ja zalecałbym przy takim zbiorniczku dostęp z minimum 3 stron.

Co do światła ilu ludzi tyle opinii , a 2x250w to moim zdaniem od 150cm dł warto.

Do 110cm dł ładowałbym 1x250w + T5 problemów z grzaniem w zasadzie większych nie ma, w zimie plusy i są też bliki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie ja bede mial dostep tylko z dwoch stron ba akwarium bedzie stalo w rogu. A sump o jakich wymiarach byscie dali. Dodam ze w szafce musze jeszcze znalezc miejsce na jakies szufladki aldo polke na testy pokarmy Itp.

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

A co do ledow to niewiem chyba zostane przy t5 bo zawsze co 6 miesiecy nowe swiatlo a led nie wiadomo jeszcze problem z ustawianiem . A jak po 4 latach moc spadnie to I tak do wyrzucenia.

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.