Skocz do zawartości
Grzegorz Dyzma

Gabki w akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Dzis po wpisie na http://reefhub.pl/gabki-ciekawostki/ po raz kolejny zaczalem drazyc bardziej temat.

Jak to jest ze tak prymitywne zwierzeta, w naszych akwariach nie maja racji bytu.

Sprawa jest bardziej zlozona niz by sie moglo wydawac i daje sporo do myslenia nie o samych gabkach, ale o naszych koralach w akwarium.

Kiedys juz to wklejalem , ale moze warto jeszcze raz. Niewidzialna sila rafy koralowej.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny filmik. Właśnie się zastanawiałem dlaczego ma tyle gąbek. Teraz trzeba będzie zakładać refiugium z gąbek :)


100x40x45,sump 90x30x38, światło 4xt5 39w, 2x koralia 4500l/h, obieg aqua one 2600l/h, odpieniacz Deltec APF600, pudełko przelewowe

6195_6307.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to żeś wyszperał Grześ...

Tego własnie szukałem. Miałem przeczucie, jest w wodzie jakaś dodatkowa produkcja, która odżywia wszystko, a tu masz, gąbki. Zawsze traktowane były raczej jako filtratorzy, czyściciele, a nie producenci.

Cukry, podstawa energii, łatwo dostępne i łatwo znikające z systemu, dlatego są w tak małym stężeniu. Przerobienie ich na taką formę to już jest coś.

Dlatego właśnie trzeba pochylić się nad organiką, jej pochodzeniem i jej przetwórstwem na żywe. Otóż produkcja organiki może też odbywać się w glonach i być uwalniania do środowiska w różnych postaciach (cukry proste, wielocukry, proteoglikany itd.), te stają się pokarmem choćby dla bakterii i gąbek itd.

Wniosek, nieświadomie, lub z powodu braku możliwości, pomijamy, nie pozwalamy na rozwój wszystkich poziomów piramidy pokarmowej, a to wcześniej czy później prowadzi do jakiejś katastrofy.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzies czytalem, ze uwalniane komorki kolnierzykowe stanowia istotny skladnik diety SPSow

Sent from my SM-G900F using Tapatalk


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Był o tym ciekawy artykuł w którym z Korali chyba z tamtego roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Miałem w akwarium dużo gąbek jak lałem roztwór metakrzemianu sodu a do filtracji stosowałem duże ilości biodegradowalnych polimerów. Gąbki rosły w oczach na wszystkich powierzchniach łącznie z szybami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli akwarium buja sie na pelletkach czy VSV to odzywiamy bamterie ktore sa wlasnie czestym pokarmem gabek. Poza tym czesc gabek buduje szkielet inkrustowany wlasnie krzemionka

Sent from my SM-G900F using Tapatalk


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No Tester ma racje przy VSV gąbki rosną świetnie...

Inkrustowany...?nie lepiej napisać ozdobiony?

słowo Inkrustowany używasię głównie w dziale sztuki piękne,nie przesadzaj z tym nazewnictwem.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U siebie mam mase gabek, ale zauwazylem jedna rzecz. Jedne lubia swiatlo i go wrecz potrzebuja bo po oswietleniu naciagaja zooksantelli i na ich zoltej powierzchni pojawiaja sie brazowe plamy. Intensywniej w tych miejscach gdzie swiatla pada najwiecek. Sama powierzchnia robi sie bardziej karbowana z mnostwem kanalikow. Kiedy przeniose taka w ciemnosc traci kolor zamyka kanaly, a powierzchnia robi sie sliska.

Mam tez takie gabki ktore osiedlily sie tam gdzie jest praktycznie ciemno, przeplyw wody od dwoch lata jest caly czas taki sam. Niktore gatonku sie zupelnie wypompowywuja. Tam chyba nie musza konkurowac z glonami wapiennymi, albo swiatlo im szkodzi.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.