Skocz do zawartości
dirty_pig

brak prądu w akwarium?

Rekomendowane odpowiedzi

Siemka wczoraj zabrakło mi prądu w akwa (wywaliło korki) przez przebicie na jvp mieszającej solankę (tak mi się wydaje ze to ona bo czułem przebicie na wodzie gdy ja sprawdzałem). maxymalny czas braku prądu to myśle tak 16-17 do 7 rano. skutkiem tego jest padnietych kilka rybek i część dogorywających ale odzyskujace powoli siły.

Zawsze jak widziałem podobne tematy myslalem ze to musi byc dłuższy czas braku prądu a jednak nie do końca jak widać,a ja zylem w swojej naiwnosci wiedzac ze codziennie kazdy ma baczenie na akwarium i to wystarczy by zapobiec ewentualnym skutkom braku prądu niestety to nie wystarcza. Zdjecia i temat daje jako przestrogę dla innych a i moze ktos podpowie jakies rozwiazanie zabezpieczajace czy powiadomienia smsem lub innym urzadzeniem.

ps. chromisy to najmądrzejsze rybki bo jako jedyne pływały przy tafli wody i zaciągały powietrze.

post-14106-0-65748500-1403333151_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem, to ludzie używają UPS'ów, ale tyle godzin to chyba nie pociągnie:(

PS. Przykro mi z powodu strat.


ReefMax -  Odpieniacz Hydor Slim Skin 135.35, 3x24W T5, Hydor Koralia Nano 900 i 1600, 11 kg LR + 9 kg LS, sól AF RS + Probio S, Pro F, Probio F. Obsada - głównie LPS, kilka miękkich, pustelnik, 2 debeliusy, rozgwiazda piaskowa, kilka Turbo, Synchiropus splendidus, 2x Amphiprion ocellaris, Valenciennea puellaris, Pterapogon kauderni i Chrysiptera parasema.

0e93da8f008542a888d593ba9d084493u522a479.png

"Wszechświat i ludzka głupota są nieskończone. Co do tego pierwszego nie jestem pewien.” – Albert Einstein

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto mieć UPS - trzeba wtedy tylko dobrze przemyśleć problem podłączenia całego sprzętu bo warto wtedy wszystko co mocno zabiera prąd dać na oddzielny listwy a pompe, cyrkulacje i odpieniacz na niezależną listwę i tę wpiąć w UPS - wydatek może i nie mały ale jak widzę w Twoim przypadku - współczuje - już by się zwrócił. do tego ta listwa z oddzielnymi kanałami tak aby każde gniazdo miało swój bezpiecznik - to już w zasadzie nas uchroni przed tym problemem bo wywali wtedy na listwie na konkretnym gnieździe a nie w domu.

Edytowane przez Kroczek (wyświetl historię edycji)

OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy przebiciu w słonej wodzie paradoksalnie niestety często wywala równolegle zabezpieczenia wyższe czyli np C na klatce albo bezpiecznik główny, a wtedy dedykowana rozdzielnia na niewiele się zda.

Tak jak to było pisane - podpinasz najmniej zużywającą prąd pompę pod niedużego UPSa - dla przykładu mały biurkowy UPS 500VA z nominalnym czasem podtrzymania 8 min przy obciążeniu 50VA (czyli jakieś 40-45W zależnie od charakterystyki modelu) powinien utrzymać 80min ... jeśli masz pompkę 10W to jest to w przybliżeniu proporcjonalnie dłużej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ups z akumulatorem żelowym 40ah.Podłączona na stałe jedna tunze 6095 przy zaniku napięcia wytrzymuje ponad 14 godzin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem ostatnio (kilka dni temu, 12 czerwca) podobna sytuację od 8 rano do ok 18 nie było prądu. Dwa baniaki - słodki i słony.

Start nastąpił pod moją nieobecność, więc nawet kubełki w słodkim nie zostały wyczyszczone :(. Żeby było tragiczniej, w słodkim, byłem w trakcie kuracji EC (dawka podstawowa x 8 - to był trzeci dzień).

Słone przeżyło bez żadnego, zauważalnego znaku. W słodkim następnego dnia rano "sajgon", ryby na granicy dwu światów... ja do pracy muszę lecieć :( Odpuściłem śniadanie, zrobiłem szybką podmianę. około 1/3 wody i podpiąłem głowicę ze zwężką i wirnikiem igiełkowym.

W efekcie, wszystko żyje a glony zniknęły, a miałem już brody po 15 mm na wszystkich korzeniach i kamieniach.

Po wypłacie kupuje ups, mam jakieś akumulatory żelowe, muszę pomyśleć też o takich głowicach natleniających do obu baniaków, nawet odpalanych ręcznie - w razie draki.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozna tez jak widzimy taka sytuacje,nie oglądać jak wszystko zdycha tylko od czasu do czasu samemu zamieszkać w zbiorniku.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie to samo miałem pisać. Czytałem, że w skrajnych przypadkach - patyk do ręki i mieszamy:)

Edytowane przez tka3kp (wyświetl historię edycji)

ReefMax -  Odpieniacz Hydor Slim Skin 135.35, 3x24W T5, Hydor Koralia Nano 900 i 1600, 11 kg LR + 9 kg LS, sól AF RS + Probio S, Pro F, Probio F. Obsada - głównie LPS, kilka miękkich, pustelnik, 2 debeliusy, rozgwiazda piaskowa, kilka Turbo, Synchiropus splendidus, 2x Amphiprion ocellaris, Valenciennea puellaris, Pterapogon kauderni i Chrysiptera parasema.

0e93da8f008542a888d593ba9d084493u522a479.png

"Wszechświat i ludzka głupota są nieskończone. Co do tego pierwszego nie jestem pewien.” – Albert Einstein

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ups przydała by się taka funkcja, że jak zacznie działać z braku prądu, to włącza się tryb zegara. Wtedy ustawiamy sobie na przykład przedmuch pompki, tak aby co godzinę pracowała na przykład przez pół godziny (pół godziny pracy, godzina przerwy). W naszym przypadku byłoby to rozwiązanie zbawienne, bo znacznie wydłużyło by czas działania ups a akwarium miałoby dostateczną ilość tlenu do podtrzymania życia.

Może jakiś elektronik wypowiedziałby się czy jest to do rozwiązania, przerabiając standardowy ups.


Od 05.01.2014 nowe: 100x50x45, sump 112 l, 6 x T5 39W Dozownik EBTECH ze sterowaniem bluetooth, pompy Tunze 6025, 6045.

c9007dcceed49c71m.jpg26a1ff863e576da5m.jpg6d058997d459df13m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jakiś elektronik wypowiedziałby się czy jest to do rozwiązania, przerabiając standardowy ups.

Z tego co się orientuję bardziej opłacalne jest zastosowanie akumulatorów żelowych, powiedzmy takich o pojemności 200Ah i zmontowanie tego z przetwornicą i odpowiednim sterownikiem. UPS w tej pojemności wychodzi duuuużo drożęj.

Edytowane przez mike.t (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra na pocieszenie swoje powiem ze reszta rybek juz plwa jak tylko wrocil prąd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mieszanie patykiem niewiele pomoże.

Problemem tutaj jest deficyt tlenu, a ten powstaje lawinowo, gdyż obumieranie bakterii i mikroorganizmów generuje powstawanie procesów gnilnych, a te, zużywając tlen przyspieszają ten proces. Mieszając wodę w inny sposób niż ustawiona cyrkulacja, może się zdarzyć że zruszymy jakieś złogi i proces przyspieszymy - jak w wypadku Kolegi, który jakiś czas temu tak załatwił sobie baniak. Dobrym rozwiązaniem było by wywołanie ruchu powierzchni wody, ale w taki sposób żeby ryb nie stresować, no i trzeba zdawać sobie sprawę że jest to kropla w morzu potrzeb, często nie wystarczająca.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra na pocieszenie swoje powiem ze reszta rybek juz plwa jak tylko wrocil prąd.

Tyle dobrze...

UPS uważam jest dobrym rozwiązaniem choćby ze względu na fakt nie takiej domowej awarii tylko czasem jak są burze i następują ogólne zaniki na chwilę a czasem na dłużej szczególnie jak walnie jakaś podstacja. Jeśli podłączymy do niego tylko to co nie zbędne - obieg, odpieniacz i cyrkulacje to mamy spokój - bez światła i grzałki akwa da radę spokojnie a odchodzi nam stres że wszystko staje.

UPS nie musi być wcale jakiś mega duży - policzyć trzeba ile te nasze najważniejsze urządzenia żrą i można coś dobrać i tego typu rozwiązanie jest czasem jedyne choćby ze względu na możliwości postawienia go w pokoju. Popatrz na Allegro może na używanymi APC z nowymi akumulatorami.

Ja mam podpiętą jeszcze dolewkę i UV ale UV tylko ze względu na to że kupiłem o jedno gniazdo za krótką listwę pod światło a tę całą resztę mam podpiętą do takiej listwy http://allegro.pl/showtec-dj-switch-6-listwa-sterownik-wlacz-wylacz-i4339821791.html - oczywiście bezpieczniki pozmieniałem na odpowiednio niższe :) - wygoda jest też bo można wyłączyć co się chce pozostawiając resztę chodzącą.


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mialem podobna katastrofe jakies 2 miesiace temu. Zabraklo pradu ok 21. Na nieszczescie bylo po wyjazdach wiec wszyscy padli i jikt nie wiedzial o tym. O 6 rano wiekszosc ryb padlo. Sprawe pogarszalo to ze to byl pierwszy dzien swiat. Awaryjnym rozwiazaniem stala sie pompka do roweru wezyk i kamyki napowietrzajace i podmiana. Po godzinie byla sprezarka samochodowa i zestwa jak wyzej. Ryby ktore jeszcze zyly zaczely wracac do siebie. Do 9 byl juz agregat ( zakupienie agregatu o 7 rano w swieta to byl wyczyn;-)) i wszystko wrocilo do zycia. Wiec jesli jest domek to agregat to dobra rzecz. W mieszkaniu ciagle nie mam zabezpiecznia ale mysle ze ups pod jeden cyrkulator to dobra mysl przy malym zbiorniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
U mnie za zasilanie awaryjne robi zasilacz Intex 600W z pełnym sinusem (http://allegro.pl/zasilacz-awaryjny-intex-600w-przetwornica-z-ups-i4341029821.html ) i akumulator żelowy 100 Ah. Polecam, długo wytrzymuje i sam przełącza sie jak brakuje prądu.

Potwierdzam, mam takie samo rozwiązanie tylko z akumulatorem 120 i działa świetnie. Co do UPS komputerowych to jest to rozwiązanie dyskusyjne, ponieważ wytrzymują krótko i nie wszystkie mają "sinus".

Wysłane z tabletu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprostsze rozwiązanie to APC Smart to tego duży akumulator żelowy lub AGM. 230Ah można kupić za 900zeta, jedyna wada że jak mocno rozładujemy akumulator to potrafi tydzień się ładować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprostsze rozwiązanie to APC Smart to tego duży akumulator żelowy lub AGM. 230Ah można kupić za 900zeta, jedyna wada że jak mocno rozładujemy akumulator to potrafi tydzień się ładować.

Czy masz na myśli APC smart 1500

http://allegro.pl/apc-smart-ups-1500va-usb-black-plna-sinusoida-f-v-i4324290859.html

jak do niego podpiąć akumulator 230 Ah

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gabryś można i taki ja mam 420 i spokojnie wystarcza na cyrkulację, obieg i odpieniacz. Z akumulatorem AGM 230Ah testowałem 12h. Może i śmiesznie wygląda bo akumulator 6x większy od UPS'a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem taki problem w zeszłym tygodniu przez pożar dachu w mojej kamienicy-musieli odłączyć prąd od poniedziałku godz. 22 do czwartku 17.

We wtorek odrazu pojechałem kupić agregator mały spalinowy-działał 20min musiałem go zwrócić....zresztą i tak w kamienicy to zły pomysł, musiał stać w oknie(nie mam balkony) hałas niemiłosierny i zapach też spalinowy jakby na to nie patrzeć) Ryby bardzo szybko oddychały. Wężowidło zielone aż starało się wychodzić z akwarium(nie pomyślałbym nigdy że tak delikatne jest)

Tak więc wziąłem kostkę lipową i....pompkę do roweru!

Na początku ostro pompowałem, potem już mogłem rzadziej. Ostatni raz to był od 22 do 24, i szedłem spać.

Z mojej niewielkiej obsady padł tylko pistichromis.

Przeżyła cała reszta-korale miękkie, rozgwiazda protoreaster, weżowidło, 2mureny Gymnothrax tile,homar Enoplometopus debelius, zebrosoma scopas, brzydal, 2 garbiki Dascylus,

W sobotę po tym wszystkim podmieniłem 60l wody

Edytowane przez Norx (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszecie żeby zastosować dodatkowe zasilanie. Ok przeważnie każdy zakłada oddzielne zabezpieczenie (korki) pod akwarium. Jeśli zakładami upa wpinamy go przed zabezpieczeniem to na zdrową logikę jak korek wyskoczył to prąd nie popłynie. A nawet jeśli dodatkowe zasilanie ma swoje zabezpieczenie to jeśli coś co robi przebicie będzie pod to podłączone to i tak zasilanie zostanie rozlączone.


Juwel 200 l.

4 x t5-24w

Skimer. Bubble-magus C3.5

Cyrkulacja maxi jet 1200

Start 01.10.10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego mam UPS pod obieg i cyrkulację, wytrzymuje ze trzy godziny, monitoring ip, zreszta tez na UPS i do tego agregat 1,5 kw, i powiem ze już nie raz się przydał

Wysłane z mojego iPad AIR przez Tapatalk


275 l,Sump 80l, 2x Ecotech RADION xr30w,Bubble King Mini 200,

Reef Octopus MF-70 na ROWA, Skimz + AllInOne BioPellets,

Vortech MP-10 x2, JEBAO DC6000 obieg, Grotech TEC III NG

FM Balling Light, 25kg LR, 18kg LS i pare zwierzaków :)

aquarium1737.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ups przydała by się taka funkcja, że jak zacznie działać z braku prądu, to włącza się tryb zegara. Wtedy ustawiamy sobie na przykład przedmuch pompki, tak aby co godzinę pracowała na przykład przez pół godziny (pół godziny pracy, godzina przerwy). W naszym przypadku byłoby to rozwiązanie zbawienne, bo znacznie wydłużyło by czas działania ups a akwarium miałoby dostateczną ilość tlenu do podtrzymania życia.

Może jakiś elektronik wypowiedziałby się czy jest to do rozwiązania, przerabiając standardowy ups.

Można zastosować przekaźniki czasowe. W najprostszych czas pracy i przerwy jest równy, a można go nastawić np. na 0,5h. Jeśli ktoś byłby zainteresowny mogę się takim wymienić za jakieś życie na start zbiornika (dopiero od tygodnia zalany). Teoretycznie przedłuży to czas działania UPS dwukrotnie.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przetwornica to piękna sprawa tylko musi być w pełni sinusoidalna i do tego akumulatorek sprawdza się w 100procętach u mnie w pracy serwerownia jest podłączona awaryjnie i działa bardzo długo z tym że akumulatory jakie tam są nadają się do tira hihi


baniaczek 450+160sump oświetlenie t5+led obsada koralin mieszana mieszana 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.