Skocz do zawartości
Grzegorz Dyzma

Kalkwasser przerobiony na Dastaco

Rekomendowane odpowiedzi

Były różne etapy,faktycznie nawet kiedyś założyłem na wlot filtr węglowy,ale to było chyba z półtora roku temu.Mam możliwość szybkiego przełożenia wężyka.W zimę wężyk za oknem robi ogromną różnicę,ale w lato żadną,robiłem teraz próby i akurat wczoraj podłączyłem do tłumika.Czy tak czy tak Ph rano 7,8.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś podam jeszcze półtora litra metodą kropelkową,co zauważyłem po rozpoczęciu podawania tak gdzieś po godzinie spadł mi redox z 450 do 390.Mi się wydaje,że te półtora litra to na mój zbiornik jest za mało,rano sprawdzę i napiszę o zmianach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marku pol litra to ja wlewam a w systemie jakies 300l


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdy rozpoczynałem przygodę z morszczyzną, gość, którego bardzo szanuje, zapytany o kalkwasser odpowiedział mi krótko: "nie tykaj się tej metody. Wiele fajnych baniaków przy pomocy tego wywalono w kosmos".

Gdyby była to taka dobra metoda, nie odeszłaby do lamusa.

Wiadomo, że technika poszła do przodu i pewne rzeczy można wziąć od innej perspektywy, ale kalkwasser to jeden z nielicznych przyjętych środków, którego nie odważę się wprowadzić do swych stałych narzędzi obsługi akwarium :)

Grzesiek, nie trzymaj w napięciu. Rozpocząłeś ten temat więc mam nadzieję, że szybciej niż później podzielisz się z nami na temat tej "magii"

pozdro!

p.s.

Marek, Ty już masz przecież zasysanie powietrza z zewnątrz tak czy siak, zakończony filtrem węglowym. I to Ci nie wystarcza?


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luft, a moze zlej osoby zapytales? Ja tez zapytalem sie osoby ktora sie zna, kalkwasser mi wyszeptala do ucha.

Metoda odeszla do lamusa bo sa gotowce na tacy, a marketig robi swoje.

Dawniej ludzie probowali rozkmimic wiele rzeczy, stosowali co bylo dostepne i opanowali to do perfekcji.

Baniaki nie wysadzaj sie same. Nasze nieumiejetne dzialania, naczesciej wynikajace z braku wiedzy.

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapytałem się dobrej osoby :)

Jeśli zauważysz w tematach ja trochę wypośrodkowuje entuzjazm z myślą o młodych... którzy jeszcze uwierzą, że to takie proste i polegną.

To nie była metoda dla mnie, zarówno wtedy kiedyś. Nie jest i teraz, choć może mogłaby być. Nie mam po prostu do tej metody przygotowania, ani chęci, bo gdzieś z tyłu głowy mam w pamięci wspomniane wcześniej słowa. Wiesz, jeśli poprowadzisz swój baniak przynajmniej rok na tej metodzie ... zresztą fajnie byłoby dopiero wtedy zacząć tak naprawdę ten temat. Jeśli masz dobre instrukcje i czujesz, że metoda jest dla Ciebie to ok. Działaj i dziel się z nami. Ja lubię czytać Twoje dzienniki.

O wspomnianym marketingu... tak sobie myślę, że ciężko byłoby mi wejść w to hobby na taki wysoki poziom (przynajmniej w mym mniemaniu), gdyby nie te wszystkie produkty w ładnych opakowaniach, dzięki którym łatwiej było mi zrozumieć wiele zagadnień w praktyce, bez przygotowania merytorycznego (które to zechciałem przyswoić, rozwijać w trakcie...).

Zgodzę się, że dawniej ludzie z braku laku rozkminiali różne rzeczy, metodą prób i błędów. Wydaje mi się jednak, że metoda ta umarła śmiercią naturalną. Dlaczego? Być może wspomniany "marketing", poparty wynikami przy mniejszej dozie ryzyka.

pozdro


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzesia doswiadczenia wnosza duzo wiadomosci i zawsze cos z nich pozostanie w glowie lub przypomna sie stare dobre czasy.

Zachwalanie metody "Kalkwasser" rozpoczalbym po 7-8 latach uzytkowania. To wtedy, przy malym spadku pH, akwaria wylatuja w jedna noc.

Moim zdaniem, wiazanie PO4 przez Kalkwasser nie rozwiazuje problemu. Ten PO4 gromadzi sie w dekoracji i moze byc uwolniony. Przez cale lata ostrzegano, zeby nie kupowac skaly z likwidowanych zbiornikow prowadzonych metoda Kalkwasser (mit?).

W zbiorniku 300 litrowym uzywalbym zwyklego Ballinga, ale Grzesiu nie idzie na latwizne - to walczacy, dociekliwy Morszczak Szlachecki. :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stasiu, dziesięciotysięczny jubilacie :thumbup:

Tylko, czy faktycznie zachodzi szansa, że nam te PO4 wróci ?

Jest takie ryzyko, ale jaki muszą być spełnione warunki żeby tak się stało ? Według mnie musiało by spaść drastycznie Ph ok 6,5 co i tak już wiązało by się z pięknem bili w naszych akwariach.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtr węglowy miałem bardzo dawno temu i przez chwilę bo tłumił powietrze.Moje dzisiejsze półtora litra się nie wlało bo wężyk się mi zatkał.Dziś rano ph-7,7 .

Rzadkość tej metody skłania do myślenia,ja jak pisałem na razie robię próby.Co może stać się z akwarium lejąc kalkwasser ? Jeśli ktoś nie ma reaktora Dastaco a zwykły to nie ma za nim kalkwassera ? Mój odciek po wyjściu z reaktora ma okołoPh-6,5 więc tutaj sobie cały czas zakwaszam wodę.

Edytowane przez inmar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stasiu z racji ze pamietasz dawne czasy jak i obecne to masz prownanie. Jestes dlugo dystanowcem i przezyels juz kilka pokolen trendow akwarystycznych

Napisz wiec prosze swoja opinie od siebie, dlaczego nie uzywasz kalkwassera.

Kazde zadnie sie liczy

Jaki jest mechanizm gromadzenia sie PO4 po przez kalkwasser?

Czy przez formowanie krysztalow argonitu gdzie wiazany jest fosfor powstaje zagrozenie?

A co jesli ten krysztal argonitu idzie w szkielet korala? lub przylgnie do jakies organicznej molekuly i wypieni go skiemmer?

A co jesli osiada nam na dnie na skale, co sie wtedy dzieje? W jaki sposob staje sie bezuzyteczny czy niebezpieczny?

A co jesli Fosfor jest na bardzo niskim poziomie, a same fosforany niewykrywalne?

Tyle pytan a tak malo odpowiedzi. W zadnej z dostepnych kasiazek ktore posiadam, nie znalazlem ostrzezenia na ten temat.

Po pobieznym przejrzeniu reefkeeping i reefcentral dyskusje sa , ale to nadal slizganie sie po temacie.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie uzywam, bo bylem cale zycie straszony, ze przy dodawaniu kalkwasser wytraca sie PO4 (stad testy pokazuja spadek poziomu) i moze byc wchlaniany w piach i skale. Przy spadku pH, moze byc uwalniany. Nie wiem przy jak niskim pH, ale moze skok nie musi byc az tak duzy.

Mysle, ze w mniejszych zbiornikach, stosujac Ballinga i wodke, upraszczamy sobie zycie. Bakterie moga sie rozmnazac i "wciagac" PO4, z ktorym wyladuja w odpieniaczu.

Ostatnie Twoje pytanie jest ciekawe. Przy prawie zerowych PO4, dodajac kalkwasser, wytracimy resztki i jazda moze byc na ostrzu noza.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stanislaw mnie sie widzi ze przy baniaku bez pienidla korale zawsze maja co jesc. Zrobilem proste doswiadzczenie. NO3 i PO4 jest ciagle na ZERO lub cos tam sie pokaze na chwile po karmeiniu. Nalana woda do fiolki po kilku dniach pokazala PO4 na poziome 0,02.

Wiec jezeli zrodlem PO4 dla korala moge byc bakteria to w moim przypadku ostrza noza nigdy nie bedzie.

Ballinga nadal stosuje, i nadal po rowno lacznie z uzywaniem soli bez soli. Roznica taka ze od momentu regularnego dozowania Kalkawassera musialem go zwiekszyc o 40%

........tylko gdzie to wszytsko idzie :thumbsup:

PO4 fosforany sie nie wytracaja a tylko zmieniaja postac laczac sie z.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fosforany lacza sie z ... i co dalej ?

Wydaje mi sie, ze kalkwasser reaguje z "orthophosfatem" do ciezko rozpuszczalnego "hydroxylapatit", ktore sie wytracaja jako krysztalki. Jesli kalkwasser jest dozowana przy wejsciu do odpieniacza, to jest szansa na odpienienie tego zwiazanego PO4. Bez odpieniacza - moze stosujac jakis zbiornik z wolnym przeplywem, moznaby je z dna odessac przy podmianach ?

Dla mnie to za duzo kombinacji :blushing:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale chyba wlasnie o to chodzi, bo hydroxylapatit to skladnik szkieletu.

O substancji zanalzlem cos takiego:

Synthetic material having a microstructure substantially corresponding to the microstructure of porous carbonate skeletal material of marine life and made up of hydroxyapatite or whitlockite is useful as a biomaterial. These synthetic materials are made by converting porous carbonate skeletal material of marine life into a phosphate skeletal material possessing a microstructure substantially the same as or corresponding to the microstructure of the carbonate skeletal source material by subjecting the carbonate skeletal material to hydrothermal chemical exchange with a phosphate.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To skladnik szkieletu. Pytanie, czy ma sie wytworzyc w koralu, czy dostarczany z zewnatrz jest przyswajalny ?

Drzewo tez podlewasz a nie obsypujesz drewnem. Nie wiem, nigdy o tych wlasciwosciach przyswajania nie czytalem :blushing:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak w takim razie wytlumaczyc tak nagle zwiekszenie zapotrzebowania na Ballinga?

Przyrosty widac doslownie golym okiem?

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez Kalkwasser rowniez sa przyrosty. Poza tym, karmienie korali bakteriami jest chyba naturalniejsze ?

Trudno mi odpowiedziec. Mam o 2 °C cieplej w akwarium i Ballinga tez idzie troche wiecej.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, bo nie mialem jak zabrac i do tej pory leje z reki. Dzis montuje filtr przeplywowy zasilany woda z dolewki i jak za duzo bedzie kapac zastosuje pompe dozujaca.

Skoncze cykne fote.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyniki z teraz :

Temperatura: 26,2

Zasolnie 1,025

pH 8,24

Ca 420

KH 7,5

Mg 1350

K 390

NO3 0

PO4 0

Daniel co do Twoich pytan

Z parametrami podjechalem troszeczke do gory. Przed rozpoczeciem dozowania Kalkwasser mialem Ca 400 , MG 1300, KH 7.

Ale po testach w TRITON-lab wyszlo ze moj SALIFERT Mg kantuje mnie o 124 mg/l. Trzymajac Mg na pozomie 1300 tak naprawde bylo 1176. Ca Salifert mierzy perfekcyjnie wiec teraz chyba nie mam dokladnej proporcji 3/1 o ktorej piszesz.

Stosuje sol probiotyczna, dolewam bakterie ProbioS, pozywka ProF. Jak mnie cos najdzie to poczestuje akwarium octem.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, bo nie mialem jak zabrac i do tej pory leje z reki. Dzis montuje filtr przeplywowy zasilany woda z dolewki i jak za duzo bedzie kapac zastosuje pompe dozujaca.

Skoncze cykne fote.

Jakie mieszadło planujesz,może magnetyczne ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtr węglowy miałem bardzo dawno temu i przez chwilę bo tłumił powietrze.Moje dzisiejsze półtora litra się nie wlało bo wężyk się mi zatkał.Dziś rano ph-7,7 .

Rzadkość tej metody skłania do myślenia,ja jak pisałem na razie robię próby.Co może stać się z akwarium lejąc kalkwasser ? Jeśli ktoś nie ma reaktora Dastaco a zwykły to nie ma za nim kalkwassera ? Mój odciek po wyjściu z reaktora ma okołoPh-6,5 więc tutaj sobie cały czas zakwaszam wodę.

No i widzicie, to co mowiłem, drugi cylinder z grysem ktory miał magicznie odkwaszac odciek nie działa. Po nasyceniu sie CO2 odciek musi miec pH takie jak w cylindrze pierwszym.

Jesli drugi cylindem mialby odkwaszać odciek to powinien byc np w formie zbiornika, w ktorym mamy kamien napowietrzający.

U siebie odciek puszczam glownie w czasie kiedy swieci swiatlo i CO2 stanowi "pokarm" dla fotosyntezy.

Wtedy nie ma problemu nadmiernych skoków pH.


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.