Skocz do zawartości
brzydzi

sól reef crystals - zasolenie

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie, ile sypiecie tej soli na litr wody RO. Ja ostatnio daję 215 g na 5 litrów i wychodzi mi 1,023 ?? Trochę dużo tej soli idzie. Pomiar zasolenia sprawdzany na dwóch spławikach - aquamedica i TM przy 25 stopniach. Miał ktoś już taki problem ? Sól sypana z worka, przemieszana.

pozdro


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem takiego problemu ale przy 20l jak robie sypię jakieś 790-800 g i wychodzi 1,0245


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalna dawka.

Prawie kazdej co uzywalem szło około 800g/20l wody.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, a u mnie jakoś wychodzi więcej tej soli...


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7,5% to chyba sporo


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jesteś pewien że masz 1,023?Ja też myślałem że mam 1025 do póki nie kupiłem refraktometru który mi otworzył oczy...a miałem dwa przyrzady uchylny i zanurzeniowy i każdy pokazywał inaczej.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie mam dwa spławiki i na obu jest ten sam wynik :/


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JA na 10L daje około 400gr dzisiaj robiłem słabszą to żeby uzyskać zasolenie 33ppt dałem 380gr

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
JA na 10L daje około 400gr dzisiaj robiłem słabszą to żeby uzyskać zasolenie 33ppm dałem 380gr

Jesli juz to ppt,a nie ppm ;).

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zasalałem IO 3 dni temu i powiem Ci że podobnie mi wyszło...

Mierzyłem 2 spławikami które pokazały idealnie ten sam wynik, z czego jeden był od osoby która twierdzi że pokazuje on idealnie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś jeszcze używa tej soli i miał takie problemy? Piszcie ile sypiecie gram na litr wody.

pozdro


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja używam tą sól od dawna,nie widze żadnej zmiany :)


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie - najpierw to sobie uściślijcie skale w jakich podajecie te wyniki.

Spławik Tropic Marin to skala Density, refraktometry podają w Salinity (PSU) i Specific Gravity (sg).

Tak na marginesie - jeszcze nigdy nie trafiłem na sól, gdzie otrzymuję wynik zgodny z tym co podaje producent przy wskazanej przez niego gramaturze soli na litr. Z reguły muszę sypać ok. 40g na litr wody RO/DI żeby otrzymać 1.025 sg.

Tak więc ja bym się nie przejmował.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nigdy sie nie bawiłem w gramy,miarki czy kilogramy,po co ? hehehe

po prostu,stawiam wiadro 25 litry z wodą sypie na oko miarkę i to sie miesza wraz z grzałką i pływającym spławikiem

gdy woda osiągnie 25 c a spławik pokarze 1023 ,jak( nie to troche dosypie) to leje do akwarium ,wszystko

miary miarki,opisy kurna zabawa,a i tak na końcu przed wlaniem mierzycie hehehe więc po co utrudniać se życie :whistle:


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tej soli sypie jakieś dwie duże szklanki (ok. 400 ml, nie wiem jaka waga) na ok.10 litrów. Potem mieszam pompką + grzałka kilka/kilkanaście godzin, sprawdzam spławikiem i jak mało, to dosypuje i dalej mieszam, jak dużo, to dolewam trochę wody RO i siup do zbiornika.


128L, Tunze ReefPack 250 (Comline DOC Skimmer 9004 + Comline Filter 3162), Tunze 6015 + 6025, Maxpect Razor 420R 160W 16K, start na suchej skale, żywym piachu i 10% wody z działającego zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja miarka to litrowy słoik po opiekanych filetach śledziowych Lisnera :D. 0,5 cm soli powyżej naklejki daje mi wynik 1,024 mierzone refraktometrem (na wiadro wody z Castoramy) :). Pomiary dokonane oczywiście na wodzie z baniaka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nigdy sie nie bawiłem w gramy,miarki czy kilogramy,po co ? hehehe

po prostu,stawiam wiadro 25 litry z wodą sypie na oko miarkę i to sie miesza wraz z grzałką i pływającym spławikiem

gdy woda osiągnie 25 c a spławik pokarze 1023 ,jak( nie to troche dosypie) to leje do akwarium ,wszystko

miary miarki,opisy kurna zabawa,a i tak na końcu przed wlaniem mierzycie hehehe więc po co utrudniać se życie :whistle:

Chyba Ty sobie utrudniasz życie.

Otwieram nowe wiadro że solą sypie równe 400 gram na 10 litrów wody i sprawdzam spławikiem. Jak wszystko gra 9a zazwyczaj gra) to już do końca wiadra nie używam spławika tylko waga i spokój. Żadnego dosypywania czy dolewania ro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba Ty sobie utrudniasz życie.

Otwieram nowe wiadro że solą sypie równe 400 gram na 10 litrów wody i sprawdzam spławikiem. Jak wszystko gra 9a zazwyczaj gra) to już do końca wiadra nie używam spławika tylko waga i spokój. Żadnego dosypywania czy dolewania ro.

aha no to gratuluje jak kiedyś się stężenie soli jak to brzydzi napisał zmieni

to będziesz mądry po szkodzie,powodzenia w nie używaniu spławika hehehe


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha no to gratuluje jak kiedyś się stężenie soli jak to brzydzi napisał zmieni

to będziesz mądry po szkodzie,powodzenia w nie używaniu spławika hehehe

Oj kolega dziś zmęczony.

Piszę, że przy nowej partii soli zawsze sprawdzam spławikiem (tak na wszelki wypadek).

Gdybym zmieniał co chwila rodzaje, firmy produkującej sól to pewnie trzeba by wrócić do Twojego pomysłu, zresztą używanego przeze mnie również kiedyś. Od czasu jak mam wiadra z wytłoczonymi pojemnościami używam wyłącznie wagi do każdej partii soli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.