Skocz do zawartości
rpp

Pompka do podmiany wody - bardzo mała średnica wylotu

Rekomendowane odpowiedzi

Kombinuję ze zrobieniem dodatkowego zbiornika do podmiany wody. O ile osmozę mam doprowadzoną do baniaka więc nie ma tu problemu to niestety problemem jest odpływ wody do kanalizacji.

Nie mam szans na pociągnięcie normalnego odpływu.

Jedyne co to mogę wykorzystać zapasowy wężyk od RO (kładąc instalację pociągnąłem do baniaka dwa wężyki - jeden jest nieużywany).

Problemem jest niestety średnica tego wężyka - tylko 6mm (do osmozy wystarczająca).

No i tu pojawia się pytanie - czy są jakieś pompki, które bez problemu dadzą radę przepompować jednorazowo ok. 50-60 litrów solanki (tyle mniej więcej podmieniam jednorazowo)?

Wg mnie całkowicie odpadają pompy perystaltyczne ze względu na bardzo małą wydajność no i ich żywotność przy takich ilościach przelanej wody byłaby bardzo krótka.

Małe pompki typu NJ1200 mają sporą średnicę wylotową więc dławienie ich do 6mm raczej też nie wchodzi w grę. Obawiam się, że pompa długo by nie wytrzymała takiego obciążenia.

Pompka miałaby do przepchnięcia jakieś 8-10m po płaskim (jedyne co to może z 50cm w górę żeby wyjść z sumpa i podobnie na końcu żeby trafić do kanalizacji).

Jakieś pomysły czego szukać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@inmar - dlatego pompka musi być wytrzymała.

Patrzę na coś takiego jak jest w Tunze Osmolator - teoretycznie pompka ma wydajność nawet 100l/h przy wysokości tłoczenia 90cm (wężyk 4mm).

U mnie w sumie wysokość nie jest problemem tylko raczej odległość. Jeśli osiągnąłbym nawet połowę tej wydajności to wylanie wody zajęłoby około godziny więc nie jest źle.

Kwestia tylko czy ta pompa może pracować ciągle przez godzinę lub więcej.

I druga (w sumie ważniejsza) sprawa - czy może pracować ze słoną wodą czy tylko ze słodką.

Edytowane przez rpp (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się zainteresował pompką którą Blau stosuje w dolewce. Taka sama pompka, z tym że ze zmienionym wirnikiem na igiełkowy pracuje w ich małych odpieniaczach zawieszanych na krawędzi szyby. A wiadomo że odpieniacz pracuje non stop.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ironista - ooo - to jest dobra myśl. Szczególnie jeśli pompka pracuje w odpieniaczu to znaczy, że nie jest jej groźna słona woda.

Widzę, że masz taką dolewkę - czy mógłbyś przy okazji sprawdzić jakiej średnicy jest wężyk?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym sie bała czegos innego.Woda z RO jest czysta, a spuszczna z baniaka niezbyt,coś się zlęgnie i ztka wężyk


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie możesz zastosować pompki od Campera? To pompki na 12 V. Króciec mają około 10mm więc masz blisko.

tu masz link

Są tańsze i droższe. Ta ma wydajność 20l/min czyli 3 minuty i spokój.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że masz taką dolewkę - czy mógłbyś przy okazji sprawdzić jakiej średnicy jest wężyk?

Śrenica wężyka to 6mm, ale to jest silikonowy i się rozciąga. Wziąłem ścinek wężyka ro i niestety, jego zewnętrzna średnica jest równa średnicy wylotu z pompy i nie wchodzi. Chyba że by go może podgrzać żeby się lekko rozciągnął, ale nie miałem czasu już się w to bawić.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem w słodkim jakąś pompkę z terrarium i wylot zdławiłem na wężyk od osmozy 6mm. Dawało radę przez pokój do kuchni, ok. 10m. 40l jakieś pół godziny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śrenica wężyka to 6mm, ale to jest silikonowy i się rozciąga. Wziąłem ścinek wężyka ro i niestety, jego zewnętrzna średnica jest równa średnicy wylotu z pompy i nie wchodzi. Chyba że by go może podgrzać żeby się lekko rozciągnął, ale nie miałem czasu już się w to bawić.

Ale to spoko - bo ja mam przeciągnięty wężyk o wewnętrznej średnicy 6mm (ten twardy plastikowy od osmozy wchodzi do środka)

A nie możesz zastosować pompki od Campera? To pompki na 12 V. Króciec mają około 10mm więc masz blisko.

tu masz link

Są tańsze i droższe. Ta ma wydajność 20l/min czyli 3 minuty i spokój.

Zastanawiałem się na tym ale to są raczej pompki do wody słodkiej. W słonej nie wiadomo jak się zachowają a raczej nie chcę jej co podmiana wyjmować, myć, suszyć - to ma być pompka na stałe zamontowana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się na tym ale to są raczej pompki do wody słodkiej. W słonej nie wiadomo jak się zachowają a raczej nie chcę jej co podmiana wyjmować, myć, suszyć - to ma być pompka na stałe zamontowana.

Teoretycznie są do słodkiej ale ją rozbierałem i jest cała z tworzywa. Jeden z tanich modeli używałem do pompowania benzyny i ciągle leżała zanurzona w beczce i nie było problemu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmiana taka może trwać kilka godzin.

zgadzam sie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.