Skocz do zawartości
APAP75

niski poziom KH

Rekomendowane odpowiedzi

W mojej 30-stce KH spadło do 5.0

Pozostałe parametry wody:

PH 7,5 - 8,0

NO2 0,0

PO4 0,0

NO3 0,5 - 1,0 (nigdy tak niskiego nie miałem)

Ca 540

Mg 1160

Pomóżcie proszę. Czy mam podnieść KH (i jak), czy też zostawić? Do ilu może spaść? Jakie są objawy w koralowcach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W mojej 30-stce KH spadło do 5.0

Pozostałe parametry wody:

PH 7,5 - 8,0

NO2 0,0

PO4 0,0

NO3 0,5 - 1,0 (nigdy tak niskiego nie miałem)

Ca 540

Mg 1160

Pomóżcie proszę. Czy mam podnieść KH (i jak), czy też zostawić? Do ilu może spaść? Jakie są objawy w koralowcach?

Kup w Erybce kent marine pro buffer dkh. I zacznij małymi dawkami.

Edytowane przez rafik73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc. Napisz może jakie korale trzymasz w tej kostce? Dobrze byłoby wiedzięc co jest konsumentem Kh u Ciebie. Jaka sól, jak częste podmiany?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam niewiele wiekszy litraz, bo 54. Problemem tez bylo niskie kh, cotygodniowe podmianki nie wystarczaly. Podaje 12 ml NaHCO3 dziennie i utrzymuje kh na poziomie 7,5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2l ro + 168g sody roztwor do kh gotowy... przyokazji ph tez podniesie sie .... dozowanie sam musisz wyczuć...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrob roxtwor sody wg wskazówek kolegów ale dozowania się nie wyczuwa tylko mierzy konsumpcję i podaje odpowiednia ilość roztworu. Pomocny jest program aqua calculator.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za pomoc - zacznę "utwardzać" wodę sodą oczyszczoną. A co do życia - dołączam zdjęcie.

gallery_22738_3096_627772.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak często robisz podmiany i ile % ?

wg mnie przy tej obsadzie same podmiany powinny uzupełniać kh


7718_7930.png

250L + 120L sump wystartował 13.9.2016

Ok 20kg skały

Siporax 13L

Szkło 100x50x50 przód i boki opti

Obieg Jebao Dct 6000 odpieniacz DIY na pompie New Jet 6000 i meshu made by Robas78 lampa 6x39 1xJebao rw-15

Dozownik Jebao dp-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Nie sztuka jest dolanie sody i krótkotrwały efekt gdzie ważne jest zachowanie proporcji miedzy ca mg i kh, tu w grę wchodzi balling tylko co w tym akwarium miało by go konsumować? Moim zdaniem podmiany na dobrej soli załatwią sprawę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmiany co 3 tygodnie 6l. Sól aquaforest uboga. Suplementacja kentem (butelka A i B ). Niestety, tydzień temu odpadło wieczko od butelki B i w akwarium znalazły się kryształki, które były na nim - trochę tego było jak na takie małe akwarium. Według opisu butelka B zawiera między innymi sole węgla - chyba (carbonate, biocarbonate, sulfate, tetraborate and iodide). Od tego "wypadku" moje dwa SPS'y przestały polipować (teraz zaczynają, ale polipy nie są tak długie jak poprzednio). Może to przez to. Na innym forum dowiedziałem się, że mógł mi się wytrącić wapń (skorupa jednego ze ślimaków stała się biała), ale testy raczej na to nie wskazują. Przez parę dni wydawało mi się, że woda była mętnawa, a raczej nie tak klarowna jak zazwyczaj. Przy chłodzeniu czasem zdarzało mi się, że na szybie po zewnętrznej stronie pojawiała się "mgiełka" - wystarczało ją przetrzeć i efektu zmętnienia nie było. Teraz przecieranie tak nie do końca pomagało. Ale może się doszukuję....

Podbiję KH i będę obserwował....

Edytowane przez APAP75 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

carbonate - węglany

bicarbonate - wodorowęglany

sulfate - siarczany

tetraborate - "tetraborany"

iodide - jodki

Jeżeli masz 30 litrowe akwarium to nie dolewaj żadnych preparatów, nie podbijaj kh nic nie kombinuj. Nic nie musisz mierzyć. Rób tylko regularne i częste niewielkie [np 0.5 litra dziennie] podmiany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym robił jednak klasycznie podmiany 10% co tydzień,a nawet 5l w Twoim zbiorniku może wtedy da radę sama podmiana co Wy na to ? Wydaje mi sięże byś nie poznał akwarium po miesiącu ;] Lecz NanoKaczor ma fajny pomysł na utrzymanie małego zbiornika. 0,5l dziennie rytualnie przed pójściem spać ;]

Edytowane przez Turborower2000 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na akwarium 30l i bez odpieniacza ,podmiany duzo za małe.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Ja bym robił jednak klasycznie podmiany 10% co tydzień,a nawet 5l w Twoim zbiorniku może wtedy da radę sama podmiana co Wy na to ? Wydaje mi sięże byś nie poznał akwarium po miesiącu ;] Lecz NanoKaczor ma fajny pomysł na utrzymanie małego zbiornika. 0,5l dziennie rytualnie przed pójściem spać ;]

Mozna ten proces zautomatyzować. Wystarczy "wyłacznik czasowy", zaworek, rurka, pompka i spływ nadmiaru wody z akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz jest - na kostkę - brązowa rura za cyrkulatorem. Na początku myślałem, aby go zrobić z plexi, ale cena była dość duża, a poza tym po diaska ma być widoczna kostka i bąbelki - wybrałem nieprzeźroczystą brązową rurę (50 rynna).

Ciekawy pomysł z podmianami 0,5 litra dziennie - butla z solanką i metalowy kubek 0,5l - zaczerpnąć kubkiem z akwarium i uzupełnić z butli ;) Ktoś to już praktykował?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Apap nie używaj metalu do solanki :police: Ja bym sobie nie utrudniał życia, podmień teraz z 5 l i zmierz efekty. Czy będziesz podmieniał 0,5 l dziennie czy 3,5 tygodniowo w rezultacie i tak na jedno wyjdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rynna jest z PCV nie z metalu. Jedyny metal, to pręt miedziany do dolewki grawitacyjnej DIY (na zdjęciu widać tylko pływak zrobiony z buteleczki po testach - nad cyrkulatorem) - ale dzięki za radę, postaram się wymienić na plastik, choć drut ma tę zaletę, że regulacja polega na jego przygięciu.. :smiling:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

APAP75, Ty z tym wapniem 540mg/l to poważnie?

Ja na Twoim miejscu bałbym się bujnąć kH w górę przy takim wapniu, ale do odważnych świat należy.

Nie będę Ci prawił o równowagach dysocjacji itd, ale jak wapń idzie w górę, to kH leci w dół i odwrotnie, ot taka zależność.

Jeśli nic się nie dzieje, to poczekaj aż wapń spadnie (acz wydaje mi się to dziwne), ewentualnie zrób większą podmiankę jak radzą koledzy, tylko dobrze pomierz zasolenia.

W większości masz miękasy, to w sumie "twardziele", mimo że miękasy. Przy takim kH powinny wytrzymać. Większa podmianka to chyba dobra opcja.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem, że jak wapń rośnie to KH spada, myślałem, że jest na odwrót. Poczytam o równowagach dysocjacji (dla mnie nowe słowo) - dzięki za trop. A odnośnie testów - używam JBL Mg+Ca - nie wiem na ile można ufać temu testowi. Poniżej podam parametry od momentu restartu akwarium (to już dłuższa historia - padł mi cyrkulator i w ciągu 12h woda zmieniła się w mętną, śmierdzącą breję)

21.03.2014

PH: 7,5 - 8,0

KH: 11

NO2: 0,01

PO4: 0,0

NO3: 30

Ca: 520

Mg: 1080

04.04.2014

PH: 7,5 - 8,0

KH: 9 - 10

NO2: 0,0

PO4: 0,0

NO3: 15 - 20

Ca: 520

Mg: 980

30.04.2014

PH: 7,5 - 7,8

KH: 8

NO2: 0,0

PO4: 0,0

NO3: 15

Ca: 480

Mg: 860

potem dłuższa przerwa

28.07.2014

PH: 7,5 - 8,0

KH: 5

NO2: 0,0

PO4: 0,0

NO3: 0,5 - 1,0

Ca: 540

Mg: 1160

Moje skromne doświadczenie pokazuje mi, że im mniej zajmowałem się akwarium, tym lepiej ono sobie radziło ;)

Rybki wprowadziłem 3 tygodnie temu, może po prostu dać mu czas na stabilizacje - 30l bardziej odczuwa wszelkie zmiany niż np 160l.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Masz strasznie rozjechane parametry. Rób regularne podmiany i nic więcej nie kombinuj. Masz za mały litraż na takie kombinacje. Testów też nie musisz robić.

Miedź jest bardzo niebezpieczna. Jest to jeden z mikroelementów, który jest potrzebny do fotosyntezy ale powyżej pewnego stężenia powoduje śmierć korali, krewetek itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ca bez podbijania KH samo nie spadnie, musisz czymś delikatnie podbijac KH wtedy wzrosnie pobór CA.

I zgadzam się z przedmówcą, totalny rozjazd KH do CA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmierzylbym ilosc Ca i kH w wodzie do podmiany.

Podmiany w tak malym zbiorniku robilbym (jak juz wyzej napisano) 5 litrow na tydzien.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czego sam na to nie wpadłem ;)

Proste rozwiązania są najlepsze- będę robił podmianę w przyszłym tygodniu, to zmierzę.

Wywaliłem miedziany drut z dolewki - zaczął już się zielenić. Wykorzystałem bierki mojej córki - i tak się nimi nie bawi ;)

Było:

gallery_22738_3096_284871.jpg

Jest:

gallery_22738_3096_323945.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W całym tym temacie nie ma najważniejszej informacji: jakie jest zasolenie w zbiorniku ?


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie - utrzymuję je na stałym poziomie 1.023 , więc przestałem wpisywać jego wartość do kajetu z pomiarami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.