Skocz do zawartości
tist

A było zainwestować w stelaż...

Rekomendowane odpowiedzi

Długi weekend, więc z rodzinką zdecydowaliśmy się pojechać na trzy dni w gości do znajomych. W akwarium zamontowałam automat do karmienia, automat do dolewki i pojechaliśmy. Dziś po południu wróciliśmy do domu, to co zastałam w salonie odebrało mi mowę na jakieś 10min. Szafka pod akwarium z jakiegoś powodu się rozleciała, woda była dosłownie wszędzie (o szkle nie wspominając). Niewiele ocalało :bang head Przynajmniej sump nie został uszkodzony (i dzięki bogu). Trafiły do niego ocalałe jednostki (w liczbie 4). Mam taki mętlik, że nie wiem co mam zrobić z tymi biedakami. Zapasowego zbiornika nie posiadam. Na chwilę obecną przerobiłam sumpa na prowizoryczne "główne" ale bez oświetlenia, bo się posypało.

Nauczka na przyszłość.... duży baniak = stelaż pod szafką.


8500006d59c35e020df4373662c10630u1259a1107.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No coz. Wyrazy wspolczucia. Nie moge znalezc opisu zbiornika, ale obojetnie jakiej wielkosci "byl" I co sie w nim znajdowalo, na pewno boli...


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Sprzętu opisywać nie będę, zawsze można go zastąpić, co innego żywe stworzenia. 520l w obiegu, tzn. mały sump 70l i główny zbiornik 450l. Z większych ryb Zebrasoma veliferum, Acanthurus Japonicus, Pholidichthys leucotaenia, Pterois volitans. Z mniejszych trzy Pterapogon kauderni, sześć Chromis viridis, Valenciennea strigata, Synchiropus splendidus, Labroides dimidiatus, dwie Macropharyngodon meleagris i dwa Premnas biaculeatus oraz skrzypłocz. Ocalały dwa chromisy, samica błazenka i wargatek (za niedługo samczyk), skrzypłocz też przeżył. Znalazłam w skale dwa żywe ślimaki i jedną krewetkę czyszczącą.


8500006d59c35e020df4373662c10630u1259a1107.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium miało ponad dwa lata. Nigdy nie było ruszane z miejsca. "Oryginalna" szafka juwel rio (przerobiona na zamówienie pod sumpa).

Edytowane przez tist (wyświetl historię edycji)

8500006d59c35e020df4373662c10630u1259a1107.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te chińskie marketowe szafki to "badziew i gówno" niestety, podejrzewam że musiał Ci zbiornik podpuszczać wodę, lub odparowywanie sumpa spowodowało bardziej zmięknięcie płyty i strzeliła. Pewnie złożyła się jak domek z kart.

Miałem sytuację że na zwykłej szafce baniak 112 litrów wpadł do środka.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyrazy współczucia. Na czym polegała przeróbka szafki? Może tutaj tkwiła przyczyna tej katastrofy?


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szafka została przerobiona przez firmę, z której zamówione zostało akwarium. http://www.warehouse-aquatics.co.uk/juwel-rio-400-aquarium-and-cabinet-black.html u mnie półka była z lewej a drzwiczki zbiegały się razem. Z przodu i z tyłu sumpa były zamontowane belki wspierające


8500006d59c35e020df4373662c10630u1259a1107.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juwel robi solidnie, ale moim zdaniem material nie nadaje sie na sumpownie etc. Mogla byc wilgoc, trzesienie ziemi, ciezka skala z gornej czesci spadajac rozbila szklo I poszla szafka. Byl sasiad, krzywa podloga I wiele wiele innych. Obstawiam jednak przerabianie oryginalu I efekt finalny na podlodze...

@Pirotechnic - mysle, ze niemcy szafke robia sobie sami do juwel-a


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stało się, teraz muszę pomyśleć co z pozostałymi począć.


8500006d59c35e020df4373662c10630u1259a1107.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wilgoc sumpa i plyta pilsniowa to zle polaczenie - pilsnia ciagnie wode jak gabka.

Nauczka na przyszlosc - stelaz - czy to stalowy, alu, czy drewniany ( lite drewno ) ale stelaz.

Oszczędność początkowa zawsze sie z czasem odbije...


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyrazy współczucia. Życie możesz może zostawić u kogoś zaufanego z okolicy.

Kurczę też tak myślałem że niby te 250l to lekkie a to taki kloc, od razu zrezygnowałem z szafki takiej typowej na rzecz stelaża z drewna.

Jak coś robić to porządnie, tylko czemu firma nie przemyślała warunków panujących w tej szafce. Nie ma mowy, jak zrobię stelaż i go obtoczę płytami to wiercę od razu dziury na wiatraki, wlot > wylot.


"Mówiłaś mi" bym nie umarł, to jest w genach

"Brzydki, zły i szczery" w biegu "Po drodze do nieba"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na chwilę obecną życie se pływa w przerobionym na szybko sumpie. Sprzęt jest przewymiarowany, cyrkulacja skręcona do minimum, odpieniacz włączę jutro na godzinkę/dwie. Do oświetlenia mogę użyć zwykłej lampki (korali brak). Zobaczę może znajdę jakiś zbiornik w tym tygodniu (mam ograniczony budżet). Wciąż nie mogę znaleźć jeżowca, a wcale mały nie był. Może pies go dorwał (choć wątpię).

Tak czy owak już na 100% nic ponad 200l z sumpem bez stelaża nie stanie... Człowiek uczy się na błędach, niestety często cierpią przy tym niewinni


8500006d59c35e020df4373662c10630u1259a1107.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porobilas zdjecia katastrofy? Ja bym takie wyslal do sprzedawcy no i byla jeszcze na gwarancji? przeciez to katastrofa...

Mieszkam na 2gim piętrze mam 200l, woda spłynęła by do parteru :( szafka zrobiona przez stolarza na zamówienie, płyta

Jak teraz na nią patrze to mi się ręce pocą... :( sumpa nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt by mi nie dał tak długiej gwarancji (ponad 2 lata). Na zdjęcia nie było ani czasu ani chęci. Myślałam tylko o tym żeby jak najszybciej uratować to co przetrwało... i zebrać szkło żeby mi się młodzież nie pokaleczyła


8500006d59c35e020df4373662c10630u1259a1107.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Automat do dolewki nie przelał wody i poszło drewno ?

Szkoda zwierzątek :(


1. Akwarium 95x70x60 | Sump 65x35x37 | Pompa Jebao dcs 4000 | Jebao RW8 x 2 | Odpieniacz deltec sc 1456 | Lampa LED DSuny 4 panele x 40 LED 3w + T5 2x39w | Reaktor Bubble-Magus CR120WP zasyp ARM | Milwaukee Instruments pH SMS 122 | AT R Doser Milestone 6 | PSFMR 9040 - pojemność 2.3L "Glonowy" + PSFMR 9040 - pojemność 2.3L "Media" na pompie DC3000 | Dolewka PS Sentry ATO

 

Link: http://nano-reef.pl/..._20#entry872225

90b67987de6d96d3807ab58d2d91ebebu287a684.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia co dokładnie zawiniło, było za dużo szkła i wody, żeby można było się przyjrzeć... A co do ryb, cóż niektóre były ze mną od maleńkości... Szkoda każdej...


8500006d59c35e020df4373662c10630u1259a1107.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można popatrzeć na elementy płyty czy nie są pogrubione od wilgoci.Zrób fotki to potwierdzę.Oryginalna szafka jeśli nie była narażona na wodę powinna wytrzymać.Dwa lata gwarancji to w UE jest standard,może nie do końca gwarancja,ale rękojmia,ale płyty musiały by być bez wad.Ja nie pamiętam,ale to chyba pierwszy przypadek od lat by się szafka poskładała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szafka moze być i z płyt meblowych aby z głową solidnie zrobiona. Podstawa przy takiej konstrukcji to zero wody cieknącej po płytach.

Stelaż z litego drewna też ma swe wady i może doprowadzić do katastrofy...

jakbym mnie taki widok zastał w domku to chyba bym jednak padł...jak nie z zawału to z powodu mej kobiety rękoczynów ;)

i już życzę powodzenia z nowym akwa....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłam szafkę (to co z niej zostało). Po czyszczeniu sumpa źle zamontowana została jedna z belek wspomagających. W okolicy tego miejsca gdzie powinna być prawidłowo założona belka jest pęknięta płyta. Moja wina.... No to teraz czuję się jeszcze gorzej....


8500006d59c35e020df4373662c10630u1259a1107.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wsumie widze to tak ,że z rodziną mieliscie mnóstwo szczescia przez glupote brak wyobrazni ktos mógł stracić życie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głupota i brak wyobraźni.... Nieźle podsumowane...


8500006d59c35e020df4373662c10630u1259a1107.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek,nie tak ostro,choć trochę w tym prawdy jest.Ludzie się nie znają a poniekąd w sumie robią potem pancerne szafki.Ot taki wypadek przy pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma rację, mam nauczkę. Krytykę przyjmuję, choć nie myślałam, że będzie tak ostra... Wiem co mogło się stać i cieszę się, że jednak nie doszło do tragedii (nie wliczając baniaka)...


8500006d59c35e020df4373662c10630u1259a1107.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli z tego wynika ze najbezpieczniej jest mieć szafkę z metalowym stelażem. Nawet oryginalna szafka po jakimś czasie nasiaknie wilgocia z sumpa i potem katastrofa gotowa. Wielkie wyrazy współczucia dbaj o pozostałych podopiecznych i kombinuj jakiś baniak. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.