Skocz do zawartości
domat

Pompa obiegowa z automatycznym ustawianiem poziomu wody w kominie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chciałym zapytać czy istnieje już pompa obiegowa z automatycznym ustawianiem poziomu wody w kominie?

Chodzi o to, aby poprzez jakiś czujnik ustawić poziom wody w kominie taki jaki chcemy aby był utrzymywany a pompa np. na zasadzie regulacji obrotów silnika będzie dostosowywała ilość tłoczonej wody.

Wiem, że takie rozwiązanie jest możliwe tylko czy stosuje to już jakiś producent w seryjnej produkcji lub też jest na to jakiś inny patent DIY?

Miłego dnia,


Pozdrawiam domat,

Było kilka ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie rozwiązanie nie ma sensu automatyczna dolewka wtedy by nie działała

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Takie rozwiązanie nie ma sensu automatyczna dolewka wtedy by nie działała

Pozdrawiam

Co proszę?

Co ma poziom wody w kominie do automatycznej dolewki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie rozumiem, co miałby piernik do wiatraka?

Ustawiamy poziom wody w kominie taki jaki chcemy żeby za pomocą jakiegoś czujnika umieszczonego w kominie był utrzymywany, który to następnie reguluje poziomem obrotów pompy obiegowej znajdującej się w sumpie.

Edytowane przez domat (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam domat,

Było kilka ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak często zmienia ci się poziom wody w kominie?Raz na miesiąc?Czyli zapłacił byś za coś co zadziała średnio 12-15 razy w roku,a pompa z takimi bajerami na pewno nie będzie tania...

a zamiast pompy dobry zawór zrobi lepszą robotę.

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś przez skórę czuje ze chodzi o hałas na spłynie przy zawrzeć kulowym. Bramowy mimo ceny pewnie i tak będzie tańszy niż taka kombinowana pompa.


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież dolewki działają na czujnik poziomu cieczy jak poziom wody będzie taki sam to dolewka nie zadziała jak nie mam racji można moje posty usunąć z tego tematu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

To tak nie działa, że jak ktoś nie ma racji to jego posty się usuwa.

Po prostu nie trzeba zabierać głosu w każdym temacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co proszę?

Co ma poziom wody w kominie do automatycznej dolewki?

Jednak ma, zmiana poziomu wody w kominie zmienia automatycznie poziom wody w "ostatniej" komorze. Automatyczna dolewka będzie głupieć, musiała by mieć większą deltę pracy. ( kwestia dobrego wstrzelenia sie w skoki poziomów)

Poziom wody w kominie najcześciej spada przez spadki napięcia w sieci, jedne pompy nie reagują wcale inne (np deltec) zmieniają ilość wody tloczonej. Dla komina niewielka różnica robi różnice.

Koszt takiej pompy był by bardzo wysoki - pracowała by na zasadzie falownika. Myśle ze gra nie warta świeczki, lepiej dobrze sobie ustawić odpływ.

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tak, ma ale raczej dobieramy sprzęt tak, aby poziom wody w kominie nam nie skakał bo wtedy i automatyczna dolewka nie miałaby sensu bo ona ma dozować odparowaną wodę a nie dolewać wodę, która się kłębi między kominem,rurami a sumpem.

Zazwyczaj regulujemy poziom wody w kominie zaworem i już.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie nie mogłem ustawić stałego poziomu w kominie, dopiero jak puściłem część wody przez rewizje to poziom się ustabilizował .

Teraz reguluje poziom wody raz w tygodniu przy robieniu podmianki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tunze też tak ma jak Deltec, np rano czasem mi się zdarza że chlupie w kominie a jak wracam z robo juz jest cisza.

Co do dolewki to mi tez się wydaje że by nie działała poprawnie, pomijając fakt że im niższy poziom wody w komorze pompy to mniejsza jej wydajność bo musi wyżej pchać wodą. niby cm ale czasem to ma znaczenie, zwłaszcza dla chlupania w kominie ;)

Tak czy siak, moim zdaniem rozwiązanie z czujnikiem w kominie zaproponowane w temacie nie ma najmniejszego sensu .

Edytowane przez Maćko (wyświetl historię edycji)

250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem ma to sens, o problemie ustawienia stałego poziomu wody w kominie będzie można zapomnieć.

Jest to rozwiązanie do nowego zbiornika, w tym aktualnym w firmie jakoś sobie radzę z poziomem wody a "chlupanie" co jakiś czas szczególnie nie przeszkadza.

Takie rozwiązanie będzie w seryjnej produkcji, jednak tą informację mam nieoficjalnie więc więcej na ten temat powiedzieć nie mogę, zastanawiałem się czy ktoś nie ma pomysłu jak to może być wykonane i czy możliwe jest to do zrealizowania na którychś z istniejących pomp abym wcześniej odpalił zbiornik.


Pozdrawiam domat,

Było kilka ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak najbardziej zmiana poziomu wody w jednej komorze powoduje zmianę wody w ostatniej komorze sumpa,

poza tym faktycznie nie ma sensu zastosowanie takiej pompy, ponieważ to się dobrze reguluje na zaworze.

więc jak tylko zastosujesz odpowiednią pompę dla twojej hydrauliki i jakiś zawór to jesteś w stanie co do centymetra wyregulować poziom wody w kominie, i nie powinien się on zmienić, chyba że jakiś element się zapcha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie rozwiązanie będzie w seryjnej produkcji, jednak tą informację mam nieoficjalnie więc więcej na ten temat powiedzieć nie mogę, zastanawiałem się czy ktoś nie ma pomysłu jak to może być wykonane i czy możliwe jest to do zrealizowania na którychś z istniejących pomp abym wcześniej odpalił zbiornk.

To zdanie jest świetne....


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy ze zasyfi sie sitko splywu I poziom idzie do gory. Wystarczy, ze pompy z mocnego bujania przechodza w tryb nocny I juz sie zmienia poziom.

Jak sie cos troche "przymuli", to zazwyczaj roznicy sie nie odczuje, bo: na splywie zmniejszy sie przeplyw, w ostatniej komorze obnizy sie delikatnie poziom, ale dolewka doleje I juz jest ok (choc wowczas mamy troszke wiecej wody w obiegu). Mozna po takiej nocy miec ten litr wiecej w zbiorniku (przy nocnym trybie pomp), a rano poziom wody w ostatniej komorze znowu sie podniesie ponad norme, a woda odparowujac zejdzie z tego litra, bo dolewka sie nie zalaczy . Sam sie zamotalem :D

Wszystko tez moze zalezec od poziomu na grzebieniu

No I oczywiscie od rewizji, jezeli pod nia ustawimy poziom, to raczej nie powinno byc znacznej roznicy w poziomie wody w kominie.

Edytowane przez martinniemczyk (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie tylko przelewanie się przez rewizję spełnia moje oczekiwania ciszy i to sprawdzony i tani sposób,ale może w przyszłości będziemy mieli taki sprzęt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ostatnim poście który zamieściłem chodziło o to, że nie chcę udostępniać która z firm będzie stosowała takie rozwiązanie bo po prostu osoba od której tą informację pozyskałem mogła by sobie tego nie życzyć.

Wiem, że taka funkcjonalność będzie występować lecz nie wiem na jakiej zasadzie będzie to zrealizowane i kiedy zostanie wprowadzone do sprzedaży dla tego też zapytałem czy ktoś ma na to pomysł i jest możliwe wprowadzenie takiej funkcji do którejś z już istniejących pomp obiegowych.


Pozdrawiam domat,

Było kilka ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

da się to wykonać na potrójnym czujniku optycznym, podpiętym do pompy po zmiennej wydajności, taką wydajność można uzyskać na pompach zasilanych prądem stałym

zasada jest prosta, spadnie poziom do dolnego czujnika to przyśpieszasz obroty na pompie, jak wychodzi powyżej górnego zwalniasz obroty

raczej nie można doprowadzać do wyłączenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, a z jaką dokładnością takie rozwiązanie mogłoby działać?

Chodzi mi o to jaka musiałaby być różnica pomiędzy górnym czujnikiem a dolnym(maksymalne wachanie poziomu wody w kominie).

I która z pomp by nadała się do takiego projektu?

Może jest osoba obcykana w tym temacie i wyceniła by koszty takiego rozwiązania oraz podjęła się realizacji?

Edytowane przez domat (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam domat,

Było kilka ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy kiedy zaczyna się chlipanie...pewnie u kazdego inaczej...


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodziło o to czy np. w wypadku rozwiązania zaproponowanego przez kolegę "PawelL" różnica między czujnikiem wywołującym przyśpieszenie obrotów pompy a tym zwalniającym jej działanie mogła by wynosić np. 1cm co miało by sens czy sporo więcej co powodowało by, że zanim poziom wody spadnie do czujnika przyśpieszającego działanie pompy pojawi się chlipanie.


Pozdrawiam domat,

Było kilka ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie, jak taka zmiana prędkości, co kilka godzin wpłynie na żywotność pompy.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jedno ryzyko, wielkość komina musi być adekwatna do komory powrotu aby nie wystąpiła możliwość braku wody przy przyspieszaniu pompy.

Sprawa czujników - dublujemy czujniki w dolewkach żeby nie przelało itp a do komina chcemy walną kolejne które mogą zawieść.

Dla mnie, to nadal baaardzo śliski temat.

Royal robi odpieniacze które reagowały na poziom wody w komorze ale tam chyba nie stosuje się czujnika tylko ręcznie się to robi - nie znam do końca tematu może ktoś coś wie - jako ciekawostka i ziarnko w piasku.

(tu mam nadzieje, że moderator nie zarzuci mi nabicia postu :evil: )


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.