Skocz do zawartości
popdok

Glony na szybie

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam trochę większe parowanie ale to bez znaczenia.

Podchodząc matematycznie to Twojej wypowiedzi można by założyć że przy podmianach raz w tygodniu leje ok 10% kwaśnej wody pomiędzy podmianami i robi to od zawsze tj od momentu kiedy założył akwarium - Twoim zdaniem to mało?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie RO ma Ph 6,3 a skoki dobowe mam poniżej 0,1


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, czego się tutaj doszukujecie na siłę i tworzycie jakieś kosmiczne historie, skoro sprawa jest opisana w pierwszym poście i to właściwie wszystko wyjaśnia?

Zbiornik założony na zasyfionej wodzie, mało obciążony a prowadzony na soli do dużej obsady sps-ów. I ma nie być problemów z glonami i innymi plagami? Jedyna niewiadoma to ten odpieniacz ("mam odpieniacz" to niewiele mówi). A tak to po co te kombinacje z Ph i krzemianami?

Regularne podmiany na ubogiej soli, zbicie NO3 i PO4 (lać bakterie, wódkę, vsv, pelety czy inne pożywki dla nich plus porządne odpienianie), kilka tygodni, zaskoczy i się to wyprostuje.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie nie widzę jaką masz wodę po DI i tu bym szukał przyczyny. Musisz czymś kontrolować co lejesz do baniaka.

Ph sobie odpuść i nawet nie mierz po DI bo nie ma sensu ,liczy się to jakie masz w akwarium.

Edytowane przez robert2678 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(kolega Mojlzesz załatwił sprawę obniżając krzemiany)?

Niczego nie załatwił - spójrz na daty z linku który podał, to są posty z dziś a problem istnieje nadal i wcale sobie z nim nie poradził - mało tego nadal nie jest przekonany że to jest to co mu pomoże

Mierzyłeś krzemiany u siebie? Czemu chcesz pakować jakieś preparaty jak nie wiesz czy Ci są potrzebne?

Jak już kupisz testy to sprawdź też wodę po RODI.

u mnie RO ma Ph 6,3 a skoki dobowe mam poniżej 0,1

Ja mam 5,8 wiec chyba wygrałaś ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 5,8 wiec chyba wygrałaś ;)

więc wisisz mi Ciacho ;):p


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wodę po RODI jeśli chodzi o NO3 i PO4 mam dobrą, bo wynik dla obu = 0 (jaki jeszcze test trzeba zrobić wodzie RODI by móc odpowiedzieć na pytanie: jaką masz wodę RODI? - pytam bo nie wiem). Testu na krzemiany jeszcze nie mam i spokojnie nie zamierzam nic na razie lać do baniaka, ani wódki ani wsadzać usuwaczy krzemianów. Chcę podmianami i eliminacją błędów przy karmieniu (a więc przekarmiałem trochę) w sposób naturalny obniżyć NO3 - to na początek. W tej chwili w baniaku poziom PO4<0,1, więc udało się to zbić, pozostało mi obniżenie NO3. Odpieniacz mam o wydajności 200l/h i jest to odpieniacz wewnętrzny BlauScuma 0635.

P.S. poradę potrzebuje: co to jest uboga sól i jaką polecacie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uboga sól to np Instant Ocean

Edytowane przez Tigr123 (wyświetl historię edycji)

465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie o Reef Crystals, bo gdzieś tutaj na forum czytałem dyskusję na temat soli i niektórzy woleli zamiast Instant Ocean właśnie Reef Crystals. Czy Reef Crystals to też uboga sól? Ja na początek kupiłem i używam Tropic Marine Pro-Reef, bo tak mi doradzili w sklepie (by właśnie taką kupić na początek do baniaka).

P.S. ten mój syf na szybach to w końcu jest glon czy okrzemki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niczego nie załatwił - spójrz na daty z linku który podał, to są posty z dziś a problem istnieje nadal i wcale sobie z nim nie poradził - mało tego nadal nie jest przekonany że to jest to co mu pomoże

Mierzyłeś krzemiany u siebie? Czemu chcesz pakować jakieś preparaty jak nie wiesz czy Ci są potrzebne?

Jak już kupisz testy to sprawdź też wodę po RODI.

Ja mam 5,8 wiec chyba wygrałaś ;)

Masz racje nie doszedlem do sedna problemu, podejrzewam okrzemki ale nie chce ladowac nic do baniaka. Jak na razie glonow coraz mniej.

Do autora tematu : musisz miec tds a nie mierzyc no3 i po4 w wodzie rodi..

Ps sorrka za znaki

A i jeszcze jedno ja pierwszy napisalem o problemie przekopalem forum i nie bylem pewny co to za plaga szukalem tak dlugo ze praktycznie plaga zdazyla sie wykonczyc sama a kolega nawet nie spojrzal w ostatni zalozony temat dopiero jak poslalem linka z moim tematem i jeszcze nawet nie doczytal bo stwierdzil ze pokonalem to tym absorbentem co jest nieprawda..

Radze troche wiecej czytac szybciej dojdziesz co jest grane niz zakladajac nowy watek albo niezdazysz dojsc ;)

Edytowane przez Moljzesz (wyświetl historię edycji)

39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mialem podobnie, brunatny nalot na szybach, latwo schodzil w postaci pylu. Szyby musialem czyscic 2 razy dziennie bo malo co bylo widac.

Przyczyna byl rozpecznialy wirnik w pompie cyrkulacyjnej. Magnes rozsadzil plastikowa obudowe i rdzewial do wody. Po jej wyjeciu nalot znikl.


Akwa: 150l Opti + sump 92l + 13kg suchej skały

Cyrkulacja: koralia evo 2800 + Tunze 6015.Obieg: AM EcoRunner 2700.

Odpieniacz: Turboflotor 1000 na pompie NJ 2300 igła

Oświetlenie: 6x24W T5: 4 niebieskie + 2 białe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jazda z tym osadem. No to muszę jeszcze sprawdzić pompkę ;) Ten osad, glon, okrzemki (już sam nie wiem co to jest) zjada z szyby Salarias fasciatus (widzę na szybie odciski jego paszczy), gdyby mu nie smakowało, to by nie jadł (i pewnie padł po kilku dniach).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jazda z tym osadem. No to muszę jeszcze sprawdzić pompkę ;) Ten osad, glon, okrzemki (już sam nie wiem co to jest) zjada z szyby Salarias fasciatus (widzę na szybie odciski jego paszczy), gdyby mu nie smakowało, to by nie jadł (i pewnie padł po kilku dniach).

Dyc chopie to nie schodzi w postaci pylu yeno glotow..

Edytowane przez Moljzesz (wyświetl historię edycji)

39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa cała, więc nic z niej nie syfi do wody. Toż wiem, że to nie osad, bo ryba by tego nie jadła ;) jak skrobię szybę to odchodzi z niej jak warstwa pyłu, osadu itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie narzekać czyścić szyby codziennie to sama przyjemność,ja czyszczę z przyzwyczajenia choć nie muszę bo po podwojeniu ilości cotygodniowych podmianek nalot zanikł i mam problem z głowy- obeszło się bez chemii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie narzekać czyścić szyby codziennie to sama przyjemność,ja czyszczę z przyzwyczajenia choć nie muszę bo po podwojeniu ilości cotygodniowych podmianek nalot zanikł i mam problem z głowy- obeszło się bez chemii

Tu kolego sie mylisz bo te zeskrobane gluty lapia sie korali i je oblepiaja i dopiero sie robi katastrofa a jezeli to sa okrzemki spowodowane nieprwidlowym dzialaniem osmozy to podwojne podmianki podwoja ilosc glonow.


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moljzesz sądze że się nie mylę czego dowodem są czyste korale,czyste podłoże,czyste szyby a pojęcie plag jest mi obce. W końcu masz do mnie dwie minuty w linii prostej,więc w wolnym czasie zapraszam na oględziny zbiorniczka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moljzesz sądze że się nie mylę czego dowodem są czyste korale,czyste podłoże,czyste szyby a pojęcie plag jest mi obce. W końcu masz do mnie dwie minuty w linii prostej,więc w wolnym czasie zapraszam na oględziny zbiorniczka

Dziekuje za zaproszenie chetnie skorzystam tylko chodzi o nasze zbiorniki nie o twoj ;)


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie poprawa, syf jest w odwrocie :) po czyszczeniu szyb nie osadza się już tak szybko a ostatnio już nie dostrzegam brunatnego, tylko jasny osad na szybach, tak więc chyba dojrzewanie idzie do przodu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nojak dojrzewanie to nie ma sie czym przejmowac.. stosowales cos?


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwiększyłem cyrkulację i podawałem bakterie, tak jak radzono. Miałem nieużywany "Red Sea Reef Mature Pro Kit", więc zacząłem go stosować i po tygodniu widzę znaczną poprawę. Niestety nadal walczę z NO3, poziom spadł mi z 50 do ok. 25, a potem znowu wrócił do 50. Zaczynam się zastanawiać, czy coś mi nie gnije w baniaku. Muszę jeszcze zajrzeć do kubełka, może tam coś mi wodę zasyfia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie może, tylko prawie każdy Ci tu napisze że zasyfia kubełek...

Z tego co można poczytać w przyklejonych tematach dla nowicjuszy to kubła się nie stosuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ten kubelek ma za wklad i co ma "wyfiltrowac" ? Warto sie zastanowic, czy to nie on produkuje NO3.

Mozesz szyby czyscic tuz przed zgaszeniem swiatla, wtedy nalot powstaje troche wolniej.

Pare zdjec czasami pomaga bardziej niz super opis....

Jak dlugo stoi akwarium ? Moze to zwykle dojrzewanie ?

Czy masz TDS ? Kilku z nas mialo zaskakujace wyniki po RO/DI.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o ten zielony, to opisując to w kategoriach powłoki jest to warstwa o ok. połowę cieńsza od tej brunatnej, nie ma włosków. Miałem podejrzenie, że to jest jakiś etap dojrzewania. Od początku baniaka (założyłem nieco ponad 3 miesiące, po przeróbce ze słodkowodnego - z tego powodu nie mam sumpa, ale uruchomiłem kubeł - wiem, nie jest to idealne, ale zawsze dodatkowa możliwość pozbycia się syfu) glon pojawiał mi się na szybach, ale wystarczało, że czyściłem raz na tydzień (problem aż tak nie dokuczał, więc częściej nie musiałem skrobać szyb). Sytuacja opisana wyżej zaczęła się jakieś 5 dni temu, miałem mały syfek w wodzie z powodu nadmiernego karmienia. Włączyłem mocniejszą cyrkulację (normalnie mam włączoną jedną pompę 2500l/h), a więc drugą taką samą (staram się aż tak nie wariować z pompami bo przy dwóch to mam istne tornado w baniaku) i sytuacja zaczęła się zmieniać - pojawił się ten zielony glon(?) wypierający ten brunatny.

Do podmianek stosuję sól Tropic Marin Pro-Reef i teraz pytanie do znawców: czy to jest sól uboga, średnia czy zbyt bogata (bo nie mam pojęcia). Podmianki robię co miesiąc.

Co do wódki to też nie za bardzo mi się z tym spieszy, ponieważ jestem przeciwnikiem dolewania czegokolwiek, stawiam na biologię i dojrzewanie.

Brunatny łatwo schodzi z szyby. W kuble mam węgiel aktywny, antyphosa i mikrobale pomieszane z kawałkami żywej skały.

Stani tu masz odpowiedz.

Akwa dopiero dojrzewa po za tym po rodi juz mu wyszlo NO3 sprawdz osmoze pewnie cos masz nie tak poskladane moze kupowales uzywana i prefiltry do wymiany albo zywica.. Wywal ten kubel i postaw sumpa ;-)


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu kolego sie mylisz bo te zeskrobane gluty lapia sie korali i je oblepiaja i dopiero sie robi katastrofa.

ty to piszesz tak na poważnie ??

jeszcze nie widziałem żeby na zdrowym koralu rosły glony :)

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.