Skocz do zawartości
Bartasek

Akwarium morskie 112l kompletowanie.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć :)

Mam na imię Bartek i mam 21 lat. Jestem nowy na forum. Akwaria mam od ósmego roku życia. Zawsze były to akwaria słodkowodne a teraz przyszedł czas na kawałek oceanu. Za rok bierzemy z narzeczoną ślub i stwierdziłem że po ślubie założę sobie takie akwarium. Mam nadzieję że rok zbierania informacji wystarczy :D

Planuję akwarium 112l z 15cm panelem na krótszej ścianie akwarium oraz aluminiową pokrywą.

Oświetlenie będzie 4x24W 2x10000K i 2x20000K

Odpieniacz planuję dać Sera Marin Protein Skimmer PS 200

Cyrkulacja Aquael Reef Circulator 2600 dwie sztuki.

Do tego oczywiście żywa skała myślałem ok 15kg i żywy piasek ale nie mam pojęcia ile będę go potrzebował?

Czy taki zestaw się nadaje? Co dodać lub co wymienić? I czy lepiej tak jak planuję zrobić taki mały panel czy zawiesić odpieniacz na ścianę z tyłu i do tego dać filtr kubełkowy i wypełnić go żywą pokruszoną skałą? Z góry dziękuję za pomoc i przepraszam za mój laik-izm :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem dokładnie to samo akwarium z panelem tyle że miał szerokość 11cm.

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że dwa Reef Circulator 2600 to za dużo. Wystarczy jeden i pompa obiegowa 1000-1500 l/h

Ja miałem coś takiego kliknij

Nawiasem mówiąc ten kubek to piękna sprawa jeżeli chodzi o wymianę włókniny. Kubek można kupić oddzielnie a do tego pompę: kliknij

lub 1500 czy 2000 l/h, a kubek zawsze pasuje do tych pomp.

Jeżeli chodzi o odpieniacz to szału nie ma. Jeżeli masz go kupić za całą cenę 9widzę, że są one po 300zł) to lepiej rozejrzeć się na targowisku. Ja ostatecznie kupiłem Turboflotor Blue 1000 i powiesiłem na zewnątrz. Teraz ten sam odpieniacz chodzi w 400 litrach w obiegu i też daje rade choć mam tylko miękkie.

Natomiast w drugim akwarium 80 l chodzi Turboflotor Blue 500, ale już w panelu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z chęcią bym postawił 300L ale fundusze nie pozwalają :)

Ja myślałem jeszcze nad Reef Max-em 105L ale nie wiem co o tym myśleć?

W sumie to dużych wymagań nie mam chciał bym hodować dwie babki dwa błazenki i może jakieś dwa garbiki? Zmieściły by się do Reefmaxa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powinienem za wszystkimi powiedzieć, że za dużo rybek, ale po namyśle i swoim doświadczeniu powiem, że mogą być. Tyle, że nie w tej konfiguracji. Dwie babki na małej powierzchni do za dużo. W parkę nigdy nie trafisz. Czyli wystarczy jedna chyba, że dodatkowo babka pływająca wysoko np. okinawe. One siedzą na koralach, nigdy na dnie.

Pamiętaj też nie kupuj babki kopiącej bo zdemoluje taki mały zbiornik w jedno popołudnie. Pamiętaj też, że babka raczej nie będzie siedziała z przodu czy pływała w toni wodnej. One potrafią się schować i tyle będziesz je oglądał. Czy warto w małym akwarium na nią miejsca?

Błazenki naturalnie dwa jak najbardziej.

Co do garbików i to dwóch to zdecydowanie słaby pomysł. Jak dorosną to będą męczyły inne ryby taka już ich natura. Czyli do 100 l nie polecam nic z tego gatunku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie co poza błazenkami w 112L?

Powiem że myślałem nad tą babka: http://erybka.pl/product-pol-7748-Synchiropus-moyeri-S-Rzadkosc-.html

Lub taką: http://erybka.pl/product-pol-8216-Gobiodon-histrio-S.html

Edytowane przez Bartasek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy link to mandaryn. Sądzę, że w Twoim akwarium przeżyje około 2 tygodni. Z nimi jest ten problem, że rzadko przyjmują pokarm zastępczy. Trzeba trafić na odpowiedniego osobnika lub po prostu mieć ustabilizowany zbiornik z ogromną ilością skorupiaków którymi te rybki się żywią. Moje mandaryny pływają między skałami i nic innego nie robią jak polują. Dodatkowo jeden potrafi nawet zbierać pokarm granulowany z dna pod warunkiem, że hepcio najpierw mu tego nie zje.

Drugi link to już babka chociarz to babka koralowa. Raczej musisz mieć najpierw korale i to takie dość sztywne jeżeli nie SPS. Ona posiada taki aparat jak przyssawka i siedzi na swoim koralu. Tam śpi, tam je. Broni też swoje mieszkanie u mnie nawet Pterapogona pogoni. Mam odmianę: okinawae.

Jeżeli się pytasz o inne rybcie to polecam Nemateleotris magnifika i wspomniany już pterapogon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten garbik jest ładny jak jest mały znowu jak podrośnie to wyglądu on w ogóle nie ma, pływa coś takiego szarego ;/


Kostka 280L(80x70x50), sump 96L(80x30x40),odpienicz CruX IS-200, HQI 150w- 2x24 t5- 2x10w ledy., RW-8, Tunze 6015; nano 1600; wp-10, obieg NJ3000

80ec2bbfd3a2f619b7033a4043a0198bu388a360.png

asd.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wez pod uwagę błazenki, pterapogony, jakąś babkę, doktorka, garbika - dla mnie najladniejszy to hemicyanea (ale wpuść go na końcu i powinien być grzeczny). Do tego krabik, 2 krewecie, kilka slimaków i masz fajne towarzystwo.



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może jakąs centropyge?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.