Skocz do zawartości
brdow20009

Oświetlenie i Filtracja

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam do was kilka pytań.

Pytanie 1. Mam 3x11W oświetlenie w 30l akwarium a dokładnie jest tak 2x 10000K i jedno oświetlenie jest 20000K i pytanie mam jak dać te oświetlenie , oświetlenie mam teraz dane tak 2x10000K i na przodzie jest 20000K dałem dobrze czy źle ?? Czy zmienić na tył dać 1x 10000K potem 1x20000K i potem 1x10000K jak mówicie ??

Pytanie 2. Dużo ludzi pisze że po 3 lub 4dniach mają glony u mnie akwarium już jest zalane 8dni i jakoś glonów nie mam nie wiem czy ja coś źle zrobiłem czy powinienem się z tego cieszyć ja wiem że miałem 20l wody z działającego akwarium no ale żadnych glonów nie mam.

Pytanie 3. Mam od 8dni zalane akwarium i żadne życie ze skał nie wychodzi ani korale ani kraby po prostu nic i nie wiem czy coś z tej skały wyjdzie jeszcze czy nie.

Pytanie 4. Widzę u ludzi że po 4 lub 5dniach coś im ze skałek wychodzi a to koral a to coś innego i nie wiem czy zmieniać skałę na inna czy zostawić taką a dołożyć jeszcze z 2kg do akwarium??

Tylko z tego co ja wiem to jeśli dołożę jeszcze 2kg skały to dojrzewanie będzie na nowo :(

Pytanie 5. Dostałem 500ml preparatu JBL TraceMarin 2 Jod + Fluor+Bor+chrom i czy to podawać do akwarium jak tak to kiedy i ile tak tego podawać na 30l ??

Wiem dużo się rozpisałem jeszcze raz przepraszam ale nie mogłem tego nigdzie wyszukać.


http://nano-reef.pl/...-30l-solniczka/

Zamiast uczyć się na własnych błędach , warto spytać o radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam do was kilka pytań.

Pytanie 1. Mam 3x11W oświetlenie w 30l akwarium a dokładnie jest tak 2x 10000K i jedno oświetlenie jest 20000K i pytanie mam jak dać te oświetlenie , oświetlenie mam teraz dane tak 2x10000K i na przodzie jest 20000K dałem dobrze czy źle ?? Czy zmienić na tył dać 1x 10000K potem 1x20000K i potem 1x10000K jak mówicie ??

Pytanie 2. Dużo ludzi pisze że po 3 lub 4dniach mają glony u mnie akwarium już jest zalane 8dni i jakoś glonów nie mam nie wiem czy ja coś źle zrobiłem czy powinienem się z tego cieszyć ja wiem że miałem 20l wody z działającego akwarium no ale żadnych glonów nie mam.

Pytanie 3. Mam od 8dni zalane akwarium i żadne życie ze skał nie wychodzi ani korale ani kraby po prostu nic i nie wiem czy coś z tej skały wyjdzie jeszcze czy nie.

Pytanie 4. Widzę u ludzi że po 4 lub 5dniach coś im ze skałek wychodzi a to koral a to coś innego i nie wiem czy zmieniać skałę na inna czy zostawić taką a dołożyć jeszcze z 2kg do akwarium??

Tylko z tego co ja wiem to jeśli dołożę jeszcze 2kg skały to dojrzewanie będzie na nowo :(

Pytanie 5. Dostałem 500ml preparatu JBL TraceMarin 2 Jod + Fluor+Bor+chrom i czy to podawać do akwarium jak tak to kiedy i ile tak tego podawać na 30l ??

Wiem dużo się rozpisałem jeszcze raz przepraszam ale nie mogłem tego nigdzie wyszukać.

1)daj tak aby Tobie się podobało .

2) glony na pewno się pojawią.

3) jeśli skała dobra to z czasem na pewno coś z niej wyjdzie a czy to będzie coś dobrego czy jakiś syf to czas pokarze.

4) korale ze skały Ci wyjdą jak je zakupisz lub ktoś ci jakieś da ;)

5) do akwarium nic nie lej, akwarium musi dojrzeć.

POWODZENIA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad3. Poswiec latarka na skale w nocy, cos z pewnoscia wypatrzysz.

O to chodzi że nie ma nic :(

Nie wiem czy też dobrze robię bo tą świetlówką 20000K to ona jest włączona no stop nawet na noc jej nie wyłączam i nie wiem czy na noc ją wyłączyć czy niech będzie włączona tak jak była.


http://nano-reef.pl/...-30l-solniczka/

Zamiast uczyć się na własnych błędach , warto spytać o radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli swiecisz 24h? Spokojnie ze skały cos wylezie nie ma co panikowac :)


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli swiecisz 24h? Spokojnie ze skały cos wylezie nie ma co panikowac :)

Tak świecę tą 20000K 24h/7 I właśnie się zastanawiam czy ją nie wyłączyć żeby się świeciła tak jak inne po tyle samo h


http://nano-reef.pl/...-30l-solniczka/

Zamiast uczyć się na własnych błędach , warto spytać o radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na takie małe akwarium to jest za mocne światło jak na nocną lampkę. Tutaj raczej radziłbym kupić pasek 3-6 diod led niebieskich :)

A co do filtracji to jaki filtr co w nim masz?


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na takie małe akwarium to jest za mocne światło jak na nocną lampkę. Tutaj raczej radziłbym kupić pasek 3-6 diod led niebieskich :)

A co do filtracji to jaki filtr co w nim masz?

filtr mam FZN-3 w nim jest wata + siporax


http://nano-reef.pl/...-30l-solniczka/

Zamiast uczyć się na własnych błędach , warto spytać o radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Watę albo musisz zmieniać codziennie/co dwa dni, albo radzę usunąć. Co do siporaxu, to sam mam w fzn3 pół litra- w jednej komorze. W drugiej mam purigen, węgiel i grzałkę :) W Twoim przypadku wystarczy jak będziesz miał tam siporax i możesz sobie grzałkę schować do środka


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Watę albo musisz zmieniać codziennie/co dwa dni, albo radzę usunąć. Co do siporaxu, to sam mam w fzn3 pół litra- w jednej komorze. W drugiej mam purigen, węgiel i grzałkę :) W Twoim przypadku wystarczy jak będziesz miał tam siporax i możesz sobie grzałkę schować do środka

Powiem szczerze że grzałka tak mi nie przeszkadza gdyż jest przykryta skałą teraz ;) co do waty właśnie zmieniam ją co dzień i tak myślę czy jej się nie pozbyć co do tego węgla to na razie czytałem żeby na sam początek nie dawać bo zabiera tylko komorę :( i nie wiem czy dać teraz węgiel czy nie bo jedni piszą żeby nie dawać drudzy piszą żeby dawać.


http://nano-reef.pl/...-30l-solniczka/

Zamiast uczyć się na własnych błędach , warto spytać o radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na czas dojrzewania akwarium ja bym nic nie wrzucał. Niech akwarium popracuje przynajmniej ze dwa tygodnie, później możesz sprawdzić parametry. Jeśli będą w porządku możesz pokusić się o wpuszczenie jakiegoś grzybka, może od kogoś byś dostał wieloszczeta/wężowidło małe :)


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jestes pewien, ze zalewana byla zywa skala ? Skad pochodzi ? Mozesz wstawic zdjecie ?

Moze warto wlac ampulke bakterii, poza tym nic nie wlewaj. :blushing:

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak świecę tą 20000K 24h/7 I właśnie się zastanawiam czy ją nie wyłączyć żeby się świeciła tak jak inne po tyle samo h

W akwarium musi być noc i dzień, a jako że rafy leżą zazwyczaj w pobliżu równika dzień i noc są sobie równe i trwają 12 godz.

ustaw czasy świecenia np tak:

10:00 - 22:00 świeci jedna sztuka 20000

11:30 - 20:30 świeci jedna sztuka biała

14:00 - 18:00 świeci druga sztuka biała

lub:

10:00 - 22:00 świeci jedna sztuka 20000

11:30 - 20:30 świecą wszystkie

Poświęć trochę czasu na czytanie forum.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na czas dojrzewania akwarium ja bym nic nie wrzucał. Niech akwarium popracuje przynajmniej ze dwa tygodnie, później możesz sprawdzić parametry. Jeśli będą w porządku możesz pokusić się o wpuszczenie jakiegoś grzybka, może od kogoś byś dostał wieloszczeta/wężowidło małe :)

I dla tego już nic nie daje po za tym ja bym nic nie dawał tylko żona się tak uparła że szok tłumaczyłem jej że korala daje się dopiero po miesiącu czasu a nie tak w czas to popłakała się i nie dało jej się przetłumaczyć :( bo tak to jak akwarium by było moje to za żadne skarby bym teraz korali nie dał gdyż akwarium jest za młode co z tego że 20l dojrzałej wody + skała żywa + piasek żywy z działającego akwariumu jak akwarium nie dojrzał jeszcze. Parametry patrzałem i było ok.

Czy jestes pewien, ze zalewana byla zywa skala ? Skad pochodzi ? Mozesz wstawic zdjecie ?

Moze warto wlac ampulke bakterii, poza tym nic nie wlewaj. :blushing:

Skała wiem że żywa była ;) a skałę kupowałem u jednego Pana w Częstochowie

Proszę fotkę img-20141012-171933.jpg

Taka jest skała.

W akwarium musi być noc i dzień, a jako że rafy leżą zazwyczaj w pobliżu równika dzień i noc są sobie równe i trwają 12 godz.

ustaw czasy świecenia np tak:

10:00 - 22:00 świeci jedna sztuka 20000

11:30 - 20:30 świeci jedna sztuka biała

14:00 - 18:00 świeci druga sztuka biała

lub:

10:00 - 22:00 świeci jedna sztuka 20000

11:30 - 20:30 świecą wszystkie

Poświęć trochę czasu na czytanie forum.

Czytam i czytam tylko teraz zbytnio czasu nie mam na czytanie bo z żoną coraz gorzej. Co do świecenia to u mnie świeci się tak

2x10000K świeci się od 9:00 do 15:00

1x20000K świeci się od 24/7 jednym słowem świeci się no stop ona nie gaśnie wcale.


http://nano-reef.pl/...-30l-solniczka/

Zamiast uczyć się na własnych błędach , warto spytać o radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyproś u kogoś z sąsiadów akwarystów trochę xenii. Xenia raczej padnie bo jest zbyt czysta woda. Będziesz miał pierwsze doświadczenia z koralami i radość z obserwacji a i żona może nieco odpuści jak zobaczy że nie jest tak łatwo. Xenia potrafi bujnie rosnąć i niektórzy ograniczają jej wzrost (czytaj: wyrzucają do kosza / rozdają). Jak ma zdychać u kogoś w koszu to niech lepiej ma mizerne szanse na przeżycie w świeżym zbiorniku.

Z parametrów to teraz najważniejsze jest żeby amoniak (NH3/NH4) i azotany (NO2) zeszły do zera i nie pojawiły się więcej. Po 8 dniach to mogły jeszcze nie zdążyć nawet urosnąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyproś u kogoś z sąsiadów akwarystów trochę xenii. Xenia raczej padnie bo jest zbyt czysta woda. Będziesz miał pierwsze doświadczenia z koralami i radość z obserwacji a i żona może nieco odpuści jak zobaczy że nie jest tak łatwo. Xenia potrafi bujnie rosnąć i niektórzy ograniczają jej wzrost (czytaj: wyrzucają do kosza / rozdają). Jak ma zdychać u kogoś w koszu to niech lepiej ma mizerne szanse na przeżycie w świeżym zbiorniku.

Z parametrów to teraz najważniejsze jest żeby amoniak (NH3/NH4) i azotany (NO2) zeszły do zera i nie pojawiły się więcej. Po 8 dniach to mogły jeszcze nie zdążyć nawet urosnąć.

Już żadnego korala nie włożę do tej wody gdyż ja na to nie mogę patrzeć jak koral się marnuje czy umiera. Od kilku dni tłumaczę żonie i idzie w dobrym kierunku :thumbup: :thumbup: . Teraz dopiero korale włożę w grudniu.


http://nano-reef.pl/...-30l-solniczka/

Zamiast uczyć się na własnych błędach , warto spytać o radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.