Skocz do zawartości
remii

Jak długo utrzymywać podwyższoną temperature przy ospie?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

W sobotę zawitał u mnie mały Chelmon. Rybka prosto z dostawy, ale zaryzykowałem.

W niedzielę wieczorem już był obsypany, więc temperatura do góry 27.5 stopnia i czosnek dla reszty rybek.

Wczoraj odpaliłem uv 15w na małym przepływie, lampa działa non stop.

Dziś Chelmon ma sie już dużo lepiej. Kropek zoatało mu niewiele, pływa po akwa jakby buło całe jego, skubie skałe, a nawet zaczął wcinać mrożonki :yes

Powiedzcie jak długo jeszcze mam utrzymywać wyższą temperature i ile świecic lampą uv.

W akwa pływają jeszcze borsuk, doktorek, ctenochaetus i drobnica. Dodam że mają sie całkiem dobrze.

Pozdrawiam

Edytowane przez remii (wyświetl historię edycji)

100x40x60h, Sunpower 6x39w, Vertex omega 130, 6045 + RW8,  Tunze 1073.020, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sama lampa UV powinna wystarczyć pozostaw ja jeszcze na tydzień odrazu wody Ci nie wyjałowi i uważaj żebyś nie przekombinowała z czosnkiem temperatura itp.

Edytowane przez sPRYTny (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do UV nie wypowiem się bo nie stosowałem nigdy, ale co do temperatury ja bym trzymał co najmniej 2 tygodnie a nawet do miesiąca. Tyle z tego co pamiętam trwa cykl rozwojowy pasożyta który wywołuje ospę. Taki okres pozwoli Ci upewnić się że ryby są zdrowe, jeżeli nie będzie objawów choroby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do UV nie wypowiem się bo nie stosowałem nigdy, ale co do temperatury ja bym trzymał co najmniej 2 tygodnie a nawet do miesiąca. Tyle z tego co pamiętam trwa cykl rozwojowy pasożyta który wywołuje ospę. Taki okres pozwoli Ci upewnić się że ryby są zdrowe, jeżeli nie będzie objawów choroby.

2 tygodnie lub miesiąc?

Myślałe że raczej pare dni. A jak zareagują karale na tak długo utrzymującą się wysoką temperature?

Boje się o sps lps. caulastrea już zaczyna marudzic.

Jeśli tego jeszcze nie wiesz to zapoznaj się z wrogiem.

http://mojarafa.pl/_...horoby_ryb.html

http://www.superakwa...liis-id638.html

Czytałem wiele tematów na temat ospy, ale nie pamietam żeby ktos pisał jak długo utrzymywac temperature.

Liczę raczej na szybka odpowiedz, bo nie mam czasu studiowac od nowa tego wszystkiego

Edytowane przez remii (wyświetl historię edycji)

100x40x60h, Sunpower 6x39w, Vertex omega 130, 6045 + RW8,  Tunze 1073.020, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 tygodnie lub miesiąc?

Myślałe że raczej pare dni. A jak zareagują karale na tak długo utrzymującą się wysoką temperature?

Boje się o sps lps. caulastrea już zaczyna marudzic.

Ja Ci nie powiem jak zareagują twoje korale, bo temperatura nie koniecznie musi wpływać na marudzenie caulustrei. Jeżeli chodzi o temperaturę jako jedyny czynnik które akurat występuje, to nie zrobi krzywdy koralowi, jeżeli wynosi 27-28*C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatura 28 nie zrobi krzywdy nikomu, lampa UV tym bardziej, choćby chodziła non stop. Dbaj o wodę i żarcie dla chelmona, a wszystko będzie dobrze.


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja Ci nie powiem jak zareagują twoje korale, bo temperatura nie koniecznie musi wpływać na marudzenie caulustrei. Jeżeli chodzi o temperaturę jako jedyny czynnik które akurat występuje, to nie zrobi krzywdy koralowi, jeżeli wynosi 27-28*C

Ja otarłem się o 32 bez strat


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otrzeć się można, ale nie polecam :)


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pasożyta tego można zabić tylko w 3 fazie jego cyklu życia kiedy swobodnie pływa w poszukiwaniu żywiciela, a wysoka temp. znacznie skraca czas kiedy musi znaleźć żywiciela.

tak jak Roman napisał 32 stopnie temat załatwi tylko ja odłowiłem chorą rybę i w drugim zbiorniku kontynuowałem leczenie w tym czasie w głównym zbiorniku chodziła lampa UV


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to bym się nie rozczulał nad chełmonem bo i tak ci kojtnie. :thumbdown:

Daj znać kiedy to sie stanie :smoke:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otrzeć się można, ale nie polecam :)

3 dni byłem wtedy w Milówce. Też aż tyle nie polecam. Normalnie trzymałem około 30

U mnie UV + ozon w nocy załatwiło temat bez strat w obsadzie.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje wszystkim za szybką pomoc.

Chelmon ma się coraz lepiej. Kropek zostało mu kilka, pływa po całym zbiorniku, dziubie skałe i czasami dziubnie artemię.

Temperatura czosnek i lampa uv zostaje przez minimum dwa tygodnie. Przez ten czas będę bacznie obserwował rybki.

Pozdrawiam


100x40x60h, Sunpower 6x39w, Vertex omega 130, 6045 + RW8,  Tunze 1073.020, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje wszystkim za szybką pomoc.

Chelmon ma się coraz lepiej. Kropek zostało mu kilka, pływa po całym zbiorniku, dziubie skałe i czasami dziubnie artemię.

Temperatura czosnek i lampa uv zostaje przez minimum dwa tygodnie. Przez ten czas będę bacznie obserwował rybki.

Pozdrawiam

Czas, przez jaki można utrzymywać temp 28 stopni nie jest w jakiś sposób ograniczony. Nic nie powinno się stać przez nawet 3 tygodnie. Ważne, żeby po zniknięciu kropek trzymać temperaturę jeszcze przez tydzień i nie podnosić powyżej 28 stopni. U mnie 29 stopni wyraźnie negatywnie wpłynęło na SPSy.

29 stopni wyra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.