Skocz do zawartości
Qlfon

Schematy systemów "łatwej" podmiany wody

Rekomendowane odpowiedzi

@Artur - o prawie coś takiego mi chodziło po głowie,a el trochę się boję stopnia komplikacji. Pogłówkuję nad tym:)

Jak coś wymyślisz to daj znać, bo ciekawy jestem :D


"Mówiłaś mi" bym nie umarł, to jest w genach

"Brzydki, zły i szczery" w biegu "Po drodze do nieba"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafał, Paweł, a jak by się udało jeszcze zrzut zrobić z samego dna sumpa, to i detrytus by ładnie zbierało :) Ja ciągle kombinuję jak to u siebie w docelowej solniczce rozwiązać. Mam nawet fajną koncepcję, tylko boję się sumpa w łazience stawiać - za dużo chemii :(


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek - wiesz - nigdzie nie jest powiedziane że to sump ma być na dole:)


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co bym zrobił w nowym sumpie to wylew wody do kanalizacji w dnie a nie jak teraz z boku,zawsze mi zostaje jakieś 2cm wody i często z syfkiem z dna.Czasem wkładam tam pompę cyrkulacyjną i dopiero otwieram zawór,ale to jak mi się chce.Błędem też było zrobienie tylko dwóch wylotów i jedna komora zostaje pełna,ale tam był kiedyś siporax i myślałem,że się nigdy nie przyda.Jak dla mnie to są ważne sprawy tyczące podmiany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafał, Paweł, a jak by się udało jeszcze zrzut zrobić z samego dna sumpa, to i detrytus by ładnie zbierało :)...

Co bym zrobił w nowym sumpie to wylew wody do kanalizacji w dnie a nie jak teraz z boku.

Lepiej właśnie z boku i kolankiem "zaciągać" spod samego dna. - może 1mm zostaje wody. Przelot ma to do siebie że ma swoją wysokość właśnie.

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam od spodu spust wody bo wyło wygodniejsze dla mnie do wykonania i zostaje 0,5cm wody i myślę to przerobić. Wytnę otwór większy od śrubunku a od spodu wkleję szybę do której dopiero wkręcę śrubunek. Szybę mam 8mm więc poziom śrubunku będzie nawet poniżej dna, dodatkowo przechylę zbiornik w stronę spustu o 1-2mm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:respect:

w życiu sumpa nie myłem i nie płukałem.. jedynie raz w jakiś czas coś tam odessam jak się jakiś syfek zbierze ")

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo swojego nie dasz rady podnieść):


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmiana według Was to tylko wymiana części wody czy również sprzątanie?

Dobre pytanie. Bo u mnie podmiana to wysysanie detrytusu z sumpa poprzedzone potrząsaniem siporaxu, mycie odpieniacza czasem pomp. Gdyby przyjąć za jednostkę czasu czteropak to czasem się nie wyrobię.


Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No własnie o to mi chodziło Pawle :) Albo kolanko, albo konstrukcja "kosmiczna" z wklejonymi szybami na dnie, ze spadkiem. Ale do wszystkiego trzeba miejsca - a tego u mnie - na lekarstwo.

Rafał, wiem że sump może stać wyżej:) Ale to już inne możliwości i inna technika :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podzielony sump na dwie części, prawa przez którą leci obieg i lewa na podmianę.

W lewej są dwa otwory, jeden do spuszczenia wody jeśli zajdzie potrzeba a drugi jest w wewnątrz z kolankiem i pionową rurką - działa jako przelew. Odpływy podłączone do kanalizacji.

Działa tak - odkręcam RO w lewej komorze i idę spać, za dwa dni mi się z pomni, że chciałem robić podmiankę, woda się leje ale przez przelew wraca do kanalizacji, więc nie zalewam. Zakręcam RO, wsypuję sól i mieszam. Zatrzymuję obieg, spuszczam wodę z prawej komory i pompeczką przelewam wodę z lewej do prawej - i gotowe. Dziś, jedyne co bym zmienił, to w prawej komorze zrobił bym odpływ do kanalizy, bo teraz muszę spuszczać wodę szlaufem.

sump 2.pdf


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O właśnie tak jak Maciek napisał jest chyba najprościej :) Pomysł z zabezpieczeniem przed przelaniem super :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Grzes, dzieci na wadze odmierzają sól i ją nasypują a ja przez Iphona właczam podmianę, pilot zbędny :)

A może byś coś więcej zdradził ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A może byś coś więcej zdradził ?

Ja mam coś takiego:

Automatyczna podmiana wody za pomocą profilux_v01.pdf

Jak na razie działa :)

Wszelkie uwagi mile widziane.

Edytowane przez jjablonski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam coś takiego:

Jak na razie działa :)

Wszelkie uwagi mile widziane.

No wreszcie opisałeś jak człowiek ! ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jarek, GHL też pewnie jest pod wrażeniem :smiling: ,

mam rozumieć, że podmianę wykonujesz włączając do systemu zbiornik ze świeżą solanką ?

wierzysz elektrodzie zasolenia ?


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jarek, GHL też pewnie jest pod wrażeniem :smiling: ,

mam rozumieć, że podmianę wykonujesz włączając do systemu zbiornik ze świeżą solanką ?

wierzysz elektrodzie zasolenia ?

Zasada jest banalna, co kilka dni podłącza się automatycznie zbiornik z czystą solanką

Zawsze jest taka sama ilość wody, zawsze mam do zważenia 2,240 kg soli, nie ma skoków parmetrów

Eletroda zasolenia jest po to by system nie włączył w obieg RO jak zapomnę nasypać soli.

Przejrzałem konfigurację i poprawiłem ją trochę, np wyłączyłem nalewanie wody podczas zrzutu i zmieniłem koniec operacji zrzut na dolny czujnik.

Wersja poprawiona :

Automatyczna podmiana wody za pomocą profilux_v01.pdf

Edytowane przez jjablonski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też tak kiedyś robiłem (pomijając całą opcje z prfiluxem) ,z dołączeniem do obiegu świeżej solanki i jak robisz tak często to jest to bardzo delikatna opcja ale myślę, że przy podmianach co 2 tygodnie lepiej zmieniać wodę za wodę.

Czyli elektroda to tylko opcja kontrolna, już myślałem, że bezkrytycznie jej wierzysz - kiedyś jej używałem i z dokładnością bardzo różnie.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elektroda ma tylko pokazać że jest posolone :)

A czym się różni wymiana woda za wodę ? W obu przypadkach zabierasz X starej wody wlewasz X nowej wody.

Różni się to tylko tym że tu miesza się powoli w tempie około 100 l/H.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie, wylewasz wodę która jest już po części zmieszana z nową wodą jak dobrze zrozumiałem idę podmiany przez ciebie opisaną, woda za wodę bardziej mi chodziło, wylewasz - wlewasz ;)


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest moja metoda :)

Tą technikę podmiany w locie podpatrzyłem na http://www.theaquari...bys system2.pdf

Zobacz na rozdział "Sump Room Two"

Edytowane przez jjablonski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jarku, czy ja dobrze zrozumiałem algorytm działania.

W poniedziałek spuszczasz wodę a świeżą dolewasz w sobotę?

A co z automatyczną dowleką, masz ją jakoś podłączoną, zatrzymujesz ja na czas podmiany, Jeśli to faktycznie kilka dni trwa ta podmiana to jakoś dziwnie to wygląda.

edit: okej. na seaforum przeczytałem jak to wygląda :) i zrozumiałem.

cytat z tamtego forum, punkt 4 i 5 wyjaśnia wszystko.

zbiornik podmiankowy musi miec przelew na gorze do sumpa i w nim 2 pompy: jedna do mieszania soli i cyrkulacji a druga do zrzutu do kanalizacji

W sumpie jedna pompa do zalączenia podmiany i dziala to tak:

1. Zalewasz wodą RO zbiornik podmiankowy do poziomu przelewu do sumpa

2. Załączasz cyrkulację w podmiankowym

3. Sypiesz sól

4. Po rozpuszczeniu włączasz pompę w sumpie która powoduje ze nowa woda miesza się z obiegiem

5. Po kilku dniach wyłączasz pompy w sumpie i cyrkulacyjną w podmiankowym i za pomocą pompy zrzutowej opróżniasz zbiornik podmiankowy

6. Ponownie krok nr 1 i tak w kółko co tydzien lub co 2 tyg

Edytowane przez Robert-reef (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrzut wody mam zaprogramowany na sobotę o 22 i wtedy po zakonczeniu tej operacji zbiornik podmiankowy uzupelnia sie RO.

Przelew tj uzupełnianie RO dziala normalnie, jak brakuje wody w sumpie to dolewka uzupelnia wodę w podmiankowym z ktorego nadmiar przelewa sie do sumpa.

A podmiania czyli mieszanie nowej wody z obiegiem zaczyna sie godzinę po tym jak elektroda zasolenia wykryje ze w podmiankowym nie jest RO tylko zasolenie pow 1,022, zazwyczaj to jest niedziela.

Jak zapomnę nasypać soli to system cierpliwie czeka do kolejnej soboty i wtedy cykl się powtarza, zrzut, napełnianie RO, oczekianie na sól, mieszanie itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.