Skocz do zawartości
kemaz200

Znowu o buczeniu pomp

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Nie wiem czy jestem przewrażliwiony czy mam pecha.

Kupiłem cyrkulacje Tunze 6025 i 6045 - różne sklepy w różnym czasie.

Ogólnie pierwsza chodzi jakieś 2 miesiące, druga miesiąc. Próbowałem robić podkładki pod magnesy, ale to nic nie daje. Nic więcej nie jest włączone, a hałas z kilku metrów jakby lodówka pracowała(właściwie lodówka chodzi ciszej niż one). Nie ma znaczenie czy włączę jedną czy obie na raz. Hałas ten sam.

Sprawdzałem je od środka - ośki dobrze siedzą. Włączone na sucho - to samo buczenie. Podczas pracy kabel dość mocno wibruje. Zanurzenie 20cm, 10 cm, 5cm bez znaczenia, rezultat ten sam.

Nie mam TV, radia więc może jetem przyzwyczajony do całkowitej ciszy. Moje pytanie - część osób twierdzi że Tunze są nie słyszalne. Naprawdę ich nie słychać stojąc przy akwarium, gdy tylko one pracują? (Bez obiegu, odpieniacza). Czy jednak wszystkie pompy AC buczą.

W porównaniu do pozostałych pomp są faktycznie trochę cichsze.

Pompa od odpieniacza Turboflotor(wcześniejszy wątek) - głośna, a obiegowa Newa Jet 1700 - traktor.

Jak włączę wszystko to idzie zgłupieć. Na noc obieg i odpieniacz wyłączam, bo nie zasnę.

Pozdrawiam,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic innego Ci nie pozostaje jak ...... wywalić akwarium z sypialni .

Nie ma czegoś takiego jak niesłyszalne pompy .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowe potrzebują czasu na dotarcie,ale po tym czasie to chyba już powinny się dotrzeć.Kabel faktycznie sztywnieje i wibruje,ja czasem muszę go przestawiać jak się źle ustawi.Na noc moje chodzą na 30% i są niesłyszalne,przy 50% już tak.Po czyszczeniu ich też trzeba czasu by ucichły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam TV, radia więc może jetem przyzwyczajony do całkowitej ciszy. Moje pytanie - część osób twierdzi że Tunze są nie słyszalne. Naprawdę ich nie słychać stojąc przy akwarium, gdy tylko one pracują? (Bez obiegu, odpieniacza). Czy jednak wszystkie pompy AC buczą.

Mam dwie Tunze 6095, więc miałem obiektywne i bezpośrednie porównanie - od początku jedna była głośna i wibrowała. Przełożyłem wirnik z drugiej - jakby lepiej, ale wirnik z tej "głośniej" wibrował teraz w tej "cichej" pompie. Odesłałem do sklepu, pompa była u producenta, wróciła z ośką pokrytą jakąś oleistą substancją i dalej pracowała dokładnie tak samo. Kupiłem nowy wirnik i nastała cisza. Pompy Tunze to wytłoczki z plastiku, niby solidne i przyzwoicie zaprojektowane (w porównaniu do jakiejś chińskiej pompy której uchwyt rozleciał się po miesiącu mieszania solanki), ale to nie ta precyzja co sprzęt wycinany na maszynach CNC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konkurencja wymusza koszty wyprodukowania towaru dlatego robią z tańszych materiałów.Wczoraj wymieniłem wirnik w pompie Tunze 6085,którą mam ponad 5 lat a tylko dlatego,że przez ślimaki uleciało mi kawałek śmigiełka przez co głośno chodziła.Sam wirnik wygląda jak nowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czegoś takiego jak niesłyszalne pompy .

... z cyrkulacyjnych - HYDOR Koralia - niesłyszalna, natomiast ja z buczeniem mam problem z innymi, nabyłem jakiś czas temu pompy TUNZE - obiegowa i do odpieniacza i buczą niesamowicie - wysyłam do reklamacji ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety 6025 i 6045 nie posiadają regulacji obrotów, a przeprowadzka akwarium nie wchodzi w grę :/.

Czyli z Tunze to takie "na dwoje babka wróżyła". Myślałem że to jedna z lepszych firm. Wyśle je do reklamacji, tylko pytanie czy buczenie to wada produktu czy po prostu taka "jakość".

Dzięki.

Pozdrawiam,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz te "Tunze Magnet Holder Silence" ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz te "Tunze Magnet Holder Silence" ?

Tunze Turbelle Nanostream 6025

Tunze Turbelle Nanostream 6045

Z boku pudełka pisze Includes Silence Klemme, Includes Magnet Holder

Jakieś pomysły?

Edytowane przez kemaz200 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam 6015 na magnesach mam podkładki syliconowe oryginalne, akwarium w sypialni i jest cichutko....


80x35x40, LED PS black phyton 90w+ T5 24W Actynic, 2X tunze 6015, Deltec MCE600 Kolorowo miękko-lps-owo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie do konca czasami jest to wina pomp tylko jest jakis rezonans i pompy bucza,ja mam 2 tunze 6045 i mam pod magnesy z obu stron podlozone cienkie gabki i nawet pod kabel krory lezy na szybie akwarium tez podlozona gabka aby weliminowac jaki kolwiek rezonans i jest cisza


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam u siebie pompy Jebao WP40 i RW15 i są niesłyszalne. Obiegówka to Balu Reef Motion 6K i także totalnie cicha. Najgłośniejsza z tego wszystkiego jest pompa w schuranie 150.

We wcześniejszym zbiorniku miałem Tunze 6015 i 6025 i były o wiele głośniejsze niż te Jebao a o obiegówkach NJ już nie wspomnę. NJ6000 jak chodziła to sąsiada budziła :)

No i w obu pompach Tunze zardzewiały mi magnesy.

Czasem warto kupić "badziewne , tanie chińczyki" niż drogie i markowe produkty.


Akwarium 120L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tunze na sucho buczą, drgają i lekko terkoczą(traktor). Po ustawieniu wylotu pionowo do góry (na sucho) robi się jeszcze większy traktor. Po włożeniu do akwa jest trochę głośniej niż na sucho. Podkładanie pod magnesy nic nie pomaga, bo już same pompy w powietrzu tak głośno pracują. Tylko pytanie - czy mam takiego pecha że wszystkie wadliwe, albo oczekuję za dużo(raczej nie bo sporo osób twierdzi że są niesłyszalne)?

W piątek podjadę do sklepu zapytać co inni o nich myślą.

Ps.1. Kabel dostaje drgań bo cały korpus drga.

Ps. 2. Będę reklamował, a jak to nic nie zmieni to wymienię na inna markę.

Ps. 3. Kabel też leży na gąbce (na wyjściu z pokrywy), jest to jedyne miejsce styku kabla z podłożem.

Pozdrawiam,

Edytowane przez kemaz200 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Tunze na sucho buczą, drgają i lekko terkoczą(traktor).

Czasami nie zazdrosze sklepom. Przychodzi klient z nowa pompa i opowiada, ze terkocze. Ile z tych pomp (rowniez od odpieniacza lub obiegowych), bylo "sprawdzanych" tez w ten sposob, czyli jw. Ludzie kupuja fajna pompe i w pokoju po rozpakowaniu - od razu na sucho podlaczaja, zeby sprawdzic czy chodzi.

Moze byc tak, ze pompa wlaczona "do sprawdzenia na sucho" jest do wyrzucenia.

To sa pompy, ktore maja pracowac pod woda.

Mojej Tunze nie slysze, ale czasami kabel tez tak sie "ulozy", ze o cos rezonuje. Moze masz jakas wadliwa partie ? Ale na sucho juz jej nie "sprawdzaj". :secret:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ręce opadają pompa terkota poza wodą :alien:


80x35x40, LED PS black phyton 90w+ T5 24W Actynic, 2X tunze 6015, Deltec MCE600 Kolorowo miękko-lps-owo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz - pompa przychodzi, wkładam do akwa i czekam tydzień , dwa ... cztery. A pompa jak chodziła głośno tak chodzi. Zaczynam kombinować. - podkładki, zmiana ustawień itp. Dostałem sumpa, więc korzystam z okazji i przerabiam szafkę, a ponadto wytłumiam co się da. Układam kable od pomp, które drżą jak nie wiem co. Jedyne miejsce styku z akwa/szafką wykładam gąbką( wyjście z pokrywy) itp. Ale to nic nie dało. Więc biorę pompę i odpalam na sucho i co ?? I zachowanie takie jak w wodzie - drży jak głupia, buczy i terkocze (tyle że minimalnie ciszej).. wkładam do wody i dalej to samo. Skoro powyższe zabiegi nie pomogły nie widzę problemu w odpaleniu "na sucho".

Seicodriver : nie rozumie o co chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seicodriver : nie rozumie o co chodzi.

Nie ma nic mądrego do powiedzenie to nabija sobie posty.

Jeśli włączysz pompę poza wodą na kilka chwil nic się nie stanie. Ja na twoim miejscu bym to reklamował a potem wymienił.

Ja miałem tak samo z pompą obiegową NJ6000 .Kombinowałem ,podkładałem, wygłuszałem i nic. Wymieniłem pompę i po problemie.


Akwarium 120L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mario jesli nie miales w rekach tunze to sie nie wypowiadaj tunze tak ma ze na sucho terkocze a pod woda cichnie a teksty o nabijaniu postow pozostaw dla siebie...


80x35x40, LED PS black phyton 90w+ T5 24W Actynic, 2X tunze 6015, Deltec MCE600 Kolorowo miękko-lps-owo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... tunze tak ma ze na sucho terkocze a pod woda cichnie ...

noooo nie wszystkie - te co ja mam buczą jak 150 :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prosty wniosek. Nie kupować Tunze skoro najwięcej ludzie narzekają własnie na tą markę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracam do tematu z przemyśleniami. Troczę długie wyszło.Wszystko poniżej to moje subiektywne odczucia:)

Tunze 6025 - wróciła z gwarancji. Zachowanie jak przedtem. Co ciekawe od QC dostałem tylko notkę jakoby brakowało niebieskiej gumki (dodano ją). Dziwne oddawałem z 4(komplet) nóżkami:). Ale to nie istotne. Istotne jest to że nic więcej nie napisano czyli pompa pracuje w normie wg producenta.

Tunze 6045 - miałem wysłać na gwarancje jak dostane z powrotem tą wyżej. Daruje sobie bo pracuje tak samo jak ta powyżej pod względem ciszy i nie wierzę że coś poprawią.

Jedna jest cicha, ale po włączeniu drugiej buczenie się wzmaga 2x. Co już jest głośne(dla mnie).

Podkładki z silikonu/korka pod Tunze z zewnątrz i wewnątrz akwa niewiele dają.

Odpieniacz Turboflotor 500 Blue - pompy jeszcze nie zmieniłem.

Newa jet 1700 - wymieniono na miejscu wirnik.Mówili że ciszej już nie będzie. Test w domu wieczorem oblany - dalej traktor.

W międzyczasie zmieniłem akwa na 300l. 100x60x50 szkło 10mm(poprzednie 80x50x45 szyba 8). Liczyłem że większe z grubszą szybą chociaż trochę zniweluje rezonans czy co tam. No i trochę zniwelowało.Trochę :/ :)

Zmiana szafki zrobionej z OSB( unikać jak ognia:) na stelaż + obicie z płyt laminowanych. Pod stelażem 6mm korka. Pod akwarium 6mm korka. Pod sumpem 6mm korka. Wcześniej miałem korek + maty.

Wyłożę jeszcze matami w środku ale raczej nie pomoże ( w poprzedniej szafce niewiele dało). Myślę jeszcze nad owinięciem ramy silikonem pomiędzy płytami a stelażem.

Żeby nie być na nie, napiszę, że te wszystkie zmiany (wirnik w obiegówce, zmiana akwarium i szafki) spowodowały lekkie poprawienie, ale nie poprawiło na tyle żeby przy tym odpoczywać wieczorem lub spać - 2 metry odległości. Problemem może być też mały pokój - 5x3. Długi i wąski.

Więc jak to wszystko teraz działa?

Cyrkulacja chodzi cały dzień ( w ciągu dnia jakoś nie przeszkadza, wiadomo zagłuszana jest przez inne dźwięki). Wieczorem upierdliwe buuuuu.

Odpieniacz włączam na kilka h w ciągu dnia, jeśli w ogóle. Już tu się robi nieznośnie.

A co do obiegu - Jest sump. W sumpie woda. Jak z akwarium wyparuje to raz na tydzień włączam pompę i uzupełniam:) - odpieniacz w głównym:). Czyli mam taki duży dedykowany zbiornik na dolewkę - podmianę.:)Wieczorem jeśli odpieniacz chodzi to go wyłączam na noc. Wczoraj też wyłączyłem jedną cyrkulację na noc. Obieg mi nie przeszkadza bo go nie ma:). Póki co jest bezpiecznie - żywy piach, skała. Ślimaki, krewetki + 2 błazny. Można kombinować.

Zostały trzy wyjścia:

1) Wymiana pomp.

2) Likwidacja akwarium

3) Leczenie

Korki do uszu odpadają( muszę słyszeć budzik) chociaż ... i tak mnie nie budzi:)

1) Obieg:

Red Dragon mini 3500 lub RD 3 4500 SuperSilence ( nie wiem czym się wersja mini rożni od normalnej ?)

Myślałem też o DC. Jebao odpada - problemy z wydajnością w czasie. Ja dziękuję.

Korci mnie spróbowanie Blau Motion 3k DC lub Aqua Nova 3500(jest na forum opinia że ciszej chodzi niż RD) zanim wezmę Red Dragon'a.Cyrkulacja póki co zostaje ale w przyszłości biorę DC.

Odpieniacz - Nie wiem jeszcze jaką pompę do niego (coś z powyższych do przeróbki ?).

Podsumowując: Jak już wielu pisało - żadnego akwarium (zwłaszcza z sumpem) w miejscu gdzie śpisz lub w małym ciasnym pokoju. I wymieniać od razu po zakupie na inne modele jeśli coś hałasuje.Koniec z okresem docierania się:) - ma działać cicho. W niedalekiej przyszłości zmieniam lokum, więc po części problem ustąpi(większy pokój), ale pompy i tak zmieniam. Tak jak już wcześniej pisałem jestem przyzwyczajony do ciszy (przewrażliwiony? -chyba) i zanim postawiłem akwa, lodówka z drugiego końca mieszkania przyprawiała mnie o nerwy. Teraz mam dwa generatory "nastroju".

PS. Na forum są opinie o "niesłyszalnych, cichych" pompach. Skoro dla wielu Tunze czy Newa Jet to są ciche, to jak żyją Ci, którzy mają głośniejsze? W tartakach pracują, że w domu potrafią zasnąć/wysiedzieć ?:) Bo mnie już wykończyły te "budżetowo-ciche":)

Dobrze jest:)

Pozdrawiam,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy mam pytanie o pompe aqua nova ncm3500:

-kto używa?

-jak jest z jej głośnością?

-jest awaryjna?

-faktycznie przy wydajności 3500l pobiera tylko 25w?

Nosze sie z zamiarem zmiany obiegu i głównie biorę pod uwagę powyższą pompe i jebao dc-3000

w jebao zachecajaca jest możliwość regulacji a aqua nova jest wydajniejsza przy takim samym poborze mocy

Proszę o opinie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.