Skocz do zawartości
Whitefire

Goniopora - światło?

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Od jakiegoś tygodnia mam problem z 2 gonioporami, przestały mi się rozwijać w ciągu dnia, co zbiegło się z ostatnia wymianą świetlówek. Komplet, którym teraz doświetlam akwa, jest nieco inny niż poprzedni, dlatego chciałem w pierwszej kolejności zapytać, czy według was ten zestaw jest ok:

1 x ATI 80 Blue plus fiolet

2 x Ati 80 Aquablue special biała

1 x ATI 80 purple plus czerwono-fioletowa

1 x ATI 80 Actynic - niebieska

Akwa ma ok. 700 litrów, głębokość toni to ok. 60 cm, a świetlówki znajdują się ok. 20 cm nad powierzchnią. Goniopory do tej pory stały mniej więcej w połowie wysokości akwa, ale zaczęłem eksperymentować, niestety nieskutecznie, z przestawianiem ich.

Być może to nie jest kwestia światła, bo od piątku mam jeszcze awarię ogrzewania (grzałka przestała wydalać i daje tylko 24-25 st., nowa dopiero w środę... wszystko zawsze w piątek się psuje... i dzieci wtedy zawsze zapadają... ech...), ale kwestia oświetlenia to jest to co sam najsłabiej ogarniam więc chciałbym zapytać szczególnie o ocenę tego co napisałem na temat świetlówek.

Edytowane przez Whitefire (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja skupiłbym się na miejscu gdzie są ułożone. Jakiś czas temu jak kombinowałem u siebie z ułożeniem korali, przestawiłem ślicznie pompującą się gonioporę. Dałem ją jakieś 10cm niżej w zbiorniku, gdzie znalazła się też w miejscu lekko zmienionej cyrkulacji. Skutek - polipy pochowane, wystawione na max 1cm, generalnie porażka. Czekałem kilka dni myśląc ze koral sie przyzwyczai - nic z tego. Po przestawieniu w poprzednie miesjce - goniopora napompowana na maxa. Nie obwinial bym raczej swietlówek. Moja Goniopora pompuje sie niezaleznie od tego czy swieci na nią tylko niebieskie, czy niebieskie z białym i aktyniką. Za to zauważyłem u siebie ze pompuje sie najlepiej w miejscach gdzie najsłabiej "wieje" :)



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się pod temat żeby nie zakładać nowego. Kupiłem ostatnio gonioporę fluoro, Kawałek korala jest poparzony (sczerniały) - jakis inny koral z nim walczył - wg. informacji w sklepie.

Chciałbym uzyskać informację, jak ten koral się rozrasta, czy jest szansa że pokryje to miejsce, czy mechanicznie usunąć ten kawałek skały ? Kupiłem go po to, żeby docelowo spróbować przenieść tam błazenki - obecnie siedzą w sarcopytonie, który z racji wieku, nie jest już najładniejszy, a ukwiały mi zawsze łaziły...:(


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysł nie za ciekawy, goniopora to bardzo wrażliwy koral i od taplania błaznów w jej polipach zwyczajnie nie będzie ich wystawiać, ale czasami się zdarza, że żyją w symbiozie. Nie mniej jednak obstawiam, ze tak ją zestresują, że będzie wystawiać polipy na 0,5-1 cm, albo prawie wcale. Podobnie było w moim przypadku, ale ja nie zamierzałem zrobić z niej domku dla błaznów, same się przyczepiły :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

świetny miałeś pomysł z tym zadomowieniem błaznów w gonioporze:)) u mnie takową w ten sposób uśmierciły... goniopora przez drażnienie nie będzie w ogóle wystawiać polipów...ps moim zdaniem jak kupiłeś uszkodzoną gonioporę to raczej ma marne szanse na przeżycie...

Edytowane przez seicodriver (wyświetl historię edycji)

80x35x40, LED PS black phyton 90w+ T5 24W Actynic, 2X tunze 6015, Deltec MCE600 Kolorowo miękko-lps-owo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie przeprowadzaj żadnych operacji na gonioporze, sama sobie poradzi (ale to faktycznie ciężki koral) co do błaznów to u mnie już kilka miechów mieszkają w takowej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Quote

a skupiłbym się na miejscu gdzie są ułożone. Jakiś czas temu jak kombinowałem u siebie z ułożeniem korali, przestawiłem ślicznie pompującą się gonioporę. Dałem ją jakieś 10cm niżej w zbiorniku, gdzie znalazła się też w miejscu lekko zmienionej cyrkulacji. Skutek - polipy pochowane, wystawione na max 1cm, generalnie porażka. Czekałem kilka dni myśląc ze koral sie przyzwyczai - nic z tego. Po przestawieniu w poprzednie miesjce - goniopora napompowana na maxa. Nie obwinial bym raczej swietlówek. Moja Goniopora pompuje sie niezaleznie od tego czy swieci na nią tylko niebieskie, czy niebieskie z białym i aktyniką. Za to zauważyłem u siebie ze pompuje sie najlepiej w miejscach gdzie najsłabiej "wieje

zmieniłem ostatnio lampę i goniopora przestałą się pompowoać (polipy  max 1 cm). Zapomniałem jednak, że zmieniałem też ustawienia pomp cyrkulacyjnych.  Zgodnie z sugestią Blizzard2009 zmniejszę cyrkulację i będę obserwował

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.