Skocz do zawartości
brawos

Morskie wynurzenie 1.0 [150+45]

Rekomendowane odpowiedzi

Też mnie boli zmiana Tunze na Jebao, ale ta 1073.040 ta wciąż sporo za mało przy planowanych dwóch bypassach. Ponadto o pompach DCP są głównie korzystne opinie. Sam nie wiem jeszcze co zrobić. Odnośnie cyrkulacji i Tunze 6095: widzę, że masz je w tandemie właśnie i to w podobnym litrażu. To jest chyba dobry pomysł i tak pewnie zrobię. Czy one są rzeczywiście ciche i czy masz je sparowane w tym cyklu zamiennym pod jednym multikontrolerem czy chodzą sobie każda odzielnie? Odnośnie sterylnego startu zbiornika: chciałbym się trzymać tego założenia, ale może na jakąś zaufaną wodę się skuszę. Nie wiem czy Microbe-Lift zalicza się do marek produktów "bez kompromisu" tak jak np. Biogro czy inny KZ :lol: , ale chcę pójść trochę na przekór i użyć tych właśnie bakterii (na tych właśnie chyba już nie tak popularnych ostatnio bakteriach w 2014 roku przy starcie nie zanotowałem ani jednej nitki glona oraz widocznego dojrzewania). Ponadto tam dosłownie czuć, że coś w tych butelkach siedzi, gotuje się i mało nie eksploduje, ach ten zapach w jednej z butelek -  pamiętam do dziś. W Biogro nic poa borygo nie czuć.

Dzięki za rady!

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drobna aktualizacja: skała już poklejona, wreszcie mam 4 duże płaskie półki głównie na acropory (zdjęcie wprowadza trochę w błąd, każda z półek w rzeczywistości ma ok. 15-20 cm średnicy).  W końcu zmieści się tam trochę korali. Ta po lewej na dole będzie na lpsy. W międzyczasie zmieniła się też koncepcja i będę odpalał akwa na zeovicie, zobaczymy co z tego wyjdzie. Nie widzę jakoś sensu korzystania z pellet AIO skoro nadal pylą, z kolei przy pozostałych i tak trzeba się jeszcze czymś wspomagać jeśli chodzi o PO4. Nie mam na to wszystko miejsca w sumpie. Teraz będzie wygodniej bo porobiłem bypassy i wszystko będzie leciało wyłącznie na obiegówce (Jebao DCP 6500). Bypassy dałem na gwintowanych zaworach więc jeżeli któryś z nich nie będzie akurat potrzebny to odkręcam zawór razem z łącznikiem węża, na nypel przy kolanku nakręcam korek i taki bypass nie sterczy i nie zabiera miejsca. Poprzednio ciszę zakłócał głównie Maxspect Gyre, by to poprawić za cyrkulację będą teraz odpowiadać 2 sztuki Tunze 6095. Trochę boję się tej suchej skały więc przez pierwszych kilka tygodni akwa będzie się kręciło bez solenia i światła, za to z załączonym filtrem z PO4x4. To by było na tyle.

3.jpg

4.jpg

5.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bez solenia?

czy ja dobrze zrozumiałem? że nie zasolisz wody i będziesz mielił wodę tworząc bakterie dla słodkowodnej 

a nie zasolonej wody? to nie jest najlepszy pomysł chyba co?


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie bakterie, przecież nie będę odpalał zeovitu póki nie posolę. Najpierw będzie się tylko moczyć w słodkiej wodzie i oddawać PO4.  Czym się różni moczenie skały w beczce od moczenia w akwa?

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa wystartowało dzisiaj na zeovicie. Gdyby ktoś się zastanawiał jakie pompy cyrkulacyjne wybrać do zbiornika podobnego lub większego to zdecydowanie mogę polecić tunze 6095. Te pompki są rewelacyjne, ogromnie szeroki strumień, bardzo duża wydajność, super regulacja, no i całkowita cisza. Na targowisko wrzucę jutro maxspect gyre 130 oraz tunze 6040 gdyby ktoś był zainteresowany. Mi są już niepotrzebne.

IMG_20171201_210821.jpg

IMG_20171201_235806.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny ten zeovit. Nigdy na pelletach nie miałem tak kryształowej wody jak teraz na zeo i to nawet bez węgla do dnia dzisiejszego. To tylko początek, ale póki co bardzo podoba mi się ta metoda. Na skale brak jakichkolwiek oznak dojrzewania.

Pytanie to adminów: dlaczego na forumowym hostingu nie ma możliwości zamieszczania zdjęć? Do dyspozycji mam całe 150 kb...

651ghgsqmgq9.jpg

gxvuloyo64e8.jpg

jql8a7ccnoa8.jpg

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dojrzewanie w pełni. Dojrzewanie zaczęło się dopiero ok. 12 dnia od startu, ale nie dziwi mnie to, ponieważ akwarium wystartowało jako absolutnie sterylne w całości na suchej skale i świeżej solance. Zareagowało dopiero po dodaniu ślimaków i ryb dziesiątego dnia, a raczej mikrożycia, które razem ze zwierzętami zostało przemycone do akwa. Co ciekawe parametry pomimo ogólnego złego wyglądu cały czas się poprawiają. Korci mnie, by zmniejszyć dawkę zeostartu o połowę z uwagi na zielony nalot, ale raczej będę się twardo trzymał zaleceń. Glonów nitkowatych nie widać, wszystko co zielone to jedynie nalot, który wraca już po godzinie od przetarcia szyb. Przy okazji trochę ułatwiłem sobie dozowanie zeostartu póki nie odpalę go pod pompą dozującą - wykorzystałem pustą buteleczkę z zakraplaczem po startowej dawce zeobaku (oczywiście wygotowaną). Trzy krople to dokładnie 0,18ml, a więc tyle ile odmierzałbym normalnie strzykawką. Łatwiej zakraplać podobnie jak zeobak i sponge power niż odmierzać strzykawką. Aktualne parametry: (powoli zaczynają lecieć w dół, gdy kH osiągnie ok. 7 zaczynam równego ballinga łącznie z sbs, oby nastąpiło to jak najszybciej bo chciałbym by bakterie zaczęły na poważnie działać, przy obecnym kH działa to jeszcze na pół gwizdka, chociaż film bakteryjny na rurkach w sumpie jest  akurat dosyć spory):

- kH: 8,6
- Ca: 450
- Mg: 1320
- K: 390
- NO3: 3
- PO4: 0,046 (jako ciekawostka: początkowy poziom fosforanów po kilkudniowym kręceniu się skały w akwa przed zasoleniem wynosił 0,6 mg/l, obecnie skała nic już nie oddaje)
- 34 ppt
- temp. 25,8
.
W akwa znajdują się już 3 ryby, 8 tectusów oraz 4 korale (3 monti oraz milka). Pomimo ogólnego bigosu korale wskaźnikowe nie marudzą.

29scl07fli1c.jpg

1x9nfw9pbtng.jpg

 

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja: akwa śmiga, parametry od jakiegoś czasu już całkiem zeovitowe (NO3: 0, PO4: 0,02). Nie mogę się jednak cały czas pozbyć lekkiego mleka tj. zakwitu bakteryjnego. Nic nie daje odstawienie zeostartu i zeobaku na kilka dni. Startowałem na suchej skale więc może dłużej potrwać cały proces dochodzenia zbiornika do równowagi. Wygląda to w każdym bądź razie tak jakby coś poza zeostartem mogło być źródłem węgla w akwa. Pytanie do ekspertów: czy sucha skała może być źródłem węgla organicznego przez pewien czas (bo że nutrientów to wiadomo)? Jeśli przez dłuższy czas nie będzie się poprawiać pomyślę nad mocniejszym odpieniaczem. W akwa jest już 5 ryb, 12 ślimaków i m.in. 8 akropor. Wszystkim na razie dobrze.

zflid7w3lhul.jpg

8etwyo80hay7.jpg

 

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie światełko zawisło nad baniakiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świeci to co wcześniej czyli ATI  SunPower 6x24. Lampa powieszona jest niesymetrycznie (lewa strona zbiornika jest ciemniejsza - można tam dać jakieś lpsy).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś mija 28 dzień od startu. Woda wreszcie się w miarę wyklarowała i nie reaguje już zakwitem bakteryjnym na dawkę zeostartu. Pomogła dwukrotnie zastosowana uderzeniowa dawka CoralSnow oraz cudowne medium filtracyjne od p. Marcina z Jadwigi Morskiej (dziękuję za podpowiedź :thumbup:). Kilka zdjęć:

u1ha7je4p1o4.jpg

4cey0srx9rgk.jpg

vairncwvl5li.jpg

28x42ft4wopb.jpg

4odukq4c4pja.jpg

zejo2xpodiw3.jpg

pf9zkbuljdbz.jpg

s5i88vcexym0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początku najbardziej cieszy, nawet brak kolorów. Ważne, że do przodu:

pk8a7ul8ny80.jpg

w2jligei2kbi.jpg

i15x2zykcokz.jpg

c9k9qt4ad7ca.jpg

m50t2zt53yo5.jpg

grd2dj8sday2.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy masz substrat na podłoże to grys koralowy ? bardzo gruby jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lecę na zeovicie więc jest to aragonit z KZ. Pierwsze wrażenia w porównaniu do np. żywego piasku jak najbardziej pozytywne, nic się nie zbiera, nie widać stref beztlenowych, nic się nie pyli, jednocześnie jest to na tyle lekkie, że cyrkulacja cały czas rusza górną wartwą kamyczków, wbrew pozorom nassariusy nie mają problemu by się tam zakopywać, podobnie chrysus, który na wieczór wjeżdża jak w masło. Mniejsza również szansa na cyjano.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, brawos napisał:

Lecę na zeovicie więc jest to aragonit z KZ. Pierwsze wrażenia w porównaniu do np. żywego piasku jak najbardziej pozytywne, nic się nie zbiera, nie widać stref beztlenowych, nic się nie pyli, jednocześnie jest to na tyle lekkie, że cyrkulacja cały czas rusza górną wartwą kamyczków, wbrew pozorom nassariusy nie mają problemu by się tam zakopywać, podobnie chrysus, który na wieczór wjeżdża jak w masło. Mniejsza również szansa na cyjano.

Fajna sprawa, myślę teraz nad akwarium z obsadą SPS na Zeo od KZ i zastanawiam się jak zwierzaki się z tym czują np rozgwiazda piaskowa kiełże nassariusy strombusy czy Babylonia ale skoro Chrysys się w tym da radę zakopać to Babylonia nie będzie miała problemu raczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 100% cała fauna sobie poradzi. Te kamyczki tylko wyglądają na w miarę spore i ciężkie, w rzeczywistości są bardzo lekkie i sypkie. To co mogę jeszcze dodać odnośnie zeo to super klarowna woda - takiego kryształu jak obecnie wcześniej w swoim akwa nigdy nie obserwowałem. Jak najbardziej zachęcam do metody, jedyne o co bym się martwił to możliwy problem z przejściem z innej metody na zeo. Jak się czyta opinie to często towarzyszy temu restart. Jak dla mnie póki co metoda super, urzeka prostotą, eliminacją niepotrzebnego sprzętu i jasnymi zasadami dla kogoś kto lubi obserwować drobne zmiany w akwa i wyciągać wnioski. Dedykowane forum stanowi z kolei nieocenione źródło darmowej wiedzy w temacie.

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elegancko, nastepny zbiorniczek w lubelskim na zeovicie. Trzymam kciuki i oczywiście dodaję do obserwowanych...

Awatarek tez ładny - chętnie bym coś takiego widział u siebie :-) To Walt Disney?

 


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Startował bym z nowym więc raczej nie było by problemów, a metoda fajna, ja stosuję trochę preparatów od KZ i jestem raczej z nich zadowolony. Tylko raczej dla urozmaicenia dał bym też trochę LPS, może jakieś bardziej premium miękkie ale nie wiem czy by dały radę :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, twistman napisał:

Elegancko, nastepny zbiorniczek w lubelskim na zeovicie. Trzymam kciuki i oczywiście dodaję do obserwowanych...

Awatarek tez ładny - chętnie bym coś takiego widział u siebie :-) To Walt Disney?

 

Dobry reaktor zeo to i jakoś akwa będzie się kręcić hehe. Acra to jakiś cukierek z jednego z amerykańskich sklepów, był nawet na ebayu, ale nie pamiętam co za cudo.

19 minut temu, Ura napisał:

Startował bym z nowym więc raczej nie było by problemów, a metoda fajna, ja stosuję trochę preparatów od KZ i jestem raczej z nich zadowolony. Tylko raczej dla urozmaicenia dał bym też trochę LPS, może jakieś bardziej premium miękkie ale nie wiem czy by dały radę :) 

Jak od nowa to jeszcze raz jak najbardziej zachęcam, ale miękkie to z pewnością no way. Chociaż widziałem niedawno gdzieś kogoś jak trzymał briareum w dobrym stanie z acrami. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A. chesterfieldensis - najmniejszy (1 cm), a najbardziej kozaczy i już polipuje, ciekawe co z niego wyrośnie.

s9awv2nlbad3.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj przejrzałem sobie zdjęcia sprzed restartu. Aż mi się łezka zakręciła w oku, jak uświadomiłem sobie, że praktycznie wszystkie te korale poszły w śmietnik. Teraz szukam szczepek i będzie to trwało pewnie długo zanim znowu baniak będzie jakoś wyglądał. Ech... ale z tego co się czyta, to po pewnym czasie w ten sposób kończy większość baniaków. Tragedia. Większość zdjęć z wątku wygasła, poniżej ponownie część z nich, tak by wątek był kompletny. Przy okazji - może poratowałby ktoś i odsprzedał trochę ładnych szczepek acr?

ecu7230ahe4m.jpg

urgrxt768nu3.jpg

nvn6r7jlzc5n.jpg

ntdwp9f00oxi.jpg

t5eyvl15lkky.jpg

vevwac9xrtn1.jpg

scwpv8xau1l1.jpg

m19xa10raqq3.jpg

3n885amin4sz.jpg

eon3ffsze8xe.jpg

m6t9xp7ayb72.jpg

6uwo96o3up0b.jpg

45ekpzq7fydj.jpg

7mhfqqs3f54x.jpg

wmpyzr9vs5aa.jpg

2r4bqw3069nq.jpg

551j3jf2dk0v.jpg

myacmyp2fbgu.jpg

g73t8q2ljlv5.jpg

douzsxzk8khz.jpg

v8qg8vztcm95.jpg

hw5pdqhz1px5.jpg

14tkrd7v15vz.jpg

o0ryfwopuinc.jpg

79w6g2r42i5o.jpg

pk328e9v2o4h.jpg

u6iexs0qfxa9.jpg

redf9cnq5x5b.jpg

vp57ci920buc.jpg\

dmvcw3n6ix8e.jpg

qeep50fk18md.jpg

vhsebrihpoe6.jpg

sjg2yw8rcnrf.jpg

nysrcpy7ygdj.jpg

l1rwc0euj079.jpg

rzl9204zsf91.jpg

671qp3y9fw2w.jpg

hqf3zr2ped72.jpg

mkfnic1n9tbh.jpg

mavtaef6gde2.jpg

li7rxhw4be9w.jpg

r6a9qquaotwh.jpg

97osiwohgbwf.jpg

hclt4zkedcht.jpg

i8a8lmd366zt.jpg

i6xotenl604g.jpg

i0w2mbra0cgv.jpg

2djrvrx9ew4h.jpg

p3h3l7eqvt2r.jpg

l9qzg4os9371.jpg

dq7zv6ve0q9f.jpg

ft6yfzxbarmy.jpg

dcbfplupriv3.jpg

6oj913zn3fnq.jpg

7jazbrwohp6o.jpg

p1q127cf8m7t.jpg

l83a91fqa79z.jpg

ok6r6l4o90cp.jpg

wyvdverxnidc.jpg

mpan7wjv10mi.jpg

4q0lqmo3jt12.jpg

hjy6x3a3yacj.jpg

r3m1tauxgz8h.jpg

upgxa40wt4k9.jpg

p795a6jzlm04.jpg

a3tagywk16ky.jpg

 

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obsada rybna w 35 dniu od startu prawie zamknięta (jest 6 ryb), brakuje jeszcze elactinusa oceanops, którego miałem przed restartem. Boję się trochę trzepania wody do zera w zeovicie, dlatego też do zbiornika ponownie trafił żółtek. Wiem, że nutrientów i tak specjalnie nie podniesie bo podobnie było w poprzedniej wersji, gdzie dodatkowo pływały jeszcze 3 anthiasy oraz mandaryn, ale niech tam sobie trochę coś pobrudzi. Z drugiej strony zawsze denerwował mnie detrytus powstający z jego odchodów i walający się po dnie. Zobaczę jak będzie teraz bo cyrkulacja sporo lepsza. PO4 podniosło się tylko na chwilę jakiś czas temu, gdy na parę dni przestałem dozować zeostart z uwagi na zakwit bakteryjny po którym nie ma już śladu. W tej chwili wszystko w normie. Od kilku dni zauważam wyraźną poprawę kolorków acr, czego do końca na zdjęciach nie widać bo nie potrafię robić zdjęć aparatem, do którego przy tym poście powróciłem. Fakt tydzień temu powoli podniosłem potas do 400, ale myślę że i sam zeovit ma tu znaczenie. Pierwszą wymianę kamieni po 30 dniach zrobiłem od razu 90% zamiast zalecanych 50% - bez wpływu na parametry. Jak do tej pory metoda bezproblemowa, mało przy niej roboty, a w akwa czysto i stabilnie. Wszystko w ekspresowym tempie porównując do innych metod. 
Pytanie do bardziej obeznanych: czy można karmić ryby docelowo 1 raz dziennie (nie planuję anthiasów) bez większej starty i stresu dla nich?

iwodjvcn3q4r.jpg

rdimu13uew1q.jpg

dk4n7fdheec1.jpg

ss1kbxmix6f9.jpg

7mjfkfdgo04k.jpg

xfozmgxcm4ni.jpg

q6r6b1ml7cx8.jpg

tfrcn3ex6zhs.jpg

y13cbxdukosk.jpg

pudbx436b2uk.jpg

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja: uczę się na bieżąco metody zeovit. Wyczułem już jak podchodzić do dawek zeostartu, teraz kolej na zeobak bo obecnie lekko go przedozowuję i mam kożuch na skale, woda natomiast kryształ. Do obsady doszła pięknie wybarwiona fridmani, która cały czas jest na widoku. Niestety lekka małpa i trochę gania chrysusa. Właśnie doczytałem, że może nie tolerować wargaczy. W międzyczasie zmieniłem rodzaj świetlówek i teraz jest bomba, zarówno świty i wieczory (prawie jak z pod ledów - zdjęcia w ogóle nie wychodzą i jest piękna fluorescencja korali), jak i dzienne. Jak dla mnie układ najlepszy przy lampie 6-cio rurowej. Paradoksalnie przy wszystkich świetlówkach jest jaśniej z dwoma aktynikami i bardziej naturalnie niż wcześniej przy 4 niebieskich. Niebieskie w nadmiarze przyciemniają i ochładzają. Dwie aktyniki oprócz fluorescencji dodały sporo ciepła trochę podobnie do purple plus i rozjaśniły całość. Poniżej układ od przodu, gdyby ktoś chciał przetestować:

- Blue Plus
- Actinic
- Purple Plus
- Coral Plus
- Blue Plus
- Actinic

d9xond9e21ls.jpg

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie taki układ świetlówek chciałem przetestować u Siebie, rurki już są tylko nie mogę się zebrać od miesiąca i ich założyć, ale tchnąłeś mnie i jutro z rana to zrobię:)

Jak masz palone świetlówki? Parami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przetestuj bo warto. Jeśli masz skałę i korale bardziej w głębi czyli na drugim planie to warto by z przodu nie było zbyt jasno by nie raziło w oczy, stąd też na początku niebieska i aktynika. Cała jasność idzie dopiero na skałę, by wyeksponować korale i na końcu znowu ciemniej. Przy świcie i zachodzie z kolei z przodu jest pięknie różowo-purpurowo dzięki aktynice, a z tyłu niebiesko i mrocznie (kanały 2 i 5). Podobny efekt jaki miałem kiedyś przy ledach. Wygląda jak prawdziwy świt i zachód. Mocna fluorescencja jako bonus. Efekt fluo jest dużo lepszy, gdy dwie ostatnie rury zamieni się miejscami, wtedy rano i wieczorem świecą obie aktyniczne, ale taki układ trochę za bardzo wali po oczach.

16 minut temu, Edue napisał:

Jak masz palone świetlówki? Parami?

Rano i wieczór kanał 2 i 5.

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.