Skocz do zawartości
pepedu

obliczanie ilości soli do zmiany poziomu zasolenia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Ponieważ dopiero rozpoczynam moja przygodę z morskim mam takie pytanie,

jak przeliczyć ilość soli koniecznej do podwyższenia zasolenia w akwarium?

np. mam 100l wody zasolonej zgodnie z zaleceniami producenta soli 36g/1l i zmierzony poziom zasolenia wynosi 1,024. I teraz ile trzeba dodać soli aby podnieść zasolenie o 0,001, lub odwrotnie, ile trzeba dolać wody RO aby obniżyć o 0,001?


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudno dać jednoznaczną odpowiedź, ponieważ każda sól ma inną wydajność. Większość soli, które testowałem wymagają ponad 400g soli na 10L wody, aby uzyskać zasolenie 35ppt (1,026). Rozpiętość jednak była 34g w 10L

Przyjmując 400g za wynik średni daje to 4g na 100ml wody.

Tu masz kalkulator:

http://www.aquacalculator.com/wordpress/?lang=en


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobre pytanie. A przy okazji (przepraszam za off top), ale @Tester - kiedy można spodziewać się drugiego starcia z testami soli? Powiem szczerze, że czekam z niecierpliwością.


ReefMax -  Odpieniacz Hydor Slim Skin 135.35, 3x24W T5, Hydor Koralia Nano 900 i 1600, 11 kg LR + 9 kg LS, sól AF RS + Probio S, Pro F, Probio F. Obsada - głównie LPS, kilka miękkich, pustelnik, 2 debeliusy, rozgwiazda piaskowa, kilka Turbo, Synchiropus splendidus, 2x Amphiprion ocellaris, Valenciennea puellaris, Pterapogon kauderni i Chrysiptera parasema.

0e93da8f008542a888d593ba9d084493u522a479.png

"Wszechświat i ludzka głupota są nieskończone. Co do tego pierwszego nie jestem pewien.” – Albert Einstein

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno powinno się znać pojemność akwarium netto a z tym to raczej jest trudno.Z innej beczki, zmiany zasolenia powinno się robić powoli by nie było zbyt wysokich skoków a więc najłatwiej dziennie dosalać akwarium i dziennie sprawdzać poziom zasolenia a im wolniej to się będzie robić tym lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester, czyli przeliczenie wprost z proporcji. W moim przykładzie będzie to przy 100l , 3600g i 1,025 zasolenia daje 36g aby podnieść zasolenie o 0,001? To w sumie dość mało.

Fajny kalkulatorek, pytanie tylko co to są za jednostki psu, nie spotkałem ich wcześniej przy zasoleniu.

inmar, dzięki za rade, zdążyłem już wcześniej doczytać iż zmiany, w tym i zasolenia trzeba wprowadzać stopniowo. Przy tym przeliczeniu chodzi mi o możliwość wcześniejszego obliczenia ile docelowo trzeba będzie dodać soli. Tak aby nie błądzić po omacku z dosypywaniem i żeby się nie okazało że przegiąłem w drugą stronę.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PSU to jednostki rzadko używane. 1PSU odpowiada 1 promilowi = 1ppt

Źle policzyłeś, bo przyjąłeś wartość 1,025 jako startującą od zera a dla naszych potrzeb przyjmuje sie gęstość wody RO = 1g/ml. Musisz odnieść proporcję do wartości 25 a nie 1,025. Żeby było Ci łatwiej to przejdź na promile (ppt) i odnoś do wartości docelowej 35ppt. Czyli w stałej temperaturze w 100L wody,na 35ppt potrzeba 4000g soli (średnio licząc, choć jak pisałem wahania są niemałe) czyli aby podnieść zasolenie o 1ppt potrzeba około 114g soli


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pytanie co do samego pomiaru zasolenia, mam refraktometr, są tam dwie skale i wychodzi że przy 35ppm powinno być ok 1,027 gęstości.

Czy to jest poprawne? Czy trzymać się 35ppm czy 1,025?

Po zasoleniu wody zgodnie z danymi producenta soli wychodzi mi 1,025


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pytanie co do samego pomiaru zasolenia, mam refraktometr, są tam dwie skale i wychodzi że przy 35ppm powinno być ok 1,027 gęstości.

Czy to jest poprawne? Czy trzymać się 35ppm czy 1,025?

Po zasoleniu wody zgodnie z danymi producenta soli wychodzi mi 1,025

W refraktometrze masz dwie skale SG (Specific Gravity) i Salinity czyli 1,26 = 35%. PPT

czyli gęstość właściwa ok 1,024

Edytowane przez robbi2708 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

właśnie dlatego że

raz - są rózne sole

dwa - masz 144L wody ? czy pojemność cała - to odlicz skały, zwierzaki, dolicz sump i poj węży .. powodzenia :)

kalkulator to orientacja

najprościej

wsypuj co 2 - 3 dni łyżkę/łyżeczkę i sprawdzaj

albo uzupełniaj odparowanie solanką

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sypałem sól Preisa i w instrukcji jest napisane 3,4 kg na 100 l wody. Sól ważyłem dokładną wagą a i tak musiałem dosypać ok 10 -12 % więcej. Mam też program w telefonie do obliczania ile dosypać soli albo dolać RO by uzyskać zasolenie jakie chcemy i też nie odpowiada to temu co wychodzi naprawę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr,

na refraktometrze trzymaj sie tego odczytu 35ppm a o 1,025 itp. zapomnij. Ten odczyt 35 jest zapewne z kompensacja temperatury i w zupelnosci wystarczajaco dokladny.

Masz automatyczna dolewke ? Jesli tak, to obnizenie zasolenia jest proste. Wybierasz z akwarium szklanke wody to dolewka doleje slodkiej. Na drugi dzien sprawdzisz wynik refraktometrem itd.

Powoli mozna podnoscic zasolenie, rozpuszczajac nieco soli w wodzie do dolewki, lub po prostu w szklance cieplej wody (RO/DI) rozpusc lyzke "zupowa" soli, zamieszac i chlupnac do sumpa. I znowu, na drugi dzien test.

Mozesz tez z gory wyliczyc kalkulatorem itp. ale praktyka czesto koryguje te wyliczenia "do grama".


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za informację.

Na chwilę obecną mam 1,024 - przy poprzedniej podmianie 10l RO posoliłem ją więcej. zamiast 360g dałem 500g i zasolenie wzrosło o ok 0,001

I tu pytanie, ponieważ wszelkie zmiany należy wprowadzać powoli to ile jest tego powoli;-)

O ile mogę podnieść zasolenie, powiedzmy w przeciągu tygodnia aby było to bezpieczne dla ekosystemu?

Zakładałem że będę podnosił o 0,001 przy podmianach co drugi tydzień, ale chyba Wasza propozycja mniejszych porcji a częściej będzie lepsza.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie takie, posiadam H2Ocean Refraktometr, i mam 2 skale i której powinienem sie trzymać? obecnie trzymam się lewej skali na 1024.

Widok mojego refraktometru z płynem kalibracyjnym saliferta 35

275_20150301_140257.jpg


c784772eaae958f7d513903bf06bf18du288a270.png?upd=20140710105418

Akwarium - Reefmax 105l, odpieniacz Hydor Slimskim Nano 135.35, oświetlenie led DIY, obieg - Newa Jet 1200, sól Tropic Marin Pro-Reef, Balling 123 Tropic Marin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To masz tak jak u mnie, zgodnie z sugestiami kolegów powinno być ok 35ppm czyli na tych Refraktometrach ok 1,027


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie jeszcze jeden temat, czy konieczne jest podgrzewanie wody do podmiany?

W wielu instrukcjach do soli napisane jest że należy podgrzać wodę do ok. 25st oraz intensywnie mieszać. U mnie przy temperaturze pokojowej, czyli ok 20szt sól rozpuszcza się dość szybko.

Z drugiej strony refraktrometr jest wyskalowany przy 20st i dopiero poprzez kompensację temperatury poprawia odczyt wyniku


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.