Skocz do zawartości
bartek123_1

Perfekcyjne parametry wody

Rekomendowane odpowiedzi

Ok. Już i tak mi bardzo pomogłeś. Dziękuję wszystkim którzy się tu wypowiedzieli. Pozdrawiam

Jak ktoś miałby jakiś sklep w którym opłaca się kupować testy to będę wdzięczny za info.

Edytowane przez bartek123_1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry w akwarium morskim

Temperatura od 24'C-28'C

Zasolenie 1,026 lub 35ppt.

pH w przedziale 7,8 do 8,4 im wyzej tym lepiej

NO3 od 0 do 5 (im nizej tym lepiej)

PO4 od 0 do 0,05 (im nizej tym lepiej)

KH od 7 do 7, 5

Ca 400-420

Mg 1280-1350

K 380-400


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ja bym jeszcze dodała kolejność-ważność testów, nie każdy od razu kupuje wszystkie testy.

NAJWAŻniejsze jest zasolenie- to podstawowy parametr bo on niego zależą wszystkie inne. Dobrze mieć dwa mierniki i od czasu do czasu sprawdzać drugim. Zwłaszca te plastikowe uchylne, na zawiasie lubi osadzać się niewidoczny kamień i stopniowo pokazują coraz bardziej odbiegajacy o rzeczywistości wynik.

Trzy najważniejsze testy

NO3 dla mnie najlepszy test Saliferta. Owszem może trudno odróżnić czy jest 4 czy 6 ale aż taka dokładność nie jest mi potrzebna.

Ca też salifert

KH równiez Saliferta

Nastepne testy to

PO4 niestety salifert tutaj pokazuje tylko jak jest stan alarmowy. najbardziej popularna jest Hanka. Ja mierzę testem Rowy. W sumie poziom PO4 powienien zlaleźć sie w pierwszej grupie,ale zw wzgledu na brak łatwego i taniego testu dopiero tutaj

Mg salifert

Ostatnia grupa testów to

pH bo jeśli Ca Mg i KH sa prawidłowe to zwykle nie ma z tym problemu

K bo to już bardziej dla zaawansowanej hodowli SPSow

i inne wg indywidualnych potrzeb


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O dzięki ;) to może nie będę od razu wszystkiego kupował. Zasolenie mierze spławikiem, tylko właśnie nie wiem jak z jego dokładnością. Musze z czymś zkontrolować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Wszystko jest opisane tutaj:

http://reefkeeping.c...es/2004-05/rhf/

Nie ma jednak czegoś takiego jak idealne parametry wody. Nie ma bowiem nawet możliwości pomiaru wszystkich parametrów. Weźmy przykład fosfor. Testy mierzą tylko stężenia jonów PO4 a co z fosforem organicznym? Nikt go nie mierzy. Nie można zatem na podstawie testów na PO4 powiedzieć jaki jest wpływ fosforu na rozwój korali. Przestańcie karmić zbiornik i wywalcie z niego wszystkie ryby. Gwarantuję że korale zdechną a pierwsza będzie xenia a powodem będzie brak fosforu - robiłem takie eksperymenty... Podobnie jest z innymi parametrami. Kto na przykład mierzy stężenie bromu? A brom jest równie ważny co kH bo zarówno węglany jak i związki bromu odpowiadają za pojemność buforową wody morskiej...

Dalej można by dużo pisać o tym co trzeba dozować a czego nie. Ja napisze tylko o krzemianach. Ciągle pojawiają się tematy o tym jakie to krzemiany są niedobre. Ja dozowałem kiedyś krzemiany. Robiłem to przez rok czasu i miałem pełno gąbek [lasy gąbek, szyby zarośnięte gąbkami] a krzemiany ciągle były "nie wykrywalne" [salifert]. Jakiś rok temu przestałem dozować i po kilku miesiącach gąbki znikły. Teraz jak odpalę nowy system to znowu będę dozował krzemiany.

Gdyby to wszystko było takie proste to akwarium by się robiło jak ciasto. To takie proste nie jest. I dobrze bo dzięki temu człowiek się nie nudzi.

Spławiki zostaw wędkarzom. Wiele osób już miało z nimi problemy - ja kiedyś przez spławik [to nie była taniocha ale dobry markowy spławik] prawie wysadziłem sobie zbiornik. Kup sobie refraktometr.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy to déjà vu ?

Bartek, zadaj sobie troszkę trudu, i poczytaj, na tym forum masz wszystko opisane, nawet wielokrotnie!


Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja uwazam ze istnieja perfekcyjne parametry wody. Przynajmniej dla mojego zbiornika. Sa to parametry wody przy ktorych Balling klasyczny sie nie rozjezdza, parametry wody sa stabilne, podmiana nie zakloca harmoni w zbiorniku. Parametry przy ktorych korale rosna najszybciej i maja najlepsze kolory. Analizujac inne ladne zbiorniki wyraznie widze analogie.

Material na reef keeping bardzo jest interesujacy, czytalem go wiele razy, ale pozniej zaczalem sie zastanawiac dlaczego jednym korale rosna a mi nie. NIe zwracalem uwagi na elementarne zasady wiec zaczalem tez zadawac podstawowe pytania.

http://nano-reef.pl/...-po-co-mierzyc/

Idac za materialm na Reefkeeping, powiedzmy ze mam zasiolnie 35.ppt lub 1,0264 S.G.Na pierwszy rzut oka moge powiedziec ze mam wzorowe parametry bo mieszcze sie w widelkach. Ale to totalna dysproporcja i na dobre przyrosty czy spokoj z Ballingiem nie mam co liczyc. Przy Ca 420 KH powinno wynosic 8.25.

Podobnie ma sie stosunek wapnia do strontu. Im blizej jestesmy proporcji jaka wystepuje w naturalnej wodzie morskiej tym korale szybciej rosna.

Nie wolno rozpatrywac danego parametru wody nie biorac pod uwage innych.

NIe powinnismy miec powodow do radosci jezeli w soli mamy celowo podbite skladniki. Na co mi 460 i wiecej jak naukowo udowodniono ze stezenie wapnia nie ma zupelnie znaczenia na tempo kalcyfikacji tak dlugo jak jest powyzej 360mg/l.

KH na poziomie 11-12 w swiezo rozpuszonej solannce zakloca kalcyfikacje jezli w zbioniku mam 7. A tyle powinnismy miec bo woda morska tyle ma przy zasoleniu 35ppt.

Do tego co napisal Konrad o krzemianach podpisuje sie rekami i nogami. Dzialajacycm zbiorniku ich ilosc jest baaaaardzo znikoma. Duzo ponizej poziomow naturalnej wody morskiej. U mnie dozowanie zawsze przekladalo sie na ilosc gabek, i populacje zooplanktonu w refugium. Od samego dozowania korale nie ciemnieja jak np od zelaza.

Perfekcyjne parametry wody to bardziej proporcja niz poszcegolne poziomy

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie idealne parametry..Można o takich mówić w wielkim przybliżeniu i to w przypadku , gdy chcesz trzymać zwierzęta jednego gatunku z jednej strefy klimatycznej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie nie ma czegoś takiego jak idealne parametry. Jest raczej optymalny zakres parametrów. Kto mi powie, który wapń jest bardziej idealny 400mg/L czy 410mg/L? Poza tym jak już, to nie zawsze "idealne" parametry u jednego, będą "idealne" u drugiego akwarysty.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, oczywiście że nie ma. Chodziło mi o zakresy, przedziały parametrów sprzyjające poszczególnym grupom korali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To i ja "podeprę" kolegę.

Mógłby tu być fajny temat, gdyby Ci najwięksi odrobinę się "otworzyli".

Jasne, że można znaleźć samemu przegrzebując forum ale może udałoby się to wszystko zebrać w tym wątku.

Weźmy np Ca - już padła graniczna wartość (360 mg/l) i np można podać zakres "dopuszczalny" - 390-460

Podobnie można się pokusić o pozostałe parametry - przynajmniej te najważniejsze.

Wiem, że dla wielu to jak pisać o wyższości masła nad smalcem, ale dla wielu "świeżaków" to zawsze jakieś wskazania od tych doświadczonych.

Także poproszę razem z autorem tematu - mądrzy ludzie, wpisujcie swoje uwagi, za które z góry dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja wrzucę tak na szybko (pewnie gdzieś było):

http://korale.pl/webpage/idealne-parametry-wody-w-akwarium-morskim.html


Akwarium 80x45x45 (162L), Światło 6x24W T5, Cyrkulacja 2 x Tunze 6025, Odpieniacz Deltec MCE600. Bez panela i sumpa. Zalane 02.02.2014.

Obsada: Chrysiptera Parasema, Pictiochromis paccagnellae, 2 x Amphiprion ocellaris, 2 x Chromis Viridis, Halichoeres melanurus, Ecsenius bicolor, Labroides dimidiatus, Mandaryn wspaniały do tego jakieś miękasy, LPSy, SPSy, 2 x Lysmata amboinensis, ślimaki, rozgwiazda piaskowa, jeżowiec i wężowidła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomek,

te gorne i dolne granice podal Grzesiu, dzien po Mikolaju :santa: , co tu dodac ?

Ze jak Ca mam 360 to jest badziewie z akroporami, czy jak PO4 (test Rowa) jest powyzej 0,1 to kolorki mozna zapomniec, czy ze jak chce sie bakteriami zbic lub utrzymac "dobre" PO4 to trzeba miec w zbiorniku choc troche NO3 ? To wszystko juz wiesz :yes

Staram sie trzymac Ca 420, kH 7, Mg 1320, PO4 0,01 a NO3 dodaje, zeby to PO4 utrzymac. Ph juz mi sie znudzilo mierzyc, bo rano jest 8 a wieczorem 8,2. Jak juz koledzy "z czachy" napisali, stabilne parametry nie musza byc az takie super. Gorzej, jak ktos kupi test i zaczyna nagle cos zmieniac np: kH bylo 6,5 i korale jakos zyly a po tescie, godzine pozniej jest podwyzszone do 9 (no bo zapas sie przyda) itd. i po dwoch tygodniach "troche" sie zamknely lub traca tkanke.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ja sie z koralami.pl nie zgadzam w kilku punktach :secret:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tylko czemu "Rafa koralowa" ma KH 6-8 a sugerowane parametry akwariym rafowego i fish only kh 8-12?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak można gdybać raczej parametry stałe

Parametry wody w Egipcie rano próbka bezpośrednio przy rafie .

Mg-1500

Ca -470

Kh -7,3

Mierzone dwa razy.

A zasolenie 1.030

Edytowane przez robert2678 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam teraz PO4 - 0 NO3 - 5 Przez ostatni tydzień, dwa, fosforany spadły, a azotany utrzymują sie na 5. SPS polipy wywalone tak jak jeszcze nigdy i zaczynają się wybarwiać. Ale za to parazoa się fochnęło, w jednej kolonii zoa otwarte tylko kilka polipów i euphyllie nie do końca napompowane. Reszta miękasów niby normalnie, ale już nie rosną tak jak jeszcze troszkę temu. Plusik taki, że glony też prawie nie rosną, ale szkoda mi miękasów. Podnieść jakoś to PO4? Mógłbym wyłączać na jakiś czas odpieniacz, ale wtedy zapewne podniosło by się też NO3. Ma ktoś jakieś pomysły, rady, sugestie? Pozdrawiam, Bartek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze wszystkimi poziomami jest jeden zasadniczy problem. Tak naprawdę mierzony poziom to fizycznie DELTA czyli taki trójkącik. Oznacza zmianę i coś dymaiczneho. Może być niski bo duzo produkujemy i duzo zużywamy, lub wysoki gdy mało produkujemy i nie zuzywamy. Dlatego czasem przy niskim PO4 czy NO3 rosną glony.

Mierzony poziom jest jakims wskaźnikiem ale trzeba tez wyczuć baniak


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko mi chodziło jak odnieść PO4 nie zmieniając przy tym NO3 i czy to w ogóle ma sens.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozrobione KH2PO4 około 3 gramy na pól litra ro,

2ml tego roztworu podnosi w akwarium 200 L fosforany na 0.05-0.06.

KH2PO4 kupisz na allegro


 

Akwarium: 540 L + 100 L sump

Cyrkulacja: 2x Glamorca GP-03

Obieg: Jebao DCP10000

Odpieniacz: Twistman OB-200-EXT

Oświetlenie: 4 x Maxspect Mazarra P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisał o tym Tester , ale mało wydajne.


 

Akwarium: 540 L + 100 L sump

Cyrkulacja: 2x Glamorca GP-03

Obieg: Jebao DCP10000

Odpieniacz: Twistman OB-200-EXT

Oświetlenie: 4 x Maxspect Mazarra P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.