Skocz do zawartości
Wtełek1

Prąd - jak sobie z tym radzicie.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Ostatnio podeszło mi podliczyć ile kWh pobierze akwa słone i wiecie co ? przeraziłem się.

8x39W T5 - 312W (Które mi wystarczy ? kupić 8x39 ale palić tylko 6 póki nie będę miał lepszych korali czy w ogóle inny typ światła ?)

6x39W T5 - 252W. I tu mam dylemat.

Bo samo oświetlenie pobierze dość pokaźną sumkę poprzez pracę 11h. A doliczyć do tego pompę obiegową, odpieniacza to masakra.

Chciałbym zapytać o to jak sobie radzicie z takimi rachunkami ?

Bo słodkich miałem kilka i 140l (2x39W T5) i 50l (24W T5) i za rachunki wiele nie przychodziło, ale teraz jak odpalę morskie to mama się przerazi. Nie chciałbym aby wyszło że moje hobby jest cholernie drogie. Rezygnować nie chcę bo to będzie się równać również z likwidacją słodkiego.

Co z tym zrobić?

Edytowane przez Wtełek1 (wyświetl historię edycji)

"Mówiłaś mi" bym nie umarł, to jest w genach

"Brzydki, zły i szczery" w biegu "Po drodze do nieba"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm zakładając akwarium morskie musisz sie z tym liczyc ze jest troszke "drożej " mysle ze twoj rachunek za prąd zamknie sie w okolicach 110-130zł msc przy 8x39w czy to sporo to juz musisz sam sobie odpewiedzieć

Pozd


400l,BM 250,2x250HQI+4x54w t5,3x6095, dsb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może przelicz to najpierw na złotówki, będzie wiadomo czym się konkretnie martwić.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde na miesiąc ?

To ja na dwa miesiące za dwa słodkie i życiowe te no, za życie :D TV,komputer, pralki itd. płaciłem lekko ok. 200zł ;D

Rachunek 400zł w tym momencie to raczej nie wchodzi mi w grę.

Kurde i taaaki mam dylemat ;/ przecież mama tego za mnie nie zapłaci a ja sobie na tyle nie pozwolę bo nie mam skąd. Brak pracy itd.

Czyżby morskie zostanie oddalone na listę "kiedys" :C

Edytowane przez Wtełek1 (wyświetl historię edycji)

"Mówiłaś mi" bym nie umarł, to jest w genach

"Brzydki, zły i szczery" w biegu "Po drodze do nieba"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Baniak 100l będzie tu kompromisem. Jak chcesz tanio to niestety tylko mały baniak low-tech.


Akwarium 120x50x50, ATI 8x54w dimm, Skimmer DIY, Tunze6025, JVP102, JebaoWP25, DSB-Refugium

Poprzedni baniak: http://nano-reef.pl/topic/44325-przesiadka-na-wiekszy-baniak/page__p__428249__hl__%2Bpierwsza+%2Brafa+%2Brumuna__fromsearch__1#entry428249

Pierwszy baniak: http://nano-reef.pl/topic/40486-50l-pierwsza-rafa-rumuna/

f885507dbdc1ce88adc3bf6fd57aba38u787a691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to już generuje koszta spore.

Bo muszę kupić nowy baniak + szafke zrobić, nawet z drewna, bo na 100l to wystarczy mała komoda.

Kurdę.

Zostawiam na razię morskie w spokoju, jak "wzbogacę" się to pójde w jego stronę.

Na razie jedyne co mi zostaje to to co w 50l.

Hodowla mchu + sprzedaż i hodowla krewetek RC, jak na razie na mchu zarobiłem 200zł a na krewetkach 300zł, po 2zł za sztukę ;/ Chciałem to odłożyć i kupić falownik albo dwa.

Ale kurde koszta sie wygenerowały, na razie trudno muszę ustąpić, bo przecież mama nie będzie na mnie robiła bo i tak już nie może :)

Póki nie skończę szkoły i nie znajdę pracy to morskie może być jedynie marzeniem. Przez ten czas poczytam tylko trochę.

Edytowane przez Wtełek1 (wyświetl historię edycji)

"Mówiłaś mi" bym nie umarł, to jest w genach

"Brzydki, zły i szczery" w biegu "Po drodze do nieba"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to kurde kurde odwróć świetlówki napisami do góry i problem z głowy :thumbup: czego oczy nie widzą tego duszy nie żal...czy jakoś tak,a świecić możesz dwoma i też wystarczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wtelek też się posiłkuje sprzedażą roślin ale głównie krewetek crystali te akurat w całości mi finansują morską przygodę od samego początku. Jeśli chodzi o prąd to te moje morskie i jego wydatki to pikuś w stosunku do reszty akwarystyki słodkiej co mam w domu. :)

Jakoś trzeba sobie radzić.

Edytowane przez edison (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czego oczy nie widzą tego duszy nie żal. Oby komornik mnie posłuchał ^^

Edison, pamiętasz te meszki co mam od Ciebie ?

Rozchodzą się jak ciepłe bułeczki ;) ogólnie chyba polubiły moją wodę bo dość fajnie i szybko rosną bez CO2. Miałem ich dość sporą plantacje bo całe dwa akwaria zarośnięte.

A krewetki RC w radomsku to dosłownie rarytas, bo większość wchodzi do zologicznego i widzi cenę 5zł/szt więc nie kupują, za to u mnie po 2zł są. (na allegro mogą po 2.50zł zamówić)

Volf. Ale dwie świetlówki na 250L ?

Koralom to chyba nie będzie odpowiadać.

Dzisiaj zrobiłem ogromną zmianę planu i jak tylko pójdzie według mojej myśli to będzie rulez.

Zakupiłem 2 stateczniki 2x39W T5 i świetlówki do tego. Jutro jak będę w okolicy to wskoczę do nomi i zakupię elementy do pokrywy na szybko i zakładam słodkie, a no tak zapomniałem, jeszcze trzeba stelaż pospawać bo profile leżą już (tak, zakupiłem je!)

Blat mam więc będzie OK. Tylko żeby wyrobić z cięciem bo cięcie ze składu nie było zbyt dokładne lecz z nadmiarem.

Plan jest taki:

Założyć słodkie, zrobić dobre warunki i zacząć rozmnażać ryby i krewetki i mech. Sprzedawać i zarabiać jak dotychczas ale z większą siłą.

Ogólnie słodkie to tanie jest.

Mnie nie kosztowało nic prócz węgla w płynie i żwirku. A no i wymiany świetlówek co rok. (jedna 24W) Więc akwarium zarabia na siebie dość szybko.

Filtry i inne gadżety to zawsze się gdzieś znajdzie ;D np eheima kubła.

PS. Edison tobie to zazdrościć, cały regał z akwariami kurde :D

tego to zazdroszczę :)

Edytowane przez Wtełek1 (wyświetl historię edycji)

"Mówiłaś mi" bym nie umarł, to jest w genach

"Brzydki, zły i szczery" w biegu "Po drodze do nieba"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak-przegapiłem litraż

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli zaczynasz liczyć ile prądu zuzywa akwarium to oznacza, że to hobby nie jest dla Ciebie. :)

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli zaczynasz liczyć ile prądu zuzywa akwarium to oznacza, że to hobby nie jest dla Ciebie. :)

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2

:clap: :clap: :clap:

Właśnie koszty są zawsze większe od zamierzonych.

Prąd ma to do siebie, że im więcej go pobierasz tym faktycznie mniej zużywasz.


Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I do tego przy zakładaniu wszystkie koszty i wydatki mnożymy razy 2 aby nie być zaskoczonym. Zawsze cos dodatkowego wyskoczy i trzeba byc przygowanym na różne scenariusze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz kasy to nie pakuj się w duże baniaki. Poza prądem jeszcze trzeba kupować sól, dodatki, testy itp. Jak ci będzie brakowało na podmiany to zaniedbasz.....


Akwarium 120x50x50, ATI 8x54w dimm, Skimmer DIY, Tunze6025, JVP102, JebaoWP25, DSB-Refugium

Poprzedni baniak: http://nano-reef.pl/topic/44325-przesiadka-na-wiekszy-baniak/page__p__428249__hl__%2Bpierwsza+%2Brafa+%2Brumuna__fromsearch__1#entry428249

Pierwszy baniak: http://nano-reef.pl/topic/40486-50l-pierwsza-rafa-rumuna/

f885507dbdc1ce88adc3bf6fd57aba38u787a691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam liczyc bo to nie ja place za utrzymanie domu tylko rodzice. A sa to starai ludzie wiec nie bede ich dodatkowo obciazal.

Jak zakoncze nauke i ogarne sie na swoje to zaloze bo bede wiedzial ze warto.


"Mówiłaś mi" bym nie umarł, to jest w genach

"Brzydki, zły i szczery" w biegu "Po drodze do nieba"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze led diy?

Tapniete z talka notem2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co zauważyłem nawet po sobie też jestem w trakcie projektowania pierwszego slonego. To wszędzie idzie iść na kompromis. Nowe akwarium ok 100l to ok 100zl. Nawet zwykłe do slodkiego sie nada. Kupujesz kawalek szyby wklejasz z boku i masz mini sumpa wystrczy na mały odpieniacz refugium grzalke. Grzałka 50zl. Lecisz w ledy 3 panele 2białe jeden niebieski możesz kupic w liroju kastoramie czy oszolomie :p jak sam złożysz zamkniesz się w 150/200zl. Piasek myślę 9kg starczy z AF masz za ok 90zl trochę żywej skały jak dobrze poszukasz to zamkniesz sie w 200zl. Miekkasy jak się ładnie usmiechniesz ktoś Tobie podaruje czy odstąpi za 4paka a odpieniacz przy odrobinie chęci sam zmajstrujesz albo kupisz od kogoś na forum za ok myślę 200zl i jakas pompa cerkulacyjna też za grosze idzie kupić na targowisku. Ew wersja verry low tech nie robisz mini sumpa kupujesz najmocniejszy filtr kaskadowy jaki uda się Tobie znaleźć wkladasz do niego odpieniacz z strzykawki a co niech jest i lecisz na podmiankach 10% tyg to nie całe 10l na soli tez nie zbankrutujesz. Prądu wezmiesz tyle co słodkie 1 pompa światło led rodzice nie poczują. Ty sprzedasz jeszcze trochę mchu i krewetek i dasz radę postawić słone. (Rozchodujesz miekkasy namowisz kolegów zaczniesz im sprzedawać rozchodujesz 'nemo' i samo sie utrzyma)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Miekkasy jak się ładnie usmiechniesz ktoś Tobie podaruje czy odstąpi za 4paka (...).Rozchodujesz miekkasy namowisz kolegów zaczniesz im sprzedawać rozchodujesz 'nemo' i samo sie utrzyma)

A nie sadzisz Kolego,ze drugie zdanie wyglada tak co najmniej niezrecznie w kontekscie pierwszego,he?

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niezrecznie, niezrecznie cóż sam uważam że jak coś się dostało to wypadało by też to dawać a nie sprzedawać. Tylko daje pomysł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.