Skocz do zawartości
Tom_Killer

Valenciennea sexguttata - ikra i ..

Rekomendowane odpowiedzi

Mija 5 dzień od wczoraj zacząłem podawać pokarm XX. Dziś młodzieży jest więcej, około 50 sztuk ale kokony z ikrą nadal ubite. Zdarzą się większe sztuki takie z 1,5 mm. Muszę coś wymyśleć żeby podmienić wodę i nie wciągnąć za dużo ryb. Patrząc po ilości ikry, wiem już ze ta większa babka to samica i ona się opiekuje a samiec, mniejszy o połowę odgania potencjalnych intruzów. Myślę ze gdybym nie miał doktorków i krewetek to spokojnie przy pokolcach 15 cm te maluszki mogłyby pływać, byłyby dla nich niewidoczne po prostu. Nie rozumiem dlaczego tak nierówno się lęgną, różnica już jest 2 dniowa pomiędzy pierwszym mikrusem a resztą ikry. Utrudnia to obserwację czy maluszki jedzą czy nie. Pływają po całym 25l zbiorniku. Nie tak jak babki przy dnie.

Jedne są jeszcze takie

DSC0725

a inne już takie - ale niestety z pustym brzuszkiem chyba :(

robione z pierścieniem dyst x30 i z dużej rozdzielczości wycięty prostokąt 3x2 cm

DSC0729

Edytowane przez Tom_Killer (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maluchy nadal pływają nie wiem czy to się nowe wykluły czy to są te stare. Kokony nadal ciemne. Nie rozumiem skąd aż taka różnica, no chyba ze z kokonów już się więcej nic nie wykluje. Przyjemy zobaczymy. Zauważyłem ze do karmienia muszę wyłączać napowietrzanie i wówczas gromadzą sie wokół jedzenia XX, ale czyjedzą to już nie wiem są po prostu za małe

Edytowane przez Tom_Killer (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to chyba po odcinku pierwszym. Pływają już tylko nieliczne sztuki, trzy czwarte ikry widać ze są kształtne rybki ale nie dorosły na tyle żeby oderwać się od kokonu, najprawdopodobniej była za słaba cyrkulacja i larwy sie podusiły, to tłumaczy dlaczego w drugiej fazie ikra zmienia się w zasłonę, kokon a samica mocno pracuje całym ciałem przy niej.

Z ciekawości dziś jeszcze zbadam parametry wody, zeby zabaczyć jaki wpływ miało moje dokarmianie na wodę.

Z tym co zostało poczekam do soboty, ale nic dobrego raczej już z tego nie wyjdzie.

Zatem do następnej ikry.

CDN ....

Robas - błazenki maja duże maluchy spokojnie wykarmisz je nicieniem hodowlanym na płatkach, jak już będziesz kiedyś miał nicienie to wspomńij o koledze, bo tej wielkości był mój narybek.

Edytowane przez Tom_Killer (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomku inkubator i nie poddawaj się :)


QUQU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak przez rok będą mi dawały materiał do prób to będę próbował, po roku jak nic z tego nie wyjdzie to sprzedam wszystkie ryby i zostawię w zbiorniku tylko babki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak przez rok będą mi dawały materiał do prób to będę próbował, po roku jak nic z tego nie wyjdzie to sprzedam wszystkie ryby i zostawię w zbiorniku tylko babki

czy warto ?

Takie pary ryb ,dobrane z regularnym tarłem ,szybko się wykańczają a tego typu babki częściej padają ,rok to długi okres w akwarium .


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie ta Babka to słaba rybka. Sama bez partnera też nie chce za długo żyć.


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj złożyły nową ikrę, ale jeden z anthiasów chyba troszeczkę dietę swoją wzbogacił bo babki nie zdążyły przysypać, zmniejszyć otwór którym wpływają. Samica coś tam pilnuje, jak będzie kokon zwisał to odłowie.

Ale anthias dostał taki łomot że aż łusek trochę się pozbył.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

generalnie chyba moja żona chyba mnie z domu wywali razem z tymi zbiornikami, już nie nadążam odławiać, jak nie babki to krewetki itd

W nocy odłowiłem ze 20szt.

DSC0939

DSC0935

DSC0930

te krewetki czyszczące są dwa razy większe niż babki

Edytowane przez Tom_Killer (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jakaś krewetka typu pepermint? Czy zdradzisz tajemnicę skad wiesz kiedy się wyklują? Mam parkę jedna i druga nosi jajka. Gdzieś czytałam ile to trwa, ale nijak nie moge tego dopasować do realiów. Jajka widać. (co wynika z budowy krewetki) no i teoretycznie powinno wygladac to tak

x dni wzrost jajek , wylinka i wyrzucenie larw, czas bez jajek i znowu wzrost jajek. Praktycznie cały czas mają średnia ilość jajek, wylinka z tym nie ma nic wspólnego. Od czasu do czasu widzę dużo jajek i ,a potem znowu średnio. Sprawę utrudnia to,że krewtki obie nosza jaja i trudno zozpoznać która jest która


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki kolejny przerywnik pomiędzy ikrą u babek.

Tyle larw mieści się w jednej dorosłej krewetce czyszczącej - odłowiłem prawie wszystkie

Zebranie podczas posiłku

DSC0946

DSC0960

Edytowane przez Tom_Killer (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze zeswatałeś parkę (ryby trzymane pojedynczo się nie rozmnażają)

po drugie zpewniłeś im nastrój i warunki

po trzecie zaobserwowałeś rozmnażanie

po czwarte zrobiłeś fotki

po piate napisałeś na forum

i to "nic"?

tylko tyle i aż tyle... To jest to, co powtarzam tutaj upacie od lat: nie trzeba wiele, wystarczy trzymać ryby w parach bądź haremach, aby w swoich akwariach mieć to samo. Ryby morskie różnią się do słodkowodnych tym, że zwykle nie trzeba kombinować z odławianiem, zmianami temperatury, podmianami itd... aby wywołać tarło. Właściwie nic nie trzeba wywoływać, dobrze karmione i trzymane w dobrych warunkach ryby same z siebie zaczną się wycierać. Niestety, sporo akwarystów wybiera większą rożnorodność gatunkową swojego akwarium i pozbawia się przez to przyjemności obserwowania ciekawych zachować społecznych swoich podopiecznych.

I co jeszcze ważne, ryby trzymane w parach są zdecydowanie mniej agresywne, niż trzymane pojedyńczo, gdyż nie są zestresowane.

W każdym razie brawa dla Tomka, trzymam kciuki :thumbsup:


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AquaManiac - tylko po części się z Tobą zgodzę, to mój 4 gatunek w zbiorniku (3 gatunki ryb, 1 gat krewetek) który rozmnaża się w ogólnym różnorybym zbiorniku. Co do tego że nie trzeba kombinować w słonym - to się totalnie nie zgodzę. Trzeba, od parametrów wody, poprzez rodzaj pokarmu do cyrkulacji włącznie.

A 2 dniowa larwa jeszcze u mnie żyjąca wygląda tak

DSC0983

DSC1007

DSC0997

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To napisz proszę, jaki wpływ ma np. cyrkulacja na to, czy ryby podejdą do tarła czy nie.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mało kto dzieli się tu taką wiedzą, dlaczego ja mam to zrobić ? Takie wnioski to godziny spędzone przed zbiornikiem, kompem z notatkami. Tak samo jak z moimi krewetkami, po ich zachowaniu, stworzeniu odpowiedniego klimatu w odpowiednim czasie potrafię odłowić wszystkie młode. Trochę prób i czasu to mi zajęło.

Czy Ty już zmierzyłes się z jakimś tarłem u siebie w zbiorniku ?

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem, wytarły mi się chyba wszystkie ryby, które trzymałem w parach bądź haremach i to bez żadnych szczególnych zabiegów z mojej strony. Błazenki okoniowe, Chrysiptera hemicyanea i parasema - praktycznie cały czas się wycierają, podobnie Cryptocentrus cinctus, Gobiosoma oceanops, Gramma loreto, Centropyge loriculus - to chyba wszystko, jeśli chodzi o akwaria domowe. W pracy wycierały mi się w zbiornikach pokazowych Chromis viridis oraz Pseudoathias squamipinnis. P. squamipinnis nie wyciera mi się w zbiorniku domowym, jest on prawdopodobnie za mały. Nie wytarły mi się nigdy pokolce, mimo iż miały do dyspozycji 22 tysiące litrów - prawdopodobnie za niski zbiornik bądź za mało ryb do tarla.

"Mało kto dzieli się tu taką wiedzą, dlaczego ja mam to zrobić ?" - smutne to trochę, że masz takie podejście... W każdym razie nadal uważam, że przesadzasz, z własnych obserwacji a także z obserwacji innych akwarystów wynika, że doprowadzenie do tarła większości ryb morskich jest stosunkowo proste. Oczywiście, odchowanie narybku to zupełnie inna historia...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to gratuluje, przydały by się jakieś fotki, chyba że są w jakimś innym wątku i przegapiłem.

Z wymienionych ryb, które Ci się wytałry w domu praktycznie wszystkie są z Pacyfiku ?

Jeden gatunek chyba jest z Atlantyku.

Co do pokolców - widziałem jak w długim zbiorniku przy dużej cyrkulacji kładą się dorosłe sztuki na boku i dryfują z prądem, wyglądało to jak przymiarki do tarła - ale niestety nie było mi dane dłużej tego obserwować, a kontakt mi się urwał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, niecały tydzień cieszyłem się krewetkami małymi, już zbiornik sprzątnięty, czeka na nowe, które powinny być lada chwila od drugiej krewetki. Najprawdopodobniej zdechły bo za mała podmiankę wody robiłem.

Co do babek, znowu jest ikrą, ale tym razem w innym miejscu i samiec zasypał samice, dziś po 3 dniach zrobiła się w górce mała dziura i widać szeroko otwierany pysk samicy. Na razie nie ruszam ich, bo jestem ciekaw co z tego wyjdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to nie wytrzymałem, samica wypłynęła do jedzenia.

Zatem czysty zbiornik, woda ta sama, znacząco bardziej silne napowietrzanie - czyli

sagi babkowej część 2.

Jeszcze dziś, najpóźniej jutro będą krewetki, ciekawe czy się ktoś nie pozjada na wzajem.

image

Edytowane przez Tom_Killer (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to pierwsze postępy, wylęg nastąpił, zostały nieliczne jajka. Pływa około 500 przecinków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

500 przecinków to dość dużo. Karmisz już czymś? maja woreczki żółtkowe?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widać woreczkow, poprzednio nie karmilem od pierwszego dnia, dzis już podałem pokarm w śladowej ilości, mam wrażenie ze wykonują gwałtowne ruchy w kierunku pyłków pokarmu. Mocne napowietrzanie zostawię do wieczora.

Potwornie trudno się robi fotki

Cały zbiornik wgląda tak jak tu na górze

DSC1055

natomiast pojedyncza sztuka tak - dziś wykluta

DSC1070

Edytowane przez Tom_Killer (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety maluchy nic nie jedzą, jak wyłączam brzeczyk to pływają wszystkie pod powierzchnią, można przynajmniej bezpiecznie wymienić wodę po tym jak wsypuję już wszystko co się da.

Moim zdaniem widać że coś w ich brzuchu się zmienia

DSC1099

Edytowane przez Tom_Killer (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.