Skocz do zawartości
yanik

pierwsze akwarium morskie, Bydgoszcz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam na imie Piotr , jestem z Bydgoszczy. Akwarystyką zajmuje się do 8 roku życia :) no i teraz po Tanganice przyszła kolej na morszczyznę :)

Jestem w trakcie zakładania pierwszej solniczki o wymiarach 160x60x60 ( 576L )

Jak na razie zakupiłem chłodziarkę Aqua Medic 1500 Titan, oraz oświetlenie 4 x 80W T5

(w akwarium nie bedzie korali twardych ... )

Przymierzam się do odpieniacza i tutaj padł wybór na Reef Octopus RO-Ps 2000Int. o parametrach :

dedykowany do 800-1200L

wym 28x21x56

fi rury głównej 150mm

zasysane powietrze 1500L/h

model pompy HY2000

pobor mocy 24W

lecz znalazłem taki sam tyle, że o prametrach :

dedykowany do 1500-2000L

wym 33x25x60

fi rury głównej 200mm

zasysane powietrze 2000L/h

model pompy HY3000s

pobor mocy 35W

który byłby lepszy ?

Jeśli chodzi o grzałki , czy 2 x 300W, w sumpie wystarczy ?

Kolejne pytanie :

Czy taki obieg się sprawdzi ? :

pierwsza komora sumpa - odpieniacz + 2 grzałki, druga komora na razie pusta , 3 komora- pompa obiegowa moc 6500L/h , i tutaj zamiast powrót na akwa , pójdzie najpierw na chłodziarkę i dopiero do akwa. Nie chciałbym kupować kolejnej pompy i prowadzić kolejnych węży... Zalecany przepływ przez chłodziarkę to 800-2500L/h , więc czy nie będzie za dużo ?

Kolejna sprawa , akwa bedzie miało doklejane z tylu szklane podełko przelewowe, fi odpływu 25mm , niestety wiekszy raczej nie wejdzie, mam 7 cm wolnego miejsca pomiedzy akwa i scianą (szafka pod akwa już stoi. Pierwotnie miało być słodkie, więc by w zupełnosci wystarczyło, lecz koncepcja uległa zmianie :)

Wiem, że sporo pytań jak na jeden post, ale podobno kto pyta , nie błądzi :)

Edytowane przez yanik (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż , jesteście niebywale pomocni...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodziarka na tak dużej pompie to nie najlepszy pomysł, wybór odpieniacza zależy od planowanej obsady jeśli nie będzie przerobione to słabszy wystarczy, grzałka wystarczy jedna problem zazwyczaj dotyczy zbyt dużej temperatury, przeloty pod spływ zależą od mocy pompy obiegowej, zawsze można dać dwa spływy 25mm.


Akwarium 1200L + Sump 450L, Odpieniacz BK500, Oświetlenie LED EcoTech Radion XR30W, Cyrkulacja EcoTech VorTech MP40 + MP60, Obieg Tunze Silence Pro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O! widze, że kolega też z Bydgoszczy ! Dzięki za zainetresowanie tematem...

W między czasie szukałem różnych śrubunków , które wejdą mi w pudełko, powinno się zmieścić 32mm na spływie i rewizji, powrót na 25mm. czy tak będzie dobrze ? I wtedy pompa obiegowa na 6000-6500 L/h ? Czy wielkość zbiornika wyznacza jakiś minimalny, lub optymalny obieg ?

Jak rozumiem chłodziarka powinna być wtedy na osobnym obiegu , o mniejszej mocy... Tylko czy obieg w chłodziarce powinien być cały rok, czy tylko w okresie letnim ? Czy można zrobić rozgałezienie, na powrót i na chłodziarkę, wejście na chłodziarce jest na 32mm, zrobiłbym przejscie na 25mm i na powrocie też, czy to by nie zmniejszyło obiegu? Wiem , kombinuje :) Niestety chłodziarkę musze mieć, ponieważ latem woda w akwa potrafiła mieć 30 stopni ! ( słodkim oczywiście )

Przyznam ,że przy sumpach jestem całkiem zielony,( zresztą w morskim też ) zawsze jechałem na kubłach...

Obsada... jak przystało na początkującego , to pewnie na wstępie przerybie zbiornik, choć świadomie tego nie zakładam :) Po prostu na początku człowiek jest oczarowany kolorami i mnogością form życia w akwa, opamiętanie przychodzi z czasem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzymam kciuki, powodzenia


Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O fajnie ! Jest tu więcej Morszczaków- Bydgoszczaków ! :)

Dzięki !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam new jeta 1200 podpiętego pod lampę 36w i chłodziarkę teco tr 10. Chłodziarka załącza się kiedy trzeba,więc cały rok u mnie hula. Zauważyłem że gdy zmniejszyłem moc pompy w/w new jet 1200 poprzez puszczenie najpierw przez lampę a potem chłodziarkę to rzadziej się teco załącza,a latem też temperatura koło 30 stopni u mnie była. Moim zdaniem odpal jakąś malutką pompkę która dmuchnie wodę przez nią z mocą bliższej minimalnej dedykowanej przez producenta. Dwie grzałki 300w wow ;] Jedna styknie moim zdaniem,no chyba że masz przeciągi w pokoju ;) Przyjęło się że obieg powinien być 10x objętość zbiornika. A sump ...hmmm im mniej kombinacji tym lepiej ważne by przepływ był równomierny także odpuść boczne komory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, więc chłodziarkę puszcze na osobnym obiegu. Może to i lepiej, mniej kombinacji z hydrauliką ...

Przeciągów nie mam:) zatem pokuszę sie na jedną grzałkę :) Z tym przepływem to mi wkońcu rozjaśniłeś sprawę, sump chce zrobić jak najprostszy, bez udziwnień, z doświadczenia wiem , że proste działa najlepiej :)

Nie bardzo rozumiem o jakiej lampie piszesz, UV ? Na jakim odpieniaczu jedziesz ? Cały czas sie zastanawiam, chciałbym coś , że tak powiem na wyrost, ale ceny mnie powalają.. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pompę new jet która lata najpierw przez lampę uv bo w chłodziarce nie mam a potem z lampy leci do chłodziarki a potem z powrotem do sumpa. Odpieniacz to bk 200 na pompie 1500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

musi być lampa UV na chłodziarce ? ja kupiłem Aqua Medic 1500 Titan, nie mam pojęcia czy tam jest lampa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie musi ;] Podłączyłem jak miałem ospę i tak została,oczywiście teraz jest wyłączona i służy jako zmniejszacz przepływu wody i przy nowej rybie włączam ale mam xanthurum mordercę i nie cienko z przeżywalnością nowych ryb ;(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uff... ulżyło mi:) myslałem ,że nowy obowiązkowy wydatek :)

No dobra , piszesz że woda z chłodziarki wraca do sumpa, do której komory ? do ostatniej ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam sump dwukomorowy i z pierwszej komory pompa łapie i do pierwszej wraca(tam gdzie spływ). Powrót też można zrobić tzn np z ostatniej do pierwszej oby nie odwrotnie. W razie problemów masz w Bydgoszczy znajomego który chętnie pomoże lecz nie wiem jak on z czasem stoi,Marek132 ma ksywkę.

Edytowane przez Panoramiks200 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Acha, teraz już coś mi tam świta :)

Widzę , że w Bydgoszczy jest całkiem sporo morszczaków :) Jeśli tylko ktoś będzie miał chęć mi pomóc, chętnie skorzystam !

Więc tak: pierwsza komora , odpieniacz, grzałka, wyjscie na chłodziarkę i powrót, druga komora na razie pusta , 3 komora pompa na powrót. 2 komora ma mieć docelowo Biopurin , jeśli nie skopałem nazwy :)

Tak na marginesie , by nie zakładać nowego tematu, kleił ktoś akwa w solniczce.eu ?

Edytowane przez yanik (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fabi1990 jest właścicielem sklepu solniczka.eu w Bydgoszczy ( sklep z morszczyzną) zagadaj na żywo pewnie pomoże...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem, tak , czekam na wycenę od nich, w końcu to Bydgoszcz , z transportem nie będzie problemu, w sklepie oczywiscie byłem ! :)

Dużo mi pomogli na dzień dobry , sporo podpowiedzi i bardzo miła obsługa, ostatnio spedziłem tam 1,5h i jakoś nikt mnie nie wyganiał :)

Największy zgryz miałem z tłem do akwa, jednak zaproponowali mi wklejenie tła z Lacobel blue , i to ostatecznie rozwiązało problem !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj odpaliłem RO z DI %29.gif wynik na wejściu 253, po mebranie 5 po DI 0 %29.gif

Baniaczek ma być do soboty już u mnie, odpieniek , pompa obiegowa i cyrkulatory jutro, chłodziarka już jest , oświetlenie gotowe. sól już czeka ... Coraz bliżej do startu ! %29.gif%29.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to powodzenia, będę śledził postępy.

Dzięki :) będę zdawał relacje z postepów jak i porażek ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia i cierpliwpsci . Jak bedziesz potrzebowal wode nastart to napisz.


160x60x75h Deltec SC 2060, ATi 8x54w i inne graty

Wykonuje stelaże pod akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia i cierpliwpsci . Jak bedziesz potrzebowal wode nastart to napisz.

Dziękuje , jeśli będzie potrzebna , będę wiedział gdzie się zgłosić :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ufff... w końcu ruszyło :) Akwa od prawie tygodnia stoi w domu, do połowy zalane, i częściowo osolone.

Cyrkulacja już miesza wodę, oświetlenie zaintsalowane, odpieniek już czeka na sumpa, kończymy wtedy hydraulikę, i dalej do przodu :)

Ogólnie wszytko już jest , tylko sump się klei.

Tutaj wielkie podziekowania dla Solniczki.Eu za pomoc, cierpliwość i wszelkie podpowiedzi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sumpa, nie ma filtracji, to ze woda cześciowo zalana to ok ale czemu zasolona? Jazda samochodem na trzech kołach?

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w czym problem, że woda czesciowo zasolona ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli podłączysz sumpa z baniakiem i wszytko będzie według Twoich założeń to problemu nie ma. Ja kiedy wszytko poskładałem przy starcie i odbyła się próba na kranówce okazało się, że trzeba wprowadzić trochę przeróbek. Mogłeś sobie spokojnie poczekać na sumpa, zobaczyć czy wszystko gra i wtedy zasolić. Nic nie zyskałeś tym zasoleniem a możesz tylko stracić. Jesteś z Bydzi więc możesz zawsze podjechać i zobaczyć jak to u mnie wygląda.


Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.