Skocz do zawartości
marjan23

Nowe akwarium i atak glonów proszę o pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

w pierwszych dniach grudnia założyłem swoją pierwszą małą kosteczkę.

Zdecydowałem się na zakup gotowego zestawu Newa NMO 30 R

Zakupu dokonałem w sklepie e-rybka razem z akwa dostałem

pompe cyrkulacyjna Newa Wave 1.6

3 kg żywej skały i 2 kg żywego piasku oraz wodę ze zbiornika.

Podłączyłem zestaw ułożyłem skałę wsypałem piasek zalałem wodą oraz dodałem bakterie (Microbe-Lift StarterenBakterien) i czekałem i obserwowałem.

Temperatura wody utrzmywana jest na poziomie 25 st

jako dolewki stosuję wodę RO

zasolenie jest w normie, nie robiłem do tej pory żadnych innych testów, ani podmian wody.

Obecnie w akwarium mam atak glonów w dolnych partiach skały pojawiły się listki które przypominają sałatę morską z tego co wyczytałem a w górnej części skały która jest jeszcze brązowa pojawiły się zielone glony jakby trawa.

Do tego wszystkiego na piasku też zrobiło się zielono i trochę bordowo.

Myślę że załączone zdjęcia zobrazują sytuację w moim akwa.

Oświetlenie włączone jest 10-12 godz jednocześnie białe i niebieskie

Proszę o pomoc doświadczonych akwarystów w temacie i odp na pytania:

1. co teraz powinieniem zrobić aby zwalczyć glony

2. ile godz powinno być włączone oświetlenie i w jakiej konfiguracji

3. zauważyłem dość duże parowanie wody (mam dość ciepło w domu) czy dobrym pomysłem byłoby założenie pokrywy w postaci dociętej szyby na górę akwarium

Docelowo chciałbym mieć w akwarium najprostrze w hodowli korale miekkie zoanthusy, slimaka, kraba, miniaturowe nemo :-) ale oczywiście wszystko po kolei.

Z góry dziękuję za pomoc i cenne uwagi, jestem mega zielony w tym temacie wieć każda uwaga będzie dla mnie cenna.

07/01/2015

dzisiaj zakupiłem testy paskowe JBL, testy wykonałem dwukrotnie

oto wyniki:

tem.wody 25 st

zasolenie 1026

Cl2 - 0

ph - 7,6

KH - 3d

GH >21

NO2- 0

NO3 -0

post-24536-0-99079400-1420565681_thumb.jpg

post-24536-0-85265100-1420565696_thumb.jpg

post-24536-0-84622600-1420565708_thumb.jpg

post-24536-0-37864400-1420565717_thumb.jpg

post-24536-0-51724400-1420565728_thumb.jpg

post-24536-0-19208800-1420565738_thumb.jpg

post-24536-0-06573800-1420565751_thumb.jpg

Edytowane przez marjan23 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

nie do końca doświadczony ale poczytwaszy tu itam różne tematy ..

MOIM ZDANIEM :

dodawaj bakterie i czekaj .. aż dojrzeje - cierpliwości

pierwsza podmiana wody tak po jakimś miesiącu , kolejna za pół .. itd

szyba - nie - raz paruje i .. niewygląda - dwa wymiana gazów ..

świecenie - teraz z 6h wystarczy i więcej niebieskiego

powiedzmy zaczynasz samo niebieskie z godzinkę potem dołączasz białe i białe gasisz z godzinkę przed niebieskim

potem powoli wydłużaj czasy świecenia powiedzmy po 2 - 3 mieś do docelowego

edit --//--

i próbuj odsysać to co się da

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj zakupiłem testy paskowe JBL, testy wykonałem dwukrotnie

oto wyniki:

tem.wody 25 st

zasolenie 1026

Cl2 - 0

ph - 7,6

KH - 3d

GH >21

NO2- 0

NO3 -0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

testy to tylko salifert


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz,

Jesli zdjecia przedstawiają "atak glonów" to uwierz mi że Twoje dojrzewanie jest baaaardzo łagodne :)

Bez paniki :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

koniecznie kropelkowymi (podstawowe to KH, NO3, PO4 i ewentualnie CA) zmierz, zwłaszcza KH bo wynik KH 3 paskowymi to aż niemożliwe.


Akwarium 300L (120x50x50) front i boki z OW + sump 100L

Odpieniacz Deltec MCE600 (na czas dojrzewania) WhiteSkim200, cyrkulacja 2xtunze 60856045, Lampa LED 240W DIY od Tomasza, dolewka AM SP3000, obieg: NJ4500 Jebao DC6000

Start 13.12.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz,

Jesli zdjecia przedstawiają "atak glonów" to uwierz mi że Twoje dojrzewanie jest baaaardzo łagodne :)

Bez paniki :)

dzięki za info

a powinienem teraz coś zrobić, może jakaś ekipa czyszcząca czy po prostu mam czekać ?

z gory dzieki za info

pozdrawiam

Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

zrób testy - kropelkowe (jak nie masz to może w jakimś sklepie albo u znajomego)

i dopiero myśl o "wpuszczaniu" tam czegoś żywego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz,

Jesli zdjecia przedstawiają "atak glonów" to uwierz mi że Twoje dojrzewanie jest baaaardzo łagodne :)

Bez paniki :)

+1

A zielony to ładny kolor :)


yoWMOAzcKo.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

będą się działy plagi, będą się działy katastrofy. skała która jest nie oświetlona będzie zamierać a tam gdzie ma światło będzie porastac czym popadnie więc będą glony brunatne zielone nitkowate itd, zakwity bakteryjne, cyjano, mętnienia i wiele innych ciekawostek. ogranicz światło do 5-6 godzin i nie przesadzaj z bakteriami. do ciebie to rozgwiadza ze 4 slimaki i 2 krabiki. bwedzie lepiej/. masz małe akwarium może ktoś z okolicy da ci wode z podmianki. ja co 3 tygodnie wylewam 120L

o ty z moich okolic. połczyn zdrój. jak chcesz wode to dawaj. jakaś szczepka tez sie znajdzie


5038_5082.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cierpliwości życzę to n samym początku jest najbardziej potrzebne i czekaj z wpuszczaniem ekipy czyszczącej przyjdzie na to czas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja wpuszczałem po tygodniu.


5038_5082.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi też doradzono szybko wpuszczać ekipe i niedługi po niej rybki (odchody, pokarm) szybciej zachodzi dojrzewanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I Ty to nazywasz dojrzewaniem?

Tak wyglada moje akwa:

post-23962-0-33998500-1423063932_thumb.jpgpost-23962-0-22985900-1423063934_thumb.jpgpost-23962-0-30635600-1423063935_thumb.jpg

Tak wiec, lej bakterie i czekac :)

Edytowane przez pokson (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mniej swieć na początku bo nie mam sensu tyle.Lej bakterie i jak koledzy podpowiadają zmień testy na kropelkowe.Poczatkowo też mialem te co Ty ale nadają się do ......dopowiedz sobie sam. Węgiel dla siebie na poczatek ale doustnie :smiling: . Duuuużżoooo cierpliwości i jakoś to będzie. Łapki z daleka od szkła i odserwować przy browarku co się dzieje.Powodzonka i życzę cierpliwości.Tragedji nie ma tak więc powolutu do przodu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ło matko! Tyle glonów! Świeciłeś jak na lotnisku? :clap: Zmniejsz moc i skróć świecenie. Zresztą Tomek dobrze prawi...węgiel doustnie i jazda.


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć ja na twoim miejscu wziął bym wodę do sklepu żeby zbadać, kupił bym sobie testy na no3 i po4, ograniczył bym świecenie do kilku godzin dziennie. Kiedy no3 zacznie spadać wtedy jakaś ekipa ale albo ślimaki albo kraby, ja bym dał ślimaki Tectus na stałe i Nassarius do piasku. Szkoda że kupiłeś te testy z JBL gdyż są do niczego, kup Saliferta. Nalot z piasku odsysaj w miarę możliwości, życzę powodzenia! Fajna kostka;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.