Skocz do zawartości
marcinkey

Kostka 80 litrów proszę o rzut okiem specjalistów

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zbiornik postawiony rok temu, akwarium Aqua Medic Blenny, oświetlenie 3 x 9w, dołożone Blau Nano Led 12 w. Reszta jak w zestawie.

Korole mają się w miarę dobrze, są otwarte. Rybki też pływają i nie padają.

Ale wszędzie są osady, które zagłuszają korale. Piasek i skały fioletowo-brązowe.

Proszę o rzut okiem i jakąś radę.

Kilka fotek:

1636059_DSC_0871.JPG

1636060_DSC_0870.JPG

1636058_DSC_0875.JPG

1636055_20150109_145139.jpg

1636056_DSC_0874.JPG

1636057_DSC_0872.JPG

Co to za robal? Szkodnik?

1636064_20141221_195843.jpg

Edytowane przez marcinkey (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co jest w zestawie: jakiś odpieniacz/cyrkulacja/kaskada?

Te osady może są przez słabą cyrkulację, albo to dino/cyjano. Na piasku to normalne raczej. Caulastrea ma się raczej słabo - odessij to co na niej leży - widać że nie jest w najlepszej kondycji. Jakie masz parametry wody? Daj zdjęcie całości.

Ten robal to chyba płaziniec - u mnie też się znalazł, nieczęsty gość, ale nie szkodnik :)


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na cyjano chemiclean. To na pewno to. Caulastrea to już szkielet ale ten koral potrafi się odbudować. Jeśli nie zależy Ci na czasie możesz ją zostawić i sprawdzić czy wróci. Piasek jest w porządku, możesz kopić rozgwiazdę ewentualnie, piaskową. Ze zdjecia nie bardzo jestem pewny ale jeśli to płaziniec to chyba żywi sie ślimakami, niestety , chyba go zpłapałeś jak zaświeciłeś światło bo one nie lubią dnia.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz Turboflotor blue 500, pompa strumieniowa NanoProp 5000.

Specjaliści ze sklepu akwarystycznego oglądali i żadnej dobrej rady nie udzielili. Powiedzieli że to albo cyjano albo okrzemki, że trzeba obserwować.

Jest rozgwiazda piaskowa i 2 ślimaki piaskowe, Babka biała wyskoczyła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Babki tak maja ze lubią skakać. Bapisz jakie tam masz parametry bo korale widać nie bardzo się trzymają.


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Użyłem chemiclean tak jak było napisane w instrukcji, po 2 dniach większa podmianka. Fioletowe ustrojstwo zniknęło ze skał i piasku. Ale teraz wszędzie jest pełno osadu, który przygłusza korale. Pędzelkiem zrzucam go z korali, ale to raczej nie jest działanie doraźne.

1763596_20150121_201356.jpg

Do wszystkiego złego, osoba która przez 4 dni opiekowała się akwarium poruszała odpieniaczem i praktycznie nie działał w tym czasie. Czy brak odpieniacza przez taki okres może zaszkodzić koralom?

Stan korali bardzo pogorszył się, ale to było wcześniej, jak zabrałem się za czyszczenie akwarium wszystko powyciągałem i wyszorowałem szczoteczką. Całość zalałem wodą ze zbiornika sklepowego. Czy to takie rzeczy można robić, czy raczej to samobójstwo dla akwarium.

Kwestia węgla aktywnego tak, czy nie. Jedni doradcy sklepowi mówią tak, a drudzy na odwrót. Czasami mam wrażenie, że oni sami za dużo nie wiedzą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inmar ma racje jak dla mnie jedyne rozwiazanie,ktos kumaty musi ocenic twoj problem

Jak na roczny zbiornik mysle ,ze w zlym kierunku to idzie


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie napisałeś o obsadzie ,ile ryb ,ile karmisz .

Stan korali bardzo pogorszył się, ale to było wcześniej, jak zabrałem się za czyszczenie akwarium wszystko powyciągałem i wyszorowałem szczoteczką. Całość zalałem wodą ze zbiornika sklepowego. Czy to takie rzeczy można robić, czy raczej to samobójstwo dla akwarium.

Kwestia węgla aktywnego tak, czy nie. Jedni doradcy sklepowi mówią tak, a drudzy na odwrót. Czasami mam wrażenie, że oni sami za dużo nie wiedzą.

Nie robi się 100% podmian wody . A jak już tak zrobiłeś to aklimatyzowałeś korale do wody sklepowej ?

Na pewno miała inne paramety od twojej wody.

Wogóle co to za sklep ?

Co do węgla to jak masz miejsce to możesz dać ,na pewno nie zaszkodzi.

Osady na skale świadczą o słabej lub źle ustawionej cyrkulacji .

Znajdź najlepiej kogoś z okolic i poproś aby wpadł do Ciebie i oglądnął ten zbiornik na żywo.

Edytowane przez jarek35 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć też ogólne zdjęcie całego akwarium - musimy zobaczyć jak to wygląda, zamiast wycinkami. Kilka dni bez odpieniacza nie powinno stanowić problemu.

Jak na roczne akwarium to wygląda to kiepsko. Jeżeli będzie bardzo źle (prawdopodobnie masz rozwiane parametry przez to czyszczenie, nową wodę, poruszanie piaskiem w trakcie wyjmowania skały itp.) to znajdź kogoś w pobliżu kto Ci pomoże. Przekaż mu na miesiąc/dwa zwierzaki. W tym czasie wywal wszystko z akwarium, wsyp nowy piasek, nową skałę i czekać aż przejdzie dojrzewanie. Później możesz odebrać zwierzaki.


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcin,

w akwarium morskim panuja inne prawa niz w slodkowodnym. Tu sie robi 100 % podmian, nie wyciaga wszystkiego do szorowania itp.

To tak, jakbys za kazdym razem zakladal nowe akwarium. Robiles to czesciej ? Bo akwarium wyglada, jakby bylo kogos poczatkujacego.

Przez rok mogles sie juz sporo z tego forum dowiedziec...

Nie chce Cie odsylac do dzialu dla poczatkujacych, ale chyba warto te podstawowe wiadomosci posiasc.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Stani napisał, zobacz w dziale 'nasze akwaria' jak się zakłada akwarium morskie, zobaczysz niejedną fotorelacje krok po kroku. Poza tym właśnie zrobiłeś restart swojego zbiornika i to w niezbyt dobry sposób. Prawdopodobnie zabiles większość życia w swojej skale wyciągając ją i szorujac. Chyba że szorowałes w solance o temp około 25 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.