Skocz do zawartości
Creol

Parametry a dino / cyjano

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich! do tej pory tylko czytałem forum… jednak sytuacja zmusiła mnie, bym i swoje "pięć groszy" tu dorzucił...

Otóż rozpocząłem walkę z dino (chyba to dino, bo jest to brązowy gruby kożuch z brązowymi "nitkami", póki co tylko miejscami na piasku). Zaciemniłem od wczoraj akwa, przestałem lać cokolwiek do wody. Martwi mnie jednak poziom mg- 1020 i ca-330. Stąd doradźcie- czy można lać coś na podwyższenie tych dwóch wartości, równocześnie walcząc z dino, czy może to i jemu pomoc we wzroście? :dizzy:

Akwa zalane w listopadzie, pozostałe parametry w normie. Jedynie ph 8, ale wietrzę ile się da :yes

Edytowane przez Creol (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Creol, prosze popraw tytuł, tak aby więcej mówił o zawartości wątku. Do tego proponuje zapoznanie się z regulaminem :)

Pozdrawiam


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester- już poprawione. Wybacz niedoskonałości, to mój pierwszy post. Ad regulaminu to o co Tobie chodzi? Że niby temat powielam, czy co? Bo przekopałem wiele, ale odpowiedzi nigdzie nie znalazłem.

Edytowane przez Creol (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. To może ktoś mi odpowie szczerze teraz- lać czy nie lać? :hope:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie nieźle zaniedbałeś akwa, jeśli masz takie parametry a akwarium zalałeś zaledwie w listopadzie... Co to była za sól, jakie masz zasolenie? Robiłeś jakieś podmiany? Po mojemu, to zbiornik jeszcze dojrzewa, więc mogą wychodzić różne glony, szczególnie przy takich kosmicznych parametrach... Jesteś pewnien, że to nie okrzemki? Krzemiany sprawdzałeś?


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnosc dino nie jest przeciwwskazaniem do prawidlowego trzymania parametrow. Jesli masz je za niskie, a masz , to musisz wyrownac. Poczytaj o metodzie ballinga - to najlatwiekszy sposob na wyrownaie parametrow


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od razu zaniedbałeś… Przez ostatnie 2 miesiące nic nie robię w wolnym czasie tylko przy akwa pracuje, więc bez takich proszę :rant: Chyba, że z góry chcecie mnie zniechęcić :question: choć zakładam, że nie :respect:

Sól od początku Ocean Instant AS, żywa skała z Fiji 27kg plus 12kg żywego piasku. Podmiany były dwie/ akwa zalane 26.11, więc pierwszy miesiąc wogóle podmian nie robiłem. Zasolenie 1,024. Korale super się pompują i dobrze rosną, skała też swoje wzięła, bo glony wapienne nieźle ją porosły (od tygodnia dopiero jakoś zbielały :hope: , tzn od początku problemów z mg i ca i następnie z dino)- a słyszałem, że to właśnie żywa skała i korale najwięcej pochłaniają ca i mg przy swojej budowie (poprawcie mnie jeśli się mylę)… Pewnie to dino przez ten ostatni spadek tego mg i ca, co? :vava:

Tester- dzięki za odpowiedź. O to mi chodziło- konkret. Bałem się tylko, że czegoś nie doczytałem, a nie chce "dokarmiać" dino.

Edytowane przez Creol (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To prawda , skała dojrzewając pobiera dużo Ca , stąd pewnie masz spadem. W sumienie to Ca i Mg masz dramatycznie niski. KOniecznie musisz dozować. Spokojnie . Przeczytaj pierwszą stronę o Ballingu - To proste. Jedynie zamiast Mr rozrobić, odlać dolać, ja mam stałą dawkę z opakowania REEF /nie mam teraz przysobie /. W sumie możesz rozrobić dwa płyny Ca i Mg oraz tzw. kH i dolewać w takich samych ilościach kierując się testami , Ca , Mg i kH. Jak osiągniesz poziom sprawdzaj co kilka dni o ile spada - tak zobaczysz ile ml potrzebujesz codziennie. Podejrzewam że jak uzupełnisz to będzie się trzymało. Oczywiście podmiany regularne ze świeżej solanki. Dino - odsysaj -albo zdrap kożuszek i wybierz siateczką , czy odsysając. Mocno się tym narazie nie przejmuj. to problem większości z nas.

Tak w sumie paytrzę na te posty - i strasznie się dziwię że takszybko jakiekolwiek korale wprowadzacie. Ja przez 0,5 roku nic nie włożyłem, Baniak dojrzał mi po - 1,5 roku!!! /ustabilizowały się wszelkie parametry/.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skala dojrzewajac "pobiera duzo Ca"? Mozna prosic o zrodlo tych rewelacji?

Creol co to sa za testy? Bo to jest praktycznie niemozliwe, aby Ca i Mg tak same z siebie spadly drastycznie...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

amsam- dzieki za podpowiedz! Chyba faktycznie musze zacząć rozgryzac tego Ballinga. Może faktycznie nie taki straszny... ;-)

AquaManiac- mysle, ze amsamowi chodzi dokładnie o to samo, o czym i ja czytałem (zreszta na tym forum rowniez, np Stani o tym pisał), żywa skala, a raczej to co zaczyna na niej porastac ma wielkie zapotrzebowanie na Ca, stad w dojrzewającym akwa takie skoki. Co do testow- tylko salifert! Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skala dojrzewajac "pobiera duzo Ca"? Mozna prosic o zrodlo tych rewelacji?

O to samo mialem zapytac..

Jedyne co mi przychodzi do glowy to algi wapienne, ale to nie podczasdojrzewania

Moga byc tez jakies dzikie malze czy kraby, ale to nie te ilosci.

W pewnych warunkach, skała może dobudowywać węglan wapnia CaCO3 ale to tez raczej nie sa warunki na dojrzewanie.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle ze moja skala była juz z akwa działajacego, i algi wapienne naprawdę ładnie ja porosły... Dopiero przy ostatnim spadku Ca i Mg zaczęły blednąć :-(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zrobilem testy od niepamietnych czasow na Mg i Ca i wyszlo mi Mg 1200 Ca 350 wczoraj robilem podmiane ok 10% (reefmax) na soli red sea podstawowej jak co tydzien, akwarium ma prawie rok. Leje wodke, od 3 dni 1-2 krople plynu lugola i kH. kH mam 8.9 (nie za wysokie?) No3 ok 5 co moze byc przyczyna niskiego Mg i Ca i czym to podbic?

A i watpie zeby to mialo wplyw ale jeszcze dosypalem wczoraj 4.5kg zywego piasku

Edytowane przez PrusLee43 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli akwarium ma prawie rok, to glon wapienne oraz koralowce twarde po prostu zużywają na bieżąco Ca i Mg.

Na temat dozowania Ca i Mg napisano tysiące postów, wystarczy przeszukać forum, aby znaleźć odpowiedź na ten temat.

A tak między nami, trochę nie mieści mi się w głowie, że akwarysta morski posiadający od dłuższego czasu akwarium zadaje nagle pytanie: czym podbić Ca... Przecież to praktycznie esencja akwarystyki morskiej, absolutne podstawy, o tym się powinno czytać ZANIM założy się akwarium morskie. To powinna być jedna z pierwszych decyzji: jak zamierzam dozować Ca. To tak samo ważne pytanie, jak kwestia fitracji, cyrkulacji czy oświetlenia.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak tyle ze do reefmaxa 100l jakies bardziej wyszukane metody podbijania Ca nie maja sensu powinny same podmiany wystarczyc wg mnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, stosowanie np. reaktora wapniowego do akwarium klasy reefmaxa mija się trochę z celem, natomiast cakowicie za zasadne uważam stosowanie w takim przypadku np. metody Ballinga. Wszystko zależy w końcu od konsumpcji ww. jonów. Skoro regularne podmiany wody nie są w stanie zapewnić odpowiednich stężeń, to nie ma się co kłócić z rzeczywistością i trzeba się rozejrzeć za jaką skuteczniejszą metodą dozowania Ca i Mg.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to tak tylko u mnie tez za bardzo nie ma co zjadac tych pierwiastkow dlatego taki poziom mnie zaskoczyl no ale jest jak jest doleje troche pozostalych plynow z balinga i zobaczymy moze jednorazowy spadek mocy dzieki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To się zdarza całkiem często, że akwarysta przekonany jest, iż nie ma w akwarium nic, co mu konsumuje Ca i potem jest niezłe zdziwienie :) Dlatego tak ważne są regularne testy! W twoim zbiorniku, jeśli nie masz koralowców twardych, jony Ca i Mg spożytkowały pewnie glony wapienne. Policzmy z grubsza: spadek Ca o 100mg/L oznacza, że w reefmaxie coś spożyło ok. 10g wapnia. Czy to dużo? To jest pewnie ok. 20-30g glonow wapiennych, na zbiornik 130L to chyba nie tak dużo i raczej tyle Ci przez ten czas urosło. Pomijam w obliczeniach podmiany, bo miało być z grubsza, ale widzisz mniej więcej, jakie są relacje konsumpcji pierwiastków do przyrostu biomasy.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja. Dziś minęło 48h od chwili zaciemnienia. Po południu resztki brązowego kożucha odessałem (wcześniej nic z nim nie robiłem). Do chwili obecnej nic nowego się nie pokazuje (ale zaciemnienie planuję do jutra, więc zobaczymy czy nie wróci, gdy świetlówki rozbłysną). Ogólnie wszystko z obsady dzielnie to znosi, jedynie mimo ciągłego wietrzenia pomieszczenia czuć dziwnym smrodkiem z akwa od wczoraj. Myślałem, ze to woda śmierdzi :wallbash: … ale gdy odsysałem to g*** to zrozumiałem co tak śmierdziało- to właśnie ten brązowy kożuch. Czy to normalne? Czytałem, że dino wydziela toksyny, one tak śmierdzą? (po odessaniu smród akwa prawie ustał).

I jeszcze jedno pytanie, jak długo i czym (same niebieskie na początek?) świecić od jutra?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pladze nie ma śladu (przynajmniej po brązie)… ale za to coś nowego przedwczoraj wieczorem pojawiło się w miejscach gdzie była, taki biały nalot, jakby pleśń. Do tego brak klarownej wody. Czy ktoś ma pomysł co to? Spotkaliście się z czymś takim?

Na skale też gdzieniegdzie się pojawiło.

post-24382-0-03568700-1421926244_thumb.jpg

Edytowane przez Creol (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.