Skocz do zawartości
matrixxus

Zbiornik dolewki grawitacyjnej

Rekomendowane odpowiedzi

Mam dolewkę grawitacyjną powszechnie dostępną w jednym ze sklepów online. problemem okazuje się zbiornik na wodę RO. z racji większej elastyczności do podłączenia używam wężyka silikonowego (jak do napowietrzania) zamiast węża RO.

W 5cio litrowej bańce zrobiłem otwór o średnicy nieco mniejszej niż wężyk, całość potraktowana silikonem akwarystycznym.

i tutaj pojawia się problem, takie rozwiązanie już kilka razy zaczeło przeciekać na łączeniu zbiornik-wężyk.

Macie na to jakiś patent?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Silikonem silikonu nie skleisz. Moze rozwiazalbys sprawe elegancko, wkrecajac w kanister jakis maly przelot ? Tyle, ze kanister musialby byc z ta szeroka zakretka, zeby tam mozna bylo wlozyc reke.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego uparcie chcesz wiercić otwór?

Włóż wężyk od góry do samego dna. Dla wygody użyj jakiejś plastikowej rurki aby zawsze opierała się o dno. Za pierwszym razem niestety trzeba zassać ale już później samo poleci grawitacyjnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z kranikiem mam ale one mają dużo większe średnice.

Przetestuje patent jak przy odmulaczu, sama grawitacja.

Dzięki za odpowiedzi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A niema tak ze z czasem ten patent sie zapowietrzy od strony dolewki?

by Lumia 925

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A niema tak ze z czasem ten patent sie zapowietrzy od strony dolewki?

by Lumia 925

Jeżeli myślisz o zaworze w sumpie to przecież on powinien być poniżej poziomu wody w zbiorniku to jak ma się zapowietrzyć?

Edytowane przez waldek2 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak napisalem bo moja aquatrenu ma zawor nad powierzchnia, dziala na zasadzie plywaka. Wiec plywak jest najizej a zawor nad nim w powietrzu... I raczej jest dobrze zamontowana bo dziala juz 3 miesiace. Ale tez sie zastanawiam jak zamontowac zlaczke od ro w bance ale chyba wykorzystam do tego wiaderko z wieczkiem.

by Lumia 925

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba się nie rozumiemy - może jakoś to słabo opisałem.

Masz bańkę na wodę Ro. Stoi ona nad sumpem. Teraz wężyk z bańki idzie na dół do zaworu grawitacyjnego zamontowanego w sumpie.

Wszystkie elementy zaworu mogą i wystają nad wodę sumpa ale o zapowietrzeniu nie ma mowy.

Każda nieszczelność poniżej poziomu wody w bańce nie będzie powodowało zassania powietrza tylko wyciek wody.

Musi być jakaś złączka? Sam wężyk od Ro nie może po prostu wchodzić do bańki górą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A masz tak zrobione? Jak wymuszasz poczatkowe podcisnienie w wezyku aby woda poplynela?

by Lumia 925

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, ja mam automatyczną dolewkę ( elektryczna pompa na 230v). Wydaje mi się ze to wygodniejsze rozwiązanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przelot to nie problem tylko zamocowanie w bańce 5l z małym otworem jest problemem;)

Nie, ja mam automatyczną dolewkę ( elektryczna pompa na 230v). Wydaje mi się ze to wygodniejsze rozwiązanie

Każde ma swoje + i - grawitacyjna wydaje się nie do zajechania ale musi być nad sumpem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do patentu to dziala w 100%

mam tak juz kilka dni, nie zapowietrza sie. trzeba tylko pomoc wystartowac np. sciskajac butelke zeby woda poplynela wezykiem

Edytowane przez matrixxus (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim wypadku grawitacyjna nie za bardzo bo nie mam gdzie zamontować dodatkowego zbiornika powyżej sumpa.

Mój zbiornik wody Ro to 30 litrów. Po za tym oryginalna d.grawitacyjna to zdecydowanie dla mnie za drogo, a ta kombinowana ze spłuczki trochę duża i szkoda mi miejsca w sumpie. Swoją natomiast ma tak kombinowaną, że raczej nie grozi mi przelanie. Gdyby nawet to już kiedyś ćwiczyłem wlanie do akwarium 30 litrów Ro i nic się nie wydarzyło, a zasolenie spadło o jakiś 1 stopień więc spoko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam u siebie na co dzień podpiętą zwykłą butelkę 2l- wystarczy na 3-4 dni a na wyjazdy podpinam baniak 5l i do 8-10 dni jest ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wiaderko po soli w innym pomieszczeniu. Przez ścianę przewiercony otwór przez który przeprowadziłem wężyk typowy zielony do grawitacyjnej dolewki. Po zapowietrzeniu, jak zapomnę uzupełnić zbiornik na dolewki mam strzykawkę, w którą nabieram wodę i wciskam w wężyk, potem go zanurzam i woda płynie. Dolewkę grawitacyjną AquaMedica używam od prawie 12 lat. Raz 7 lat temu wymieniłem na nową, ale tak profilaktycznie, bo działała.

Zapomniałem dodać, że wiaderko nie jest przewiercone w dolnej części. Wężyk wprowadzony jest od góry do dna, a żeby mi nie wypływał to umieściłem go w rurce PCV o takiej długości, że wiaderko mogę nakryć deklem.

Edytowane przez rah (wyświetl historię edycji)

500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a że tak wtrącę, to po co wogóle zbiornik do dolewki grawitacyjnej? nie wygdniej po prostu zapiąc tam rurke prosto z filtra RO?


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtr RO mam podłączony jakieś 10 m dalej. Wodę nie potrzebuję tylko na dolewkę. Potrzebuję do 3x10 ltr zbiorników na ballinga, do spłukiwania gąbek itp. Wygodniej mi zbierać wodę w zbiorniki i potem wykorzystywać według potrzeb.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przelot to nie problem tylko zamocowanie w bańce 5l z małym otworem jest problemem;)

Żaden problem :) Przelot wklejasz w kanister, w niego wkładasz kawałek wężyka od osmozy, na wężyk zakładasz silikonowy i gra gitara :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żaden problem :) Przelot wklejasz w kanister, w niego wkładasz kawałek wężyka od osmozy, na wężyk zakładasz silikonowy i gra gitara :)

Próbowałeś skleić kiedyś HDPE/PP(99% kanistrów) tak żeby trzymało a nie na zasadzie jak nie rusze to jest spoko... Jak tak to poproszę nazwę taniego kleju:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest kanister 10 litrów z kranikiem. Nigdy nie zmienię dolewki na inną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.