Skocz do zawartości
Rafal Stargard

Jakich wymiarów zbiornik? 300, 450, a może 600 litrów?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich Serdecznie

Przypuszczam że jak u Większości nowicjuszy w akwarystyce morskiej i mnie dopadły niepewności na jaki wymiar zbiornika zdecydować się na początek,

Przeczytałem większość tematów na forum dla nowicjuszy i jeszcze bardziej widzę że nie wiele wiem :)

Zastanawiam się nad jakim litrażem powinienem się skupić na początku, wszystko ma swoje plusy i minusy

Większy zbiornik = większa stabilność systemu, większe możliwości ale niestety dużo większe koszta początkowe i utrzymania a przy porażce potencjalnie dużo większe straty.

Przy mniejszym zbiorniku mniejsze koszta początkowe i utrzymania, ale później jak wiadomo apetyt będzie ciągle rósł i przy chęci zmiany na większe praktycznie wszytko będzie trzeba kupować od podstaw,

I zastanawiam się na jaki wymiar postawić, miejsce na zbiornik mam wystarczająca nawet powyżej 2 metrów długości, Finanse na zbiornik to pojęcie względne, na większy wiadomo że będzie konieczna większa inwestycja, ale to można rozciągnąć w trochę dłuższym czasie.

Proszę podpowiedzcie na co Wy mając już odpowiednie doświadczenie postawili byście na początku.

Docelowo w zbiorniku chciał bym mieć jak najwięcej fajnych spsów :)

Pozdrawiam Rafał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Największy jaki możesz gdzie do 500 L koszty są "rozsądne" powyżej wskakuje mnożnik x2 :). raczej sam musisz odpowiedzieć na to pytanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za szybką odpowiedź, rodzi się dużo pytań, np. jakiej długości najlepiej dobrać zbiornik i do tego odpowiednie oświetlenie, jaki rodzaj światła, długość dostępnych świetlówek itp. Co jest najbardziej rozsądnym rozwiązaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz wiedzieć ile chcesz wydać to primo. Musisz policzyc ile będzie kosztować Cię podmiana wody (sól) i prąd, przy większym więcej życia wsadzisz, więcej mrożonek kupisz, a jak więcej korali to może się okazać że suplementacja i pyk nowe nbanieczki, pomki, elektronika bo to będą koszty stałe. Jednorazowe możesz rozłożyć w czasie. Typ oświetlenia ma różną cenę oraz różne koszty utrzymania (wymiana świetlówek) oraz ilość generowanego ciepła. Przy zbiorniku ważna jest powierzchnia dna. jak zrobisz 2m długie i 50 szerokości to po zalaniu będzie wyglądać jak 30 :) i do tego problem z robieniem czegokolwiek w środku manipulatorem (ręki raczej nie ma co wkładać bez koniecznej konieczności).

Więc ołówek i licz dla 400 l, 500 l i 700 l. Zobaczysz jakie są różnice. Weź tylko pod uwagę odpieniacz, cyrkulację, pompę obiegową, podmianę 10% objętości, lampę, skałę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dokładnie, już robiłem wstępne szacunki :)

Wracając do tematu oświetlenia chodziło mi bardziej: długość akwarium 110 nie bardzo bo nie wejdą świetlówki T5 zaś przy 130cm już jak najbardziej, do długości 150cm już wypadało by inne użyć świetlowki itp:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

długość dobierz pod oświetlenie jakie planujesz. Widzę że planujesz T5 Pamiętaj o szerokości bo według mnie to najistotniejszy wymiar który niestety zawsze stwarza problemy (brak miejsca)


330L+sump,Deltec SC 1455,6xT5 39W,Jebao RW 4 i 8,obieg DCP6500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak rośnie długość to warto aby rosła szerokość i wysokość np.

110x50x50, 130x60x60, 150x70x65 a nawet ..x75x75. Spora różnica w litrażu a ostatecznie w optycznym wyglądzie zbiornika. Dobrze, że zauważyłeś różnicę długości świateł. To trochę determinuje wymiar. Też na to zwracałem uwagę przy pierwszej lampie. Obecna pozwala na dowolną konfigurację zbiornika i tu wkracza cena.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oświetlenie chcesz oprzeć na świetlówkach t5? bo to determinuje długość zbiornika a ponieważ światło powiino byś ten 1w na 1 litr to przy okreslonej dlugosci musisz policzyc sobie liczbe swietlowek i juz masz szerokosc.... do tego wysokosc wygodna to 50 cm 60cm to max i w ten sposob masz wszystkie 3 dlugosci zeby policzyc litraz. 80W to bodajze 1449mm a 54W to 115cm,


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zależy na co się zdecyduje nie musi być 1W na litr. wszystko zależy od trzymanych zwierzaków


330L+sump,Deltec SC 1455,6xT5 39W,Jebao RW 4 i 8,obieg DCP6500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... do tego wysokosc wygodna to 50 cm 60cm to max

Wygodna to pojęcie względne od ułożenia skały i korali. Nie mówmy o dłubaniu ręką. przy 150cm wysokość 50 to akwa trochę będzie wyglądać jak miska, To ma być część oceanu, dajmy głębokości :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy najbardziej rozsądnym wymiarem w stosunku cena/możliwości nie było by akwarium o wymiarach 130x60x60 w jakie światło byście poszli w śwetlówki, ledy czy może HQI?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Światło to pytanie subiektywne, każdy rodzaj ma swoich zwolenników i przeciwników. Ja osobiście LEDy nie zamieniłbym na nic innego poza HQI. Rury uważam za przeżytek lub jako dodatek ale nie za głowne oświetlenie. Ale to jeden z tańszych produktów jeszcze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pacyfik sun hyperion s 100w +2x24w t5 + 2x 60w razory ja mam taka konfiguracje w 130x60x60

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

130x70x50

Szyba 10 mm

Pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

130x70x50

Szyba 10 mm

Pozdr

Możesz coś więcej napisać? :)

Jakiej wysokości robili byście przy nowym projekcie stelaż?

I dodatkowo korona i wisząca lampa, czy pełna pokrywa?

Edytowane przez Rafal Stargard (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz coś więcej napisać? :)

Jakiej wysokości robili byście przy nowym projekcie stelaż?

I dodatkowo korona i wisząca lampa, czy pełna pokrywa?

130 cm to długość ładnie współgrająca z większością lamp, wpuścisz pokolce mniej dystansowe

70 cm bo tyle masz miejsca

50 cm, bo zrobisz akwa z szyby 10 mm, dasz opaskę wzmacniającą na około i masz mocne z dużym zapasem wytrzymałościowym' cena 4x ow 1100zł, float około 700 zł

Wysokość szafki zależna tylko od wysokości odpieniacza, zazwyczaj 60-65cm, także od dna sumpa Do spodu blatu minimum75 cm, reszta to estetyka

Pozdr

Sorkinpisze na tablecie syna a to sorzet nie dka mnie

Szyba 10 mm

Edytowane przez Gaber (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba 12 szyba a co do ow to cos tanio gdzie takie mozna kupic w takiej cenie ?

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Edytowane przez tadzik443 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

130/70/60h światełko 8-10x 54w t5 ;) Cyrkulacja to już od potrzeb i od portfela zależy :)


12litrów- było,28 grudzień 2011- ‎9 ‎lipca ‎2012 216+36sump- było, ‎9 ‎lipca ‎2012 160litrów- było, ‎22 ‎lipca ‎2013-wiosna 2014 23litry- 05.01.2015-01.08.2015 60litrów 01.08.2015-15.06.2016

240litrów + 112sump- 15.06.2016-01.04.2018

360+240 sump- 01.04.2018

98+64  sump-13.12.2018

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Wszystkim za odpowiedzi, wymiar zbiornika już ustalony będzie to 130x65x60 teraz muszę ustalić czy komin wewnątrz czy lepiej na zewnątrz,

Jakiego wymiaru powinienem zrobić sump?:)

Pozdrawiam, Rafal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy czy miejsce pod szafką ma być tylko pod sumpy czy ma byc tam elektryka i rożnego rodzaju pompę. Ja pod akwarium mam sumpy do tego zbiornik na dolewkę oraz jeszcze zbiornik na podmiany, a cała elektryka zasilacze itp mam w szafach obok. Zależy kto ma ile miejsca. Jeśli nie masz miejsca obok akwarium na inne rzeczy do akwarium to stawiał bym sumpa na ok 80 cm długości do tego jeszcze jakaś wąska dolewka tak zeby zostało ok 30 cm na jakaś pompę doznającą zasilacze do lamp itp

Zbiornik mój ma 180 x 80 x 80 który stoi na stelażu o wysokości 90. Jest wysoko ale za to widok na akwarium jest idealny (nie trzeba sie schylać). Akwarium oświetlone lampami EcoTech Radion, mogę je w 100% polecić choć nie jest to najtańszy wybór na rynku. Odradzał bym Pacific Sun. Jeśli nie ledy to brał bym T5, takich kolorów nie da ci HQI choć wzrost korali byłby lepszy. Wysokość stelaża na poziomie 60 cm bym odradzał, strasznie utrudnia obsługę chociażby odpieniacza.


Akwarium 1200L + Sump 450L, Odpieniacz BK500, Oświetlenie LED EcoTech Radion XR30W, Cyrkulacja EcoTech VorTech MP40 + MP60, Obieg Tunze Silence Pro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Wszystkim za odpowiedzi, wymiar zbiornika już ustalony będzie to 130x65x60 teraz muszę ustalić czy komin wewnątrz czy lepiej na zewnątrz,

Jakiego wymiaru powinienem zrobić sump? :)

Pozdrawiam, Rafal

Jak masz miejsce na 70 to rób 70, abys nie źałował' te 5 cm robi sporą różnicę wizualną

Komin zewnętrzny z boku czy z tył

Akwabwidoczne z ilu stron i które szyby

Sumpnrobisz pod odpieniacz i metodę filtracji

Pozdr

Edytowane przez Gaber (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stawiam zbiornik 140x60x60 i jestem zdania że świetlówka 54w spokojnie doświetli tę długość :) A jak nie idealnie równo to przecież nie będę sadził korali tuż przy bocznych szybach...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli chcesz wysokie skaly to ok, al ja z 60 cm zmienilem na 50 i uwazam ze dla sps to latwiejsza do doswietlenia wysokosc slupa wody. Zobacz moj system na razie nie widze wad wymiarow jakie zastosowalem, szyba 10mm to tez lepsze wł. Optyczne, mnij znieksztalcen.


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.