Skocz do zawartości
Retor

Robótki z drukarki 3D

Rekomendowane odpowiedzi

Po za tym że niemiec robił to nie. Mieszkam za granicą i łatwiej mi (dostępność) zamówić takie. Nie wiem czy nie są cieńsze niż hiwin-y. Do tego plastiki mam zamienione na alu w drukarce i rozstaw otworów montażowych jest 20x20 tak jak w tych wózkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

widzisz tobie latwiej próbuj, ale ja bym jednak stawiał na hiwiny jak juz celujesz w ta półke cenową, mam takie w pracy w drukarce 3Dgence stoł trzma sie na jednym takim łożysku, nie ruszysz go jest taki sztywny, w sumie to najdroższe sa prowadnice i dokładniej sobie dobierzesz tym mniej Ci wyjdzie stół naprzykład ma ruch w moim przypadku 250mm czyli 300mm dlugości to u mnie ok w tarantuli nie wiem ile ma stół, poza tym w tarantuli wystarczy ze dasz jedno łozysko u mnie muszę dac dwa :blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz dać dwa wzdłuż jak się domyślam? Czemu 2? Zdecydowałem się na te z linku bo będę zamawiać parę pierdół do frezarki i przy okazji prowadnice bym wziął, ale przez Ciebie :D zacząłem się głębiej nad tym zastanawiać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
7 godzin temu, pokson napisał:

Musisz dać dwa wzdłuż jak się domyślam? Czemu 2?

hehe dwie prowadnice równolegle i po jednym na wózku na każdej prowadnicy, po prostu duży stół 250x400 :), poza tym robię od nowa na frezarce CNC podstawę stołu zrobiłem pewne testy jeżeli chodzi o wibracje i ich pochłanianie zrobiłem specjalne wybrania które mają za zadanie raz odchudzić a dwa pochłaniać wibracje pierwsze testy zniknął efekt "salomon skin", oryginalna podstawa ważyła 700g, moja waży 950g :blink:, ale drukarka daje radę

6nyqdc.jpg

7 godzin temu, pokson napisał:

ale przez Ciebie :D zacząłem się głębiej nad tym zastanawiać.

:rolleyes:

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A podpowiedzcie co trzeba by od razu dokupić do Tarantuli, żeby poprawić jakość wydruków. Planuje zakup w najbliższym czasie i jeżeli warto coś dokupić od chińczyków to mógłbym zacząć zamawiać już teraz jakieś drobniejsze rzeczy, tak żeby przyszły razem z drukarką (drukare bede brał z niemiec, więc będzie szybciej szła niż części z chin)


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Paragon napisał:

hehe dwie prowadnice równolegle i po jednym na wózku na każdej prowadnicy, po prostu duży stół 250x400 :), poza tym robię od nowa na frezarce CNC podstawę stołu zrobiłem pewne testy jeżeli chodzi o wibracje i ich pochłanianie zrobiłem specjalne wybrania które mają za zadanie raz odchudzić a dwa pochłaniać wibracje pierwsze testy zniknął efekt "salomon skin", oryginalna podstawa ważyła 700g, moja waży 950g :blink:, ale drukarka daje radę

6nyqdc.jpg

Z jakiej grubości alu to jest? Nie lepiej wyciąć te wgłębienia czy lepiej tak pochłania drgania?

15 minut temu, Gothmog napisał:

A podpowiedzcie co trzeba by od razu dokupić do Tarantuli, żeby poprawić jakość wydruków. Planuje zakup w najbliższym czasie i jeżeli warto coś dokupić od chińczyków to mógłbym zacząć zamawiać już teraz jakieś drobniejsze rzeczy, tak żeby przyszły razem z drukarką (drukare bede brał z niemiec, więc będzie szybciej szła niż części z chin)

Jeżeli masz kogoś z frezarka cnc to wszystkie plastikowe części na alu zamienić. Plik DXF moge Ci podrzucić ze wszystkimi częściami. 4x https://www.123-3d.nl/123-3D-Aluminium-hoekverbinding-groot-2020-inclusief-bevestigingsmateriaal-123-3D-huismerk-i1471-t14576.html i 3-4x https://www.123-3d.nl/123-3D-L-verbindingsplaat-t-b-v-aluminium-profiel-2020-extrusion-i1721-t14576.html Możesz też zakupić na wszelki wypadek wentylator 30x30mm bo ten do dają z tarantulą to często ma problemy z odpadającym kablem :D Przyda Ci się też wentylator 50x50x15 bo pierwsze co to wydrukujesz pewnie fanduct na ten wentyl. Potem już tylko zmiana firmware, ustawienie prędkości, akceleracji i jerk i można drukować :D  

edit.

W sumie to jeszcze rurkę PTFE tak z 50cm też na wszelki :D

Edytowane przez pokson (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
10 minut temu, pokson napisał:

Z jakiej grubości alu to jest? Nie lepiej wyciąć te wgłębienia czy lepiej tak pochłania drgania?

Aluminium ma 8mm grubości z tym ze w 80% są wybrania i ma w tych miejscach grubość 3mm, dlatego jest w miarę lekkie a nie wygniesz tego za chole.... :), wybrać bardziej nie mogę bo osłabia za bardzo konstrukcje, poza tym pełny materiał bardziej wpada w drgania, takie wybrania są swoistym tłumikiem rozpraszają te mikro drgania

tylko tak się zastanawiam czy nie trzeba przyśpieszeń zmienic, cały stół waży z szybą itd prawie 2kg :), ale drukowałem na 50mm/s przez 7h i wychodzi za***iście, stepsticki i stepmotory się nie grzeją nie traca kroków, zostawić czy zmniejszyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A szybę na stół z jakiego szkła macie? 3mm wystarczy?


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Teraz, Gothmog napisał:

A szybę na stół z jakiego szkła macie? 3mm wystarczy?

ja mam 4mm hartowane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co sadzicie o Anet A8 ? Można ją kupić za aktualnie za 100$, pytanie czy warto dać 2x więcej za tarantule?

Wysłane z mojego XT1650 przy użyciu Tapatalka


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są w necie testy i wynika z nich że tarantula bez żadnych usprawnień drukuję lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

A ja dzisiaj pomalowałem alu i wypaliłem w piekarniku za co dostałem eksmisje z kuchni :)

fc44ro.jpg

rsc48o.jpg

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrobiłeś se tribo do nałożenia farby czy kupiłeś??? wcale się nie dziwie ze wypie....ła :popo: cie z kuchni nie lepiej było zawieźć do malarni? ze dwie dychy by wzięli za to:ph34r: trza było troche wypiaskowac alu przed malowaniem bo bez zmatowienia lub kwasu będzie odpryskiwać

Edytowane przez c-sys (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

hehe spoko nie śmierdziało bardziej niż przy wypalaniu nowego piekarnika,  spokojnie wszystko ładnie zmatowione i odtłuszczone, a to jest farba do zacisków bardzo fajnie trzyma się do aluminium juz przetestowałem, jedynie po malowaniu trzeba do piekarnika na godzinkę włożyć żeby się utwardziła, za taki kawałek wzieli by więcej, poza tym co to za frajda dać komuś zeby zrobil za ciebie B)

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potestuj z akceleracją. Nie masz na płycie głównej potencjometrów od napięcia silników? Trochę podwyższyć napięcie i dadzą radę z cięższym stołem.

A malowanie pierwsza klasa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Dzięki :), słuchaj jak testowalem z tym cięzarem przy prędkości 50mm/s jest ok, jakie sa objawy jak nie daje rady gubi kroki ma przesuniecia na wydruku tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zgubi krok to będziesz to widział na wydruku. Tak jak piszesz, po prostu przesunie się cały wydruk. 250gram to w sumie nie dużo jak czasami można mieć wydruk grubo ponad 0.5kg i drukarka to wytrzymuję. Z drugiej strony trochę lipa jak chwile przed końcem zgubi kroki... .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

zobaczymy, czekam na części i będę składał potem się potestuje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Skończyłem oś X, wszystko pomalowane a mówią ze aluminium nie pomaluje :), dałem też rolkę z zębami i pasek napędowy zbrojony, finalnie dałem prowadzenie na osi X na dwóch łozyskach liniowych (chińskich) teraz jest stabilnie i sztywno super to wyglada i działa jeszcze lepiej :)

2h2id51.jpg 2lacx21.jpg

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
27 minut temu, topsztaksel napisał:

Patrząc na zdjęcie to chyba chodzi o prowadnice liniowe nie o łożyska liniowe na osi x.

eeee Ty tak serio :), to chyba jasne że mówiąc o łożyskach liniowych jest oczywiste ze pracują na tożsamych prowadnicach a nie w powietrzu :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Paragon napisał:

eeee Ty tak serio :), to chyba jasne że mówiąc o łożyskach liniowych jest oczywiste ze pracują na tożsamych prowadnicach a nie w powietrzu :P

Prowadnica liniowa składa się z szyny profilowej oraz wózka tocznego. Swobodny i płynny ruch umożliwiają kulki łożyskowe umieszczone między szyną profilową, a wózkiem tocznym. 

To jest wózek np hiwin.

Na kolejnym zdjęciu jest łożysko liniowe.

Przepraszam, że się czepiam. Temat jest bardzo ciekawy podobnie jak Twoja drukarka która zrobiła na mnie duże wrażenie dlatego starałem się na zdjeciach doszukać mocowania łożysk liniowych o których pisałeś.

hiwin01.jpg

lozysko-lbbr.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

dzięki a czepiaj się do woli :), te łożyska to chińskie podróbki Hiwinów, niestety jakość jest ich powiedzmy dobra ale nie najlepsza, na początku zalożyłem jedno łożysko z prowadnicą liniowa :P, i miala delikatny luz ledwie wyczowalny ale jedna, dołożyłem drugie dla stabilizacji i jest bomba sztywno pewnie na prawde byłem pod wrażeniem jak to teraz pracuje, nadal to jest dobre rozwiązanie ponieważ za dwa komplety tych łożysk z prowadnicami zaplaciłem niecale 100zl z transportem, a za hiwiny bym musiał dać chyba z tysiaka, taką samą oerację będę robił ze stołem na osi Y, co do mocowania lożysk zrobilem na obrabiarce CNC nowa podstawke mocujaca, tutaj masz zdjęcia gdzieś bliżej końca są

- zdjęcia

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fachowo wygląda to mocowanie do wózków do prowadnic liniowych ;-) Ja mam małą frezarkę cnc, w której stosuję wałki i łożyska liniowe bo do niewielkiego pola roboczego wystarczają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, topsztaksel napisał:

Fachowo wygląda to mocowanie do wózków do prowadnic liniowych ;-) Ja mam małą frezarkę cnc, w której stosuję wałki i łożyska liniowe bo do niewielkiego pola roboczego wystarczają.

Ja mam wałki i łożyska na podporze dł. 1 metra. Nie widze problemu w zwiekszeniu pola roboczego :D

Paragon, projekt pierwsza klasa. Ja ostatnio nie za bardzo mam czas dłubać przy akwarium a co dopiero przy drukarce. Coś tam jednak próbuję, też podwójne prowadnice na oś x i z. Powiedz, jak twoje usprawnienia przełożyły się na wydruk?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.