Skocz do zawartości
marekturf

OZE dla Morszczaka czy warto ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jako że OZE (odnawialne źródła energii) to mój konik postanowiłem założyć ten temat na forum by przybliżyć temat wszystkim zainteresowanym i obalić kilka mitów, a przy okazji podzielić się wiedzą, doświadczeniem i możliwościami jakie niesie ze sobą ten temat.

Kolejnym powodem jest też ustawa o OZE którą nareszcie wypluł Sejm i jeszcze tylko Prezydent musi parafkę postawić.

Stan na dziś uwzględniając iż Prezydent podpisze:

Mały Trójpak - ustawa która jest od kilku lat i pozwala montować ,,Kowalskiemu'' dowolne źródło OZE (panele fotowoltaiczne - produkujące prąd , elektrownie wiatrową i elektrownie wodną ) o mocy do 40 kW bez żadnych pozwoleń na budowę i innych przeszkód (prawie) a po wybudowaniu podłączenie to zwykłe zgłoszenie do zakładu energetycznego i działa.

Ale to drogie tematy więc stopa zwrotu nie jest opłacalna, i tu na arenę wkraczają NFOŚIGW z programem PROSUMENT i ustawa o OZE

PROSUMENT - osoba produkująca prąd na własne potrzeby, a nadwyżki oddająca do sieci.

Program Prosument z NFOŚIGW - jest realizowany podobnie jak kiedyś kolektory słoneczne do ciepłej wody, poprzez gminy lub bank BOŚ - choć akcja w BOS rozpocznie się od 1 marca.

Osoba która zechce zamontować źródło OZE z programu Prosument dostaje dotacje inwestycyjną w wysokości 40% i dodatkowo na pozostałe 60% kredyt oprocentowany na 1% w skali roku nawet na 10 lat

Ustawa OZE daje możliwość montaż takiego źródła i z odsprzedaży do sieci uzyskiwać zapłatę w wysokości od 65 gr kwh do nawet 75 gr kwh przez 15 lat od rozpoczęcia produkcji.

Stawki te będą obowiązywać tylko dla źródeł które rozpoczną produkcję od 1.01.2016 roku

Po 15 latach cena zjedzie do 100% ceny hurtowej energii.

Na chwilę obecną nie ma mądrego który powie czy Prosumenta można łączyć z taryfami gwarantowanymi - a to by był ideał, ja poniżej przedstawie wyliczenie opłacalności tylko dla taryf gwarantowanych.

1. zakładamy 3kw paneli PV na dachu - minimum 10 paneli PV około 15 m2 pow dachu idealnie jeśli będzie to dach na południa, ale może też być kawałek placu, można tak jak ja wybudować garaż drewniany etc.

Blokowcy mają trudniej.

Akceptowalny koszt takiej instalacji to 6 tyś zł / 1kW

3 kW x 6 tyś = 18 tyś zł

Stawka jaką zwróci zakład energetyczny za oddaną do sieci 1 kwh to 75 gr

Ile możemy wyprodukować w ciągu roku ?

Średnia produkcja roczna to około 1000 kwh z 1 kW zamontowanych paneli x 3 kW = 3000kwh

Większą część zużyjemy na własne potrzeby ale to też będzie nasz zysk/zwrot inwestycji a jej wartość zależy od ceny energii dla równego rachunku przyjmę że połowę zużyjemy i ta energia kosztuje 65 gr kwh a połowę oddamy i ta kosztuje 75 gr kwh

Czyli średnio zyskujemy 70 gr kwh x 3000 kwh = 2100 zł

18 tyś zł inwestycji / 2100 zł zwrot z inwestycji w 1 rok = prawie 9 lat by inwestycja się zwróciła i zaczęła pracować na siebie.

Jeśli dotację 40% z Prosumenta można połączyć z taryfami gwarantowanymi okres ten skróci się do 5 lat.

Po tym czasie zyskujemy około 2000 zł rocznie (utrata efektywności Paneli PV )

2. zakładamy 10kw paneli PV na dachu - minimum 33 paneli PV około 50 m2 pow dachu idealnie jeśli będzie to dach na południa, ale może też być kawałek placu, można tak jak ja wybudować garaż drewniany etc.

Akceptowalny koszt takiej instalacji to 5 tyś zł / 1kW

10 kW x 5 tyś = 50 tyś zł

Stawka jaką zwróci zakład energetyczny za oddaną do sieci 1 kwh to 65 gr

Ile możemy wyprodukować w ciągu roku ?

Średnia produkcja roczna to około 1000 kwh z 1 kW zamontowanych paneli x 10 kW = 10000kwh

Mniejszą część zużyjemy na własne potrzebyale to nie ma znaczenia w rozliczeniu zakładając że to co zużywamy i to co nam płacą to 65 gr kwh

Czyli zyskujemy 65 gr kwh x 10000 kwh = 6500 zł

50 tyś zł inwestycji / 6500 zł zwrot z inwestycji w 1 rok = prawie 8 lat by inwestycja się zwróciła i zaczęła pracować na siebie.

Jeśli dotację 40% z Prosumenta można połączyć z taryfami gwarantowanymi okres ten skróci się do 5 lat.

Po tym czasie zyskujemy około 6300 zł rocznie (utrata efektywności Paneli PV )

Jak długo pracuje taka instalacja ?

Gwarancja na produkt to 10 lat

Dodatkowo mamy gwarancję na efektywną pracę:

15 lat minimum 90% nominalnej mocy

30 lat i nadal minimum 80% nominalnej mocy

Czy taka instalacja jest skomplikowana ?

NIE ;-) panele są wyposażone w złączki i łączymy je między sobą klik klik

sprowadzamy do budynku 2/4 lub 6 przewodów 4mm2 i włączamy do Inwertera (wielkość plecaka dziecka) z inwertera do skrzyneczki z (licznikiem jeśli inwerter nie posiada tej funkcji plus jakieś zabezpieczenia ) i ze skrzyneczki do sieci - u mnie do gniazdka w garażu.

Czy trzeba to uzgadniać w zakładzie Energetycznym?

NIE ;-) po zakończonej inwestycji zgłaszamy do Zakładu energetycznego na specjalnym druku wniosek o przyłączenie, panowie się zjawiają i sprawdzają czy wsio OK i wymieniają licznik na nowy - który liczy w obu kierunkach.

Uff wystarczy jak na 1 raz, a poniżej zdjęcia potwierdzające że orientuję się w temacie troszeczkę ;-)

post-16129-0-47336100-1424588453_thumb.jpg

post-16129-0-38842900-1424588456_thumb.jpg

Edytowane przez marekturf (wyświetl historię edycji)

bbb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co ja pamiętam to 3*6=18 a nie 24 ;)


Akwarium 80x45x45 (162L), Światło 6x24W T5, Cyrkulacja 2 x Tunze 6025, Odpieniacz Deltec MCE600. Bez panela i sumpa. Zalane 02.02.2014.

Obsada: Chrysiptera Parasema, Pictiochromis paccagnellae, 2 x Amphiprion ocellaris, 2 x Chromis Viridis, Halichoeres melanurus, Ecsenius bicolor, Labroides dimidiatus, Mandaryn wspaniały do tego jakieś miękasy, LPSy, SPSy, 2 x Lysmata amboinensis, ślimaki, rozgwiazda piaskowa, jeżowiec i wężowidła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat ;-)

Morszczaki mogli by zakładać elektrownie wodna na obiegu - mała turbina na "powrocie" i lampa chodzi za darmo ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak z praktycznej strony czy takie panele mogą zastąpić UPS i agregat w razie zaniku zasilania w sieci zewnętrznej? Bo rozumiem że przy kalkulacji jest brane pod uwagę odsprzedaż energii czyli w przypadku braku prądu "sieciowego" nasze ogniwa działają jako minielektrownia dla "sieci". Chyba że się mylę.

Czy istnieje możliwość wykorzystania ich jako własnego źródła energii ściśle na cele akwarystyki morskiej? Czy to jest możliwe/opłacalne/dotowane?

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co ja pamiętam to 3*6=18 a nie 24 ;)

poranne zaćmienie ;-) dzięki za czujność - poprawiłem


bbb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak z praktycznej strony czy takie panele mogą zastąpić UPS i agregat w razie zaniku zasilania w sieci zewnętrznej? Bo rozumiem że przy kalkulacji jest brane pod uwagę odsprzedaż energii czyli w przypadku braku prądu "sieciowego" nasze ogniwa działają jako minielektrownia dla "sieci". Chyba że się mylę.

Czy istnieje możliwość wykorzystania ich jako własnego źródła energii ściśle na cele akwarystyki morskiej? Czy to jest możliwe/opłacalne/dotowane?

Mogą zastąpic UPS, inwertery mają możliwość podłączeni aakumulatorów, więc jak nie ma słońca to naparzają akumulatory, jednak koszt wzrasta dwukrotnie, bo bateria akumulatorów odpowiednio duża do mozy to inwestycja razy 2

Edytowane przez Radek-sl (wyświetl historię edycji)

ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak z praktycznej strony czy takie panele mogą zastąpić UPS i agregat w razie zaniku zasilania w sieci zewnętrznej? Bo rozumiem że przy kalkulacji jest brane pod uwagę odsprzedaż energii czyli w przypadku braku prądu "sieciowego" nasze ogniwa działają jako minielektrownia dla "sieci". Chyba że się mylę.

Czy istnieje możliwość wykorzystania ich jako własnego źródła energii ściśle na cele akwarystyki morskiej? Czy to jest możliwe/opłacalne/dotowane?

Odpowiedź brzmi TAK

Są specjalne inwertery które z akumulatorami w momencie wyłączenia napięcia w sieci zasilają cały budynek jak UPS a długość i moc zależy tylko od mocy akumulatorów.

I tylko takie inwertery zasilają budynek w wypadku zaniku napięcia w sieci, wszystkie inne jeśli nie ma napięcia w sieci nie odbierają prądu z instalacji PV <są wyłączone>

Czyli mimo że słoneczko świeci nici z PV.


bbb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie to super pomysl, moze z czasem dzieki takim rozwiazaniom cena energii elektrycznej spadnie bo osobiscie nie rozumiem jak to jest ze cena wegla z ktorego w wiekszosci robi sie u nas prad jest w miare stala a cena pradu co chwile rosnie...

juz nie wspomne o zlodziejskich stawkach przesylowych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawa ustawą ale czy coś się zmieni w podejściu dostawców energii elektrycznej w zakresie chęci do współpracy z takim Kowalskim? Przypadek p. Kluski i jego boje o odbiór energii nie napawają optymizmem.


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tematem fotowaltaiki interesuję się od dawna i wszystko śledzę i mam mini elektrownię.

Ja ustawę rozumiem tak że albo rybki albo akwarium czyli dotacja 40% jako prosument lub brak dotacji i cena gwarantowana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cena wegla spadła podobno tak bardzo ze kopalniom sie nie oplaca. a prad tylko drozej.

co do baterii słonecznych to mam takie zainstalowane o mocy 300W, niestety mam jakis slaby inwerter i wiecej jak 160W nie osiga w pełnym słońcu zimą, a 130 W latem (slabsza efektywnosc gdy ogniwa są gorące).

Marku, ile masz mocy zainstalowanej i ile w szczycie potrafi to wyprodukować mocy po stronie 230V?


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cena wegla spadła podobno tak bardzo ze kopalniom sie nie oplaca. a prad tylko drozej.

co do baterii słonecznych to mam takie zainstalowane o mocy 300W, niestety mam jakis slaby inwerter i wiecej jak 160W nie osiga w pełnym słońcu zimą, a 130 W latem (slabsza efektywnosc gdy ogniwa są gorące).

Marku, ile masz mocy zainstalowanej i ile w szczycie potrafi to wyprodukować mocy po stronie 230V?

Zapraszam do oglądanie mojej elektrowni a masz blisko ;-)

ja mam 24 panele po 120W czyli 2880 W a najwyższą moc jaką wyprodukowały po stronie 230 V to 1900W i najwyższy dzienny uzysk w tym roku to 10,4 kwh

Dziś moc oscyluje w granicach 600-900W bo słoneczko słabe.

Jako ciekawostkę dodam że nawet w pełnym zachmurzeniu produkują energię mało bo do 100W ale zawsze coś, i jak spadł śnieg 15 cm i przy pełnym słońcu pomimo tego śniegu też prąd się produkował.


bbb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z obrazka wnoskuję że są to moduły cięnkowarstwowe, możesz coś napisać o ich montażu. Ja ma zwykłe z ramką aluminiową i są sztywne, ciekawią mnie te cienkowarstwowe czy nie są delikatne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Interesujący temat, zawsze ciekawiła mnie fotowoltanika być może w końcu się zdecyduje na jakiś mały projekty.


Akwarium 80x50x50h czyli 200l,

Sprzęt: lampa Pacific Black Phyton 120W, odpieniacz Tunze 9004 (Comline Reefpack 250), cyrkulatory 2xAquael Reef Circulator 2600 + Hydor Koralia 900, grzałka hagen 100W.

Skała 25kg, piasek 6kg ATI Fiji White Sand,

Życie: Hepatus, Doktorek, Mandaryn, 2xBłazny, ślimaki (2xNosariusy, 14xTrochus) Histro, korale LPS, SPS i jakieś miękasy.

Chwilowa likwidacja :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z obrazka wnoskuję że są to moduły cięnkowarstwowe, możesz coś napisać o ich montażu. Ja ma zwykłe z ramką aluminiową i są sztywne, ciekawią mnie te cienkowarstwowe czy nie są delikatne.

Tak to są cienkowarstwowe - tylko dlatego że są najtańsze 250 zł za 120 W a te z ramka są w innej technologii i cena zaczyna się od 4zł za 1 W, co nie znaczy ze są gorsze te moje lepiej sprawdzają się w dni o słabym słońcu - więcej z nich wycisnę.

Na zdjęciu widać że jednego brakowało - montował je sam i wchodząc po rusztowaniu z ostatnim, niestety odleciałem i się rozleciał upadając na ziemię.

Czy są sztywne? Tak - są tak samo sztywne jak te z ramką, to sklejone 2 szyby o grubości 4 mm każda i mocujemy je 4 uchwytami - ja opierałem uchwyty o kontrłaty dachu i przykręcałem wkrętem do drewna i gotowe.

Dodatkowo między górnym i dolnym dałem uszczelkę gumową i dosunąłem je do siebie, dzięki czemu woda płynie do samego dołu i śnieg zjeżdża jak tylko jest troszkę słońca (one się nagrzewają).


bbb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marku a nie chciałeś zwiększyć kąta ? bo wydają się leżeć dość płasko.


2d27f70120370386da2450fcccd34cf0u508a467.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również się zastanawiam nad cienkowarstwowymi ze względu na cenę i wyższe napięcie w punkie mocy. Jadyna wada którą widze to wymiary, niewiele mniejszy od zwykłego mono lub poli krystalicznego 250W.

Ciekawi mnie jeszcze kwestia uziemienia, napisz na czym to polega.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marku a nie chciałeś zwiększyć kąta ? bo wydają się leżeć dość płasko.

Kąt chciał bym większy zimą i mniejszy latem ;-)

Kąt taki mi wyszedł, musiałem się zmieścić pod dachem domu i z drugiej strony nie mógł być za nisko by nie uderzać głową.

Ale latem będzie idealnie ;-)

Również się zastanawiam nad cienkowarstwowymi ze względu na cenę i wyższe napięcie w punkie mocy. Jadyna wada którą widze to wymiary, niewiele mniejszy od zwykłego mono lub poli krystalicznego 250W.

Ciekawi mnie jeszcze kwestia uziemienia, napisz na czym to polega.

Też się zastanawiałem jak to się uziemia i okazało się że w moim inwenterze mam miejsce na włożenie bezpiecznika topikowego przez który panele są uziemione.

Ale z tego co się orientuje to łączy się przewód minusowy idący do inwertera z uziemieniem budynku i już.

Edytowane przez marekturf (wyświetl historię edycji)

bbb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możecie podać adres strony gdzie można kupić ogniwa w fajnej cenie chciałbym uzyskać około 600W zasilać tylko baniaczek z tego, może jakieś sugestie co wybrać?

Pozdrawiam Łukasz

Edytowane przez lukisc (wyświetl historię edycji)

375l z sumpem, Maxspect Gyre 150, 1x Jeba WP-25,Jebao DC 1200,Vertex Omega 180i,34kg skały, 6x 54W T5+ 60W Led multichipy, , auto dolewka, RO+DI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak chcesz zrobić aby zasilić samo akwarium, najprościej to baterie+przetwornica i taki zestaw będzie powodował że licznik domowy policzy tyle ile wyprodukują baterie prądu mniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja z praktyki ze źródłami odnawialnymi mam pytania:

- jaki jest koszt eksploatacji takiego systemu 3kW

- jaki jest koszt serwisu w celu zachowania gwarancji

- jaki bufor energii można uzyskać (jeśli mały wiąże się to z koniecznością umowy i opłat przesyłowych z zakładem energetycznym)

- jak często trzeba czyścić z osadów atmosferycznych (poza śniegiem który chyba blokuje całkowicie produkcję energii)


a4fa4b9893d1871578e378f937341efau649a580.png

Opti 155x50x50, Jebao WP25 x 2szt, LED -160 W, 2x T5- 80W,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie podłączać akwarium do sieci tylko bezpośrednio do przetwornicy, czyli akwarium by działało calkowicie nie podłączone do sieci domowej, czy istnieje taka możliwość?

Pozdrawiam Łukasz


375l z sumpem, Maxspect Gyre 150, 1x Jeba WP-25,Jebao DC 1200,Vertex Omega 180i,34kg skały, 6x 54W T5+ 60W Led multichipy, , auto dolewka, RO+DI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możecie podać adres strony gdzie można kupić ogniwa w fajnej cenie chciałbym uzyskać około 600W zasilać tylko baniaczek z tego, może jakieś sugestie co wybrać?

Pozdrawiam Łukasz

Taniej niż na alledrogo raczej nie znajdziesz.

Najtaniej wyjdą cienkowarstwowe (bezramowe) ale szukaj ofert z gwarancją na produkt.

Te cienkowarstwowe muszą być uziemiane, więc musisz poszukać inwerter przeznaczony do paneli cienkowarstwowych.

Co do podłączenia to podłącz do dowolnego gniazdka z tego samego obwodu co śmiga akwarium.

Ja podpiąłem akwarium, kuchnie,telewizor i klimę i inwerter PV pod jeden obwód i najwięksi prądożercy zjadają pąd z PV

Ja z praktyki ze źródłami odnawialnymi mam pytania:

- jaki jest koszt eksploatacji takiego systemu 3kW

- jaki jest koszt serwisu w celu zachowania gwarancji

- jaki bufor energii można uzyskać (jeśli mały wiąże się to z koniecznością umowy i opłat przesyłowych z zakładem energetycznym)

- jak często trzeba czyścić z osadów atmosferycznych (poza śniegiem który chyba blokuje całkowicie produkcję energii)

Gwarancja na panele jest baaardzo dluga i producentowi nie zalezy by serwisant przyjezdzal co roku - bo cos jeszcze znajdzie i bedzie klopot.

Inwerter podobnie ma dzialac i juz.

Serwisy to wymysl firm montujacych bo na czyms trzeba zarabiac.

Wielkosc nie ma znaczenia rozliczenia beda co pol roku i ten co pobral wiecej placi.

My oczywiscie placimy abonament i inne stale.

Czyszczenie zalecane a czestotliwosc zalezy od zanieczyszczenia powietrza pory roku.

Pewnie ze 2 razy w roku by sie przydalo. Woda z plynem i delikatnie jakis mop na dlugim kiju. Nie karcherem.


bbb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czylivw warunkach gwarancji nie ma konieczności wykonania przeglądów (przez 10 lat) ??

I gwarancja jest ważną bez żadnych przeglądów?

Pytam ponieważ sam montuje różne urządzenia i to producenci wymagają przeglądów?!


a4fa4b9893d1871578e378f937341efau649a580.png

Opti 155x50x50, Jebao WP25 x 2szt, LED -160 W, 2x T5- 80W,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.