Skocz do zawartości
m_torebko

Akwarium morskie 96L+panel 32L - pierwsze w życiu :D

Rekomendowane odpowiedzi

Witam bardzo serdecznie wszystkich.

Jako że mam zamiar odpalić pierwszą w swoim życiu solniczkę, to chciałbym podzielić się moimi pomysłami z bardziej doświadczonymi akwarystami J

Akwarium ma mi służyć przede wszystkim na zebraniu i uporządkowaniu wiedzy, która na razie jest znikoma i pochodzi tylko z czytania forum. Niestety nikt z moich znajomych nie posiada solniczki wiec musze wszystkiego nauczyć się sam i mam nadzieję ze znajdą się jakieś dobre duszki i pomogą przejść przez ten etap w miarę bezboleśnie

:D

Akwarium ma być przedewszystkim domem dla kilku osobników Amphiprion ocellaris + ukwiał + koralowce miekie a z czasem pewnie i LPS no i podstawa elipa czyszcząca krewetki +ślimaki i może jakiś krabk.

Mój zestaw:

Akwarium 60x40x40 optiwhite 96 L

Panel przyklejony do krótszego boku 20x40x40 – brak możliwości podłączenia Sumpa

Cyrkulacja 2xJVP-110

Grzałka Eheim Jager 100W

Lampa : Aqua-nova 4x24W T5 świetlówki 10000K

Odpieniacz – i tu się zastanawiam, jaki ale po przeczytaniu tematu w którym Mash6 wykonał odpieniacz DIY http://nano-reef.pl/topic/52341-odpieniacz-diy-wlasnej-roboty-mash6/ mam ochotę i ja sprawdzić jak to działa po podłączeniu pompy Atman PH1100 z wirnikiem igiełkowym.

Piasek żywy Bio-Activ Natural White 9kg

Żywa skała 7kg

Sucha skała 5kg

Sól AQUARIUM SYSTEMS Instant Ocean 8kg

Refraktometr

Testy – i tu nie wiem jakie na początek są niezbędne – proszę o podpowiedz.

Woda – najlepiej z działającego zbiornika i tu właśnię liczę na jakieś dobre duszki z mojej okolicy :)

Co do panelu przyklejonego do akwarium, to nie bardzo wiem, jak go podzielić i co można by w nim jeszcze trzymać. Proszę wiec o jakieś sugestie i porady. A może jest to w ogóle kiepski pomył by dawać panel, może wystarczy tylko zewnętrzny odpieniacz ?

Proszę o jak najwięcej opinii na temat moich zamiarów.

Każde zdanie na wagę złota

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem, możesz mieć parkę błaznów w takim zbiorniczku, bo mogą się tłuc.

Co do testów, wiele osób poleca JBL (sam też je wybrałem) - na początek PH/KH , NO2 , NO3 później dojdą takie jak PO4 i Mg oraz Ca


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

panel to zrób pod odpieniacz - szerokość (20cm to chyba ciut za dużo)

porozglądaj sie po dziale - było o tym co tam można trzymać i jak dzielić .. kilka razy

np. tu

http://nano-reef.pl/...li-babskie-63l/

http://nano-reef.pl/topic/69515-projekt-akwarium-z-panelem-filtracyjnym-200l/

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy JBL kłamią bardzo często - używaj Saliferta.

Jak masz zamiar rozwiązać przepływ wody z akwa do panela? w nim co najmniej 2 komory - jedna na odpieniacz druga z obiegówką. Skały chyba będzie za dużo a świetlówki będziesz musiał zmienić bo jak rozumiem te 10k to dostajesz z lampą


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpieniacz poszukaj jakis uzywany na forum albo chociaz samo body kup fabryczne a pompe sobie dobierzesz, te DIY co pokazales wcale duzo taniej nie wyjdzie a ciągle będzie cos do poprawienia, pare dni temu sam kupiłem HYDOR Performer 400 za 220zł. W panelu zawsze jakis detrytus się zbiera, jeżeli będzie mały to ciężko go oczyścic. W swoim reefmaxie zrezygnowałem z panela, odpieniacz zewnętrzny, media w filtrze przepływowym.

odpieniaczy sporo do wyboru, deltec MCE / APF, hydory itp.

Spytaj STANI on zawsze ma coś do zbycia

Edytowane przez coltrane1 (wyświetl historię edycji)

dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do lampy to jażeniówki które bedą w zestawie nie bedą sie nadawały? W takim razie może lepiej zrobić lampe LED tylko czy posiada ktoś sprawdzony zestaw ledów który podejdzie do mojego zbiorniczka?

Nad odpieniaczem jeszcze sie zastanawiam może i racja zeby kupic samo body.

Co do panela to chodzi mi jeszcze po glowie kaskada i odpieniacz w akwarium ale sam nie wiem :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niewiem czy sucha skala bedzie w tym przypadku dobrym rozwiazaniem

Jesli wkladasz zywa plus zywy piasek po co sucha?

Od tygodnia probuje pozbyc sie fosforanow z suchej skaly

Podmieniam Ro codziennie testy nadal pokazuja ponad skale fosforany

Edytowane przez marine (wyświetl historię edycji)

DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żeby dokleić panel zewnętrzny musisz dać akwa do szklarza w celu wywiercenia otworów albo wycięcia kawałka szyby bocznej,

ewentualnie filtr kaskadowy i odpieniek zewnętrzny, chowasz to za tylną oklejoną ścianką i jedziesz bez panelu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.