Skocz do zawartości
Jacek_s

Coś jest nie tak - tylko co?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Akwarium (100x60x50) działa od roku na skale mieszanej, tzn. cześć żywej ze starego zbiornika i cześć martwej.

Lampa led PS 140W XM przez 9 godzin na dobę. Odpieniacz na pompie Tunze 9410.04. W sumpie małe refugium. Nie dozuje żadnej chemii.

W zbiorniku w przewadze korale miękkie, do tego dwa Quadri, euphylia i kilka monti patyków.

Do niedawna populacja Lps i Sps była dużo większa, jednak z jakiegoś powodu odeszła. Favia, kilka główek euphylii, monti talerzowa, seriatopory, calustrea.

W tej chwili pozostała calustrea traci tkankę. Ostatnie trzy główki euphylii tracą tkankę. Monti patyki (ten rodzaj który zniesie wszystko) nie mają przyrostów. Brak glonów wapiennych.

Zbiornik od początku na soli Preis. Ostatnia podmiana na soli Red Sea.

Parametry wody po testach Salifert:

Pierwsze robione dzień po podmianie a następne po tygodniu.

No3 - 5/5

Po4 - 0/0

Ph - 8/8

Kh - 11/13

Ca - 460/480

Mg - 1230/1140

Jaka może być przyczyna braku przyrostów i obumierania korali Lps i Sps? Światło? Parametry wody?

Pozdrawiam

Jacek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia. Robiłem test kilka razy ponieważ wartość powyżej 10 wydawała mi się zbyt wysoka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacku przyczyn może być kilka.

Jakie masz zasolenie, jak często podmiany, obsada rybna.

Dziwię się że przy takim Ca nie masz alg.

Jak dasz radę wstaw fotki baniaka


QUQU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasolenie 1.023, podmiany wody 10% co dwa tygodnie. W akwa pływa 11 ryb w tym trzy pokolce. Karmię 4 kostki wieczorem a około południa podrzucam delikatnie suchy pokarm na zmianę z algami.

Fotki podrzucę wieczorem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A na skałach i piachu pewno pełno "kurzu", szarego nalotu? SPS odchodziły "bez powodu", usychały całe gałęzie, raczej od góry i dość szybko? Tak?


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co masz na myśli pisząc o kurzu. Jeśli chodzi o detrytus, to w piasku może być. Na skale raczej nie, ponieważ jest owiewana przez pompy. Na górnej części skały jest taki bordowy meszek. Sps traciły tkankę w rożnych miejscach, tzn. znikały plackaki. Monti talerzowa przestała polipować i zaczęła tracić kolor aż do całkowitego wybielenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacku to są typowe objawy braku Ca

detrytus o dziwo to pożyteczne zjawisko

​Masz baniak ponad rok to sam powinieneś zaobserwować od kiedy i dlaczego masz takie zjazdy , może jakaś nowa szczepka jakiś pasożyt trudno zdiagnozować

Edytowane przez kosciej72 (wyświetl historię edycji)

QUQU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie bardzo wysokie Kh. Może stopniowo obniżać jednocześnie obserwując korale. Może światło jest problemem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co jeszcze poza sola dodawales dodajesz ?

Nie widzac zbiornika ciezko bedzie doradzic

jesli nie dodajesz ballinga co buforuje tak kh trzeba szukac przyczyny

Miekie lps sps taki mix jest dobry dla ludzi ktorzy maja wiedze jak to utrzymac

Parametry po podmianie i po tygodniu ca wzrasta raczej powinno spadac

Jedynie mg polecialo , boje sie ze problemem jest brak stabilnosci w twoim systemie

Zbyt duze skoki parametrow pomiedzy podmianami wysadzaja sps

Edytowane przez marine (wyświetl historię edycji)

DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W teście Saliferta na KH masz zawsze wzorcowy roztwór, możesz na nim sprawdzić czy dobrze mierzysz. Zwróć w szczególności uwagę czy nabierasz 4ml wody. Strzykawka ma 5ml, nabierając aż tyle zawyżysz wynik o 1.57 stopnia. Choć, w tym konkretnie przypadku, patrząc na wynik wapnia, jeśli masz reaktor, to takie KH by pasowało. Obstawiam, że koralom zaszkodził nagły wzrost KH.

Edytowane przez kaspy (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak świecisz lampą? Jaka moc ustawiona obecnie i jaka barwa? JA się tam nie znam na ledach :harhar: ale według mnie korale zostały prześwietlone i przypalone. W tej lampie są chyba ledy XM-L o dużej liczbie lumenów/wat a zwykła świetlówka T5 ma nie więcej jak 80 L/W. Sprawdź specyfikację lampy i sobie przelicz.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W teście Saliferta na KH masz zawsze wzorcowy roztwór, możesz na nim sprawdzić czy dobrze mierzysz. Zwróć w szczególności uwagę czy nabierasz 4ml wody. Strzykawka ma 5ml, nabierając aż tyle zawyżysz wynik o 1.57 stopnia. Choć, w tym konkretnie przypadku, patrząc na wynik wapnia, jeśli masz reaktor, to takie KH by pasowało. Obstawiam, że koralom zaszkodził nagły wzrost KH.

Test sprawdzałem roztworem wzorowym i jest ok. Reaktora nie mam. Kh nie wzrosło nagle. W listopadzie zeszłego roku miałem 9,3 i stale rosło tylko nie wiem dlaczego. Postanowiłem zmienić sól na uboższą.

Jak świecisz lampą? Jaka moc ustawiona obecnie i jaka barwa? JA się tam nie znam na ledach :harhar: ale według mnie korale zostały prześwietlone i przypalone. W tej lampie są chyba ledy XM-L o dużej liczbie lumenów/wat a zwykła świetlówka T5 ma nie więcej jak 80 L/W. Sprawdź specyfikację lampy i sobie przelicz.

W tej chwili lampę mam ustawioną na 90%, zaczynałem od 65% podnosząc stopniowo. Białe ustawione na 40% a niebieskie na 100%. Przed zmianą lampy miałem z poprzedniego zbiornika lampe led 120W na chińskich diodach. Była zbyt słaba dlatego zmieniłem. W okresie przejściowym przy zmianie oświetlenia przez miesiąc swieciłem HQI 150 W i wydaje mi się ze było nawet lepiej.

Edytowane przez Jacek_s (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Wracam z tematem ponieważ od marca nic się nie poprawiło. Pojawiła się natomiast pleśń na krawędziach akwarium oraz przewodach pomp.

Wczoraj przed podmianą zmierzyłem parametry po upływie 2 tygodni: Kh - 13, Ca - 460 (Salifert) 500 (jbl)

Świeża solanka Kh - 7,2.

Twardych juz nie ma, zoa ma się dobrze, rhodactis także. Rico marnieje w oczach. Calustrea, favia oraz euphylia także padły.

Nie mam już pomysłów co się dzieje w moim zbiorniku. Skąd to wysokie Kh? Brak spadku Ca?

Pozdrawiam

Jacek

post-10918-0-36635100-1436953013_thumb.jpg

post-10918-0-26684400-1436953031_thumb.jpg

post-10918-0-37772300-1436953054_thumb.jpg

post-10918-0-83948800-1436953070_thumb.jpg

post-10918-0-44244600-1436953097_thumb.jpg

post-10918-0-51162100-1436953113_thumb.jpg

post-10918-0-80104800-1436953131_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, właśnie przeczytałem twój post. Ciężka sprawa....

1.Zacząłbym od sprawdzenie zasolenia ale czymś innym czy na 100 procent jest poprawne

2.Świecisz światłem ledowym ok 140w na 100cm baniaka, w/g, to za dużo (koledze przy takiej konfiguracji właśnie paliło korale + koralowce były schowane nie chciały się otwierać) 60-70W starczy a ty masz jeszcze wysoką konstrukcję skalną

3.Załatw sobie od kogoś skałę z glonami wapiennymi (będą popierać kh i ca) i ładnie się rozproszą po zbiorniku (kolega czekał na glony wapienne i się nie mógł doczekać wstawił kilką małych skałek z nimi i normalnie plaga)

4.Dozuj jakiś Reef Booster, albo jakieś typowe jedzenie dla korali (mogą być głodne) możesz zapodawać Red Sea Reef Energy A i B po tym koralowce idą jak szalone

5.Możesz mieć coś dziwnego w wodzie np "Metale ciężkie, amoniak, pozostałości lekarstw, pestycydy, czynniki powodujące zażółcenie i zmętnienie wody, białka, fosforany, zapach i szkodliwe bakterie"

Profilaktycznie bym dał Grotecha Reef Clear (mówiłeś że masz pleśń to też nie za dobrze)

Napisz jakie masz szyby co tam tobie się osadza co tam masz bo to też cenna wskazówka

Nie widzę danych odnośnie falowania (może jest za słaba) lepiej silniejsza cyrkulacja niż słabsza

Wzrastają tobie parametry w/g mnie dlatego że akwarium obumiera i następuje transfer energii.

Najlepiej ściągnij sobie kolegę z swojego miasta i niech zobaczy swoim okiem na akwarium.

Szczerze po zdjęciach nic nie widać w jakim stanie są skały jak i piasek ani koralowce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Dzięki za odpowiedź.

1. Zasolenie postaram się sprawdzić innym urządzeniem.

2. Lampę zmieniłem i skręciłem moc ale to wciąż 100 W. Zmniejszę jeszcze moc

3. Ze skałą może być problem, poszukam.

4. Podawałem. Szału niestety nie było.

5. Ten punkt najbardziej mnie zaciekawił. Zastanawiam się co to może być? Lekarstw nigdy nie podawałem a woda jest przeźroczysta i nie śmierdzi.

Na szybach tworzy się brązowy nalot który chętnie zjada ctenohatus. Miejscami zielony dość twardy nalot.

Za falowanie odpowiadają dwie pompy Tunze 6025. Na obiegu mam pompę o wydajności 2500 litrów.

Najbardziej martwi mnie "obumierania akwarium". Jest to jednak możliwe. Szkielety korali które leżą na dnie na taki stan rzeczy wskazują. Skała jest czyst, na wyższych partiach bordowy nalot.

Zacząłem zastanawiać się nad ilością skały i jak to się ma do kondycji zbiornika.

Pozdrawiam.

Jacek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Wydaje mi się, że znalazłem przyczynę.

Kh niezmiennie między 10 a 11. Zasolenie mierzone reftaktometrem 1.024 ale za to PO4 = 2.5 mierzone Hanką.

Brak kalcyfikacji wynika ze zbyt wysokiego poziomu PO4. Brak glonów mimo wysokiego PO4 z powodu wysokiego kh. Czy dobrze kombinuje?

Zaciekawiły mnie glony kulkowe na szczycie konstrukcji przy grzebieniu. Dlaczego one tam są skoro PO4 niby jest ok? Borsuk nie mógł ich dosięgnąć:)

Włożyłem absorber PO4 i po 2 dniach spadek PO4 do 2.3. Zastanawiam się skąd taki poziom PO4? Od około 1,5 miesiąca stosuje metodę probiotyczna AF. W sumpie refugium. Ryb nie przekarmiam.

Jakieś wskazówki?

Pzd

Jacek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stawiałbym na suchą skałę, to zawsze jest ryzyko, że z czasem zacznie puszczać coś do wody, bardzo często są to właśnie jony fosforanowe...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam też skałę z poprzedniego zbiornika. Tam też miałem problem ze zbyt dużymi wartościami PO4. Wtedy szukałem przyczyn gdzie indziej. Teraz widzę, że przyczyną jest najprawdopodobniej skała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.