Skocz do zawartości
magu

AQma - sterownik akwariowy by magu. Na Arduino Leonardo za FREE!!!

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

ATMega328P

piny = 8 analogów 12 cyfrowych (6PWM) ..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To mnie zagiąłeś. Zasugerowalem się nagłówkiem. Chcesz mi powiedzieć że na nano będzie działało oprogramowanie do Aqm-y? Tak że spod windowsa będzie można sterować ledami i przekaźnikami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

o szczegóły dopytaj @magu - ale znając jego "czary" .. to tak :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ło matko, cza było na inne studia iść hehe, a narazie to Aqma się łączy ale przy próbie wrzucenia daty do Uno wyskakuje "Aqma: Błędne dane"

Przeczytaj instrukcję. Proponuje też odkomentować wpis w linii 166 (coś czuje, że będzie się lepiej komunikować :)). Ma to wyglądać tak (jak dla megi):

// Odkomentuj delay, jezeli uzywasz MEGA 2560!

delay(4);

Edytowane przez magu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ło matko, cza było na inne studia iść hehe, a narazie to Aqma się łączy ale przy próbie wrzucenia daty do Uno wyskakuje "Aqma: Błędne dane"

Przeczytaj instrukcję. Proponuje też odkomentować wpis w linii 166 (coś czuje, że będzie się lepiej komunikować :)). Ma to wyglądać tak (jak dla megi):

// Odkomentuj delay, jezeli uzywasz MEGA 2560!

delay(4);

Edytowane przez magu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie. Zmierzę się z tym jeszcze raz.

Dzięki panowie. Zmierzę się z tym jeszcze raz.

Narazie wszystko się skompilowało i Aqma configurator też gada z UNO. Jutro czas na test "sprzętowy".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Połączone, podłączone i działa. Dzięki magu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testowy kod http://magu.pl/aqma_files/AQma_v1.1.0-test.zip dodałem funkcję i obsługę silkySmoothPowerOn z AQma LED Control. Po zaniku zasilania wszystkie kanały PWM płynnie się "rozświetlają" aż do ustalonej wartości. Chyba nie popsułem żadnej funkcjonalności, jednak jeżeli ktoś z szanownych farumowiczów budujących sterownik znajdzie godzinkę żeby to przetestować to będę wdzięczny (moja testowa AQma pomimo mojego stanowczego sprzeciwu się sprzedała :) a na zbiorniku testować kod to raczej słaby pomysł)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja AQma jest wreszcie skończona. Dzisiaj odebrałem paczkę z Chin z diodami i mam nadzieję, że jutro poskładam jeszcze lampę LED do niej.post-12856-0-50419100-1443464473_thumb.jpg

Magu wielkie dzięki za robotę, którą odwalasz na forum i za udostępnienie tego wszystkiego za free, jestem na prawdę bardzo wdzięczny. Jesteś wielki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem znowu zwieche całe ca i mg poszło do zbiornika acry lecą już od dołu

Co z tym nowym softem jakieś poprawki czy tylko te pwm?


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie się marzy wyświetlacz ze wskazaniem temperatury oraz informacjami o kanałach pwm :animier:

Dołączam się do marzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem znowu zwieche całe ca i mg poszło do zbiornika acry lecą już od dołu

Co z tym nowym softem jakieś poprawki czy tylko te pwm?

Soft jest w porządku, popatrz na połączenia, polutuj, zamiast stosować gniazdko-pin, daj grubą masę (i obsadź wszystkie możliwe GND kablami) sprawdź czy zasilacz nie jest jakiś tandetny, zerknij czy coś nie bzyka przy poruszaniu kablami (wewnątrz sterownika i przy zasilaczu). Myślę, że nie powinieneś używać sterownika w takim stanie jak jest teraz bo to niebezpieczne (chodzi mi o pompy perystaltyczne).

Edit: Tak mi jeszcze przyszło do głowy, pompy perystaltyczne nawet jeżeli zdarzy się restart czy jakiś inny fackup, wrócą do prawidłowego działania jeżeli tylko dostaną aktualny czas z zegarka RTC (czyli max ze 2 sekundy będą miały obsuwy). Obadaj dokładnie zegarek, zobacz czy się nie grzeje jak pochodzi, albo czy czasami nie masz tam zwykłej baterii. Koniecznie wymień całkowicie to połączenie.

Edit2: Przeanalizowałem kod i znalazłem dwa miejsca, które są w stanie zatrzymać wykonywanie głównej pętli. Pierwsze to brak odczytu danych z zegarka (albo błędny odczyt). Drugie to walenie danymi przez USB z komputera.

Na pierwszy przypadek proponuje wywalić do śmieci RTC i wsadzić drugi koniecznie z akumulatorem (możesz użyć DS3231 - piszą że jest dokładniejszy - zadziała od strzału). Wymień też wszystkie kable (4szt), które łączą Leonardo z RTC.

Drugi przypadek mógłby się zdarzyć gdybyś zasilał Arduino z portu USB jakimś lipnym zasilaczem. Lub gdybyś podłączał jakieś urządzenie z uwalonym USB. AQma zajmowała by się wtedy analizą jakichś śmieci, które przychodzą na port i mogłoby to zatrzymać wykonywanie głównej pętli programu.

Edytowane przez magu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@silvia nie mam przekaźnikow pompki są na tip120 plus diody

Było tak że wyłączyłem aquma a pomka nadal szła tylko ta jedna reszta nie dopiero wyłączenie zasilacza wyłączyło pomkę ale jak tylko zasilacz podłączyłem z powrotem do sieci pompka znowu chodziła tylko ta jedna reszta nie więc chyba masa ani rtc nie ma z tym zbytnio nic wspólnego po trzecim zalaczeniu jest ok do tej pory chyba że ta masa jednak

Wszystko mam polutowane bezpośrednio nie mam w ogóle tych kabelkow z wtykami, wszystkie kabelki są to kable z białej miedzi na 220v, zasilacz jest z modemu upc, nigdy nic z nim się nie działo.

Które połączenie mam wymienić?


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@silvia nie mam przekaźnikow pompki są na tip120 plus diody

Było tak że wyłączyłem aquma a pomka nadal szła tylko ta jedna reszta nie dopiero wyłączenie zasilacza wyłączyło pomkę ale jak tylko zasilacz podłączyłem z powrotem do sieci pompka znowu chodziła tylko ta jedna reszta nie więc chyba masa ani rtc nie ma z tym zbytnio nic wspólnego po trzecim zalaczeniu jest ok do tej pory chyba że ta masa jednak

Wszystko mam polutowane bezpośrednio nie mam w ogóle tych kabelkow z wtykami, wszystkie kabelki są to kable z białej miedzi na 220v, zasilacz jest z modemu upc, nigdy nic z nim się nie działo.

Które połączenie mam wymienić?

Masz dość niestandardowe rozwiązanie, którego nie testowałem. Ale tak... Masa powinna być grubsza i połączona z masą Arduino (bo rozumiem, że do pompek masz osobny zasilacz) połącz wszystkie możliwe masy razem. "Było tak że wyłączyłem aquma a pomka nadal szła " tego na ten moment nie jestem w stanie logicznie wytłumaczyć. Z arduino przez rezystor sterujesz pewnie bazę TIPa, więc jak arduino jest wyłączone na tranzystor nie idzie napięcie, więc jest zamknięty, nie wiem jak tranzystor może się sam otworzyć bez napięcia, które go otwiera. Wyślij mi proszę na PW dokładny schemat Twojego połączenia ze wszystkimi możliwymi szczegółami, które Ci przyjdą do głowy (może być fotografia kartki z rysunkiem). Jeżeli mi czas pozwoli to jutro postaram się odwzorować Twój układ w laboratorium. Będę miał też pod ręką speca od elektroniki cyfrowej, może coś wymyśli w temacie samootwierającego się tranzystora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też tego nie kumam, co do podłączenia to nie ma żadnej magii, wszystko jest tak jak mi wysłałeś na schemacie z tip120, aquma steruje jeszcze t5 i tu magia jest bo często siedzę do nocy i czasem w nocy światło błyśnie na ułamek sekundy, wcześniej myślałem,że mi się zdaje albo, że to za oknem ale ostatnio widziałem znowu i żona też widziała że to w akwa


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby coś wymyślić musisz mi wysłać dokładnie czego używasz i jak podłączyłeś każdy najmniejszy przewód. Jakie pompki, jakie diody, jak rezystor to jakiej mocy, jak tranzystor to dokładne oznaczenia ze wszystkimi literkami itp. Bez tego to wróżenie z fusów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

(...) aquma steruje jeszcze t5 i tu magia jest bo często siedzę do nocy i czasem w nocy światło błyśnie na ułamek sekundy,

tak trochę wróżąc z kuli :p

może sąsiad ma "spawarkę" i są skoki napięcia ?

albo zobacz czy w "głównym zasilającym gniazdko/listwa " nie masz przypadkiem wygrzanych kabli/styków

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja obstawiam na uwalone porty w arduino. u mnie było to samo jak podpiąłem drivery ledów. w nocy co jakiś czas błyskały mi UV. Wymieniłem arduino i jak ręką odjął


425b50f54c189bfa14c0e1e2990d0013u621a149

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja obstawiam na uwalone porty w arduino. u mnie było to samo jak podpiąłem drivery ledów. w nocy co jakiś czas błyskały mi UV. Wymieniłem arduino i jak ręką odjął

Co masz na myśli pisząc uwalone?


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prosimy o więcej szczegółów :)


400L w obiegu, Schuran 150 , 5 L siporax, lampa T5/led DIY . Zeovit

Start 01.07.2014

0305c8113b0ae8718c033163a3be9263u293a275.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie nic nie zostało zmienione w funkcjonalności programu. Programowanie odbywa się tak jak w oryginale.

Chodziło tu raczej o mój kaprys, względem wizualizacji PWM-ów. Lubie jak coś się dzieje :)

Klawiatura jest od innego sterownika pana nanorafa, tak jak i caly panel.

Edytowane przez MarekT (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.