Skocz do zawartości
Bolo

Własna solniczka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

Jestem nowy i prawie calkiem zielony w tych tematach:(

Fanem akwarystyki morskiej jestem juz od dluzszego czasu, jednak zawsze jakos ciezko z pieniazkami bylo zeby zalozyc wlasna solniczke.

Obecnie moglbym przeznaczyc okolo 2000 pln na to fascynujace hobby:) wiem ze to nie duzo ale chcialbym zebyscie mi dorodzili co i jak.

Mam okazje odkupic od znajomego/znajomego:) reefmax 108l mniej wiecej z jakims nowym odpieniaczem i falownikiem za 700zl , jak myslicie, starczy mi pieniazkow zeby dograc reszte?( skale, piach, sol, testy itd )

co jeszcze bym potrzebowal ?

ile mniej wiecej potrzebowalbym na jakies zycie i po jakim czasie mozna juz cos wklejac (komponowac) ?? z gory dzieki za wasza wiedze i checi pomocy

pozdrawiam Dawid

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na start bez życia myślę że spokojnie wystarczy. Pomyśl jeszcze o filtrze ro/di, automatycznej dolewce. Szczepki korali kupisz już od około 15zł za sztukę na targowisku. A po jakim czasie na to nie ma jednoznacznej odpowiedzi, generalnie jak parametry będą odpowiednie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

porozglądaj się po targowisku , Alledrogo , sklepach .. zobacz co by Ci pasowało .. i policz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak zapomnialem o tym filtrze, na pewno kupie a po ile tak chodza.

a jak to jest z ta dolwka,? moszesz rozwinac temat?::)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

chodzą - zależy ile chcesz wydać tańsze za 150zł z żywicą DI można już dostać - droższe - nawet kilka tyś

dolewkę do refmaxa sobie daruj na razie - jest pokrywa dużo nie paruje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a lepiej kupic skalę50/50 czy np tylko sucha?

i comyslicie o tym reefmax mozna urzadzic w nim jakas ladna rafe?

jeszcze zapomnialem zapytac ile moge wpuscic ogolnie rybek i innych zyjatek?

Edytowane przez Bolo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

a lepiej kupic skalę50/50 czy np tylko sucha?

i comyslicie o tym reefmax mozna urzadzic w nim jakas ladna rafe?

jeszcze zapomnialem zapytac ile moge wpuscic ogolnie rybek i innych zyjatek?

zobacz

https://www.google.pl/search?q=reefmax&biw=1280&bih=898&site=webhp&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=uoEJVc_AHsTuUqn1gqAD&sqi=2&ved=0CB8QsAQ

a ile wpuścić ? zależy jakich :) rekin się nie zmieści

zerknij do działu

http://nano-reef.pl/forum/68-reefmax-klub/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiedzcie jeszcze jak jest z pielegnacja. ile czasu trzeba sobie zarezerwowac?

czy trzeba dziennie cos grzebac?

co ile robic dolewki?

w razie wyjazdu jak dlugo takie akwarium moze zostac pozbawione mojej osoby:)??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

grzebać w akwarium jak najrzadziej (tzn.: wkładać tam ręce).

raz na 2-3 dni trzeba oczyścić szyby (można to zrobić bez wkładania rąk)

wodę najlepiej dolewać codziennie - żeby utrzymać stały poziom zasolenia

testy na początku co kilka dni a później raz w tygodniu (jak będą stałe parametry)

podmiana wody raz na tydzień ok 10 % objętości

jak będziesz miał odpieniacz to też trzeba go wyczyścić/ opróżnić raz na 2-3 dni

najwięcej "zachodu" jest z karmieniem - dobrze karmić kilka razy dziennie małymi porcjami (min 2 razy dziennie)

myślę, że akwarium można zostawić na około tydzień, jeśli ktoś będzie dolewał wodę (jeśli nie masz automatycznej dolewki) i karmił zwierzęta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jezeli karmilo by sie tylko wieczorami to nie da rady tak?

jak przebiega takie karmienie? ile czasu zajmuje>?? sory za moze glupie pytania ale wole wiedziec wszystko nim sie porwe na solniczke bo szkoda mi zyjatek i nie ukrywam ze kasy tez:)

a propo szczepkow to moglby mi ktos napisac tez jak to wyglada. warto kupowac jakies szczepki za 15zl dlugo trzeba czekac zeby byl jakis efekt?

ile srednio moze mnie wyjsc jedzonko dla rybek i korali? z czym to sie je:)?? z gory dzieki za info

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) raz dziennie wystarczy , może być wieczorem

2) karme sypiesz do akwarium jak masz czas to możesz pooglądać jak rybki jedzą :)

3) miękkie korale urosną w miarę szybko...

4) ile kosztuje jedzenie ... różnie ,najtaniej mrozony po 4 zł za tafle .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 66l liczyłam,że wydam ok 500zl ale wyszlo ok tysiąca :( nie liczyłam dokladnie żeby sie nie zalamac. Kupowałam wszystko to co bylo najtańsze. Dodam, ze bez zycia. Sprzęt plus skala piasek sól. Kupiłam jedynie dobre testy saliferta i tylko 4 z 6 potrzebnych dwa dokupie za jakiś czas. Z drugiej strony te duże wydatki sa jednorazowe (mam nadzieje) testy starczają na dlugo ok 50 pomiarów w jednej paczce. Wiec teraz pozostaly koszty eksploatacji czyli wzrost zużycia zimnej wody plus prąd - caly sprzęt działa 24h/dobę.

Potem trzeba kupic życie i je karmić :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jezeli karmilo by sie tylko wieczorami to nie da rady tak?

jak przebiega takie karmienie? ile czasu zajmuje>?? sory za moze glupie pytania ale wole wiedziec wszystko nim sie porwe na solniczke bo szkoda mi zyjatek i nie ukrywam ze kasy tez:)

a propo szczepkow to moglby mi ktos napisac tez jak to wyglada. warto kupowac jakies szczepki za 15zl dlugo trzeba czekac zeby byl jakis efekt?

ile srednio moze mnie wyjsc jedzonko dla rybek i korali? z czym to sie je:)?? z gory dzieki za info

Ogólnie kasy wychodzi więcej, niż to się przewiduje na początku. Nie jest to tanie hobby i nie można sobie założyć, że wydasz 2 tyś. i będziesz miał wszystko co chcesz. Inna sprawa, że to cholernie wciąga i widok choćby małego zbiornika w domu jest nie do opisania :) Szczepki, nawet kawałek briareum za przysłowiowego piątaka, zaraz po włożeniu do zbiornika skupiają uwagę więc nie ma czegoś takiego, jak czekanie na efekt - efekt jest od razu. Ja wydałem do tej pory ok. 200-250 zl na szczepki i jak jestem w domu, to często łapię się na tym, że gapię się na akwarium mimo, że mam je po przeciwnej stronie niż telewizor, który w danym momencie oglądam:) Co do cen to jest kilka sklepów online, poczytaj sobie co ile kosztuje, jest sporo wątków poświęconych zakładaniu akwariów i dział poświęcony reefmax'om, który planujesz. Warto zdobyć podstawową wiedzę, później łatwiej w porę zareagować i przewidzieć pewne rzeczy, a tym samym uniknąć niepotrzebnych wydatków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a na co glownie zwracac uwage kupujac i eksploatujac reefmax-a? sa jakies konkretne wady na ktorych trzeba sie skupic i dopracowac? wiecie cos na ten temat? i czy warto kupic taki zestaw jak pisalem na oczatku za 700plnow?

jakie macie rady jezeli chodzi o skale? lepiej kupic zywa czy sucha a roznice pieniazkow wydac pozniej na szczepki? jakie lepsze efekty? i czy lepiej zaczynac ze swieza solona woda czy wziasc np 50% od znajomego?

jakie macie rady jezeli chodzi o skale? lepiej kupic zywa czy sucha a roznice pieniazkow wydac pozniej na szczepki? jakie lepsze efekty? i czy lepiej zaczynac ze swieza solona woda czy wziasc np 50% od znajomego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

??:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

osobiście uważam że lepiej złożyć własny zbiornik podobnej wielkości niż kupować reefmaxa - na targowisku popatrz nawet żeby daleko nie szukać


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co myślicie o jeżowcu jako ekipa czyszcząca???:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.