Skocz do zawartości
Gość nanokaczor

Dozowanie potasu - wysokie stęzenie [600 - 1200 mg/l] potasu w akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Gość nanokaczor

Czy ktoś z was ma jakieś doświadczenie z dozowaniem KCl ? Czy na forum jest ktos kto utrzymuje wysokie stężenie [600 - 1300 mg/l] potasu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przedstawiona tu metoda dozowania się sprawdza: http://reefhub.pl/potas-suplementacja-w-akwarium-morskim/ - na allegro można bez problemu kupić cz.d.a


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konrad, a po co tak wysoki potas ?


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Po to żeby korale lepiej rosły i były znacznie lepiej wybarwione, lepiej "napompowane".

Zainspirował mnie Justin Credabel [hodowca korali], który dozuje potas od dawna i jego zdaniem dozowanie potasu znacznie "przyspiesza" wzrost korali [o tym ze poprawia wybarwienie korali to wiemy już od dawna]. Według niego potas nie jest toksyczny dla korali nawet jeśli jego stęzenie jest ponad 3 razy większe niż w oceanie [1300 mg/l]. Niebezpieczne sa za to szybkie zmiany stężenia potasu.

Na jednym z forów mozna też znaleźć posty pracownika TritonLab który twierdzi że potas nie jest toksyczny jeżeli jego stęzenie jest wieksze od 450 mg/l. Jego zdaniem w niektórych "ładnych" zbiornikach stęzenie potasu jest wieksze od 500mg/l.

Ja nie mam na myśli podniesiania stęzenia potasu o kilka miligramów/litr. Mam na myśli powolne podniesienie jego stężenia o 200 - 800 mg/l. Miałem niedawno 500 mg/l potasu i mam wrazenie że na przykład xenia wygladąła wtedy lepiej.

Jesli chodzi o xenie to xenia nie zdycha ze wzgledu na brak jodu. Sprawdzałem to wiele razy, pisze i mówi o tym wielu akwarystów. Mam za to wrazenie że xenia zdycha jak stęzenie potasu i fosforany są zbyt niskie [mam na mysli również organiczne fosforany a nie tylko jony PO4].

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naprawde szybki wzrost korali mozna uzyskac dobra suplementacja (balling czy reaktor) i dobrym oswietleniem. Uwazam ze nie ma sensu drastycznie odchodzic od skladu NSW aby uzyskac rezultaty ktore mozna osiagnac tradyzyjnymi metodami.

To tak jak na silowni... niektorzy zamiast cierpliwie cwiczyc wola sobie wstrzyknac metanabol


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli to ze wysoki poziom potasu powoduje popalenie tipow to nie prawda? A już się bałem bo mam 480. Jaki skok staje się niebezpieczny?

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Skąd wziął się mit o tym ze wysoki [stężenie większe od 400 - 450 mg/l] potas "pali" polipy korali? Może ktoś za szybko zmienił stężenie potasu?

Tak samo nie rozumiem innych mitów jak tego o tym ze xenia zdycha jak jodu jest za mało albo że fosforany powyżej 0,1 albo 0,5 mg/l są "złe". Widziałem w internecie zbiorniki sps w których PO4 było bardzo wysokie - nawet 2 mg/l a korale sps rosły i były pięknie wybarwione [był o tym nawet wykład na macna 2014]...

Pojecie "balling" dotyczy dozowania w zasadzie wszystkich głównych składników wchodzących w skład wody morskiej. Metoda ballinga nie dotyczy tylko dozowania Ca Mg i kH.

Co rozumiesz @Tester przez "dobrą suplementację"? Nie chodzi mi tutaj o to jakiego rodzaju produkty trzeba stosować. Mi chodzi o to jakie pierwiastki trzeba dozować i w jakich ilościach.

Czym jest według ciebie @ Tester "dobre oświetlenie"?

Wszyscy leją różne suplementy do akwarium. Wszyscy więc stosują różnego rodzaju "dopalacze" bo bez tych "dopalaczy" korale nie rosną i nie mają ładnych barw.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle ze jak będziesz wprowadzał nowe korale to zawsze zafundujesz im skok potasu bo nikt takiego ni utrzymuje, tutaj może być problem. No chyba ze chcesz stosować dluuga aklimatyzacje.

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Ja nie powiedziałem ze będę stosował tą metodę. Nie twierdzę też że duże zmiany stężenia potasu powodują śmierć korali - wyraziłem tylko swoje przypuszczenie - hipotezę która miała by wyjaśnić zjawisko "palenia" polipów korali. Może tez chodzić o coś zupełnie innego. Na przykład o inny pierwiastek który wchodzi w skład mikstury w której jest między innymi potas.

Wiele osób z różnych powodów prowadzi zbiorniki w sposób bardzo mocno "daleki" od ogólnie przyjętych zasad. Jestem więc ciekaw czy inni utrzymują wysokie stężenie potasu.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez dobra suplementacje rozumiem utrzymywanie optymalnych poziomow makro i mikro. Przez dobre oswietlenie rozumiem dosc silne swiatlo o pelnym widmie.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No coz, normalne stezenie jest ok. 400. Za male, podobno nie jest szkodliwe, za to podwyzszone juz tak. Nie mowie o koralach, takiego drogiego doswiadczenia chyba nikt przez dluzszy czas nie robil ? Mowie co kiedys wyczytalem na temat doswiadczenia z Mysisem, czyli bezkregowcami, ktore mamy w zbiornikach. Obnizony poziom do 200 (o polowe) im nie przeszkadzal, za to podwyzszony powyzej 400 juz mial wplyw; czyli minimalnie (!) wyzszy od normy.

W tym doswiadczeniu, okreslono skrajne wysokosci parametrow, przy ktorych Mysis padal w ciagu 3 dni: dolna to 130 mg/l a gorna to 890.

Szczerze mowiac, to obawiam sie, ze podwyzszonym potasem, mozemy na dluzsza mete zalatwic te mala, niewidoczna golym okiem populacje zwierzat, co bedzie mialo wplyw na cala biologie zbiornika.

Konrad: pomysl ciekawy, ale wybrobowalbym go w jakims doswiadczalnym akwarium z koralami i krewetkami.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Przez dobra suplementacje rozumiem utrzymywanie optymalnych poziomow makro i mikro. Przez dobre oswietlenie rozumiem dosc silne swiatlo o pelnym widmie.

Czyli rozumiem że według ciebie dobra suplementacja to dobra suplementacja a dobre oswietlenie to dobre oświetlenie.

To są tak ogólne stwierdzenia, że znaczą one wszystko i nic. Nie mowią one kompletnie nic o tym co należy zrobić zeby korale rosły szybko i były dobrze wybarwione. Równie dobrze można nic nie powiedziec.

@stani Czy masz moze jakieś źródla które potwierdzają że wysokie stęzenie potasu zabija mysis lub inne zwierzaki?? Chetnie poczytam. Rozważam podniesienie stezenie potasu u siebie ale trochę boję się to zrobić bez wcześniejszego zapoznania się z niebezpieczeństwem przedawkowania.

To nie jest mój pomysł. To jest pomysł miedzy innymi Justina Credabela, ktory od wielu lat w róznych zbiornikach utrzymuje wysokie stężenie potasu. Facet zajmuje się propagacją różnych korali wiec ma doswiadczenie w hodowli rożnych korali w tym także delikatnych goniopor ktore w wielu akwariach zdychają. Co ciekawe ten gość potrafi sprawic ze 2 rózne odmiany korali zrosną się w jeden.

http://www.reefs.com...nd-look-part-3/

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konrad, zadales pytanie jak nowicjusz. To Ci odpowiedzialem prosto.

Z wlasnego doswiadczenia wiem ze jak dobrze doswietlilem zbiornik i odpalilem reaktor to po pol roku musialem myslec o resecie bo korale urosly od szyby do szyby. Nie musialem bawic sie w mikroanalize ile kropelek czego. Po prostu dostarczylem koralom to co od lat wiemy ze potrzebuja: swiatlo, pierwiastki i miesko. Owszem, kolorow takich jak KrYsiek nie mam, ale mam zdrowe, przyzwoicie wybarwione korale z z solidnymi przyrostami. Wiecej mi nie potrzeba.

Ale probuj, zycze Ci powodzenia. Uwazam Cie za eksperta od hodowli krewetek. Moze zostaniesz ekspertem od metody potasowej


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Pytania, które ci zadałem wcale nie są proste. Jeżeli są to pytania które zadaje nowicjusz to dlaczego na nie nie odpowiedziałeś? Ja na te pytania nie znam odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, zeby zdac prawko musisz wiedziec. :wallbash:

Pytanie w zesatwie egzaminacyjnym 3491


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chodziło mi o egzamin tylko o fakt że samochód bedzie jeździł bez względu na to czy kierowca zna skład benzyny czy nie.

Podjąłem tą dyskusję tylko dlatego, żeby ktoś z początkujących nie łyknął pomysłu.

Do super przyrostów nie trzeba wielkich filozofii. Nie potrzeba stosować takich (wątpliwych zresztą) sposobów


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Nie kazdy samochód jest samochodem na benzynę. Są nawet takie samochody które nie potrzebują paliwa. Jeśli kierowca nie wie jaki ma samochód to w czasie tankowania moze go uszkodzić lub będze próbował zatankować samochód elektryczny co raczej mu sie nie uda...

Na proste pytania często bardzo trudno jest odpowiedzieć. Powiedz mi na przykład czym jest czas? Niby każdy to wie ale tak naprawde nie wiemy co to jest czas.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.