Skocz do zawartości
Matchek

Seriatopora caliendrum wybiórczo bieleje

Rekomendowane odpowiedzi

jak na załączonym obrazku, ni z tego ni z owego postanowiła sobie zacząć bieleć od czubka na jednej gałązce , ułamałem ją 4 cm niżej ale na następny dzień i tak obumieranie postępowało. Dziś ułamałem prawie całą gałąź u podstawy.

Czym to może być spowodowane ?

sariato.jpg


2d27f70120370386da2450fcccd34cf0u508a467.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry masz takie jak w stopce?


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO3 jest pomiędzy 20-30 tak więc jak widać spada sukcesywnie.


2d27f70120370386da2450fcccd34cf0u508a467.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze jakis skok parametrow (kH, Ca, Mg) ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem dokładnie to samo jak mi skakało KH (głównie jak spadało), sprawdź węzę od ballinga, czy ci się nie przepchały!


TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koral w połowie jest już biały odłamałem co się dało zobaczymy może jakiś kawałek przeżyje ;(

Edytowane przez Matchek (wyświetl historię edycji)

2d27f70120370386da2450fcccd34cf0u508a467.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy zrobiłem wczoraj, wynik w stopce, a koral jak na zdjęciu poniżej, odłamałem sporo kawałków na razie tylko dwa bieleją.

20150326_210552.jpg


2d27f70120370386da2450fcccd34cf0u508a467.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmiany robię co tydzień 15 L. Inne korale ok.


2d27f70120370386da2450fcccd34cf0u508a467.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pH , NO3, PO4 - ciezko tym koralom


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maciek - niestety bardzo źle to wróży.

Miałem to samo zaczeło się od seriatopory. Co jakiś czas przeskakiwało na inne korale. Poleciały mi wszystkie twarde zarówno SPS jak i LPS. ROk czasu zajęło mi wyprowadzenie baniaka. 2 miesiaće temu wprowadziłem szczepke i żyje - WOW. Przez 6-8 miesięcy było tak że wkładałem szczepke SPS to leciał w ciągu tygodnia. LPS w ciągu 2 dni.

Wydaje mi się że to było White Plague Disease zdiagnozowane w moim baniaku przez Krzysztofa w moim wątku (zobacz posta 33 i poczytaj o tym) lub (albo "i") sól - było to okres AquaForesta. Teraz jestem na znów na ReefCrystal i wydaje się, że to coś odeszło, przynajmniej koral od 2-3 miesięcy rozną, rozwijają się , polipują.

http://nano-reef.pl/topic/63019-caliendrum-gubi-tkanke-ciag-dalszy-wszystko-twarde-pada/page__st__20

Połam korale bo i tak padną. Jak zaraza wejdzie na krzak to zejdzie dopiero jak ędzie biały - taka morska szarańcza.

Zacznij dodawać rózne szczepy "dobrych" bakterii, jeżeli masz jakąś pożywke dla bakterii typu wódka, pellety wstrzymaj się, żeby wstrzymać rozwój patogennych bakterii i zastapic je dobrymi. Nie wiem jaką masz sól. U mnie to zadziałao - oczywiście jak to w każdym baniaku, wina mogła byc zupełnie gdzie indziej a to był tylko zbieg okoliczności...ale powoli robi się u mnie znowu kolorowo ;)


[420L] by acezary - jest || Szkiełko 140x50x55h - 385l + sump 110l, 120W LED + 2xT5 54W, odpieniacz Black Pearl by Sebastek, NJ2300

64l CUBE - było || Szkiełko 40x40x40 | światło - 2 x PC Aquael | kaskada FZN2 z Purigenem + Chemipure |Tunza Nanostream 6015 | 8kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze ph jest bardzo słabe .

2. PO4 na poziomie 0,5 to nawet miękasom przeszkadza.

3. NO3 na poziomie 50 to rybom zaczyna szkodzić ,a co dopiero koralom .

kolego @ acezary nie rozumiem co ma na celu pisanie tego, że przez sól AF korale bieleją te korale na soli z biedronki i garści magnezu z wapniem będą rosły, ale trute azotanami i fosforanami nawet na soli ReefCrystal będą bielały.


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Damian - nie pisałem, że to przez sól - bo raczej wydaje mi się, że główną przyczyną były złe szczepy bakterii, które zdominowały baniak.

Staram się koledze Maćkowi pomóc i opisuje całą moją sytuację. On wyciągnie wnioski. Pisałem, że nie wiem na jakiej soli prowadzi baniak - może na RC ;)

p.s.

nie zaczynajmy znowu batali na temat soli AQ - dobre produkty bronią się same.


[420L] by acezary - jest || Szkiełko 140x50x55h - 385l + sump 110l, 120W LED + 2xT5 54W, odpieniacz Black Pearl by Sebastek, NJ2300

64l CUBE - było || Szkiełko 40x40x40 | światło - 2 x PC Aquael | kaskada FZN2 z Purigenem + Chemipure |Tunza Nanostream 6015 | 8kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cezary nie chodzi o batalię tylko o sugestię ,tutaj jest ewidentna przyczyna w brudnej wodzie więc rady typu jaka sól i inne nie dotyczą problemu .Tu ewidentnie jest woda zatruta azotanami i fosforanami dodatkowo niskie ph i kłopot pewny z koralowcami .


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Damian - oczywiście NO3 i Po4 bardzo są wysokie. Trzeba je obniżać, ale gdyby okazało się, że to nie tego wina, to może być już za późno, dlatego pisałem o moim przypadku i bakteriach.


[420L] by acezary - jest || Szkiełko 140x50x55h - 385l + sump 110l, 120W LED + 2xT5 54W, odpieniacz Black Pearl by Sebastek, NJ2300

64l CUBE - było || Szkiełko 40x40x40 | światło - 2 x PC Aquael | kaskada FZN2 z Purigenem + Chemipure |Tunza Nanostream 6015 | 8kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Damian - oczywiście NO3 i Po4 bardzo są wysokie. Trzeba je obniżać, ale gdyby okazało się, że to nie tego wina, to może być już za późno, dlatego pisałem o moim przypadku i bakteriach.

Jak poczytałem linki które mi podałeś to pasuje całkiem całkiem, tym bardziej tempo bielenia. Czyli mam wyłączyć pelletki, bo kręcą się all-in-one ? Co dalej podmiana i tak dziś będzie, wpiąć UV w obieg ?


2d27f70120370386da2450fcccd34cf0u508a467.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czemu pellety Ci nie zaskoczyły. Może za mało ich masz albo za krótko ? Za mocno się nie kręcą ? Ja co prawda półtora miesiąca czekałem na efekty ale jak już ruszyły to z kopyta. Musiałem tylko zmniejszyć moc kręcenia i wylot do zasysu odpieniacza skierować. Efekt był taki że zapomniałem co to no3 i odstawiłem rowaphosa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pelletki kręcą się od 22 stycznia, za pierwszym razem załadowałem 200 ml, przedwczoraj dosypałem resztę. z opakowania 500 ml. bo pierwsza partia zrobiła się mega lekka i latała po całym reaktorze. Reaktor jest re-cylkulacyjny od Sebastka, chodzi na Jebao DC 3000, odpalona na 1 najwolniejszym biegu.

Bakterie jakie leje (6 ml tygodniowo) to: Fauna Marin Marine Bakto Therapie Nutri-Reduct.

Na odcieku z reaktora mam skarpetę nylonową vertexa 300 μm.


2d27f70120370386da2450fcccd34cf0u508a467.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to już najwyższa pora by zaczęły zbijać no3 i po4. Dziwne ;(Ale czytałem już pare razy że się nie sprawdzają

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Walka trwa, ale 90 % już jest biała :( jeden odłamany kawałek wsadziłem białą częścią w piach i na razie żyje. Wydaje mi się że diagnoza iż jest to plaga spowodowana bakteriami jest trafiona. Tylko jak się ratować w takim przypadku ? Może zainfekowany koral powinien wylądować w świeżej solance bez bakterii i pożywki dla nich ?

Edytowane przez Matchek (wyświetl historię edycji)

2d27f70120370386da2450fcccd34cf0u508a467.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałam to samo jak spadł mi potas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może, jeśli kolega przed tym bieleniem dołożył tych biopallet z 200 do 500ml to nagle spadło mu no3 i po4 i ten skok mógł zaszkodzić koralowcowi?


Mój lasek wciąż rośnie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli obstawiasz, że to atak jakiejś choroby bakteryjnej to łam korale bez sentymentów - wiem, że szkoda ale jak nie połamiesz to i tak przez noc zbieleje.

Szczepki porozstawiaj w róznych częściach w akwarium - może uda im sie przeczekać do lepszych czasów. Pamiętaj, że odłaman kawałem nie może być już trochę "nadjedzony" bo sie to rozprzestrzeni.

Zanim dobre bakterie wygrają możesz tylko uciekać. Możesz jeszcze spróbować ratowac to co zbielone podobnie jak z BrowJelly - kąpiel w erytotromycynie, ale nie wiem czy to działa.


[420L] by acezary - jest || Szkiełko 140x50x55h - 385l + sump 110l, 120W LED + 2xT5 54W, odpieniacz Black Pearl by Sebastek, NJ2300

64l CUBE - było || Szkiełko 40x40x40 | światło - 2 x PC Aquael | kaskada FZN2 z Purigenem + Chemipure |Tunza Nanostream 6015 | 8kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.