Skocz do zawartości
Agnieszka.k4

automatyczna dolewka

Rekomendowane odpowiedzi

Niestety musze kupić dolewkę po 3,5 dnia nieobecności ubylo mi ok 6l wody... Mój biedny parazoa zmarniał ale wierzę, że odżyje. Tak czy owak muszę kupić dolewkę grawitacyjną. Znalazłam na necie taką

http://aquawave.pl/akwarystyka-morska/52-automatyczna-dolewka-grawitacyjna-plywakowa.html

Czy ja musze do niej cokolwiek kupić? Pompę, spławiki, cokolwiek? Troche brak juz funduszy :(

Znalazłam też jakies 3 aiptasie wielkości ok 1mm... Eh :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest to kompletna dolewka,wężyk wkładasz w bańkę z wodą i gotowe,używałem takiej w starym sumpie i spełniała swoje zadanie

silvia :welcome: nie ma pompy -bo jest grawitacyjna

Edytowane przez volf (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

1mm ? wow jak je wypatrzyłaś :)

zerknij do działu DIY - tam są różne dolewki może któraś Ci przypasuje

a ta z linka - oczywiście jest BEZ pompy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To raczej dolewka do osmozy. W sumie można zastosować jako grawitacyjną ale baniak z wodą będzie musiał być nad akwarium. Chyba że ktoś widzi to inaczej bo ja nie.


4710d00f94c099763084e78a6b3f3112u365a339.png?upd=20150324102053

Akwarium:60x60x50 panel, odpieniacz DIY na pompie Tunze 9410.04, obieg Tunze 1073.020, cyrkulacja Tunze 6015+6025, swiatło chińczyk 120W+2x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

najprostsza / awaryjna i najtańsza grawitacyjna to .. apteka i kupić "kroplówkę"

na kilka dni wyjazdu da radę (wada - groźba przelania - lepiej ustawić mniej niż więcej kropelek :) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hym Marku na to nie wpadłam a mam dostęp do kroplówek tylko trochę sie boje tak bez kontroli.. A co do aipyasii to nie jestem pewna ale sa to brązowe niteczki wystające ze skaly wygląda ciut jak sam koniec parazoa tylko bez środka same te wloski i jedna ma króciutka nóżkę

Jak wypatrzylam? Mam maleńkie akwarium wiec oglądam skaly pod każdy możliwy kąt :) i widać je pod swiatlo jak mam oczy na wysokości skały. Nawet nie wiem czy jakos z nimi walczyć musze poczytać na plagach bo cos kojarzę że to straszne dziadostwo..

Tylko kurczę zbiornik z woda nad akwarium komplikuje sprawę :( a ten pod musi miec pompę i to juz ponad 200zl prawda? :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo przed wyjazdami przykrywac zbiornik, zeby skroplona woda wracala.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam a ja miałem nowy kupiony za 13 zł zestaww do muszli (spłuczka ) bazuje natym samym co automatyczna dolewka grawitacyjna i to mi bedzie mi dolewało

post-23041-0-15326600-1428474343_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mars79 zaraz sie zacznie lincz typu , jak to masz wc w akwarium ? Itp :) a swoją drogą bardzo mądrze tanio inskutecznie.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nic nie bedzie Radek ale dzieki za odpowiedz ale czemu kupować automatyczną dolewke grawitacujną za 100zł , jak tu mam za 13zł i na tym samym wszystko bazuje

Edytowane przez mars79 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetny pomysł tylko w tym wypadku trzeba miec podlaczone do ro albo zbiornik z woda nad akwarium, a u mnie ani jedna ani druga opcja nie wchodzi w grę :( spróbuje za 2tyg przykrywki i zobaczymy. A tak na marginesie slimakom mam dawać jeść? Bo od tygodnia im nic nie daje żywią sie glonami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

slimaki znajda sobie coś do zjedzenia , tak mysle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Agnieszko, jeśli masz wydać na taką grawitacyjną dolewkę 80zł poszukaj może na targowisku znajdziesz coś używanego automatycznego. Dołożysz parę złotych i będzie dolewka jak znalazł. Codzienne dolewanie odparowanej wody to utrapienie. Ja teraz się denerwuje jak raz w tygodniu muszę podmienić sam baniak ze świeżą wodą :) Człowiek staje się wygodny.

Ślimaków nie dokarmiaj.

Co do dolewki od spłuczki to dla mnie ok. Nie różni się niczym od tej za 80zł. Droższa może ciut estetyczniejsza ale sprawność i zasada działania ta sama.

Edytowane przez pasek (wyświetl historię edycji)

4710d00f94c099763084e78a6b3f3112u365a339.png?upd=20150324102053

Akwarium:60x60x50 panel, odpieniacz DIY na pompie Tunze 9410.04, obieg Tunze 1073.020, cyrkulacja Tunze 6015+6025, swiatło chińczyk 120W+2x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się do wątku z zapytaniem o dolewkę do kosteczki 30l.Co proponujecie biorąc pod uwagę iż nie ma sumpa.Technicznie istnieje możliwość postawienia zbiornika z RO za akwarium.Przydała by sie dolewka która w tak nieiwelkim litrażu nie rzucała by się az tak bardzo...No chyba że dolewka w 30l to nieporozumienie.

Oczekuję jakiejś propozycji z Waszej strony.

Seba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolewka w takiej trzydziestce to podstawa. Z racji małej ilości wody w akwarium, podczas parowania znacząco zmienia się zasolenie w akwarium. To nie sprzyja życiu jakie w nim trzymamy.


4710d00f94c099763084e78a6b3f3112u365a339.png?upd=20150324102053

Akwarium:60x60x50 panel, odpieniacz DIY na pompie Tunze 9410.04, obieg Tunze 1073.020, cyrkulacja Tunze 6015+6025, swiatło chińczyk 120W+2x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolewka w takiej trzydziestce to podstawa. Z racji małej ilości wody w akwarium, podczas parowania znacząco zmienia się zasolenie w akwarium. To nie sprzyja życiu jakie w nim trzymamy.

Czyli jakieś Tunze?Bo raczej metoda grawitacyjna odpada u mnie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi w kostce ok 2 l dziennie paruje tylko ze wiatraczki chodza 24h bo by sie ugotowalo wszystko tez musze cos wymyslec bo reczne dolewanie mnie denerwuje a ktos wie moze ile kosztuja czujniki do dolewki zeby podlaczyc arm'a ?

Wtedy bym auto dolewke mogl przelozyc do malego litrazu a za pomoca arm'a kontrolowac poziom wody w duzym

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można szukać diy. Ja np kupiłem niedrogo bez obudowy od kolegi mirekkon. Nie wiem czy jeszcze robi ale polecam. Działa na trzech pływakach ze zwłoką przy falowaniu.

Edytowane przez pasek (wyświetl historię edycji)

4710d00f94c099763084e78a6b3f3112u365a339.png?upd=20150324102053

Akwarium:60x60x50 panel, odpieniacz DIY na pompie Tunze 9410.04, obieg Tunze 1073.020, cyrkulacja Tunze 6015+6025, swiatło chińczyk 120W+2x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Im mniejszy zbiornik tym dolewka ważniejsza. Myślę, że każdy przechodził etap mechanicznej dolewki chcąc zaoszczędzić ........ to błąd. Miałem i uważam, że po czasie nie spełnia swojej roli, ciężko reguluje się poziom i nie ma możliwości dozowania małych porcji. Czy ktoś wziął pod uwagę fakt braku histerezy i możliwości ustawienia max. dolewki ? No i co znaczy grawitacyjna ? To znaczy, że zbiornik z RO musi być powyżej poziomu min. w sumpie bądź w akwarium - czyli takie art deco ? Akwarium na wypasie a nad nim wisi wiadro z wężykiem ? Podziękuje i pozostanę przy swoim projekcie. Koszt niewiele większy a możliwość dowolnej konfiguracji.

Teraz można na mnie bluzgać ........ że elektronika beee i najlepsze to co najprostsze i nie każdy umie. A ja powiem, że po zamontowaniu prawidłowo działającej dolewki parametry wreszcie się ustabilizowały i zwierzaki pięknie się pompują. Więc nie pytajcie jakie kto ma parametry a raczej zapytajcie czy ma dolewkę. Bo dolewka to stabilne zasolenie , a zasolenie to cała reszta.


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

http://allegro.pl/czujnik-plywakowy-poziomu-cieczy-wody-oleju-2720-i5169537747.html

lub 2 takie dla pewności

do tego

http://allegro.pl/pompka-zanurzeniowa-do-wody-maas-10l-min-12v-i5228744547.html

i zasilacz albo jeszcze jakiś przekaźnik .. i da się bez elektroniki - tyle że histereza (zwłoka) ZERO :)

ale dokładając elektronikę (Arduino) można poskładać sporo taniej niż firmowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://allegro.pl/cz...5169537747.html

lub 2 takie dla pewności

do tego

http://allegro.pl/po...5228744547.html

i zasilacz albo jeszcze jakiś przekaźnik .. i da się bez elektroniki - tyle że histereza (zwłoka) ZERO :)

ale dokładając elektronikę (Arduino) można poskładać sporo taniej niż firmowe

Swietna alternatywa na wydanie dużych pieniędzy tylko martwi mnie ten czujnik poziomu...spory jak na taka kosteczkę.Aczkolwiek nie widziałem na żywo czujnika z Tunze osmolatora.Może wielkiej różnicy nie ma...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

różnicy w wielkości czujnika praktycznie nie ma.


4710d00f94c099763084e78a6b3f3112u365a339.png?upd=20150324102053

Akwarium:60x60x50 panel, odpieniacz DIY na pompie Tunze 9410.04, obieg Tunze 1073.020, cyrkulacja Tunze 6015+6025, swiatło chińczyk 120W+2x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Swietna alternatywa na wydanie dużych pieniędzy (...)

dużych ? Tunze Osmolator Nano "któryś-tam" kosztuje blisko 400zł

(zapasowa pompa 12v kosztuje ponad 20 EURO+wysyłka, a na Alledrogo kupisz podobną za 40-45 zł z wysyłką .. :p)

policzmy tak "na oko" podobną samoróbkę

Arduino mini - jakieś 15zł + przekaźnik 6zł

2 czujniki po 20zł (tunze nano ma 1 czujnik)

pompa 12v (z campera lub łodzi) 35zł (można podłączyć na 5v zasilacz od Arduino i też działa i to lepiej bo nie "sika" za mocno :p)

kabelki do połączenia ...

zasilacz 5v .. kilka zł

ładna obudowa .. kilka zł

razem wychodzi stówka z kawałkiem - doliczając wysyłki w okolicach 140zł

żeby to poskładać chyba nie potrzeba doktoratu z fizyki kwantowej :)

--//--edit

tak na szybko znalazłem inne czujniki

http://allegro.pl/plywakowy-czujnik-poziomu-cieczy-polipropylen19-i5249347737.html

http://allegro.pl/plywakowy-czujnik-wody-cieczy-plynu-arduino-atmega-i5241584455.html

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coraz bardziej się przekonuję do DIY.Muszę sobie to jakoś w poskładać...no chyba że ktoś jest na tym forum co wykonuje dolewki amotorsko-zarobkowo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.