Skocz do zawartości
gnom

Ręce opadają

Rekomendowane odpowiedzi

jest taka jedna stara rada która brzmi jakoś tak :) ...; "pokaż mi swój zbiornik a powiem Ci czy chce słuchać Twoich rad"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest, ze mimo moich karygodnych bledow czytajac niektore porady to widze spory rozrzut w sposobie prowadzenia zbiornikow (bo jesli ktos radzi, to rozumiem ze ma sprawdzone metody).

Nie sadze tez ze jest w tej chwili "zestaw produktow" ktory postawilby zbiornik na nogi. Nie chce wykonywac wiecej chaotycznych ruchow. Zrobilem z samego rana podmiane 50L (20L na BT, 30L na AFprobio). Odpieniacz prawie na mokro, wegiel seachema. Dalsze podmiany tygodniowe 20L na soli BT.

Chcialbym jednoznacznie wiedziec co tak rozlozylo system, ale pewnie sie nie dowiem. Czy mnogosc bakterii, wodka, czy jakis pierwotniak, remont, sama sucha skala cos oddaje ?. Same parametry nie sa tragiczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sucha skala kiedys byla mokra wiec bylo w niej zycie. Jak ja zalales i bylo cos w porach czy szczelinach teraz moze gnic.

Jak na moje nie sluchasz co sie do Ciebie mowi. Mnogosc porad jakie dostales moze i maja rozstrzal i kazdy mowil co innego ale kazdy sie skupil na zbyt bogatej mieszance a Ty znow wlales 2 sole.

Nie napisales jeszcze jaka masz obsade rybna i nie wylapalem litrazu.

Ja bym sie skupil na tym co jest w baniaku i na parametrach i odstawil podmianki na kilka tyg. I ile bylo starej wody w nowym baniaku.

Ps. Jesli wiazesz to co sie dzieje w akwa z sola od AF to odpusc ja sobie albo przejdz calkowicie na AF.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A podmiane na jakiej wodzie robisz ?


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozrzut informacji jest za duży bo za dużo ludzi radzi. Jak zaczniesz słuchać wszystkich i robić wszystko to bez restartu się nie obędzie:] Wystarczy jedna kumata osoba w temacie bo masz za duży meksyk w zbiorniku. Ktoś pisał o soli ubogiej IO ale ona nie jest uboga co pokazał test soli na reefhub.pl więc to odpada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza sie posluchaj rady kogos z okolic kogos kto ma doswiadcenie i dzialaj jak on . Nastepnie cierpliwosc i wszystko bedzie ok .


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsza w akwarystyce jest cierpliwość :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie podmiana jest na RO. Ani BT ani AF nie jest bogata sola.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest taka jedna stara rada która brzmi jakoś tak :) ...; "pokaż mi swój zbiornik a powiem Ci czy chce słuchać Twoich rad"

Widzisz Kolego, coś Tobie się pomieszało chyba ... Jak z resztą autorowi powyższej wypociny....

Skoro ktoś pyta o rady, pisze o problemach, to znaczy że sam nie radzi sobie z danym zagadnieniem - lub szuka alternatywnych rozwiązań - znaczy stoi w pozycji petenta, a osoba odpowiadająca poświęca swój czas i wiedzę.

Może jeszcze ma zaoferować darmowe szczepki dla pierwszych pięciu osób które "łaskawie" przyjmą porady ?

Kolego, wielu z tu piszących zaczynało od zera, obecnie ma baniaki stabilne - jakie chcieli - nie płakali na forum że plagi, że dojrzewanie, że życie pada... Rozumiem że Twoim zdaniem mają jeszcze coś udowadniać...

A szczęścia, zdrowia, rób jak chcesz, nie pytaj o radę, nie zamierzam niczego pokazywać, udowadniać czy inaczej napraszać się...

Ogarnij się Kolego i zastanów kto tu jest w sytuacji, która może stawiać wymagania...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rób systematycznie podmianki obydwie sole jakie masz są ok. Ballingiem utrzymuj stabilne parametry i czekaj a system sam sobie z reszta poradzi. Żadnych extrasow i magicznych potionow nie lej dopóki nie ustabilizuje się system.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale po jaka cholere mieszac sole ?


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz Kolego, coś Tobie się pomieszało chyba ... Jak z resztą autorowi powyższej wypociny....

Skoro ktoś pyta o rady, pisze o problemach, to znaczy że sam nie radzi sobie z danym zagadnieniem - lub szuka alternatywnych rozwiązań - znaczy stoi w pozycji petenta, a osoba odpowiadająca poświęca swój czas i wiedzę.

Może jeszcze ma zaoferować darmowe szczepki dla pierwszych pięciu osób które "łaskawie" przyjmą porady ?

Kolego, wielu z tu piszących zaczynało od zera, obecnie ma baniaki stabilne - jakie chcieli - nie płakali na forum że plagi, że dojrzewanie, że życie pada... Rozumiem że Twoim zdaniem mają jeszcze coś udowadniać...

A szczęścia, zdrowia, rób jak chcesz, nie pytaj o radę, nie zamierzam niczego pokazywać, udowadniać czy inaczej napraszać się...

Ogarnij się Kolego i zastanów kto tu jest w sytuacji, która może stawiać wymagania...

Nie wiem do kogo sie zwracasz.

Mimo tego twoje zdanie jest ponizej pasa i takie prostackie uwagi zachowaj dla siebie.

Ja niczego od nikogo nie wymagam.

Kazdego posta przeczytalem i przefiltrowalem. W ogole nie wiem z czego ta pretensja i zal w Twoim poscie. Masz racje, wielu nie "placze" tu na forum o swojej porazce - bo jak maja czytac takie posty czlowieka ktory ma ich ponad 1400 to nie warto szukac pomocy, bo zamiast zmotywowac, pozbeda sie baniaka.

Juz dawno niektorzy zauwazyli to ze wiele osob wypowiada sie nie majac wiekszego podparcia w swoim doswiadczeniu. Umowmy sie, zeby nikogo nie obrazic haslo - "lej balinga dla stabilniejszych parametrow" albo jak jasno pisze ze jest glut bakteryjny, lalem duzo bakterii do tego wodka, to slysze zebym nadal stosowal sol probiotyczna i pelne spektrum preparatow probiotycznych.

Same parametry ktore mierze mieszcza sie w granicach, a jedyna roznica w ostatnich tygodniach jest gwaltowny spadek no3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy wierzą że jedna sól wypełni braki drugiej ale dobrze zbilansowana sól ma to co trzeba a wymagania jej stawia indywidualnie każdy baniak.

Wynika to raczej z braku zaufania lub niewłaściwie dobranej soli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak przyznam sie, rano z rozbiegu przed wyjsciem z pracy skonczylem resztke soli AF. Sol sa w sobie kuku nie zrobila, wiec dlaczego mialem jej nie wsypac ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem do kogo sie zwracasz.

Mimo tego twoje zdanie jest ponizej pasa i takie prostackie uwagi zachowaj dla siebie.

Ja niczego od nikogo nie wymagam.

Kazdego posta przeczytalem i przefiltrowalem. W ogole nie wiem z czego ta pretensja i zal w Twoim poscie. Masz racje, wielu nie "placze" tu na forum o swojej porazce - bo jak maja czytac takie posty czlowieka ktory ma ich ponad 1400 to nie warto szukac pomocy, bo zamiast zmotywowac, pozbeda sie baniaka.

A wystarczy odrobina czytania ze zrozumieniem... Może adresata mojej wypowiedzi podpowie Ci cytat wypowiedzi od której zacząłem swój wpis ? Wiedział byś do kogo się odnoszę i o co mi chodzi. Poczytaj ze zrozumieniem i nie najeżaj się tak bo nie pisałem o Tobie. Ani do Ciebie personalnie. Do Ciebie zaś, tyczył się mój pierwszy post w tym wątku.

Pamiętaj Kolego, w życiu jak i przy akwarium nie warto reagować impulsywnie i pod wpływem pierwszego wrażenia, bo jak mówi jedna znana piosenka :)

Jesteś z Lublina, ja też - jak jesteś pełnoletni, zapraszam na piwko, jak nie, na colę - stawiam pierwszą kolejkę - pogadamy, może uda się ściągnąć paru innych Chłopaków.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak widac ton i charakter wypowiedzi przenoso sie na styl prowadzenia baniaka.

Tak jak pisalem, nie chcialem nikogo urazic, ale niepotrzebnie sam sie "najezyles" bo kolega rzucil haslo w eter.

Tez zaluje ze pod tym postem zabraklo sensownej rady/pomyslu.

Tak czy inaczej jestem zdania ze nie ma co sobie robic niemilych gadek, bo jakby nie patrzec wszyscy plyniemy na jednej lodzi.

Co do spotka w LBN juz dawno mialem byc, ale do tej pory zawsze wypadala mi praca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie życie :) W każdym razie, w wolnej chwili można pogadać przy ciemnym, pełnym.

Baniak to ekosystem i wszystko musi się uzupełniać i zamykać, dlatego pisałem o jednej marce produktów. No, ale to już wiesz, teraz tylko spokojnie, delikatne podmianki, może na soli bez probiotyków, ale z suplementami "w komplecie" ? Żeby rozwinęła się jednolita flora bakteryjna, na tyle bogata żeby zużyła nadmiar "bogactwa" z wody...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak tam u Ciebie w sumpie wygląda ale możesz filtr glonowy zrobić żeby ciągnęło z wody syfek :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

fajnie by bylo jak byś zaczoł tak ten wątek mam problem w akwa

- parametry dzisiejsze

- podaje to i to

- podmiany co ...

- pale tym i tyle godzin

- cyrkulacja , pienidło itp

- zbiornik ma tyle czasu od zalania

- foto akwa / nawet bliższe z problemem

poprostu krotki opis akwa z problemem

lub link do opisu akwa i reszta tego co by łatwiej poradzić

a tak to każdy probuje coś doradzić

ale tak to troche ciezko wykminic co to tam masz

pozdrawiam

Hej AnT. Nie napisalem tego w taki sposob jak pokazales, ale wydaje mi sie ze wiekszosc jak nie wszystkie informacje te sa.

Rozwazalem jakis glon wlozyc do sumpa - szpagetti ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozwazalem to, no nie bardzo mam miejsca na typowe refugium ale cos tam bym wsadzil. Ale tak jak pisalem nic na razie nie bede dzialalnoprocz testow i podmian. Moze wyjalowilem wode, korale pozbyly sie zooksanteli i tu jest problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy no3 i po4 zerowe i zakwit ?? Testy na pewno dobre ?

edit: W sumie lał Vodke cały czas więc pożywka była cudowna.

Edytowane przez Dantee (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz Kolego, coś Tobie się pomieszało chyba ... Jak z resztą autorowi powyższej wypociny....

Skoro ktoś pyta o rady, pisze o problemach, to znaczy że sam nie radzi sobie z danym zagadnieniem - lub szuka alternatywnych rozwiązań - znaczy stoi w pozycji petenta, a osoba odpowiadająca poświęca swój czas i wiedzę.

Może jeszcze ma zaoferować darmowe szczepki dla pierwszych pięciu osób które "łaskawie" przyjmą porady ?

Kolego, wielu z tu piszących zaczynało od zera, obecnie ma baniaki stabilne - jakie chcieli - nie płakali na forum że plagi, że dojrzewanie, że życie pada... Rozumiem że Twoim zdaniem mają jeszcze coś udowadniać...

A szczęścia, zdrowia, rób jak chcesz, nie pytaj o radę, nie zamierzam niczego pokazywać, udowadniać czy inaczej napraszać się...

Ogarnij się Kolego i zastanów kto tu jest w sytuacji, która może stawiać wymagania...

uderz w stół a nożyce się odezwą, czy ja coś pisałem że Ciebie obraziłem cytowanym stwierdzeniem?

Ile ludzi na forum tyle sugestii, rozumiem ma kolega problem ale moim skromnym zdaniem złym rozwiązaniem jest słuchanie każdego, dlatego zacytowałem wydaje mi się "złotą myśl". Jak już wcześniej koledzy wspominali jedna, dwie, ...osobę/osoby (zaufane) mająca pojęcie w temacie i trzymanie się jego/ich rad. Forum jest otwarte dla wszystkich nawet pasjonaci akwarystyki słodkowodnej czy dopiero zaczynający z akwarystyką mogą coś dodać od siebie w celu zrobienia psikusa :) czy ktoś coś gdzieś przeczytał i za bardzo nie wiem w jakim przypadku podjąć działania, kolega czytając wszelkie sugestie weźmie to do siebie i zastosuje radę kolegi i dodatkowo zwiększy problem. Nie wiem jak to wytłumaczyć inaczej, tak żeby niektórych nie urazić.

Można stwierdzić, że Każdy zaczynał od zera zdobywał wiedzę czy to czytając czy to na własnych błędach wynosił wnioski. Czy ktoś musi coś udowadniać? hmmm najwyżej każdy sobie :) może coś udowodnić stawiając sobie poprzeczkę wyżej i wyżej.

Także wybacz ale kompletnie nie rozumiem Twojego postu.

Do autora tematu, przepraszam za niepisanie w temacie. Oby wszystko wróciło do normy, jak to mówią spiesz się powoli :) (mam nadzieje, że nikogo tym nie obrażę ;) )

Chcialbym na szybko nakreslic moj problem.

Zbiornik prowadzony od listopada 2014, calkowicie na suchej skale. Litraz 250 L z sumpem. Cyrkulacja Jebao RW-8, odpieniacz na pompie Tunze 9410.040.

Na poczatku wlalem bakterie seachem stability, prodibio, pozniej aquaforesta Pro S. Nastepnie suplementowalem tylko Probio S, Pro F, Coral A, Coral E.

Sol jaka uzywam to AF probiotyczna oraz Blue Treasure (BT odstawilem, zalalem na niej zbiornik i przeszedlem na AF, ale ostatnio zaczlem robic podmiany mieszane.

Swiece chinczykiem LED 120W 10h/d - B/W 70%/45%

Najwazniejsze to, ze od momentu zalania zbiornika nigdy nie byla "czysta woda", tzn jest mniej lub bardziej metna. Uruchamialem ozonator, pomoglo na 2-3 dni po czym wrocilo z podwojona sila.

Zaczelo sie od zejscia 15-glowkowej euphyllia w 3 dni znikala tkanka od spodu korala. Wtedy zrobilo sie mleko w akwarium, wlozylem wegiel odkrecilem odpieniacz na mokro.

Po 2 dniach sytuacja sie ustabilizowala.

Lalem ciagle bakterie, a do tego zaczalem dawkowac ok 2ml wodki, gdyz jak mi sie wydaje zbiornik dopiero jakies miesiac temu zaczal intensywnie dojrzewac.

Po tygodniu lania wodki, wszystkie glony zrobily sie biale, oczywiscie pojawil sie glut bakteryjny. Znowu odpieniacz na mokro.

W tym momencie odstawilem wszystko, pracuje sam odpieniacz i podmiany (10L na tydzien). Dzis wlozylem wegiel, oraz planuje podmiane 40L.

Zanik tkanki od spodu intensywnie postepuje, za chwile pozegnam sie z najtepna najwieksza euphyllia.

Do tego Caluastrea traci tkanke nie tylko od dolu, ale tez od gory, w ciagu dnia potrafi jedna- dwie glowki poleciec (czasami jest spokoj, ale ostatnio znowu zaczely leciec). Najbardziej cierpia LPSy, ani montipory, ani seriatopora nie leci. Miekasy maja sie dobrze. Plerogyra jest skurczona jakby cos ja draznilo. Dwie z trzech szczepek roznych culustrei polecialy.

Byl w mieszkaniu tez remenot gdzie najintensywniejsze roboty odbywaly sie jakies ponad mieisac temu, ale wtedy jeszcze tragedii nie bylo (z tym kojarzylem zejscie euphylli).

Wybrane parametry (testy saliferta)

ZASOLENIE 1.022 na splawiku.

15.02.2015

kh - 7.2

no3-2

ca- 420

pH- 7.8

ca- 1550

27.02.2015

No3 - 0.2 / 0?

Po4 - 0

kH - 7.2

20.03.2015

kH - 7.3

Ca- 410

pH 7.5

Mg -1500

2.04.2015

pH 7.7

kh 6.9

po4 - 0

no3 - 0

Co robic, jak zyc ?

Tak jak pisalem od poczatku nie moge poradzic sobie z przejrzystoscia wody, wyglada to na pierwotniaka, ale ani odpieniacz ani uruchamianie ozonatora wczesniej nie pomoglo

Piszesz, że startowałeś na suchej skale, jaka to skała ?? (martwa sucha czy marco rock) może zmętnienie jest spowodowane wypłukiwaniem ze skały pyłu stąd od początku lekkie zmętnienie, jak by spróbować założyć na pompy cyrkulacyjne watę, fizelinę czy inne medium filtrujące aby spróbować usunąć zmętnienie mechanicznie. Co do padania LPS-ów to już wiesz za dużo wszystkiego na raz, ok bakterie jak najbardziej na początek, zwiększyła się ilość poprzez dodawanie wódki co spowodowało zejściem parametrów do zera, jak wiemy w takich warunkach sps ok ale dla lps-ów już nie jest tak kolorowo, pisałeś, że miękkie się trzymają a jak z ich kolorem? nie są wyblakłe? nie widać jakiś oznak rozpadu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skala sucha z eRybki.

Miekkie i jedyne spsy jakie mam maja sie dobrze. Moze nie ma przyrostow ale nie traca tkanki, grzybki sa otwarte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.